Der tages hul på 2. runde i Båstad, hvor Karen Barritza får chancen i double med Ellen Allgurin. Holger Vitus Nødskov Rune kan følges på livestream fra U14 EM

Det var med nød og næppe, at Danmarks tennisstjerne 1. seedede Caroline slap videre i Båstad til 2. runde med sejr over Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 3-6, 6-2.
Også Frankrigs 3. seedede Caroline (Garcia) slap videre med besvær efter 5-7, 6-3, 6-4 over Irina-Camelia Begu (ROU), og hun møder onsdag Sara Errani (ITA).

Karen Barritza fik en uventet ny chance for at være med i turneringen, da hun sammen med Ellen Allgurin (SWE) kom med som “Alt”, og de spiller onsdag på Court 1, hvor TV-signalet ifølge TV2 Sport kke er godt nok til at vise kampen på TV.

Undtagelsesvis henviser topbillede og overskriften for “Dagens kampe” til en junior-kamp, idet der er livestreaming på tre af banerne ved U14 EM i Most (CZE), hvor man kan følge den Danske favorit Holger Vitus Nødskov Rune, der spiller på Court 2 ca. 1030 – se links herunder.

Michael Torpegaard spillede for tredje uge i træk en ATP Challenger i Canada uden at slippe forbi 1. runde.

ATP 500, German Tennis Championships 2017, Hamburg (GER) – Grus
TV3 Sport 2 og Tennistv.com (31 kampe fra mandag)

Udvalgte kampe Centrecourt

1100: (LL) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) vs. Aljaz Bedene (GBR)
Næste: Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. [8] David Ferrer (ESP)
NB 1500: Florian Meyer (GER) vs. Andrey Kuznetsov (RUS)
Næste: [6] Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Cedrik-Marcel Stebe (GER)

M1
NB 1230: Jiri Vesely (CZE) vs. [7] Fernando Verdasco (ESP) – TBF 7-6(7), 6-7(0)

TV3 Sport 2 (og Viaplay) sender 1105-1930 og viser kampene fra Centrecourt.
Tennistv viser kampene fra Centrecourt og M1.
Alle single-kampe kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule

ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
TV3 Sport 2 og Viaplay fra fredag. Tennistv.com 25 kampe fra tirsdag

Udvalgte kampe Stadium Court
1800cet: (Q) Tommy Paul (USA) vs. Malek Jaziri (TUN)
Næste: (Q) Quentin Halys (FRA) vs. [3] Gilles Muller (LUX)
Næste: [6] Donald Young (USA) vs. Lukas Lacko (SVK)
NB 2400cet: Vasek Pospisil (CAN) vs. [2] John Isner.

Tennistv.com viser de 3 første kampe fra Stadium Court.

AJC Grandstand (start 1800cet)

Alle singler vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule

ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 og Viaplay fra lørdag, Tennistv.com (5 kampe fra fredag)

Roy Emerson Arena
1030: (Q) Daniel Brands (GER) vs. [PR] Ernests Gulbis (LAT)
NB 1200: [5] Paolo Lorenzi (ITA) vs. (WC) Marco Chiudinelli (SUI)
NB 1500: Thomaz Bellucci (BRA) vs. Henri Laaksonen (SUI)
NB 1700: [1] David Goffin (BEL) vs. Radu Albot (MDA)

Court 1 (NB 1200)
Thiago Monteiro (BRA) vs. [6] RobinHaase (NED)
Dustin Brown (GEr) vs. Denis Istomin (UZB)
(Q) Gleb Sakharov (FRA) vs. [2] Roberto Bautista Agut (ESP)

Single kampene kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule

WTA International, Ericsson Open, Båstad (SWE) – Grus
TV2 Sport fra tirsdag

Centre Court
1100: [7] Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Arantxa Rus (NED)
NB 1200: Double match
Næste (WC) Elizaveta Kulichkova (RUS) vs. [2] Anastasija Sevastova (LAT)
Næste: Sara Errani (ITA) vs. [3] Caroline Garcia (FRA)

Court 1 (start 1100)
Double kamp
Næste: Aleksandra Krunic (SRB) vs. (LL) Viktoriya Tomova
OBS: (Alt) Ellen Allgurin (SWE)/Karen Barritza (DEN) def. (WC) Mirjam Bjorklund/Ida Jarlskog (SWE) 62 36 10-4

TV2 Sport oplyser følgende:
Kl.11.00 Siniakova mod Arantxha Rus fra Holland.
Efter den kamp spilles en double på Centre Court  – den sender vi ikke på sportskanalen – men vi planlægger derefter at sende de to kampe med Kulichkova mod Sevasatova og derefter Sara Errani mod Caroline Garcia. Den sidste kamp kan ende med at blive vist på TV2 Play.”

Tennisavisen har spurgt, om TV2 Sport vil sende doublen med Karen Barritza, men dertil er TV-signalet på banen for dårligt, lød svaret.

Single kampe kan desuden følges på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-bastad#undefined

WTA International, Jiangxi Open, Nanchang (CHN) – Hardcourt
TV2 Play fra tirsdag

Udvalgte kampe Centre Court (start 1100cet)
[3] Kristyna Pliskova (CZE) vs. Su Jeong Jang (KOR) – R32
[1] Shuai Zhang (CHN) vs. Kai-Chen Chang (TPE) – R32

Court 1 – 1/8-finaler (start 1100cet)
Xinyun Han (CHN) vs. [4] Qiang Wang (CHN)
Arina Rodionova (AUS) vs. Fangzhou Liu (CHN)

Court 2 (start 1100cet)
Alla Kudryavtseva (RUS) vs. Tereza Martincova (CZE) – R32

Court 3 – 1/8-finale (start 1100cet)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Eri Hozumi (JPN)

TV2 Play 4 viser fra kl. 1100.
Alle  singler vises formentlig på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Nanchang#undefined

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
I
nformationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$100.000, Granby (CAN) – Hardcourt
Single hovedturnering:
R32: (313) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (250) Ti Chen (TPE) 5-7, 3-6 (tirsdag)

ITF (udvalgte)

$15.000, Open International Féminin des Contamines, Les Contamines-Montjoie (FRA) – Hardcourt

R32: Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Sofia Haydee Nicolini (ARG) 6-2, 6-2
1/8-finale: Olga vs. [5] (593) Yana Morderger (GER) – torsdag?

Double:
1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Varvara Gracheva (RUS) vs. Valentine Bacher/Tiphanie Fiquet (FRA) – tir NB 1600

Olga Helmi
Foto: Olgas Facebook

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Becamex Cup 2017, Thu Dau Mot city (VIE) – Hardcourt

Q16: Kevin Chen (DEN) vs. Anirudh Kompella (SGP) 6-2, 6-0
QFi: Kevin Chen vs. Phuoc Dang Le (VIE) 6-3, 6-0
Hovedturnering:
R32: Kevin Chen vs. Tin Tran (VIE) 6-4, 4-6, 6-1
R16: Kevin Chen vs. [5] (777) Hsiang-Yu Chuang (TPE) 3-6, 0-6 (onsdag)

Doubles:
1/8-finale: Kevin Chen (DEN)/Sean Paul Bailey (CHN) vs. Wie-Cheng Chen (TPE)/Zicheng Zeng (CHN) 3-6, 3-6 (onsdag)

Kevin Chen
Foto: Sportsfotograf.com.

Tennis Europe (udvalgte)

2017 European Junior Championships 14 & Under – Most (CZE)

Livestream fra Centrecourt, Court 1 og Court 2 – http://www.vistasport.cz/stream.html

EM U14 drenge – individuelt
R128:
[1] Holger Vitus Nødskov Rune – bye
[16] Elmer Møller – bye
[9] Leo Borg (SWE) – bye
Michael Minasyan (SWE) – bye

R64:
Holger vs. Muhamed Ademovic (BIH) 6-2, 6-0
Elmer vs. Kalin Ivanovski (MKD) 7-5, 6-2
Leo Borg vs. Vojtech Burian (CZE) 6-1, 7-5
Michael Minasyan vs. Freek Van Donselaar (NED) 6-2, 6-2

R32:
Holger vs. Miguel Gomes (POR) 6-2, 6-1
Elmer vs. Togan Tokac (TUR) 7-6(3), 7-5
Leo Borg vs. Adi Dagan (ISR) 6-4, 2-6, 6-1
Michael Minsyan vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB) 6-7(6), 6-4, 5-7

Potentielle modstandere ifølge seedning:

Holger
1/8-finale: [13] Maks Kasnikowski (POL) OR Mili Poljicak (CRO)
Kvartfinale: [6] Jack Pinnington Jones (GBR) OR [9] Leo Borg (SWE)
Semifinale: [4] Carlos Alcaraz Garfia (ESP) OR [8] Adam Jurajda (CZE)

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Aneke Rune

Elmer
1/8-finale: [2] Hamad Medjedovic (SRB) OR Michael Minasyan (SWE)
Kvartfinale: [5] Igor Kudriashov (RUS) OR [11] German Samofalov (UKR)
Semifinale: [3] Luca Nardi (ITA) OR [7] Jerome Kym (SUI)

Elmer Møller
Foto: Jesper Bak

Doubles:
R64: [1] Elmer Møller/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Elmer/Holger vs. Attila Boros/Peter Kalocsai (ITA) 6-4, 6-4

Zone C G12 2017 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD – Haren (NED)

EM Hold U12 piger – start 27. juli
Danmark: Felida Damm Nielsen, Zoe Du Pasquier Jensen, Emilie Just Bomholt – Kaptajn: Steen Højlo

Category 2, LBS Cup Waiblingen (GER) – Grus

R64: [8] Richard Biagiotti (DEN) vs. Ritabrata Sarkar (IND) 6-2, 6-1
R32: Richard vs. (WC) Liam Gavrielides (GER) OR (Q) Yujiro Onuma (GBR) – ca. 1230

Richard Biagiotti
Foto: Sportsfotograf.com.

European Youth Olympic Festival – Györ (HUN)

Danmark er repræsenteret i Atletik (1), Kajak (4), Cykling (6), Svømning (8), Håndbold (30 drenge og piger) samt Tennis ved Clara Tauson.

R64: (22) Clara Tauson (DEN) – bye
R32: Clara vs. (213) Melanie Delai (ITA) 6-2, 6-4
1/8-finale: Clara vs. (522) Nevena Kolarevic (SRB) – ca. 1230

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen

Benyt evt. App “EYOF Györ 2017”
Link til “Order of Play” og “Results” – http://www.huntennis.hu/?article_hid=19077

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.