Anastasia Pavlyuchenkova vandt de første 6 opgør mod Carla Suarez Navarro, inden Spanieren omsider fik en sejr i 2015

Onsdag færdigspilles 1/8-finalerne i New Haven, og i den tredje kamp på Stadium mødes 6. seedede Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – ofte kaldet “Paws” – og Carla Suarez Navarro (ESP).
I de første 6 indbyrdes opgør i perioden 2008-2014 endte det hver gang med Russisk sejr, indtil de omsider lykkedes for Spanieren at få en sejr, da hun efter et sæt til hver i tiebreak vandt det afgørende sæt så sikkert som 6-0.

Anastasia Pavlyuchenkova
Foto: Jimmie48 Tennis Photography – Anastasia Pavlyuchenkova

Siden da har de ikke mødt hinanden, men onsdag mødes de for 8. gang.

Natten til onsdag træder 2. seedede Dominika Cibulkova (SVK) ind i turneringen, når hun møder Alize Cornet (FRA), som bookmakerne ikke tilskriver de helt store chancer.
De sidste 3 år har de mødt hinanden 2 gange årligt på hardcourt, og hver gang med en sejr til hver.

Tilføjelse: 1. seedede Agnieszka Radwanska (POL) vandt natten til onsdag 6-3, 7-5 over Eugenie Bouchard (CAN), og hun er dermed klar til torsdagens kvartfinale md 8. seedede Shuai Peng (CHN), som vandt 6-2, 6-3 over Mirjana Lucic-Baroni (CRO).
Kinieseren sendte i 1. runde Båstad-vinderen Katerina Siniakova (CZE) ud af turneringen.

WTA Premier 5, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag), TV2 Play (fra mandag)

Stadium – start 1800cet
1800: (Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU)
Næste: (Q) Magda Linette (POL) vs. Shuai Zhang (CHN)
Næste: (6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Carla Suarez Navarro (ESP)
NB 0100: Alize Cornet (FRA) vs. (2) Dominika Cibulkova (SVK)
Næste: Double kampe

TV2 Play og WTATV.com viser ovenstående single kampe

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-New-Haven#undefined

ATP 250, Winston-Salem Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – Tennistv.com (fra mandag), TV3 Sport 2 (fra torsdag)

Center – start 2100cet
2100: (6) Steve Johnson (USA) vs. Carlos Berlocq (ARG)
Næste: (1) Roberto Bautista-Agut (ESP) vs.Marcos Baghdatis (CYP)
NB 0100: (3) John Isner (USA) vs. (14/WC) Borna Coric (CRO)
Double kamp

Tennistv viser kampe fra Center

Court 2 – start 2100cet
(Q) Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Marton Fucsovics (HUN)
(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (7) Paolo Lorenzi (ITA)
(13) Hyeon Chung (KOR) vs. Julien Benneteau (FRA)

Court 3 – start 2100cet
Horacio Zabellos (ArG) vs. Damir Dzumhur (BIH)
Andreas Seppi (ITA) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
Double kamp

Court 4 – start 2100cet
2 Doublekampe

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/winston-salem/6242/daily-schedule

Grand Slam, US Open kvalifikation (udvalgte)
Tidsforskel: cet -6 timer

Qualifying singles WomenHoracio Zeballos (ARG) vs. Damir Dzumhur (BIH)

Q128:
Kaia Kanepi (EST) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Quirine Lemoine (NED) 6-4, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Zarina Diyas (KAZ) – onsdag
Vera Zvonareva (RUS) vs. (17) Xinyun Han (CHN) 7-6(4), 6-1
Patty Schnyder (SUI) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 3-6, 6-1

Q64:
Kaia Kanepi (ESt) vs. Louisa Chirico (USA)
Anna Zaja (GER) vs. Jacqueline Cako (USA)
Vera Zvonareva (RUS) vs. Jamie Loeb (USA)
Patty Schnyder (SUI) vs. (14) Nicole Gibbs (USA)

Qualifying singles Men

Q128:
Denis Shapovalov (CAN) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-3
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 6-0
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Igor Sejsling (NED) 6-3, 6-2

Q64
Denis Shapovalov (CAN) vs. Gastao Elias (POR)
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (4) Sergiy Stakhovsky (UKR)
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Simone Bolelli (ITA)
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Cem Ilkel (TUR)

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
(SE) (279) Elias Ymer (SWE) vs. (258) Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-4
[7] (182) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (320) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 7-6(3)

1/8-finale:
Elias Ymer vs. [8] (226) Ricardo Ojeda Lara (ESP) – torsdag
Robredo vs. (300) Kimmer Coppejans (BEL) 6-1, 6-1

Kvartfinale:
Robredo vs. [2] (138) Adam Pavlasek (CZE) – fredag?

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q64: Anders Grinderslev (DEN) vs. Rohit Navelkar (USA) 6-4, 5-7, 6-4
Q32: Anders vs. [10] (1667) Hunter Reese (USA) 6-4, 5-7, 6-4
QFi: Anders vs. Gijs Buntsama (NED) 7-5, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (444) Corentin Denolly (FRA) 1-6, 5-7 (tirsdag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) 6-0, 6-3
1/8-finale: Karen vs. (Q) (913) Amelie Intert (GER) – walkover
Kvartfinale: Karen vs. (820) Malene Helgo (NOR) OR (720) Albina Khabibulina (UZB)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, ITF U18 Petit Camp Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt

Q32
[2] (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

Q16
Oskar vs. Gustav Kopp Sundin (SWE) 6-2, 6-2
Carl Emil vs. Eric Van Nunen (SWE) 6-2, 6-1

QFi
Oskar vs. Erik Lundeberg (SWE) 6-4, 6-4
Carl Emil vs. Arjun Sriram (USA) 6-4, 6-3

Hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Carl Emil vs. (1211)Noah Thurner (GER) 4-6, 4-6
(Q) Oskar vs. [2] (496) Makary Adamek (POL) 4-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Carl Emil/Oskar vs. Chun Lam/Kyle Lok Yin Tang (HKG) 6-3, 2-6, [10-4]
Kvartfinale: Carl Emil/Oskar vs. Dean Thurner/Noah Thurner (GER) 2-6, 3-6 (onsdag)

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) 6-2, 6-0
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) 4-6, 3-6 (tirsdag)
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) 6-1, 7-5

1/8-finale (onsdag)
Holger vs. (829) Egor Novikov (RUS) 6-1, 6-4
Sebastian vs. (Q) (1315) Domantas Sakinis (LTU) 6-1, 6-2

Kvartfinale (torsdag)
Holger vs. [1] (215) Roberts Grinvalds (LAT) – 0900cet
Sebastian vs. (653) Karlis Ozolins (LAT) – 0900cet

Doubles

1/8-finale (onsdag)
Sebastian Grundtvig/Holger Rune (DEN) vs. Ostap Kovalenko/Egor Novikov (RUS) 6-0, 7-5
Kvartfinale (torsdag)
Sebastian/Holger vs. Igor Shrolik (RUS)/Zhan Skindzer (BLR) – NB 1030

Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2017, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

Q32:
Kevin Chen (DEN) – bye
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)

QFi: Kevin Chen vs. Fabian Jensen (NOR) 6-3, 6-2

Hovedturnering

R64: [12] (Q) Kevin Chen (DEN) – bye
R32: Kevin Chen vs. (Q) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Boys doubles

R32: [7] Kevin Chen (DEN)/Fabian Jensen (NOR) – bye
1/8-finale: Chen/Jensen vs. Oliver Johansson/David Nyman (SWE) 0-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles

R32: [5] (1149) Olivia Gram (DEN) vs. Malin Falk (SWE) 7-6(4), 4-6, 6-2
1/8-finale: Oliva Gram vs. (LL) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-7(6), 3-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Uccle Trophy, Brussels (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32: [7] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Sacha Orlowski (BEL) 6-2, 6-0
1/8-finale: Valdemar vs. (Q) Alexis Bergon (FRA) – onsdag ca. 1130

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)