Kanonserver fra Ivo Karlovic indleder kl. 07 dækningen hos TV3 Sport 2 fra ugens ATP 1000 turnering i Shanghai. TV2 Sport har Samantha Stosur på plakaten kl. 09 i Hong Kong

Efter en uge med WTA Premier Mandatory i Beijing som hovedbegivenheden samt to ATP 500 turneringer i Beijing og Tokyo, er det tid til en ny uge med massiv dækning fra ATP 1000 turneringen Rolex Shanghai Masters med Rafael Nadal og Roger Federer som de absolut største navne sammen med Alexander Zverev, Marin Cilic, Dominic Thiem, Grigor Dimitrov, som alle 8 er oversiddere i 1. runde, der allerede blev indledt søndag.

Når TV3 Sport 2 mandag kl. 07 tager hul på dækningen af turneringen er det fortsat med kampe fra 1. runde, men Beijing-finalisten Nick Kyrgios’ 1. runde kamp mod Steve Johnson er dog ikke på mandagens program, men australieren får alligevel ikke en fridag, idet han sammen med Lucas Pouille er sat til at spille double kl. 13cet.

Den kroatiske servekonge Ivo Karlovic indleder programmet på Centre Court mod Feliciano Lopez efterfulgt af 9. seedede Roberto Bautista Agut mod den 21-årige koreaner Hyeon Chung.
Kl. 12 er der gensyn med 16. seedede Juan Martin del Potro, som møder Nikoloz Basilashvili, som Christian Sigsgaard højst overraskende besejrede, da Danmark i marts 2016 vandt over Georgien på udebane i Davis Cup.

Med danske øjne har WTA-turneringen Prudential Hong Kong Tennis Open særlig interesse, fordi Caroline Wozniacki deltager og skal forsøge at forsvare titlen fra sidste år, men hun er ikke på programmet mandag, hvor TV2 Sport fra kl. 09cet viser de 3 kampe på Centre Court.
Samantha Stosur indleder kl. 09cet mod wild card spilleren Ya-Hsuan Lee.
Herefter følger 8. seedede Shuai Zhang (CHN) mod Kurumi Nara (JPN) og tidligst kl. 13 Qiang Wang (CHN) mod Kai-Chen Chang (TPE).

WTA Media dækker ikke WTA International turneringerne Tianjin Open i Kina eller Upper Austria Ladies Linz i Østrig, men sidstnævnte turnering bliver vist på Eurosport fra torsdag.

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – start 0900cet
Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Ya-Hsuan Lee (TPE)
Kurumi Nara (JPN) vs. (8) Shuai Zhang (CHN)
NB 1300: Kai-Chen Chang (TPE) vs. Qiang Wang (CHN)

Court 1 – start 0900cet
(Q) Valentini Gammatikopoulou (GRE) vs. Nicole Gibbs (USA)
(Q) Shuko Aoyama (JPN) vs. Lizette Cabrera (AUS)
Double kamp

Court 2 – start 0900cet
Su Jeong Jang (KOR) vs. Shelby Rogers (USA)
Double kamp

TV2 Sport viser de 3 kamp fra Centre Court fra kl. 0900
WTATV viser fra alle 3 baner fra kl. 0900

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hong-kong#undefined

WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Center Court – start 0830cet
Yafan Wang (CHN) vs. (8) Alison Riske (USA)
(7) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. Danka Kovinic (MNE)

Court 1 – start 0830cet
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (WC) Fagzhou Liu (CHN)
(Q) Sara Errani (WTA) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
NB 0830: Double kamp

Court 2 – start 0830cet
Christina McHale (USA) vs. Nao Hibino (JPN)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (4) Donna Vekic (CRO)
(Q) Arina Rodionova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)

Turneringen dækkes ikke af WTA TV, og derfor heller ikke på TV2 Sport eller TV2 Play.
Kampene kan dog følges på livestream hos bettingtjenester.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tianjin#undefined

WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Centre Court – start 1100
Sofya Zhuk (RUS) vs. Viktoriya Tomova (BUL) – QFi
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Naomy Broady (GBR) – QFi
NB 1400: Jana Cepelova (SVK) vs. Johanna Larsson (SWE) – R32
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. Lara Arruabarrena (ESP) – R32
NB 1830: (WC) Belinda Bencic (SUI) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – R32
Double kamp

Court 1 – start 1100
(2) Jana Fett (CRO) vs. (5) Sachia Vickery (USA) – QFi
(3) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesley Kerkhove (NED) – QFi
NB 1400: 2 Doubler
NB 1730: NataliaVikhlyantseva (RUS) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) – R32

Eurosport dækker turneringen fra torsdag.
R32 kampene kan følges på livestream hos bettingtjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-linz#undefined

ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Stadium – start 0700cet
Feliciano Lopez (ESP) vs. Ivo Karlovic (CRO)
Hyeon Chung (KOR) vs. (9) Roberto Bautista Agut (ESP)
NB 1200: (16) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO)
NB 1400: (Q) Jeremy Chardy (FRA) vs. (WC) Di Wu (CHN)

Union Pay 3 – start 0700cet
Robin Haase (NED) vs. Richard Gasquet (FRA)
Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Frances Tiafoe (USA)
Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE)
NB 1130: Andrey Rublev (RUS) vs. Damir Dzumhur (BIH)

Grandstand – start 0700cet
Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Joao Sousa (POR)
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Karen Khachanov (RUS)
Double kamp
NB 1300: Couble kamp

Court 4 – NB 1200cet
Double kamp

TV3 Sport 2 sender fra kl. 0700
Tennistv.com viser 78 kampe fra turneringen

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000H, Tshkent (UZB)

$100.000, Fairfield, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP

Q32:
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (974) Eric Johnson (USA) 6-2, 7-5
(WC) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. [7] (360) Alejandro Falla (COL) 5-7, 6-4, 7-5

Q16
Frederik Løchte vs. (406) Sekou Bangoura (USA) 6-7(3), 3-6 (søndag)
Ruan Roelofse vs. (913) John Lamble (USA) 6-2, 6-2

QFi: Ruan Roelofse vs. (460) Alejandro Gonzalez (COL) – mandag

Ruan Roelofse var med til at besejre Danmark i Davis Cup, da han sammen med Raven Klaasen vandt doublen over Frederik Løchte Nielsen og Thomas Kromann.

R32:
(161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) ??
(156) Michael Mmoh (USA) vs. (Q) ??

€64.000, Ortisel (ITA)

$50.000, Buenos Aires 2 (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$25.000, Open Feminin 50, Cherboug-en-Cotentin (FRA) – Hardcourt

Single

R32: (489) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (621) Deborah Kerfs (BEL) – mandag 1100

Damedouble

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Sarah Beth Grey (GBR) vs. Audrey Albie/Lea Tholey (FRA) – tirsdag?

$25.000, Bom Sucesso Ladies Open 3, Obidos (POR) – Carpet

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32:
[1] (212) Deborah Chiesa (ITA) vs. Sonja Keranen (FIN) 6-1, 6-2
Olga Helmi vs. Lena Greiner (GER) 4-6, 2-6 (søndag)

QFi: Deborah Chiesa vs. Lena Greiner (GER) – mandag

Det lykkedes ikke for Olga at spille sig i kvalfinalen, hvor modstanderen ville være 1. seedede Deborah Chiesa, som er no. 212 på WTA-ranglisten.
Hvordan en så højt rangeret spiller kan deltage i kvalifikationen i en 25K turnering får stå hen i det uvisse.

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, 30th Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit  (MAS) – Hardcourt

Boys singles
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32:
(2049) Kevin Chen (DEN) – bye
Danial Ahmad Farid (MAS) vs. Fabian Jensen (NOR) 6-2, 6-1

QFi: Kevin Chen vs. Danial Ahmad Farid (MAS) – mandag 0230cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)