Dagens kampe mandag 9. april: Livestream fra WTA Lugano og Bogota samt ATP Marrakech og Houston

178
Tennisspilleren Johanna Larsson
WTATV dækker de 2 WTA Internationale turneringer i Lugano og Bogota, mens Tennistv dække ATP 250 fra Marrakech og Huston. TV2 Sport og TV3 Sport venter til sidst på ugen

Efter sidste uges indledning på WTA grussæsonen med en WTA Premier i Charleston og WTA International i Monterrey fortsættes denne uge med yderligere to i International kategorien i henholdsvis Lugano i Schweiz og Bogota i Columbia.

TV2 Sport transmitterer kampe fra Lugano torsdag og fredag, men på WTATV.com kan man fra starten følge begge turneringer fra flere baner, så man frit kan vælge blandt kampene.

De første kampe i hovedturneringen i Lugano kan følges fra kl. 1400, hvis de 6 kvalfinaler, som indledes kl. 1030 på 3 baner, når at blive færdigspillet.

I Bogota er kvalifikationen afviklet, og derfor indledes programmet med kampe fra hovedturneringen kl. 1700 dansk tid, hvor svenske Johanna Larsson (billedet) kan følges på Court 1 mod Ysaline Bonaventure (BEL).

Efter Davis Cup i den forløbne weekend bliver grus-sæsonen for alvor skudt i gang med 2 ATP 250 turneringer i Marrakesch i Marokko samt i Houston.
Begge turneringer kan følges fra mandag på Tennistv.com.
TV3 Sport sender ikke fra Marrakesch, men de transmitterer fra Houston fredag-lørdag.

I Marrakesch indledes kl. 1200 dansk tid med kvalfinalerne, som ikke bliver vist, men når de 2 kvalfinaler på Center Court er afviklet, kan man på Tennistv.com først følge et internt fransk opgør mellem  6. seedede Benoit Paire og Gilles Simon.
Umiddelbart derefter er der mere fransk på programmet, når 4. seedede Richard Gasquet møder Thomas Fabbiano (ITA).

I Houston er kvalifikationen afviklet, og fra kl. 2200 dansk tid kan man følge den langhårede tysker Dustin Brown og schweizeren med det finsk-klingende navn Henri Laaksonen, og hvis man holder sig vågen, kan man derefter overvære yderligere 2 kampe – først den 5. seedede spanier Fernando Verdasco og kvalspilleren Denis Kudla fra USA samt et rent amerikansk opgør mellem Frances Tiafoe og Mackenzie Mcdonald.

Som altid er der herunder også link til ATP Challenger turneringer, hvor mange kampe kan følges på Livestream.com/ATP, hvor Tennisavisen ofte holder særligt øje med det 17-årige canadiske supertalent Felix Auger-Aliassime, der formentlig ved 14-tiden kan følges herunder.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play fra mandag , TV2 Sport torsdag + fredag

Deltagere: Mladenovic, Mertens, Kontaveit, Kuznetsova, Cornet, Buzarnescu, Sasnovich, Van Uytvanck m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1030
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX)
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ)
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI)
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) ??
NB 1730: Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) ??

Court 1 – start 1030
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) – TBF 0-0
(5) (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Mona Barthel (GER)
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) ??
(1) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) ??
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) ??

Court 2 – start 1030
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Camila Giorgi (ITA)
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) – TBF 5-4
(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) ??
Laura Siegemund (GER) vs. (Q) ??
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Polona Hercog (SLO) – QFi

Court 3 – start 1030
2 Kvalfinaler
2 Double kampe

Court 4 – start 1100
1 Kvalfinale
3 Double kampe

WTATV.com viser fra 3 førstnævnte baner fra kl. 1030.
TV2 Play 1 tilsyneladende fra 1730-1930, men dog usikkert

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com fra mandag kl. 1700

Deltagere: T. Maria, Linette, Larsson, Cepede Royg, Arruabarrena, Riske, Bogdan, Tomljanovic m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Campo Central – start 1700cet
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
NB 1830: (4) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (wc) Emiliana Arango (COL)
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL)
Double kamp

Campo 1 – start 1700cet
(6) Alison Riske (USA) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
NB 1830: Double kamp – med Cornilia Lister (SWE)
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Carol Zhao (CAN)(Q)

Campo 2 – start 1700cet
(8) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX)
Nao Hibino (JPN) vs. (Q) Elitsa Kostova (BUL)
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN)
Double kamp

WTATV.com viser fra alle 3 baner fra kl. 1700.
TV2 Play 2 tilsyneladende fra 1700-1900, men dog usikkert

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet-1 time

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Ramos-Vinolas, Edmund, Kohlschreiber, Gasquet, Haase, Paire, Dolgopolov, M. Zverev m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Court Central – start 1200cet
(5) Robin Haase (NED) vs. Mirza Basic (BIH)
(1) Albert Ramos-Vinolas (eSP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA)
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE)

Court 2 – start 1100
(7) Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA)
(LL) Ilya Ivashka (BLR) vs. (PR) Pablo Anduar (ESP)
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP)
Double kamp

Court 4 – start 1100
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
(Q) Calvin Hemey (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Double kamp

Court 5  start 1100
Maximilian Marterer (GER) vs. Roberto Carballes Baena (eSP)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA)

Kampene på Court Central vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32:
Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag, TV3 Sport fredag-lørdag

Deltagere: Isner, Querrey, Sock, Kyrgios, Verdasco, Johnson, Harrison, Sandgren m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Center Court – start 1900cet
Double kamp
NB 2100: Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB)
NB 0100: (6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA)
Tim Smyczek (USA) vs. Taylor Fritz (USA)

Court 3 – start 1900
Taro Daniel (JPN) vs. Ivo Karlovic (CRO)
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN)
Double kamp
(Q) Stefan Kozlov (USA) vs. Guido Pella (ARG)

Kampene fra Center Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo QS QD OOPCarpet

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo QS QD OOP – Grus

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo QS QD OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

(200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) 3-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 1-6 lørdag
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) 3-6, 2-6 lørdag


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) 1-6, 2-6
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) 6-1, 6-1
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Maria Jespersen vs. Mirjam Bjorklund 7-6(4), 1-6, 6-3
QFi: Maria Jespersen vs. (8) (542) Alice Rame (FRA) 2-6, 6-2, 2-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (4) Anastasia Grymalska (ITA)/Amina Anshba (RUS) – onsdag?

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage