Dagens kampe mandag 8. januar: WTA fra Sydney og Hobart og ATP fra Sydney og Auckland

178
Angelique Kerber
© 2015 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
Også i uge 2 er der rig mulighed for at se tennis om natten, men der også interessante kamp om formiddagen

Omkring årsskiftet og i årets første uge var der næsten frit valg på alle hylder, hvis man ønsker at se toptennis, da næsten samtlige topspillere var i aktion i en af de 3 WTA-turneringer og 3 ATP-turneringer, samt opvisningsturneringerne Mubadala World Tennis Championship i Abu Dhabi og Hopman Cup i Perth.

Da flere af disse turneringer fandt sted langt mod øst, og mange kampe derfor blev spillet om natten dansk tid, kunne det være nødvendigt at ofre sin nattesøvn, især hvis man ville følge med live, bl.a. da Caroline Wozniacki blev “runner-up” i Auckland.
De mere tålmodige fik dog mulighed for at se kampene forskudt på TV2 Sport på mere humane tidspunkter.

Også i uge 2 må nattesøvnen ofres, hvis man ønsker at følge med i Sydney, hvor der både afvikles WTA Premier og ATP 250 turneringer, og i WTA International i Hobart samt ATP 250 i Auckland.

Allerede fra kl. 0030 kan man natten til mandag følge 3 ATP kampe fra Auckland, men hvis man venter med at stå op kl. 07, kan man stadig følge både Michael Venus (NZL) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) og bagefter det canadiske NextGen-talent Denis Shapovalov vs. Rogerio Dutra Silva (BRA).

Fra Hobart kan man følge med på både WTATV.com og TV2 Play fra kl. 0200, men venter man til kl. 0800, kan man følge kampen mellem 1. seedede Shuai Zhang (CHN) og Magda Linette (POL).

TV2 Sport sender WTA kampe fra Sydney fra kl. 0300, hvor 6. seedede 6 Sloane Stephens (USA) møder Camila Giorgi (ITA), der er videre fra kvalifikationen.
Kl. 0600 kan man følge Lucie Safarova (CZE) mod Angelique Kerber (GER), som imponerede ved Hopman Cup, og bagefter mødes Magdalena Rybarikova (SVK) og Catherine Bellis (USA), der også er videre fra kvalifikationen.

Danske juniorer i aktion i Malmø

Dagens kampe fokuserer som regel på de turneringer, hvor der er mulighed for at følge med på TV eller streaming, men derudover opdateres løbende resultater fra andre internationale turneringer, hvor der er dansk deltagelse, men det er yderst sjældent, at disse kampe bliver streamet på nettet.

Det er heller ikke tilfældet for den Grade 4 turnering, der afvikles i Malmø, men for tennisinteresserede i hovedstadsområdet er der ikke langt til Fair Play Stadium, Erikslustvägen 56, hvor 14-årige Elmer Møller allerede kl. 0830 mandag indleder mod Teodor Hessle (SWE).

Både Olivia Gram, Karoline Laursen og Carl Emil Overbeck har deltaget i kvalifikationen og er videre til hovedturneringen, hvor Olivia ved 10-tiden øder Indianna Spink (GBR), og ved 11-tiden skal Carl Emil forsøge at få en “seger” mod Timothy Carlsson Seger (SWE).

Alisha Ali Hussain er direkte i hovedturneringen, og hun kommer på en svær opgave, når hun ved 1230-tiden møder 6. seedede Sydney Berlin (SWE), og samtidig spiller Karoline mod Hanna Schmidt Axelsson (SWE).

Sebastian Grundtvig er seedet 2, og han er derfor oversidder i 1. runde.

Elmer Møller
Foto: Lars Hoffman

Billedet herover viser Elmer fra et tidligere opgør, hvor han besejrede Leo Borg (SWE), som i sidste uge tabte i 1. runde i SALK Open mod Carl Emil Overbeck.

I denne uge deltager Leo i Grade 4 turneringen i Abu Dhabi, og det samme gør Holger Vitus Nødskov Rune, der er seedet 1 i turneringen, og i næste uge bliver Holger formentlig også seedet 1 i Fujairah, som ligeledes er i de Forenede Arabiske Emirater.

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Zhang, Mertens, Cirstea, Cornet, Tsurenko, Begu, Maria, Siniakova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

R32 (udvalgte)
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) 6-3, 6-2

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0200cet
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-5, 7-6(9)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
NB 0800: (1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-3

West Court – start 0100cet
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN) 7-(2), 6-2
Donna Vekic (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-3
2 Double kampe

Court 8 – start 0100cet
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-3
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 7-6(4), 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-3
Double kamp

TV-dækning
WTATV.com viser kampe fra alle 3 baner
TV2 Play viser kampe fra Centre Court fra kl. 0200cet

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 0200cet
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. Alison Riske (USA)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)
Donna Vekic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE)
NB 0800: (5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ)

West Court – start 0200cet
(6) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)
2 Double kampe

Court 8 – start 0200cet
3 Double kampe

TV-dækning:
WTATV.com viser alle kamp på Centre Court og West Court
TV2 Play 1 viser kampene fra Centre Court

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram mandag

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
(6) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Camila Giorgi (ITA) – WTA
Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Veronica Cepede Royg (PAR) – WTA
Double Kamp – WTA

Court 1 – start 0300cet
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. (WC) John Milman (AUS) – ATP
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) -ATP
NB 0600: Lucie Safarova (CZE) vs. Angelique Kerber (GER) – WTA
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) – WTA
Double kamp

Court 3- start – 0200cet
(8) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Dominika Cibulkova (SVK) – WTA
Double kamp – ATP
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS) – ATP
(Q) Kristie Ahn (USA) vs. Kiki Bertens (NED) – WTA
Double kamp – WTA

Court 4 – NB 0200cet
(WC) Alex Bolt (AUS) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) – ATP
NB 0330: Daria Kasatkina (RUS) vs. Barbora Strycova (CZE) – WTA
Double kamp – ATP
NB 1015: (Q) Catherine Bellis (USA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) – WTA

Court 5 – start 0400cet
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra alle 5 baner
TV2 Sport viser kampe fra 0300cet

TV-dækning ATP
Eurosport Player: 0145-0415 og 0700-0930
Eurosport 1: 0830-1000

Spilleprogram tirsdag

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Agnieszka Radwanska (POL) – WTA
Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Alex de Minaur (AUS) – ATP
NB 0600: Daria Gavrilova (AUS) vs. (wc) Olivia Rogowska (AUS) – WTA
(2) Venus Williams (USA) vs. Angelique Kerber (GER) – WTA
NB 0800: (4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP

Show Court 1 – start 0300cet
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Alexandar Vukic (AUS) – ATP
NB 0430: Dominika Cibulkova (SVK) vs. elena Vesnina (RUS) – WTA
(SE) Gilles Simon (FRA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) – ATP
NB 0800: Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) – WTA

Show Court 3 – start 0200cet
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) – WTA
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Barbora Strycova (CZE) – WTA
Aljaz Bedene (SLO) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP
Double kamp – ATP

Court 5 – start 0200cet
Double kamp – ATP
NB 0500: Double kamp – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra alle 5 baner
TV2 Sport viser kampe fra 0300cet

TV-dækning ATP
Eurosport Player: 0145-0415 og 0700-0930
Eurosport 2: 1000-1300

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Muguruza, Venus, Ostapenko, Konta, Mladenovic, Stephens, Goerges, Sevastova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) 6-1, Ret’d
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (GER) vs. Lucie Safarova (CZE)  6-7(3), 7-6(8), 6-2
*bem) 14. nederlag i træk.

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

Deltagere: Ramos-Vinolas, Muller, Schwartzman, Fognini, Mannarino, Kohlschreiber, Dzumhur, Mischa Zverev m.fl.

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
John Millman (AUS) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Robin Haase (NED)

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0030cet
Donald Young (USA) vs. Joao Sousa (POR)
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN)
Yuichi Sugita (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS)
NB 0700: (5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA)

Grandstand – start 0400cet
Double kamp

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 0030cet
(6) Pablo Cuevas (URU) vs. Guido Pella (ARG)
Steve Johnson (USA) vs. Ryan Harrison (USA)
(WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Lukas Lacko (SVK)
NB 0700: Hyeon Chung (KOR) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA)
Double kamp

Grandstand – start 0030cet
(Q) Tim Smyczek (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER)
Jiri Vesely (CZE) vs. (Q) Radu Albot (MDA)
Robin Haase (NED) vs. (Q) Casper Ruud (NOR)
NB 0430: Double kamp

Court 2 – NB 0300cet
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com viser alle kampe på Centre Court

World Tennis Challenge, Adelaide (AUS) – Show turnering
Tidsforskel 10 timer
Deltagere: Team Australia, Team USA, Team International
Wildcards Legends doubles: Henri Leconte (FRA) & Mansour Bahrami (IRN)

Team Australia  vs. Team International – mandag start 0830
Doubles: John Peers (AUS)/Henri Kontinan (FIN) vs. Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA)
Singles: Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Gael Monfils (FRA)
Legends: Mark Philippoussis (AUS)/WC vs. Mats Wilander (SWE)/WC
Eurosport 2: 1554-1624

Team USA vs. Team International – tirsdag start 0830cet
Doubles: Mike & Bob Bryan (USA) vs. Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA)
Singles: Frances Tiafoe (USA) vs. Gael Monfils (FRA)
Legends: Robby Ginepri (USA) vs. Mats Wilander (SWE)/WC
Eurosport Player: 0900-1400
Eurosport 2: 1600-1630

Team Australia  vs. Team USA- onsdag start 0830
Doubles: John Peers (AUS)/Henri Kontinan (FIN) vs. Mike & Bob Bryan (USA)
Singles: Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA)
Legends: Mark Philippoussis (AUS)/WC vs. Robby Ginepri (USA)/WC
Eurosport Player: 0900-1400
Eurosport 2: 1603-1633

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) – tir ca. 0530cet C5
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) – NB 0800cet C4

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) 3-6, 2-6 (søndag)

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 2, Delhi ITF Juniors, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Sushant Dabas (IND) – tir 0500cet

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Theo Vandeweghe (BEL) vs. Sushant Dabas/Rhythm Malhotra (IND) – tir NB 0730cet

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) – tir ca. 1000cet
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) – tir ca. 1000cet
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) – tir NB 1100cet

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) – tir ca. 1000cet

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) – tir NB 1230

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) – tir 0700cet
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) – onsdag?
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA) – onsdag?

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) – tir NB 0930cet
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Flavio Cobolli/Lorenzo Rotoli (ITA) – tir ca. 1100cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)