Dagens kampe tirsdag 9. januar: Venus mod Kerber på TV2 Sport og nostalgi på Eurosport

209
Venus Williams
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
Tirsdag bydes både på toptennis fra Sydney, Hobart og Auckland samt opvisning af legender fra Adeleide

Allerede fra 0030 natten til tirsdag byder tennistv.com på kampe fra Centre Court ved ATP 250 i Auckland, og fra 0200 viser både TV2 Play og WTATV kampe fra WTA International i Hobart.

Fra kl. 0300 viser både TV2 Sport og WTATV kampe fra WTA Premier i Sydney, hvor “hovedretten” ved 7-8 tiden må være 2. runde kampen mellem 2. seedede Venus Williams (USA) og Angelique Kerber, der både i sidste uge ved Hopman Cup og i mandagens 1. runde mod Lucie Safarova (CZE) viste gode takter.

Eurosport Player viser ATP kampe fra Sydney, og 1000-1300 kan nogle af kampene formentlig genses på Eurosport 2.
På Eurosport Player kan man desuden fra kl. 0900 følge med i World Tennis Challenge i Adeleide, som er en show-turnering med både nuværende og tidligere stjerner, som spiller for hhv. Team Australia, Team USA og Team International.

Blandt deltagerne er legender som Mark Phillippoussis (AUS), Mats Wilander (SWE) og Robby Ginepri (USA).
De får som double-makkere Mansour Bahrami (IRN) og Henri Leconte (FRA), der begge altid er garant for god underholdning, og i mandagens udgave vandt Wilander/Leconte 7-6(9) over Philippoussis/Bahrami.
Forinden havde John Peers (AUS)/Henri Kontinen (FIN) vundet 6-3, 5-7, [10-6] over Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA), og i single vandt Thanasi Kokkinakis (AUS) 3-6, 6-2, [10-8] over Gael Monfils (FRA)

Team International møder tirsdag Team USA med Mike & Bob Bryan i double og Frances Tiafoe i single samt Robby Ginepri i Legends doubles.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Frederik Løchte Nielsen har for 2. uge i træk deltager i kvalifikationen i en ATP Challenger i Bangkok, og i modsætning til sidste uge , hvor han tabte knebent i kvalfinalen, lykkedes det denne gang at spille sig videre til hovedturneringen.
Løchte har i de 2 turneringer indtil nu spillet 5 kampe, som alle har været i 3 sæt.

Desværre er Løchtes 1. runde kamp tirsdag ved 0530-tiden mod 4. seedede Tsung-Hua Yang (TPE) på Court 5, hvor der ikke er livestreaming.
Fra de baner, hvor der er mulighed for at følge med på Livestream.com, kan man bl.a. følge det 18-årige finske talent Emil Ruusuvuori, der også er videre fra kvalifikationen, når han ved 08-tiden møder Yannick Mertens (BEL).

4 danskere spiller 2. runde i Malmø

Både Elmer Møller, Carl Emil Overbeck og Alisha Ali Hussain vandt deres 1. runde kampe ved Grade 4 turneringen i Malmø, og de skal alle 3 i aktion igen tirsdag, hvor også Sebastian Grundtvig, der er seedet 2 og oversidder, træder ind i turneringen.
De 3 førstnævnte spiller ved 10-tiden, mens Sebastian spiller tidligst kl. 11.

Der er således god tid til at smutte en tur over Øresundsbroen og tage turen til Erikslustvägen 56 i Malmø og bakke de unge danskere op.

Foto: Sportsfotograf.com. – Holger Vitus Nødskov Rune

Der er noget længere, hvis man ønsker at overvære, når 14-årige Holger Vitus Nødskov Rune onsdag spiller 2. runde ved Grade 4 turneringen i Abu Dhabi, hvor han mandag vandt 6-1, 3-6, 6-2 over 15-årige Daniel Ibragimov (RUS).

Modstanderen i 2. runde bliver Flavio Cobolli (ITA), der ligeledes er 15 år.

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Zhang, Mertens, Cirstea, Cornet, Tsurenko, Begu, Maria, Siniakova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

R32 (udvalgte)
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN) 7-(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 7-6(4), 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-3
Donna Vekic (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-3
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-5, 7-6(9)
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-3
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) 6-3, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-4

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 0200cet
Alison Riske (USA) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-4
NB 0800: (5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ)

  • West Court – start 0200cet
    (Q) Monica Niculescu (ROU) vs.(6) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
    Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4
    2 Double kampe

Court 8 – start 0200cet
3 Double kampe

TV-dækning:
WTATV.com viser alle kamp på Centre Court og West Court
TV2 Play 1 viser kampene fra Centre Court

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 0200cet
(WC) Jaimee Fourlis (AUS) vs. (Q) Heather Watson (GBR)
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA)
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
NB 0900: (Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Varvara Lepchenko (USA)
Double kamp

West Court – 0200cet
Double kamp

TV-dækning:
WTATV.com og TV2 Play 1 fra 0200

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram tirsdag

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Agnieszka Radwanska (POL) – WTA
Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Alex de Minaur (AUS) – ATP
NB 0600: Daria Gavrilova (AUS) vs. (wc) Olivia Rogowska (AUS) – WTA
(2) Venus Williams (USA) vs. Angelique Kerber (GER) – WTA
NB 0800: (4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP

Show Court 1 – start 0300cet
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Alexandar Vukic (AUS) – ATP
NB 0430: Dominika Cibulkova (SVK) vs. elena Vesnina (RUS) – WTA
(SE) Gilles Simon (FRA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) – ATP
NB 0800: Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) – WTA

Show Court 3 – start 0200cet
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) – WTA
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Barbora Strycova (CZE) – WTA
Aljaz Bedene (SLO) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP
Double kamp – ATP

Court 5 – start 0200cet
Double kamp – ATP
NB 0500: Double kamp – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra alle 5 baner
TV2 Sport viser kampe fra 0300cet

TV-dækning ATP
Eurosport Player: 0145-0415 og 0700-0930
Eurosport 2: 1000-1300

Spilleprogram onsdag

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
(1) Albert Ranos-Vinolas (ESP) vs. Paolo Lorenzi (ITA) – ATP
NB 0430: (1/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kiki Berens (NED) – WTA
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. (SE) Alex de Minaur (AUS) – ATP
NB 0900: Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) – WTA
(2) Gilles Muller (LUX) vs. (WC) John Milman (AUS) – ATP

Show Court 1 – 0300cet
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Agnieszka Radwanska (POL) – WTA
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP
NB 0600: (Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Petra Kvitova (CZE) – WTA
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. Feliciano Lopez (ESP) – ATP

Court 3- start 0300
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) – ATP 0-0 TBF
Leonardo Mayer (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP
Jared Donaldson (USA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) – ATP
Double kamp – ATP

Court 4 – start 0200cet
5 Double kampe 3 WTA og 2 ATP

Court 5 – start 0300cet
3 Double kamp 2 ATP og 1 WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser WTA kampe fra Ken Rosewall Arena og Court 1
TV2 Sport viser kampe fra 0300cet

TV-dækning ATP
Eurosport 1: 0300-0500 og 0700-1300

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Muguruza, Venus, Ostapenko, Konta, Mladenovic, Stephens, Goerges, Sevastova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) 6-1, Ret’d
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (GER) vs. Lucie Safarova (CZE) 6-7(3), 7-6(8), 6-2
*bem) 14. nederlag i træk.

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

Deltagere: Ramos-Vinolas, Muller, Schwartzman, Fognini, Mannarino, Kohlschreiber, Dzumhur, Mischa Zverev m.fl.

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
John Millman (AUS) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL) 6-2, 6-1
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Robin Haase (NED) – tirsdag
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 7-6(7), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Donald Young (USA) 6-7(8), 6-4, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. Yuichi Sugita (JPN) 61, 3-6, 6-4
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 6-2

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 0030cet
(6) Pablo Cuevas (URU) vs. (LL) Taro Daniel (JPN) 6-3, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(6), 7-6(4)
(LL) Lukas Lacko (SVK) vs. (WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-7(5), 6-3
NB 0700: Hyeon Chung (KOR) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Double kamp

Grandstand – start 0030cet
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 3-6, 6-1, 7-6(7)
Robin Haase (NED) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 0-6, 76(6), 6-3
NB 0430: Double kamp

Court 2 – NB 0300cet
2 Double kampe

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 0030cet
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Steve Johnson (USA)
(1) Jack Sock (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER)
(7) David Ferrer (ESP) vs. Joao Sousa (POR)
NB 0700: (2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Denis Shapovalov (CAN)
(4) John Isner (USA) vs. Hyeon Chung (KOR)

Grandstand – start 0030cet
Double kamp
(3) Sam Querrey (USA) vs. Jiri Vesely (CZE)
(6) Pablo Cuevas (URU) vs. Karen Khachanov (RUS)
NB 0430: Double kamp

Court 2 – start 0200cet
Robin Haase (NED) vs. (LL) Lukas Lacko (SVK)
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com viser alle kampe på Centre Court

World Tennis Challenge, Adelaide (AUS) – Show turnering
Tidsforskel 10 timer
Deltagere: Team Australia, Team USA, Team International
Wildcards Legends doubles: Henri Leconte (FRA) & Mansour Bahrami (IRN)

Team Australia vs. Team International – mandag start 0830
Doubles: John Peers (AUS)/Henri Kontinan (FIN) vs. Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) 6-3, 5-7, [10-6]
Singles: Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Gael Monfils (FRA) 3-6, 6-2, [10-8]
Legends: Mark Philippoussis (AUS)/Mansour Bahrami (IRN) vs. Mats Wilander (SWE)/Henri Leconte (FRA) 6-7(9)

Team USA vs. Team International – tirsdag start 0830cet
Doubles: Mike & Bob Bryan (USA) vs. Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) 6-2, 6-2
Singles: Frances Tiafoe (USA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 3-6, 3-6
Legends: Robby Ginepri (USA)/Mansour Bahrami (IRN) vs. Mats Wilander (SWE)/Henri Leconte (FRA) 7-6
Eurosport Player: 0900-1400
Eurosport 2: 1600-1630

Team Australia vs. Team USA- onsdag start 0830
Doubles: John Peers (AUS)/Henri Kontinan (FIN) vs. Mike & Bob Bryan (USA)
Singles: Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA)
Legends: Mark Philippoussis (AUS)/WC vs. Robby Ginepri (USA)/WC
Eurosport Player: 0900-1400
Eurosport 2: 1603-1633

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4, 6-3
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale:
Frederik Løchte vs. (326) Evgeny Karlovskiy (RUS) – ons 0400cet
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [7] (282) Yusuke Takahashi (JPN) – torsdag?

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA) – ons NB 0700cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) 3-6, 2-6 (søndag)

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 2, Delhi ITF Juniors, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Sushant Dabas (IND) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Theo Vandeweghe (BEL) vs. Sushant Dabas/Rhythm Malhotra (IND) 6-2, 6-7(2), [4-10] (tirsdag)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 2-6, 1-6
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) 6-7(5), 3-6
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) 6-4, 6-7(1), 6-2

1/8-finale
Sebastian Grundtvig vs. [14] (607) Fynn Kuenkler (GER) – ons 0830 C8

Boys doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Eric Van Nunen (SWE) vs. Kevin CHahoud/Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 7-6(5)
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (7) Nino Ehrenschneider (GER)/Jan Jermar (CZE) – ons NB 1100

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) – tir ca. 1000cet

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) 1-6, 4-6

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) 4-6, 1-6 (tirsdag)
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) – ons ca. 0830cet
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA)  – ons 0700cet

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) 7-5, 6-2
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 61,, [10-8]

Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Liam Liles/Bart Nouws (NED) – onsdag

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)