Her mandag nat dansk tid ca. kl. 01:30, spilles der atter Tiebreaker tens, denne gang i New York, med deltagelse af Serena, Venus, Svitolina, Cirstea, S.Zhang, Hantuchova, Vandeweghe og tilbage vendte Bartoli.

Som titlen antyder skal de hver fra starten kun spille 1 tiebreaks sæt. De spiller vist til bedst af 10 i tiebreakeren. De 8 deltagere er efter lodtrækningen lavet ”parret”, så der i første runde spilles 4 kampe, derefter semis og til sidst finalen og vinderen kan tage hjem med de 250.000 US dollars i første præmie.

Noget af det mest spændende bliver kampen mellem de 2 Grand Slam vindere Serena og Marion Bartoli, Marion der næsten ikke har spillet, siden hun lidt overraskende vandt Wimbledon turneringen i 2013. Serena har kun spillet 1 gældende kamp, en double kamp ved Fed Cup, siden hun fødte en lille pige.

I følge TV2 Sport’s TV Guide vil de sende fra kl. 01:00cet her mandag nat, men ifølge info på Twitter, starter de med 1. runde kampe fra kl. 01:30cet

Der spilles ingen WTA eller ATP Main Draw kampe i dag mandag, men dame kvalifikations kampe spilles fra kl. 20:00cet, ved Indian Wells turneringen.

 

The Draw:

The Draw Serena vs Marion Bartoli:

 

The Draw Venus vs Elina Svitolina:


Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA + ATP (uge 10)

BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Den komplette schedule for WTA+ATP findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com (fra onsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram onsdag-torsdag (udvalgte)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Play sender fra kl. onsdag kl. 2000
TV2 Sport kl. 2230-0200
2000:
Shelby Rogers (USA) vs. (wC) Caroline Dolehide (USA) – ST1
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) – S2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) – S6
2. match:
Samantha Stosur (AUS) vs. Lauren Davis (USA) – S1
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) – S2
Qiang Wang (CHN) vs. Timea Bacsinszky (SUI) – S6
3. match:
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) – S2
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – S5
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – S6
NB 2330: Donna Vekic (CRO) vs. Maria Sakkari (GRE) – S3
4. match:
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (WC) Claire Liu (USA) – S1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Varvara Lepchenko (USA) – S2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Madison Brengle (USA) – S3
Petra Martic (CRO) vs. Tatjana Maria (GER) – S4
(Q) Kurumi Nara (JPN) vs. Kaia Kanepi (EST) – S7
5. match – NB torsdag 0200
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (fra torsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. (6) Ricardas Berankis (LTU) – ons ca. 2300cet S7
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) – ons ca. 2400cet S9

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 


ATP Challengers (Uge 10)

$75.000, Zhuhai (CHN) – Combo QS QD OOP – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$50.000+H, Santiago (CHI) – Combo QS QD OOP – GRUS
Tidsforskel: cet -4 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, Zhuhai Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32 (udvalgte)
(185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (532) Urszula Radwanska (POL) 7-6(3), 6-2

1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (Q) (320) Fang Ying Zun (CHN) – tor ca. 0430cet

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 10)

$25.000, Sherbrooke Futures (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (550) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1070) Luis David Martinez (VEN) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [14] (834) Ricardo Rodriguez (VEN) 3-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(357) Mikael Ymer (SWE) vs. (482) Samuel Monette (CAN)  – ons NB 2400cet
(Q) Frederik Løchte vs. (359) Jared Hiltzik (USA) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: (2) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Gregoire Jacq (FRA) vs. Adrien Bossel (SUI)/Joris De Loore (BEL) 5-7, 4-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 10)

$15.000, TOPSPIN ENERGY CUP, Solarino (ITA) – Carpet

R32 (udvalgte):
(999) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (758) Shelby Talcott (USA) – man ca. 1100
(WC) Olga Helmi (DEN) vs. (997) Nandini Sharma (IND) 6-4, 3-6, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Jennifer Timotin (IRL) vs. Mary Closs/Almee Tarun (USA) 4-6, 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 10)


Grade 4, ITF Kramfors High Coast Junior World Ranking Tournament 2018 (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(889) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Erik Sarlvik (SWE) 6-0, 6-1
(937) Leo Borg (SWE) vs. (1412) Aleksandr Stekolschikov (RUS) 3-6, 6-4, 6-4
(1773) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1450) Melker Isaksson (SWE) 2-6, 5-7 (mandag)

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [1] (255) Kevin Chahoud (SWE) – ons ca. 1430
Leo Borg (SWE) vs. [7] (588) David Quayle (GBR) – ons NB 1300

Boys Doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (4) Oliver Andersson/Hugo Regner (SWE) 3-6, 4-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (2252) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) (2379) Othilia Brodin (SWE) – ca. 1430

Girls doubles

1/8-finale: Nikoline Gullacksen (DEN)/Maria Fernanda Morales (SWE) vs. Amanda Citre/Fanny Norin (SWE) 6-4, 3-6, [7-10] (tirsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbag