Der er ingen WTA turneringer i uge 5, hvor der til gengæld afvikles 3 ATP 250 turneringer, som alle kan følges på Tennistv.com

På grund af Davis Cup har der ikke været afviklet ATP-turneringer i den forløbne uge, og i den kommende uge, hvor der afvikles Fed Cup, er der ikke planlagt WTA-turneringer.

Til gengæld er der hele 3 ATP 250 turneringer, som alle kan følges på Tennistv.com, men ingen af disse turneringer optræder tilsyneladende på TV-guiden for TV-kanaler i Danmark.

Tennisfans kan ligeså godt indse først som sidst, at man er nødt til at abonnere på streaming-tjenester, hvis man vil sikre sig adgang til de kampe, man ikke vil gå glip af.

Eksempelvis blev semifinalerne ved WTA-turneringen i St. Petersburg, som TV2 Sport havde dækket massivt hele ugen, ikke vist på TV på grund af sammenfald med badminton fra Indien, hvor der var danskere med i slutkampene, og finalen måtte vige for håndbold, og derfor blev kampene i stedet – med kort varsel – flyttet til TV2 Play.

Det er uundgåeligt, at TV stationerne må prioritere, når der er sammenfald med flere sportsgrene, og derfor må tennis nogle gange vige pladsen på TV, især når Caroline Wozniacki ikke er på programmet.

Når det gælder ATP, dækker TV3 Sport som regel kampe fra ATP 500 og ATP 1000 og i et vist omfang også ATP 250, men i den kommende uge er man bedst garderet med et abonnement på Tennistv.com, som fra mandag sender fra både ATP 250 turneringerne i Bulgarien og Ecuador, og fra tirsdag endvidere fra Montpellier i Frankrig.

Mandag kan man følge 2 kampe fra Sofia fra kl. 1500, hvor Evgeny Donskoy møder Lukas Lacko og tidligst kl. 17 Dimitar Kuzmanov mod Joao Sousa.

Selvom “Schedule of play” i skrivende (sene) stund ikke er opdateret hos Tennistv, må det formodes, at man kan følge de kampe, som fremgår at spilleprogrammet fra Ecuador herunder, hvor Casper Ruud (NOR) i den 3. kamp efter kl. 1800 møder Carlos Berlocq (ARG).
Nordmanden gjorde det godt ved Australian Open, hvor han vandt 3 kampe i kvalifikationen, og i 1. runde vandt han 11-9 i 5. sæt mod Quentin Halys (FRA), inden han tabte i 3 sæt til no. 26 Diego Schwartzman (ARG) i 2. runde.

Casper Ruud deltog ikke på det norske Davis Cup hold, som i weekenden tabte til Egypten, som derfor bliver Danmarks modstander i 2. runde 7-8. april.


Genveje:

#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA – der er ingen WTA-turneringer i uge 6, hvor der afvikles Fed Cup 10-11. februar


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time
TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Wawrinka, Mannarino, Muller, Kohlschreiber, Haase, Troicki, Sousa, Donskoy m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center Court – start 1100cet
Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (Q) Mirza Basic (BIH)
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL)
Double kamp
NB 1700: (WC) Adrian Andreev (BUL) vs. Denis Istomin (UZB)
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT)

Court 1 – start 1100cet
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA)
3 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1
(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Carreno Busta, Ramos-Vinolas, Monfils, Lorenzi, Zeballos, Estrella, Karlovic, Jarry m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. Stefano Travaglia (ITA)
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG)
NB 0030: (6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA)

Court 1 – 2000cet
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet
(5) Horacio Zeballos (ARG) vs. Thiago Monteiro (BRA)
Yannick Hanfmann (GER) vs. (WC) Roberto Quiroz (ECU)
Double kamp
NB 0030: (8) Nicolas  Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA)

Court 1 – start 1800cet
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA)
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA)
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/quito/7161/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag)

Deltagere: Goffin, Pouille, Tsonga,Dzumhur, Gasquet, Rublev, Ferrer, Sugita m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center Court – start 1200
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK)
NB 1400: Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA)
NB 1900: Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER)
NB 2030: (7) David Ferrer (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS)

Court 1 – start 1400
5 Doublekampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

$75.000, Launceston (AUS) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

€64.000, Budapest (HUN) – Combo QS QD OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 6)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64:
Frederik Ørvad (DEN) vs. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-4, 6-1
(WC) Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 6-4

Q32:
Frederik Ørvad vs. [12] (1396) Vitalii Shcherba (UKR) 2-6, 6-7(2) (søndag)
Thomas Schwencke Lindqvist vs. [8] (1157) Maksim Tikhomirov (USA) 2-6, 1-6 (søndag)


$15.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (565) Nicholas S. Hu (USA) – onsdag?

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 6)

$25.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles Kvalifikation

Q32:
[9] (634) Emilie Francati (DEN) vs. Anna Loughlan (GBR) 4-6, 6-1, 6-1
[6] (549) Karen Barritza (DEN) vs. Danielle Daley (GBR) 6-1, 6-2

QFi:
Emilie Francati vs. [3] (476) Ana Vrljic (CRO) – tir ca. 1230cet
Karen Barritza vs. [14] (1082) Alice Gillan (GBR) – tir ca. 1230cet


$15.000, Hammamet Open (TUN) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (750) Clara Tauson (DEN) vs. (933) Jessica Ho (USA) – onsdag?

Dobles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Jessica Ho (USA)/Lisa-Marie Maetschke (GER) – tir ca. 1100


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens I, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Hikari Osaki (JPN) 1-6, 2-6 (søndag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sofia Pascual Lyons (ESP) 6-3, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. Kiara Cvetkovic (SUI) 6-2, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Isabel Adrover Gallego (ESP) 6-3, 6-7(3), 6-3

Singles hovedturnering

R32:
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP) – onsdag?

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 6)

Grade 4, YONEX ITF Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Boris Mika Reckow (GER) 5-7, 2-6 (søndag)

Girls singles hovedturnering

R64: (934) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Ester Katerina Pataki (GER) – tir ca. 1030

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage