Efter 2 uger med WTA Premier 5 og ATP 1000 holder de fleste top 10 spillere pause før US Open, men flere store navne er alligevel i aktion i New Haven og Winston-Salem

I ugen op til US Open afvikles turneringer i WTA Premier og ATP 250 kategorierne, og i begge tilfælde er der ikke deltagelse af spillere fra top 10, som alle har valgt at holde pause i ugen før US Open.

I New Haven deltager dog flere spillere, som normalt opfattes som tilhørende top 10, idet de 3 øverst-seedede er Agnieszka Radwanska (POL), Dominika Cibulkova (SVK) og Petra Kvitova (CZE).

TV2 Sport viser først kampe fra turneringen torsdag, men man kan på WTATV.com allerede mandag følge populære navne som Elena Vesnina, Kristina Mladenovic og Eugenie Bouchard, og hvis man er længe oppe, kan man desuden følge Petra Kvitova ved 1-tiden natten til tirsdag, hvor man også kan følge med på TV2 Play.

Hos mændene i Winston-Salem venter TV3 Sport 2 også til torsdag med at følge turneringen, men Tennistv.com viser ifølge planen kampe gennem hele ugen.

Anders Grinderslev
Foto: Sportsfotograf.com. – Anders Grinderslev

Dagens kampe indeholder som sædvanlig resultater for udvalgte turneringer med deltagelse af Danske spillere.
Blandt de spillere, som normalt ikke optræder i international sammenhæng, er det værd at bemærke, at Anders Grinderslev er videre fra kvalifikationen ved 15K turneringen Rotterdam Open.

Olga Helmi må fortsat vente lidt endnu, inden hun får sit navn på WTA-ranglisten, idet hun i samme turnering blev stoppet i kvalifikationen.
Karen Barritza er seedet 3 i denne turnering.

Hos juniorerne er Kevin Chen videre fra kvalifikationen i Grade 5 i Kramfors, hvor Asger Emil Ildor spillede sin første kamp nogensinde i ITF sammenhæng.
Olivia Gram er direkte i hovedturneringen iKramfors.

Både Holger Vitus Nødskov Rune og Sebastian Grundtvig er i hovedturneringen i en Grade 4 i Riga, hvor der endnu ikke foreligger lodtrækning.

Oskar Brostrøm Poulsen og Carl Emil Overbeck er med Euroelite Tennis i Mauritius, og begge har fået en perfekt start og er videre til hovedturneringen.

WTA Premier 5, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag), TV2 Play (fra mandag)

Stadium – start 1600cet
1600: (Q) Ana Bogdan (ROU) vs. (5) Elena Vesnina (RUS)
NB 1800: (4) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Timea Babos (HUN)
Næste: Lauren Davis (USA) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN)
Næste: (6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (LL) Christina McHale (USA)
NB 0100: Shuai Zhang (CHN) vs. (3) Petra Kvitova (CZE)

Grandstand – start 1600cet
Katerina Siniakova (CZE) vs. (8) Shuai Peng (CHN)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)
(7) Barbora Strycova (CZE) vs. Daria Kasatkina (RUS)
Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Elise Mertens (BEL)
(Q) Magda Linette (POL) vs. Roberta Vinci(ITA)

WTATV.com viser fra begge baner. TV2 Play viser fra kl. 01 natten til tirsdag.

Court 1 – start 1800cet
2 Double kampe

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-New-Haven#undefined

ATP 250, Winston-Salem Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – Tennistv.com (fra mandag), TV3 Sport 2 (fra torsdag)

Center – start 2100cet
2100: Donald Young (USA) vs. (Q)??
Julien Benneteau (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
NB 0100: (WC) Taylor Fritz (USA) vs. Malek Jaziri (TUN)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (5) Pablo Cuevas (URU)

Ovenstående kampe vises på Tennistv.com.

Court 2 – start 2100cet
Janko Tipsarevic (SRB) vs. Andreas Seppi (ITA)
(WC) Ernests Gulbs (LAT)
Marcos Baghdatis (CYP) OR (PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (16) Jiri Vesely (CZE)

Court 3 – start 2100cet
Andrey Rublev (RUS) vs. Steve Darcis (BEL)
Double kamp
Denis Istomin (UZB) vs. Damir Dzumhur (BIH)

Court 4 – start 2100cet
(PR) Dmitry Tursunov 8RUS) vs. Yen-Hsun Lu (TPE)
Tomas Fabbiano (ITA) vs. (Q) ??
Double kamp

Court 5 – start 2100cet
Carlos Berlocq (ARG) vs. (Q) ??
Horacio Zabellos (ARG) vs. (Q) ??

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/winston-salem/6242/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: (SE) (279) Elias Ymer (SWE) vs. (258) Kamil Majchrzak (POL)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q64: Anders Grinderslev (DEN) vs. Rohit Navelkar (USA) 6-4, 5-7, 6-4
Q32: Anders vs. [10] (1667) Hunter Reese (USA) 6-4, 5-7, 6-4
QFi: Anders vs. Gijs Buntsama (NED) 7-5, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (444) Corentin Denolly (FRA) – tirsdag

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) – onsdag?

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, ITF U18 Petit Camp Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt

Q32
[2] (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

Q16
Oskar vs. Gustav Kopp Sundin (SWE) 6-2, 6-2
Carl Emil vs. Eric Van Nunen (SWE) 6-2, 6-1

QFi
Oskar vs. Erik Lundeberg (SWE) 6-4, 6-4
Carl Emil vs. Arjun Sriram (USA) 6-4, 6-3

Hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Carl Emil vs. (1211)Noah Thurner (GER) 4-6, 4-6
(Q) Oskar vs. [2] (496) Makary Adamek (POL) 4-6, 3-6

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) – ca. 0930
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) – 0800
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) – 0800

Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2017, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

Q32:
Kevin Chen (DEN) – bye
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)

QFi: Kevin Chen vs. Fabian Jensen (NOR) 6-3, 6-2

Hovedturnering

R64
[12] (Q) Kevin Chen (DEN) – bye

Boys doubles

R32: [7] Kevin Chen (DEN)/Fabian Jensen (NOR) – bye
1/8-finale: Chen/Jensen vs. Oliver Johansson/David Nyman (SWE)

Girls singles

R32: [5] (1149) Olivia Gram (DEN) vs. Malin Falk (SWE) 7-6(4), 4-6, 6-2
1/8-finale: Oliva Gram vs. (LL) Fanny Norin (SWE)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Uccle Trophy, Brussels (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32: [7] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Sacha Orlowski (BEL) 6-2, 6-0
1/8-finale: Valdemar vs. (Q) Alexis Bergon (FRA) – onsdag?

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)