Caroline spiller mod amerikaneren Coco Vandeweghe på Court no. 3 efter kampen Radwanska vs Kuznetsova. Caroline møder endnu en superfarlig modstander, der på dagen kan slå de bedste.

Carolines modstander Coco Vandeweghe: 25 år, #25, højeste ranking #19, 2 WTA titler, vundne/tabte kampe i 2017 16/10, har i 2017 slået blandt andre Muguruza, Kerber, Ostapenko, Konta. Caroline skal igen op i højeste gear og op på højeste niveau for at vinde den kamp.

Grand Slam Wimbledon (GBR)

Udvalgte baner:
CENTRE COURT – 14:00
1. Ana Konjuh (CRO) [27] v Venus Williams (USA) [10]
2. Andy Murray (GBR) [1] v Benoit Paire (FRA)
3. Grigor Dimitrov (BUL) [13] v Roger Federer (SUI) [3]
NO.1 COURT – 14:00
1. Johanna Konta (GBR) [6] v Caroline Garcia (FRA) [21]
2. Rafael Nadal (ESP) [4] v Gilles Muller (LUX) [16]
3. Adrian Mannarino (FRA) v Novak Djokovic (SRB) [2]
NO.2 COURT – 12:30
1. Angelique Kerber (GER) [1] v Garbine Muguruza (ESP) [14]
2. Victoria Azarenka (BLR) v Simona Halep (ROU) [2]
3. Milos Raonic (CAN) [6] v Alexander Zverev (GER) [10]
4. Marcus Daniell (NZL) / Marcelo Demoliner (BRA) v
Ken Skupski (GBR) / Neal Skupski (GBR)
NO.3 COURT – 12:30
1. Agnieszka Radwanska (POL) [9] v Svetlana Kuznetsova (RUS) [7]
2. Coco Vandeweghe (USA) [24] v Caroline Wozniacki (DEN) [5]
3. Dominic Thiem (AUT) [8] v Tomas Berdych (CZE) [11]
COURT 12 – 12:30
1. Jelena Ostapenko (LAT) [13] v Elina Svitolina (UKR) [4]
2. Roberto Bautista Agut (ESP) [18] v Marin Cilic (CRO) [7]
3. Nikola Mektic (CRO) / Franko Skugor (CRO) v
4. Sam Groth (AUS) / Robert Lindstedt (SWE)
COURT 18 – 12:30
1. Magdalena Rybarikova (SVK) v Petra Martic (CRO)
2. Sam Querrey (USA) [24] v Kevin Anderson (RSA)
3. Marcin Matkowski (POL) / Max Mirnyi (BLR) v
Nicholas Monroe (USA) / Artem Sitak (NZL)???
COURT 7 – 12:30
1. Raven Klaasen (RSA) [7] / Rajeev Ram (USA) [7] v
Hans Podlipnik-Castillo (CHI) / Andrei Vasilevski (BLR)
2. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) [8] v
Nicolas Mejia (COL)
3. Kayla Day (USA) [1] v Lulu Sun (SUI)
4. Victoria Flores (USA) v Maja Chwalinska (POL)
5. Xiyu Wang (CHN) [13] v Catherine McNally (USA)
COURT 8 – 12:30
1. Ryan Harrison (USA) [10] / Michael Venus (NZL) [10] v
Ivan Dodig (CRO) [6] / Marcel Granollers (ESP) [6]
2. Makoto Ninomiya (JPN) / Renata Voracova (CZE) v
Lucie Hradecka (CZE) [5] / Katerina Siniakova (CZE) [5]
3. Michael Venus (NZL) [15] / Barbora Krejcikova (CZE) [15] v
Mikhail Elgin (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS)
COURT 14 – 12:30
1. Oliver Marach (AUT) [16] / Mate Pavic (CRO) [16] v
Jay Clarke (GBR) / Marcus Willis (GBR)
2. Andreja Klepac (SLO) [15] / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) [15] v
Ekaterina Makarova (RUS) [2] / Elena Vesnina (RUS) [2]
3. Julia Goerges (GER) [7] / Barbora Strycova (CZE) [7] v 
Anna-Lena Groenefeld (GER) [12] / Kveta Peschke (CZE) [12]
4. Purav Raja (IND) / Eri Hozumi (JPN) v
Daniel Nestor (CAN) [11] / Andreja Klepac (SLO) [11]
COURT 16 – 12:30
1. Henri Kontinen (FIN) [1] / John Peers (AUS) [1] v
Hugo Nys (FRA) / Antonio Sancic (CRO)
2. Lyudmyla Kichenok (UKR) / Lesia Tsurenko (UKR) v
Catherine Bellis (USA) / Marketa Vondrousova (CZE)
3. Hao-Ching Chan (TPE) [9] / Monica Niculescu (ROU) [9] v
Beatriz Haddad Maia (BRA) / Ana Konjuh (CRO)
COURT 17 – 12:30
1. Lukasz Kubot (POL) [4] / Marcelo Melo (BRA) [4] v
Florin Mergea (ROU) [14] / Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) [14]
2. Kirsten Flipkens (BEL) [13] / Sania Mirza (IND) [13] v
Yung-Jan Chan (TPE) [3] / Martina Hingis (SUI) [3]
3. Timea Babos (HUN) [4] / Andrea Hlavackova (CZE) [4] v
Svetlana Kuznetsova (RUS) / Kristina Mladenovic (FRA)
4. Mate Pavic (CRO) / Lyudmyla Kichenok (UKR) v
Raven Klaasen (RSA) [7] / Katarina Srebotnik (SLO) [7]
TO BE ARRANGED
Tidligst 18:00
1. Ashleigh Barty (AUS) [8] / Casey Dellacqua (AUS) [8] v
Elise Mertens (BEL) / Demi Schuurs (NED)
Tidligst 18:00
2. Lukasz Kubot (POL) [3] / Yung-Jan Chan (TPE) [3] v
John Peers (AUS) / Sabine Lisicki (GER)

Den komplette spilleplan findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Udvalgte turneringer Uge 28

ATP Challengers:

Winnipeg National Bank Challenger

Kvalifikation
(1) Mikael Torpegaard (DEN) vs (6) Alex Rybakov (USA) 10:00am

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Tennis Europe (udvalgte)

UM tennis 2017

um tennis

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.