Dagens kampe lørdag 6. januar: Omsider chance for udsatte Wozniacki kamp(e) i Auckland

512
Efter 2 døgn uden kampe i Auckland er der udsigt til, at både kvartfinaler og semifinaler kan afvikles lørdag. Finale udsat til søndag

Efter den oprindelige plan skulle finalen ved WTA-turneringen i Auckland afvikles lørdag, men da hverken kvartfinaler eller semifinalerne er afviklet efter 2 døgn med regnvejr, er finaleb udskudt til søndag kl. 0230 dansk tid.

Vejret kan muligvis fortsat drille en smule, men det forventes alligevel, at både kvartfinaler og semifinalerne kan afvikles lørdag.
TV2 Sport viser fra fredag aften 2205 først kvartfinalen Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO) og derefter Caroline Wozniacki vs. Sofia Kenin (USA).

Vinderne får ikke en lang pause, inden semifinalen afvikles kl. 0230, og umiddelbart efter afvikles den anden semifinale mellem vinderne af Barbora Strycova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) og Agnieszka Radwanska (POL) vs. Sachia Vickery (USA).
TV2 Sport viser de 2 førstnævnte kvartfinaler samt begge semifinaler.

TV2 Sport viser desuden finalen fra WTA i Shenzhen kl. 0700, hvor Simona Halep (ROU) møder Katerina Siniakova (CZE), som med sejr 6-2, 3-6, 6-3 i semifinalen fik “afsløret”, at Maria Sharapova stadig mangler lidt endnu, inden hun kan blive en “farlig bombe” for de top-seedede i lodtrækningen til Australian Open.

Ved WTA i Brisbane blev finalisterne ligeledes fundet, og i den øverste del af lodtrækningen er det overraskende den 23-årige kvalspiller no. 88 Aliaksandra Sasnovich (BLR), der indledte med sejr i 1. kvalrunde over dansk-amerikanske Julia Boserup, og hun har nu vundet 7 sejre på stribe, bl.a. over no. 11 Kristina Mladenovic (FRA), no. 34 Anett Kontaveit (EST), no 38 Alize Cornet (FRA) og i semifinalen over no. 16 Anastasija Sevastova (LAT).

Finalemodstanderen blev mere forventet fundet i opgøret mellem 2. seedede Karolina Pliskova (CZE) og 3. seedede Elina Svitolina (UKR), og med sejr 7-5, 7-5 i en kamp med svingende kvalitet sikrede Svitolina samtidig, at hun bliver seedet 4 til Australian Open, hvor de 3 topseedede bliver Halep, Caroline og Muguruza.
Finalen bliver vist på TV2 Sport kl. 1000.

I ATP udgaven af Brisbane afvikles semifinalerne lørdag fra kl. 0330, hvor Eurosport 1 først viser  Alex de Minaur (AUS) vs. Ryan Harrison (USA) og derefter Grigor Dimitrov (BUL) vs. Nick Kyrgios (AUS).
Dimitrov har stadig ikke fundet helt samme niveau som ved ATP Finals, men til gengæld fightede han sig til sejren i en ny tæt kamp, hvor han vandt 6-3, 6-7(3), 6-4 over 22-årige Kyle Edmund (GBR), som for 3. kamp i træk var i 3 sæt.

Eurosport har indledt sæsonen med masser af tennis i årets første uge, hvor de også har dækket Hopman Cup i Perth, hvor finalemodstanderen til Schweiz blev fundet, da Tyskland i en ægte gyser-afslutning vandt 2-1 over Australien, som havde udspillet sin rolle, da Angelique Kerber i den første kamp vandt 6-1, 6-2 over Daria Gavrilova.

Forinden havde Belgien holdt liv i håbet om en plads i finalen, da de vandt 3-0 over Canada, og Australien kunne med 2-1 sejr over Tyskland hjælpe Belgien til finalen.
Thanasi Kokkinakis holdt liv i Belgiens håb, da han vandt 6-4, 3-6, 6-3 over Alexander Zverev, og i mixdoublen var Kokkinakis i den afgørende tiebreak blot 2 server fra at sikre sejren, men tyskerne afværgede begge server, hvorefter de i stedet sikrede sejren, da det blev Zverevs tur til at serve.

Zverev erkendte efter sejren, at det først og fremmest skyldtes Kerbers eminente spil, at Tyskland nu står i finalen, og han sendte en appel til Roger Federer om at behandle ham pænt (“be nice to me”), når han møder den suveræne mester kl. 09 i lørdagens finale, som kan følges på Eurosport 1.
Efter mødet med mesteren spiller Kerber mod Belinda Bencic, der ligesom Kerber har vundet alle single-kampe.
Opgøret kan meget vel blive afgjort i mixdouble, hvis både Federer og Kerber fortsætter takterne fra pulje-kampene.

Grade 4 turneringen SALK Open i Bromma sluttede i kvartfinalen for både Sebastian Grundtvig, der tabte 3-6, 1-6 til Gustaf Strom (SWE), og Olga Helmi, som tabte 3-6, 4-6 til Lissi Kubre (EST).

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Varvara Lepchenko (USA) vs. (7) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 4-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Christina Mchale (USA) 1-6, 6-4, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6(5), 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-7(3), 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-2
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 7-6(6)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 7-5
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-2, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-7(3), 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-0

Kvartfinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 4-6, 6-2, 6-4
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (4) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Barbora Strycova (CZE) 0-6, 6-2, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 6-4

 

Semifinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-4, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-4

Finale – søndag 0230cet, TV2 Sport og WTATV.com
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (2) Julia Goerges (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-1
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Maria Sakkari (GER) 4-6, 6-2, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Zarina Diyas (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-4
(WC) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-4

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-1, 6-2
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-0
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(8) Timea Babos (HUN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 6-2
Zarina Diyas (KAZ) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-7(5), 6-4
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (wc) Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (8) Timea Babos (HUN) 7-5, 7-5
Maria Sharapova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-3
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (4) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-4
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-2, 3-6, 6-3

Finale lørdag

Centre Court 0700cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 2-6, 6-0
Award Ceremony
Double finale: Krejcikova/Siniakova vs. Begu/Halep

På grund af regn er finalerne flyttet indendørs, hvor der ikke er TV-dækning.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

R32 (udvalgte)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (41) Samantha Stosur (AUS)
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-3, Ret’d
Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 6-0, 6-3
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (6) Kristina Mladenovic 1-6, 6-3, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-3, 6-2
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
Catherine Bellis (USA) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finale
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 7-6(3), 1-2 Ret’d *bem)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 6-1, 7-5
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Anett Kontaveit (EST) 1-6, 7-6(2), 6-3
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 4-6, 6-1, 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-3, 6-1
(Q) Kaia Kanep (EST) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-3
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Catherine Bellis (USA) 6-1, 6-1
*bem) Muguruza trak sig efter krampe.

Kvartfinale
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-2, 6-4
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Alize Cornet (FRA) 3-6, 6-2, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (5) Johanna Konta (GBR) 1-6, 7-6(6), 3-2 Ret’d
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 3-6, 7-5, 6-2

Semifinale
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (7) Anastasija Sevastova v7-6(3), 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Karolina Pliskova 7-5, 7-5

Finale
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-1

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

R32 (udvalgte)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 7-5
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-2

1/8-finale (udvalgte)
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) John Millman (AUS) 4-6, 7-6(8), 6-3
Kyle Edmujnd (GBR) vs. Hyeon Chung (KOR) 7-6(3), 5-7, 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(3), 7-6(5), 6-2
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-1, 6-2
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 6-2, 5-7, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. Jared Donaldson (USA) 7-6(5), 6-2
Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER) 6-7(5), 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Kyle Edmujnd (GBR) 6-3, 6-7(3), 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 1-6, 6-3, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-4, 6-0
Ryan Harrison (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(6), 4-2 Ret’d

Semifinale
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Grigor Dimitrov (BUL) 3-6, 6-1, 6-4
Ryan Harrison (USA) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 4-6, 7-6(5), 6-4

Finale søndag – start 1000, Eurosport 2
Double kamp
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Ryan Harrison (USA)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(3), 6-7(2) (søndag)

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-6(3), 6-3
(7) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dudi Sela (ISR) 4-6, 6-4, 6-0

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Jan-Lennard Sgtruff (GER) 6-3, 1-6, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 6-2
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (8) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 7-6(2)
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(4), 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 3-6, 6-4
Borna Coric (CRO) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-3

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs.(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 7-6(6)
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Mirza Baic (BIH) 6-2, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 7-5

Semifinale
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) – walkover
Andrey Rublev (RUS) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 4-6, 7-6(2)

Finale lørdag: Eurosport 2 1600cet
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

R32 (udvalgte)
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(4), 6-7(6), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (6) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(5)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-6(4)

1/8-finale
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (wc) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-3
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Yuki Bhambri (IND) 4-6, 6-3, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (3) Roberto Bautista Agut ESP) 6-3, 7-6(5)
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-4
(5) Robin Haase (NED) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 7-6(5), 7-5
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-4, 6-7(4), 7-6(6)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 7-6(5)
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 7-6(4), 3-2 Ret’d

Kvartfinale
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-2, 6-3
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-5, 2-6, 6-3
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (7) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-7(3), 6-4, 6-2

Semifinale
Gilles Simon (FRA) vs. (1) Marin Cilic (CRO) 1-6, 6-3, 6-2
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (4/WC) Benoit Paire (FRA) 6-7(6), 7-6(2), 6-1

Finale Lørdag – start 1230cet
Gilles Simon (FRA) vs. (2) Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber – 3-0 (7-2)
Belgien: David Goffin, Elise Mertens – 2-1 (7-2)
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova – 1-2 (3-6)
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard – 0-3 (1-8)

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland 1-2
Elise Mertens vs. Angelique Kerber 6-7(6), 6-7(1)
David Goffin vs. Alexander Zverev 6-3, 6-3
Mertens/Goffin vs. Kerber/Zverev 2-4, 3-4(2)

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland 0-3
Eugenie Bouchard vs. Angelique Kerber 1-6, 3-6
Vasek Pospisil vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6
Bouchard/Pospisil vs. Kerber/Zverev 3-4(2), 3-4 (2)

Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien 0-3
Daria Gavrilova vs. Elise Mertens 6-2, 4-6, 2-6
Thanasi Kokkinakis vs. David Goffin 4-6, 2-6
Gavrilova/Kokkinakis vs. Mertens/Goffin 3-4(3), 6-2, 1-4

Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada 3-0
Elise Mertens vs. Eugenie Bouchard 6-4, 6-4
David Goffin vs. Vasek Pospisil 6-2, 6-4
Mertens/Goffin vs. Inglis (AUS)/Pospisil (AUS) 4-0, 4-0

Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland 1-2
Daria Gavrilova vs. Angelique Kerber 1-6, 2-6
Thanasi Kokkinakis vs. Alexander Zverev 5-7, 7-6(4), 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Kerber/Zverev 4-1, 1-4, 3-4(3)

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic – 3-0 (9-0)
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe – 2-1 (4-5)
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova – 1-2 (3-6)
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka – 0-3 (2-7)

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA 1-2
Maddison Inglis (AUS) vs. CoCo Vandeweghe 5-7, 2-6 *)
Yuichi Sugita vs. Jack Sock 7-6(1) 1-1 Ret’d
Inglis/Sugita vs. Vandeweghe/Pat Cash – Ret’d **)
*) tæller som 0-6, 0-6, da Naomi Osaka trak sig
**) tæller som 0-4, 0-4 af samme årsag

Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz 0-3
Karen Khachanov vs. Roger Federer 3-6, 6-7(8)
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic 1-6, 6-3, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Bencic/Federer 3-4(1), 4-3(3), 1-4

Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland 1-2
Naomi Osaka vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-4, 3-6, 7-6(5)
Yuichi Sugita vs. Karen Khachanov 4-6, 2-6
Osaka/Sugita vs. Pavlyuchenkova/Khachanov 1-4, 0-4

Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA 3-0
Roger Federer vs. Jack Sock 7-6(5), 7-5
Belinda Bencic vs. CoCo Vandeweghe 7-6(6), 6-4
Federer/Bencic vs. Sock/Vandeweghe 4-3(3), 4-2

Lørdag 0900cet: Finale
Schweiz vs. Tyskland 2-1
Roger Federer vs. Alexander Zverev 6-7(4), 6-0, 6-2
Belinda Bencic vs. Angelique Kerber 4-6 4-6, 1-6
Federer/Bencic vs. Zverev/Kerber 4-3(3), 4-2

Uge 2

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltager: Zhang, Mertens, Cirstea, Cornet, Tsurenko, Begu, Maria, Siniakova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

Spilleprogram søndag 

Centre Court – start 0200cet
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) – R32
(4) Lieze Cornet (FRA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) – R32
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) – R32
NB 0530: Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) – R32

West Court – start 0000cet
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) – QFi
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) – QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) – QFi

Court 8 – start 0000cet
Julia Glushko (ISR) vs. Nina Stojanovic (SRB) – QFi
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK)- QFi
(6) Madison Brengle (USA) vs. (8) Kurumi Nara (JPN)

WTATV.com viser kampe fra alle 3 baner fra kl. 0200cet
TV2 Play viser kampe fra Centre Court fra kl. 0200cet

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram søndag

Ken Rosewall Arena – start 0200cet
(WC) Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (wC) Jordan Thompson (AUS) – ATP
(3) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – WTA

Show Court 1 – start 0200cet
Elena Vesnina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN) – WTA
NB 0400: Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) – ATP
NB 0600: (7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Sruff (GER) – ATP
Double kamp – WTA

Court 3 – start 0000cet
2 kvalkampe (WTA + ATP)
NB 0630: Double kamp – WTA

Court 4+5+6 – start 0000cet
Kval kampe (WTA + ATP)

TV-dækning se hunder

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Muguruza, Venus, Ostapenko, Konta, Mladenovic, Stephens, Goerges, Sevastova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS)
(5) Carina witthoeft (Ger) vs. Anastasia Rodionova (AUS)
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA)
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE)

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

TV-dækning søndag

Se spilleplan herover
WTATV.com viser kampe fra Ken Rosewall Arena, Court 1, Court 3 fra kl. 0200cet

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

Deltagere: Ramos-Vinolas, Muller, Schwartzman, Fognini, Mannarino, Kohlschreiber, Dzumhur, Mischa Zverev m.fl.

TV-dækning søndag

Se spilleplan herover
Eurosport 2: 0700-0900

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) – søn ca. 0030

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Casper Ruud vs. (WC) (301) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Casper Ruud vs. [6] (156) Gleb Sakharov (FRA) 6-7(5), 4-6 (torsdag)

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) 6-2, 5-7, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/David O’Hare (IRL) vs. Nikola Milojevic (SRB)/Mohamed Safwat (EGY) 1-6, 4-6 (onsdag)

Uge 2

$75.000, Canberre (AUS) – Combo QS QD OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) – søn 0400cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) – lør NB 2200cet
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) – lør NB 2200cet

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) – søn NB 0930

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) – lør 1000

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 1)

Grade 3, Chandigarh ITF Juniors (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (674) Naithaolin Calvin Golmei (IND) 6-3, 6-4
1/8-finale Eric Vanshelboim vs. (LL) Shashikant Rajput (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (262) Mann Shah (IND) 6-4, 6-4
Semifinale (fredag 0630cet):
Eric Vanshelboim vs. (301) Terence Atmane (FRA) – Court 5
(2) (121) Sacchitt Sharrma (IND) vs. (232) Minjong Park (KOR) – Court 1

Boys doubles

1/8-finale: [1] Eric Vanshelboim (UKR)/Brandon Perez (VEN) vs. Dev Javia/Karan Srivastava (IND) 5-7, 7-6(5), [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Perez vs. Dong Ju Kim/Minjong Park (KOR) 1-6, 2-6 (onsdag)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (mandag)
(1863) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (2429) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 2-6
(2077) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1734) Oliver Dunne (SWE) 7-6(3), 6-2

Q16: Carl Emil Overbeck vs. [8] (1378) Thijmen Loof (NED) 6-2, 5-7, 6-2
QFi: Carl Emil Overbeck vs. (1863) Osman Torski (GER) 3-6, 2-6 (tirsdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (start onsdag 0900)
(LL) (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) (1595) Leo Borg (SWE) 6-2, 6-2
[2] (213) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (943) Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-2, 6-1

1/8-finale:
Carl Emil Overbeck vs. [6] (299) Filippo Moroni (ITA) 0-6, 3-6 (torsdag)
Sebastian Grundtvig vs. (472) Pietro Marino (ITA) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Sebastian Grundtvig vs. (361) Gustaf Strom (SWE) 3-6, 1-6 (fredag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2600) Olivia Malm (SWE) 6-4, 4-6, 0-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: [1] (169) Olga Helmi (DEN) vs. (471) Polina Shitikova (RUS) 6-3, 6-0
1/8-finale: Olga Helmi vs. (400) Morgan Cross (GER) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (309) Lissi Kurre (EST) 3-6, 4-6 (fredag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Olga Helmi (DEN)/Adrienn Nagy (HUN) vs. Sydney Berlin (SWE)/Maria Budin (GBR) 1-6, 4-6

China Junior 1 Grade 4, Shenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (1693) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hawen Li (CHN) 5-7, 1-6 (mandag)

Uge 2

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE)
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE)
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32:
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE)

Boys singles hovedturnering

(213) Sebastian Grundtvig (DEN)
(819) Elmer Møller (DEN)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE)
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE)
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE)
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)