De færreste havde tippet nok de to som finalister i Wuhan. I Beijing er blandt andre Kerber, Kvitova, Halep og Sharapova i spil på førstedagen

Ashleigh Barty vandt i Wuhan i sikker stil den ene semifinale over Jelena Ostapenko. Hun udspillede med overblik og fremragende teknik sin modstander, hvor frustrationerne blev mere og mere tydelige, gik over i en opgivende attitude. Ostapenkos mentale tilstand er som hendes spil: Enten helt oppe eller helt nede. Den anden semifinale blev endestationen for fremadstormende Maria Sakkari, der måtte overgive sig til en velspillende Caroline Garcia. Sakkari er nu nok stolt af sin indsats, som betyder, at hun når karierens højeste ranking omkring #50. Garcia kommer meget tæt på top 10, hendes højest opnåede ranking. Hun er ved at få mere styr på sit til tider lidt vilde spil.
Garcia har hidtil vundet 3 WTA titler, Barty en enkelt.

China Open i Beijing starter op, og der er store navne igang med det samme, ja, der er jo heller ikke meget andet end store navne. Caroline spiller først på søndag.

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt

Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court – start 11:00cet
Finaler:
(1) Yung-Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. Shuko Aoyama (JPN)/Zhaoxuan Yang (CHN)
tidligst 13:30
Ashleigh Barty (AUS) vs Caroline Garcia (FRA)
TV2 Sport viser singlefinalen.
WTATV viser fra Centre Court fra 11:00.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

WTA Premier – China Open 2017 Beijing

NATIONAL TENNIS STADIUM

start 06:30 cet
Angelique Kerber (GER)(10) vs Naomi Osaka (JPN)
næste
Petra Kvitova (CZE)(12) vs Kristyna Pliskova (CZE)
næste
Alison Riske (USA) vs Simona Halep (ROU)(2)
13:15
åbnings ceremoni
tidligst 13:30
Anastasja Sevastova (LAT)(16) vs (WC) Maria Sharapova
næste
(WC) Ying-Ying Duan (CHN) vs Kristina Mladenovic /FRA)(13)

LOTUS COURT
start 05:00 cet
(WC) Xinyu Gao (CHN) vs Magda Linette (POL)
tidligst 6:30
double kamp
næste
Daria Gavrilova (AUS) vs Anett Kontaveit (EST)
næste
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs Lauren Davis (USA)
næste
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs Daria Kasatkina (RUS)

MOON COURT
start 05:00 cet
ATP kamp
tidligst 06:00
Jennifer Brady (USA) vs Monica Puig (PUR)
næste
ATP kamp
næste
ATP kamp
næste
double kamp

COURT 3
start 06:00 cet
Zarina Diyas (KAZ) vs (WC) Zhaoxuan Yang (CHN)
næste
ATP kamp
næste (efter passende hvile
Zarina Diyas (KAZ) eller (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) vs Lara Arruabarrena (ESP)
næste
ATP kamp
COURT 4
start 05:00 cet
ATP kamp
næste
ATP kamp
næste
Alaksandea Sasnovic (BLR) vs Varvara Lepchenko (USA)
næste
Mona Barthel (GER) vs Sorana Cirstea (ROU)

COURT 7
start 05:00 cet
Su-Wei Hsieh (TPE) vs Madison Brengle (USA)
tidligt 06:00
Aryna Sabalenka (BLR) vs Chistina McHale (USA)
næste
Andrea Petkovic (GER) vs Sara Sorribes Tormo (ESP)
næste (efter passende hvile)
Nicole Gibbs (USA) vs Aryna Sabalenka eller Christina McHale (USA)

COURT 8
start 05:00 cet
Carina Witthoeft (GER) vs Ons Jabeau (TUN)
næste
ATP kamp
næste
ATP kamp
næste ATP kamp

TV2 Sport sender fra 06:30, TV2 Play viser fra 13:30.
WTATV viser på 5 baner startende kl 05:00 på bane 4.

 

 

WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Center – start 09:00cet

Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (2) Timea Babos (HUN)
næste
Double kamp

TV2 Play 1 viser singlefinalen

WTATV viser kampene på Center Court samt Court 1.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tashkent#undefined

ATP 250K, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer
TV-dækning: TV3 Sport 2 og Tennistv.com 5 kampe fra fredag

Center Court – start 0900cet
(5) Yuichi Sugita (JPN) vs. Dusan Lajovic (SRB)
NB 07:00: Yen-Hsun Lu (TPE) vs. Marcos Baghdatis (CYP) TBF 3/6, 2/5
NB 08:00 Denis Istomin (UZB) v (5) Yuichi Sugita (JPN)
NB 10:00: Guido Pella (ARG) vs. Yen_Hsun LU eller Marcos Baghdatis

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer
TV-dækning: Tennistv.com 16 kampe fra onsdag

Center Court – start 11:00cet
Henri Laaksonen (SUI) vs. (2) David Goffin (BEL)
(6) Damir Dzumhur (BIH)vs. (5) Alexandr Dolgopolov (UKR)

Court 2 – start 12:45cet
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000+H, Orleans (FRA)

$100.000, Tiburon, CA (USA)
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE)

R32:
[7] (161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (771) Deiton Baughman (USA) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[4] (142) Michael Mmoh (USA) vs. (195) Noah Rubin (USA) 6-1, 6-2
[8] (164) Cameron Norrie (GBR) vs. (200) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 7-5 (tirsdag)

1/8-finale: Michael Mmoh vs. (201) Tobias Kamke (GER) 6-3, 2-6, 7-6(7)
Kvartfinale: Michael Mmoh vs. [8] (164) Cameron Norrie (GBR) 5-7, 2-6 (fredag)

€43.000, Rome 2 (ITA)
Casper Ruud (NOR), Tommy Robredo (ESP)

R32:
(139) Casper Ruud (NOR) vs. (143) Martin Klizan (SVK) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(150) Tommy Robredo (ESP) vs. (182) Joao Domingues (POR) 7-5, 3-6, 7-6(4)

1/8-finale: Tommy Robredo vs. [5] (104) Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 2-4 Ret’d (onsdag)

$100.000, Stockton, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (561) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Curtis Clarke (GBR) 6-4, 6-4
Q16: Løchte vs. [6] (485) Alejandro Gonzalez (COL) – søndag 2000cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, ENGIE OPEN Clermont-Auvergne-Rhône-Alpes (FRA) – Hardcourt

Q32: [5] (481) Karen Barritza (DEN) vs. Salma Djoubri (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [13] (682)Alicia Barnett (GBR) 6-0, 6-4
R32: (Q) Karen Barritza vs. (278) Jesika Maleckova (CZE) 0-6, 2-6 (onsdag)

Doubles

Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER)/Jessika Ponchet (FRA) 5-7, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F26 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: (796) Emilie Francati (DEN) vs. [8] (751) Nina Stadler (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. (Q) Celine Fritsch (GER) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Emilie Francati vs. (897) Giada Clerici (ITA) 6-2, 2-6, 1-6 (fredag)

Doubles

1/8-finale: (4) Emilie Francati (DEN)/Nina Stadler (SUI)
vs. Caroline Romeo (FRA)/Jelena Stojanovic (AUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)

$15.000,II Lisboa Women Open (POR) – Hardcourt

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Camille Sireix (FRA) 6-4, 7-5
Q32: Olga Helmi vs. Beatriz Paciletti Duarte Da Costa (POR) – søndag ca. 1330

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Curro Junior ITF, Stellenbosch (RSA) – Grus

Girls singles

R32: [1] (195) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Mienke Viljoen (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah vs. (1491) Janneke Turck (RSA) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Hannah vs. [7] (397) Linge Steenkamp (RSA) 6-0, 6-0
Semifinale: Hannah vs. [3] (226) Myah Petchey (RSA) 6-1, 6-1
Finale: Hannah vs. Amelie Boy (MRI) 6-1, Ret’d

Girls doubles

1/8-finale: [1] Dakota Fordham (USA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Gizelle Naude/Lungile Ntuli (RSA) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Fordham/Møller vs. Lize-Alet Morkel/Rochelle Pienaar (RSA)  6-1, 6-4
Semifinale: Fordham/Møller vs. Maretha Burger/Inge Greyling (RAA) 6-3, 6-1
Finale: Fordham/Møller vs. [4] Amelie Boy (MRI)/Corin De Waal (RSA) 6-3, 6-3

Grade 5, 1er Open Les Trières de Nabeul (TUN) – Grus

Boys singles

R32: (1278) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (683) Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) Espedito Valerio (ITA) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [8] (1225) Vitek Horak (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
Semifinale: Elmer Møller vs. (Q) Goran Zivotic (SRB) – lørdag 1030

Boys doubles

1/8-finale: (4) Terence Atmane (FRA)/Elmer Møller (DEN) vs.
Skander Ben Fraj/Nessime Chabaan (TUN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Atmane/Møller vs. Matteo Lugari (ITA)/Chanon Phunsawat (THA) 4-6, 6-3, [10-8]
Semifinale: Atmane/Møller vs. [1] Skander Ben Abdallah/Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-3, 6-2
Finale: Atmane/Møller vs. [2] Mohamed Anouar Braham/Yassine Chouaieb (TUN) NB 1500

Girls singles

R32: [8] (1089) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Mey Ayari (TUN) 6-0, 6-1
1/8-finale: Olivia Gram vs. (1585) Sara Ata (TUN) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (346) Adriana Senkarova (SVK) 4-6, 3-6 (fredag)

Girls doubles

1/8-finale: Zeynep Cakirer (TUR)/Olivia Gram (DEN) vs. [3] Marie Mettraux (SUI)/Sara Zalukar (SRB) 3-6, 0-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)