Serena Williams gør comeback i opvisning mod Jelena Ostapenko på TV3 Sport. Lørdag formiddag starter dækning af Hopman Cup på Eurosport 2

Fredagens forventede gensyn med den mange-dobbelte Grand Slam vinder Novak Djokovic blev en stor skuffelse, da det få timer inden kampstart blev meddelt, at Djokovic var nødsaget til at melde afbud på grund af en skade i albuen.
Derved mistede turneringen, hvor Rafael Nadal også havde meldt afbud, hele 2 trækplastre, som tilhører “Big-four” kategorien.

Som et plaster på såret blev endnu en “Big-four” hidkaldt, da Andy Murray, der har været ude af spillet med en hofteskade siden Wimbledon, indvilgede i at spille et “opvisnings-sæt” mod Roberto Bautista Agut, der allerede havde kvalificeret sig til lørdagens finale, da han vandt på walkover mod Djokovic.

Andy Murray kunne ikke stille meget op, men han fik dog afværget den helt store ydmygelse, da han trods bagud 0-5 “kun” tabte 2-6.


Roberto Bautista Agut møder i finalen servekongen Kevin Anderson, der i semifinalen vandt 7-6(6), 6-4 over Dominic Thiem.
Finalen kan følges på TV3 Sport lørdag kl. 1600.

Forinden kan seerne kl. 1400 på samme kanal følge med, når Serena Williams for første gang, siden hun vandt Australian Open finalen mod søster Venus i starten af året, gør comeback efter at have født en datter tidligere på året.

Traditionen tro afvikles Hopman Cup hvert år omkring Nytår, og lørdag kan TV-seerne følge med på Eurosport 2, der indleder med opgøret mellem Japan og Schweiz.
Japan stiller med Yuichi Sugita og Naomi Osaka, og Schweiz har Roger Federer og Belinda Bencic på holdet.

Fredag blev der taget hul på kvalifikationen til WTA Premier i Brisbane, hvor dansk-amerikanske Julia Boserup tabte i 1-6, 4-6 til Aliaksandra Sasnovich (BLR).

Lørdag indledes kvalifikationen til alle de øvrige WTA og ATP turneringer, som afvikles i årets første uge.
Links til de enkelte kampe er anført herunder ved hver enkelt turnering, hvor der ligeledes er oplysninger om kommende TV-dækning.

Frederik Løchte Nielsen er i løbet af 2017 faldet flere pladser på ATP-ranligsten i single, men det bør ikke skygge over, at han alligevel har haft en fantastisk sæson, hvor det blev til 4 double-titler, og han sluttede med en finale ved en 15K-turnering i Hua Hin, og derefter var han med til at vinde det svenske holdmesterskab for Fair Play TK i Mølmø, som vandt mesterskabet for 3. gang i træk.

Løchte leverer altid gode præstationer på Danmarks Davis Cup hold, hvor et højdepunkt var sejren over Norge i Stavanger, hvor Løchte spillede op til sit allerbedste, da han i suveræn stil vandt over Norges stjerneskud Casper Ruud, og sammen med Thomas Kromann sikrede sejren i double.
Desuden har Løchte slået sin farfar Kurt Nielsens rekord med flest vundne Davis Cup kampe (54-37) for Danmark, og han har også vundet flest doubler (20-13), og sammen med Thomas udgør han Danmarks mest vindende double-konstellation (13-7).

Løchte indleder den nye sæson i Hong Kong, hvor han lørdag morgen 0730cet i 1. runde af kvalifikationen møder no. 664 Daniiar Duldaev (KGZ).

Mubadala World Tennis Championship, Abu Dhabi (UAE)
Tidsforskel: cet +3 timer
TV-dækning: TV3 Sport og Viaplay

torsdag 28. december – 1. Rnd
Kevin Anderson (RSA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(2)
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-2

fredag 29. december
Play off 5. plads: Andrey Rublev vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
2. Rnd: Kevin Anderson (RSA) vs. Dominic Thiem (AUT) 7-6(6), 6-4
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) – walkover

På grund af afbud fra Djokovic få timer inden spillestart spillede Andy Murray (GBR) et enkelt sæt mod Roberto Bautista Agut, der vandt 6-2.

lørdag 30. december
Play off 3. place: Dominic Thiem vs. Pablo Carreno Busta 6-3, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Serena Williams (USA) 6-2, 3-6, [10-5]
Finale: Kevin Anderson vs. Roberto Bautista Agut 6-4, 7-6(0)

De 2 sidstnævnte kampe vises live på TV3 Sport.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

Deltagere: Wozniacki, Goerges, Strycova, Radwanska, Davis, Putintseva, Barthel, Vekic, Puig, Lepchenko, McHale m.fl.

Q16 – start søndag 2200cet

R32 – udvalgte (mandag-tirsdag)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA)
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

Deltagere: Halep, Ostapenko, Zhang, Begu, Wang, Siniakova, Sakkari, Babos, Buzarnescu, Sharapova m.fl.

Søndag vises følgende R32 kampe på WTATV.com

Centre Court – start 0500cet
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (wc) Fangzhou Liu (CHN)
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Ons Jabeur (TUN)
NB 0900: (5) Qiang Wang (CHN) vs. Alison Riske (USA)
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Evgeniya Rodina (RUS)

Court 1
NB 0600: Double kamp
NB 0700: Monica Niculescu (ROU) vs. Aryna Sabalenka (BLR)

Court 2
NB 0700: Magda Linette (POL) vs. Jana Cepelova (SVK)
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

Iflg. WTATV.com vises WTA-kampe søndag fra Court 1 fra kl. 0300, og fra kl. 0400 fra Pat Rafter Arena, Court 2 og Court 6.

Court 1 – start 0300cet (R32)
Tatjana Maria (Ger) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
Carina Witthoeft (GER) vs. Aleksandra Krunic (SRB)
(WC) Destanee Aiava (AUS) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO)
Kiki Bertens (NED) vs. Ana Konjuh (CRO)

Pat Rafter Arena – start 0400cet (R32)
(4) Caroline Garcia (FRA) vs. Alize Cornet (FRA)
Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Anastasija Sevastova (LAT)

Court 2 – start 0300cet
(3) Heather Watson (GBR) vs. (7) Kaia Kanepi (EST) – QFi
(4) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Polina Monova (RUS) – R32

Court 6 – start 0300cet
Dayana Yastremska (UKR) vs. (5) Kateryna Bondarenko (UKR) – QFi

Det er uvist, om de 2 førnævnte kvalfinaler (QFi) også bliver vist på WTATV.

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

Deltagere: Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic, Muller, Schwartzman, Dzumhur, Zverev, Dolgopolov m.fl.

R32 søndag (udvalgte)

Pat Rafter Arena – start 0400cet
2 WTA-kampe
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS)

Eurosport 2 sender søndag fra kl. 0800

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning: Eurosport fra mandag

Deltagere: Thiem, Busta, Berdych, Vinolas, Gasquet, Krajinovic, Verdasco, Lopez, Rublev m.fl. (Djokovic har meldt afbud).

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – 1330cet C3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time
TV-dækning: TV3 Sport fra torsdag

Deltagere: Cilic, Anderson, Agut, Paire, Haase, Vesely, Kukushkin, Herbert, Fucsovics, Djere, Simon m.fl.

Q16 – start lørdag 0830cet
QFi – start søndag 0830cet

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard
Belgien: David Goffin, Elise Mertens
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada
Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland
Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland
Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien
Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-2
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer
Eurosport 2: 1030 + 1430

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA
Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz
Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland
Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA

Søndag 0900cet: Finale

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA)

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) – søn NB 0630cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Noah Svenningsen Holmvang (DEN)
Carl Emil Overbeck (DEN)

Boys singles hovedturnering

Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles kvalifikation

Alisha Ali Hussain (DEN)
Mille Elsborg (DEN)

Girls singles hovedturnering

Olga Helmi (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)