Torsdag-lørdag 28-30. december afvikles 10. udgave af Mubadal World Tennis Championship, hvor der er gensyn med Novak Djokovic, der har vundet turneringen 3 gange

Efter nogle uger med meget lidt turnerings-aktivitet for tennissportens store navne nærmer tiden sig, hvor der for alvor tages hul på den nye sæson med masser af top-tennis på de danske TV-skærme.

Faktisk er TV3 Sport allerede “tyv-startet” med opvisningsturneringen Mubadal World Tennis Championship, hvor der fredag bliver mulighed for gensyn med den 12-dobbelte Grand Slam vinder Novak Djokovic, som vender tilbage efter en længere skades-pause, og lørdag kan man ved samme turnering også få gensyn med den 23-dobbelte Grand Slam vinder Serena Williams, som er tilbage efter barsel.

Torsdag blev spillet 2 kampe, som blev vist på TV3 Sport, som genudsender fra turneringen fredag kl. 0900 og 1100, hvorefter der sendes live kl. 1130.
Fra 1330 sendes Dart, hvorefter der atter sendes live tennis fra kl. 1730.

Fra lørdag kan seerne også følge kampe på Eurosport fra Hopmann Cup i Perth.
Eurosport er også på pletten, når der fra mandag tages hul på ATP 250 udgaven af Brisbane International med så store navne som Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic m.fl.
TV2 Sport dækker WTA Premier udgaven af samme turnering med bl.a. Muguruza, Pliskova og Svitolina.
Kvalifikationen starter allerede natten til fredag, hvor dansk-amerikanske no. 135 Julia Boserup i 1. kvalrunde møder ranglistens no. 88 Aliaksandra Sasnovich (BLR).

Udover de allerede nævnte turneringer spilles WTA International i både Auckland, hvor ranglistens no. 3 Caroline Wozniacki er topseedet, og i Shenzhen hvor topnavnet er no. 1 Simona Halep, som ved mindst at nå kvartfinalen er sikker på at bevare 1. pladsen, som hun ellers kan miste til Caroline, hvis hun vinder titlen i Auckland, eller til Muguruza, hvis hun når finalen i Brisbane.
TV2 Sport sender kampe fra både Brisbane og Auckland, og der vises desuden kampe fra Shenzhen på TV2 Play. Alle 3 WTA turneringer kan desuden følges på WTATV.

Hos herrerne spilles desuden ATP 250 turneringer i både Doha, hvor Eurosport også sender fra, samt i Pune i Indien, hvor TV3 Sport viser de afsluttende kampe fra næste torsdag.

Flere danske juniorer deltager fra årets start i Grade 4 turneringen SALK Open i Stockholm, hvor både Olga Helmi og Sebastian Grundtvig er seriøse kandidater til en titel.

Mubadala World Tennis Championship, Abu Dhabi (UAE) 
Tidsforskel: cet +3 timer
TV-dækning: TV3 Sport og Viaplay

torsdag 28. december – 1. Rnd
Kevin Anderson (RSA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(2)
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-2

fredag 29. december
Play off 5. plads: Andrey Rublev vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
2. Rnd: Kevin Anderson (RSA) vs. Dominic Thiem (AUT) 7-6(6), 6-4
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) – walkover

På grund af afbud fra Djokovic få timer inden spillestart spillede Andy Murray (GBR) et enkelt sæt mod Roberto Bautista Agut, der vandt 6-2.

lørdag 30. december
1130cet: Play off 3. place Thiem vs. Carreno Busta
1400cet: Serena Williams (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
1600cet: Roberto Bautista Agut vs. Kevin Anderson – Finale

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

Deltagere: Wozniacki, Goerges, Strycova, Radwanska, Davis, Putintseva, Barthel, Vekic, Puig, Lepchenko, McHale m.fl.

Q32 – start fredag 2200cet

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

Deltagere: Halep, Ostapenko, Zhang, Begu, Wang, Siniakova, Sakkari, Babos, Buzarnescu, Sharapova m.fl.

Q16 – start lørdag 0400cet

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV og TV2 Play fra søndag, TV2 Sport fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)
Q16 – start lørdag 0100cet

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Tennistv og Eurosport fra mandag

Deltagere: Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic, Muller, Schwartzman, Dzumhur, Zverev, Dolgopolov m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning: Eurosport fra mandag

Deltagere: Thiem, Busta, Djokovic, Berdych, Vinolas, Gasquet, Krajinovic, Verdasco, Lopez, Rublev m.fl.

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) – lør 1020

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time
TV-dækning: TV3 Sport fra torsdag

Deltagere: Cilic, Anderson, Agut, Paire, Haase, Vesely, Lu, Kukushkin, Karlovic, Herbert, Fucsovics, Djere, Simon m.fl.

Q16 – start lørdag 0830cet

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Zverev, Kerber
Canada: Pospisil, Bouchard
Belgien: Goffin, Mertens
Australien: Kokkinakis, Gavrilova

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada
Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland
Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland
Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien
Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland

Group B:
Schweiz: Federer, Bencic
USA: Sock, Vandeweghe
Rusland: Khachanov, Pavlyuchenkova
Japan: Sugita, Osaka

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA
Khachanov vs. Sock
Pavlyuchenkova vs. Vandeweghe
Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz
Sugita vs. Federer
Osaka vs. Bencic
Eurosport 2: 1030 + 1430

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA
Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz
Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland
Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA

Søndag 0900cet: Finale

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo QS QD OOP

$75.000, Playford (AUS) – Combo QS QD OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) – lør 0730cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte) 

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Noah Svenningsen Holmvang (DEN)
Carl Emil Overbeck (DEN)

Boys singles hovedturnering

Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles kvalifikation

Alisha Ali Hussain (DEN)
Mille Elsborg (DEN)

Girls singles hovedturnering

Olga Helmi (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)