Grækenland har både 19-årige Stefanos Tsitispas og 22-årige Maria Sakkari fremme i lørdagens semifinaler

Grækenland har ikke været forvænt med, at spillere fra deres nation har figureret højt på ATP-ranglisten, men 19-årige Stefanos Tsitsipas, der i slutningen af 2016 toppede ITFs junior-rangliste, er i øjeblikket på fremmarch i ATP 500 turneringen i Barcelona.

I sidste uge vandt den unge græker i 1. runde i Monte Carlo “NextGen”-duellen mod den jævnaldrende Denis Shapovalov (CAN), som uden tvivl har haft det største spotlys blandt de helt unge kommende stjerner, hvorefter han dog blev stoppet i 2. runde af ranglistens no. 10 David Goffin (BEL).

I denne uge har Tsitsipas fortsat med at imponere, da han i 2. runde vandt så overbevisende som 6-2, 6-1 over 7. seedede Diego Schwartzman (ARG), der er no. 15, og det blev derefter 6-4, 7-5 over 10. seedede Albert Ramos-Vinolas (ESP), og han slog hovedet på sømmet, da han fredag vandt 6-3, 6-2 over 3. seedede Dominic Thiem (AUT).

Lørdag kl. 1330 møder grækeren i semifinalen 5. seedede Pablo Carreno Busta (ESP), der er no. 12 på ranglisten.
Kampen kan følges på TV3 Sport, hvorimod den anden semifinale kl. 16 mellem 1. seedede Rafael Nadal (ESP) og 4. seedede David Goffin (BEL) må vige TV-pladsen for fodbold mellem Viborg og Vejle, og derfor henvises til at følge kampen på Tennistv.com eller Viaplay.

TV2 Sport viser ligeledes højst en enkelt WTA-kamp, da de ifølge TV-guiden først sender live tennis fra Stuttgart kl. 1905, hvilket er en halv time efter den planlagte start på den anden semifinale fra Stuttgart mellem 5. seedede Karolina Pliskova (CZE) og Anett Kontaveit (EST) fra kl. 1830.
Derfor henvises den første semifinale kl. 1550 mellem 6. seedede Caroline Garcia (FRA) og CoCo Vandeweghe (USA) til WTATV eller TV2 Play, hvor man også kan følge den anden semifinale fra starten.

WTATV og TV2 Play viser også semifinalerne fra WTA International turneringen i Istanbul, hvor Caroline Wozniacki måtte trække sig med maveproblemer efter 2. sæt mod Pauline Parmentier (FRA).

Grækenland er også repræsenteret i semifinalen i Istanbul, hvor 22-årige Maria Sakkari møder Polona Hercog (SLO), som fredag sendte 2. seedede Svetlana Kuznetsova (RUS) ud.
Maria Sakkari var det helt store navn ved Fed Cup Group II Europe/Africa, hvor hun i alle sine kampe som 1. single var urørlig.
Karen Barritza var den eneste af hendes modstandere, som var i stand til at vinde mere end et enkelt parti, da hun i Danmarks kamp mod Grækenland “kun” tabte 0-6, 3-6.


WTA Premier, Porsche Tennis Grand Prix – Stuttgart (GER) – Grus

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Center Court – start 1320
Single finale:
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE)
Double finale

WTATV.com fra kl. 1320, TV2 Play fra kl. 1330

Singles hovedturnering (udvalgte)

Semifinale
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs.  Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-4, 6-1
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-7(4), 6-4, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (4) Jelena Ostapenko (LAT) 5-7, 7-5, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-5, 6-7(6), 6-4

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-2, 6-3
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (WC) Laura Siegemund (GER) 6-4, 4-6, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) 2-6, 6-1, 3-2 Ret’d.
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-1, 3-6, 7-5
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(4), 6-3
(4) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-0
Anett Kontaveit (EST) vs. Angelique Kerber (GER) 6-0, 2-0. Ret’d.
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (2) Garbine Muguruza (ESP) 7-5 Ret’d.

R32:
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Laura Siegemund (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-0
(Q) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Julia Goerges (GER) 6-2, 6-2
(Q) Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-4, 6-1
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (wc) Maria Sharapova (RUS) 3-6, 7-6(6), 6-4

(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 7-6(5), 6-2
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) 6-3, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs, (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 5-7, 7-6(3), 7-6(5)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Madison Keys (USA) 7-6(7), 5-7, 6-4

Singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Marta Kostyuk (UKR) vs. (1) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
(2) Zarina Diyas (KAZ) vs. (5) Kaia Kanepi (EST) 6-4, 4-6, 6-4
(6) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (3) Carina Witthoeft (GER) 5-7, 6-1, 6-3
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-4

Q16: (søndag – start 1100)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Alexandra Cadantu (ROU) 7-5, 2-0 Ret’d
(3) Carina Witthoeft (GER) vs. Anna Zaja (GER) 2-6, 6-0, 6-3

Q32:
Marta Kostyuk (UKR) vs. Julia Middendorf (GER) 6-1, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Katharina Hobgarski (GER) 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-stuttgart-germany-1051#orderofplay


WTA International, TEB BNP Paribas Istanbul Cup – Istanbul (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Center – start 1430cet
Double finale
NB 1700: Single Finale
Pauline Parmentier (FRA) vs. Polona Hercog (SLO)

WTATV.com fra kl. 1430, TV2 Sport fra 1655

Singles hovedturnering (udvalgte)

Semifinale
Pauline Parmentier (FRA) vs. (7) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-4
Polona Hercog (SLO) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Pauline Parmentier (FRA) vs. (1) Caroline Wozniacki (DEN) 4-6, 6-3, Ret’d
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Donna Vekic (CRO) 3-6, 7-6(1), 6-1
Maria Sakkari (GRE) vs. Arantxa Rus (NED) 6-3, 7-6(6)
Polona Hercog (SLO) vs. (2) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 1-6, 7-5

1/8-finale:
Pauline Parmentier (FRA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 2-6, 6-3
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Christina Mchale (USA) 6-4, 6-4
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 4-6, 6-1

R32:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-2
Sara Errani (ITA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 6-4
Pauline Parmentier (FRA) vs. (WC) Ayla Aksu (TUR) 6-2, 6-2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 0-6, 6-1, 6-0
Donna Vekic (CRO) vs. (3) Agnieszka Radwanska (POL) 6-1, 2-0 Ret’d
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(4), 4-6, 6-3
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 7-5, 6-0

Aleksandra Krunic (SRB) vs. (5) Ekakterina Makarova (RUS) 1-6, 6-1, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 7-5, 6-2
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-3
(Q) Arantxa Rus (NED) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
Polona Hercog (SLO) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 7-5
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (WC) Ipek Oz (TUR) 4-6, 6-4, 6-0
(Q) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 7-5, 6-4
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-istanbul-turkey-1027#orderofplay


ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (47 kampe), TV3 Sport og Viaplay

Spilleprogram søndag (udvalgte)

PISTA RAFA NADAL Starts At 1300 cet
Double finale
NB 1600: Single finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)

TennisTV fra kl. 1300, Viaplay fra 1605

Singles hovedturnering (udvalgte)

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (4) David Goffin (BEL) 6-4, 6-0
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-5, 6-3

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) VS (Q) Martin Klizan (SVK) 6-0, 7-5
(4) David Goffin (BEL) VS (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-7(3), 6-2, 6-2
Stefanos Tsitsipas (GRE) VS (3) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-2
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) VS (2) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 7-6(4)

R16:
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (LL) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(5), 6-2
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Malek Jaziri (TUN) 75, 3-6, 7-6(8) saves 2 mp
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-1, 6-3
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-1
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (12) Felicia Lopez (ESP) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (10) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 7-5
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (11) Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 4-6, 7-6(6)
(4) David Goffin (BEL) vs. (16) Karen Khachanov (RUS) 2-6, 7-6(2), 6-0

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-4
Guillermo Garcia-Lopaz (ESP) vs. (14) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 0-0 Ret’d
(12) Feliciano Lopez (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 2-6, 6-4
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (6/WC) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 1-6, 6-3
(4) David Goffin (BEL) vs. (WC) Marcel Granollers (ESP) 4-6, 7-6(2), 6-2
(16) Karen Khachanov (RUS) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 6-3
(LL) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-7(4), 6-2, 6-4

Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 6-1
(10) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 3-6, 6-3, 6-4
(LL) Jozef Kovalik (SVK) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-3
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 7-6(8), 6-1
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(11) Adrian Mannarino (FRA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-4, 7-6(5)
Malek Jaziri (TUN) vs. (LL) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 6-1

R64:
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Yuichi Sugita (JPN) 7-6(5), 7-6(5)
Dusan Lajovic (SRB) vs. (WC) Pedro Martinez (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-3
(WC) Marcel Granollers (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 6-2
Leonardo Mayer (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-0
Ivo Karlovic (CRO) vs. (WC) Tommy Robredo (ESP) 6-7(5), 7-6(8), 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-1
(Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-1
Benoit Paire (FRA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(4), 6-7(3), 6-4
Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-0, 6-4
Malek Jaziri (TUN) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-2, 6-4
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-7(5), 6-4
(Q) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (LL) Alexey Vatutin (RUS) 7-5, 5-7, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 3-6, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/barcelona/425/daily-schedule


ATP 250, Gazprom Hungarian Open, Budapest (HUN) – Grus

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Center Court Starts At 1230 cet
John Millman (AUS) vs. (5) Aljaz Bedene (SLO) – TBF 2-6, 7-6(3)
NB 1300: Double finale
NB 1500: John Millman (AUS) OR (5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (LL) Marco Cecchinato (ITA)

TennisTV.com

Singles hovedturnering (udvalgte)

Semifinale
John Millman (AUS) vs. (5) Aljaz Bedene (SLO) – TBF 2-6, 7-6(3)
(LL) Marco Cecchinato (ITA) (8) Andreas Seppi (ITA) 5-7, 7-6(4), 6-3

Kvartfinale
John Millman (AUS) VS (LL) Yannick Maden (GER) 2-6, 6-1, 6-4
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 2-6, 6-2
(8) Andreas Seppi (ITA) VS Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 7-6(3)
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 5-7, 6-4, 6-2

R16:
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-1, 6-2
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4
John Millman (AUS) vs. (1) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-4
(LL) Yannick Maden (GER) vs. Maximillian Marterer (GER) 6-1, 6-3
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (3) Richard Gasquet (FRA) 6-4, 7-6(4)
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(2), 4-6, 6-4
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-4
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. (2) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-1

R32:
John Millman (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 7-5
(LL) Yannick Maden (GER) vs. (6) Marton Fusovics (HUN) 4-6, 6-3, 6-2
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(2), 7-6(8), 6-4
(Q) Matteo Berrittin (ITA) vs. (WC) Attila Balazs (HUN) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. Marius Copil (ROU) 6-7(3), 7-5, 6-3
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 4-6, 7-5, 6-3

Mikhail Youzhny (RUS) vs. (WC) Zsombor Piros (HUN) 6-3, 6-3
NB 1600: (WC) Zsombor Piros (HUN) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 3-6, 3-5 (susp.)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-4, 6-2
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Jurgen Zopp (EST) 2-6, 6-4, 7-5
(WC) Alexander Bublik (KAZ) vs. Denis Istomin (UZB) 6-7(6), 7-6(5), 7-5
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-4

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: Elias Ymer (SWE) vs. (5) Sergiuy Stakhovsky (UKR) 6-3, 6-3
QFi: (3) Matteo Berrettini (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/budapest/7648/daily-schedule6


Uge 18


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Ka. Pliskova, Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) – ca. 1230 C1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (4) Jasmine Paolini (ITA) – næste match C1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) – søn NB 1130cet

Den komplette schedule findes på  http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (4) Simone Bolelli (ITA) – søn ca. 1500cet

Den komplette schedule findes på  http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.


ATP Challengers (Uge 17)

$150.000+H, Anning (CHN)43 – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Finale: (226) Mohamed Safwat (EGY) vs. (266) Prajnesh Gunneswaran (IND) – søn 0700cet

$75.000+H, Leon (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

$75.000, Tallahassee, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

(247) Noah Rubin (USA) vs. (209) Marc Polmans (AUS) – søndag

€43.000+H, Francavilla (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

[6] (175) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (234) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-5, 7-6(2)
(201) Casper Ruud (NOR) vs. (287) Arthur De Greef (BEL) 7-5, 2-6, 6-1

1/8-finale: [6] (175) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (201) Casper Ruud (NOR) 7-5, 6-0

Kvartfinale: Casper Ruud (NOR) vs. (250) Matteo Donati (ITA) 6-7(6), 6-4, 7-5
Semifinale: Casper Ruud vs. (Q) (243) Antoine Hoang (FRA) 7-5, 6-4
Finale: Casper Ruud vs. (WC) (335) Gianluigi (ITA)


Uge 18

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo QS QD OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo QS QD OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo QS QD OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo QS QD OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo QS QD OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) – søn ca. 1030

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 17)

$25.000, Wiesbaden Tennis Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (591) Karen Barritza (DEN) vs (WC) Jennifer Weigl (GER) 6-0, 6-1
QFi: Karen Barrita vs. vs. (9) (595) Diana Sumovova (CZE) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) (591) Karen Barritza (DEN) vs. [2] (249) Dejana Radanovic (SRB) 3-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 17)

Grade 2, 12ème Tournoi International Juniors de Tlemcen (ALG) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
[7] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (1259) Mohamed Racym Rahim (ALG) 6-1, 6-3
[4] (141) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (222) Ismail Saadi (MAR) 6-1, 7-5

1/8-finale:
[7] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (221) Terence Atmane (FRA) 3-6, 4-6 (tirsdag)
Holger Rune vs. (177) Brandon Perez (VEN) 6-3, 2-6, 6-2

Kvartfinale:
Holger Runevs. (461) Karol Paluch (POL) 3-6, 6-3, 7-6(7)

Semifinale:
[1] (46) Damien Wenger (SUI) vs. (221) Terence Atmane (FRA) 5-7, 6-0, 6-4
Holger Rune vs. [2] (57) Arthur Cazaux (FRA) 3-6, 2-6 (fredag)

Finale:
[2] (57) Arthur Cazaux (FRA) vs. [1] (46) Damien Wenger (SUI) 6-4, 5-7, 6-3

Boys doubles

1/8-finale:
(4) Brandon Perez (VEN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Karol Paluch (POL)/Lancelot Carnello (RUS) 6-4, 3-6, [11-9]
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Yassir Kilani (MAR) – bye

Kvartfinale:
Perez/Vanshelboim vs. Jaime Caldes (eSP)/Digvijay Pratap Singh (IND) – walkover
Rune/Kilani vs. Abdoul Shakur Kabura (BDI)/Khololwam Montsi (RSA) – walkover

Semifinale
Rune/Kilani vs. Perez/Vanshelboim 6-3, 7-6(5)
Ismail Saadi (MAR)/Samuel Guarin (COL) vs. (1) Arthur Cazaux (FRA)/Damien Wenger (SUI) 7-6(3), 6-7(4), [10-8]

Finale: Saadi/Guarin vs. Rune/Kilani – walkover


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 2) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (1668) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1363) James Mackinlay (GBR) 0-6, 0-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R64:
[16] (827) Clarine Lerby (NED) vs. (LL) Issey Purser (GBR) 6-1, 6-2
[5] (654) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Anya Kotecha (GBR) 6-2, 6-1

R32:
[16] (827) Clarine Lerby (NED) vs. [3] (560) Sasha Hill (GBR) 2-6, 1-6
[5] (654) Olivia Gram (DEN) vs. [10] (719) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 0-6


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage