Maria Sakkari fortsætter succes'en i Wuhan, og hun kan formentlig se frem til at gå direkte i 2. runde i Beijing, hvor hun ellers skulle spille kvalifikation

22-årige Maria Sakkari (GRE) er i gang med sit livs turnering, som for alvor blev indledt, da hun sendte en uoplagt Caroline Wozniacki ud 2 dage efter danskerens triumf i Tokyo.
Sejren blev onsdag fulgt op, da hun også sendte 16. seedede Elena Vesnina (RUS) ud.

Torsdag mødte grækeren no. 43 Alize Cornet (FRA), der også havde lukreret på at møde en udkørt Tokyo-finalist, da hun i 1. runde vandt sin hidtil eneste sejr over no. 23 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), som havde vundet alle de tidligere 5 indbyrdes opgør.

Selvom hverken Sakkari eller Cornet regnes for de mest oplagte kandidater til titlen i Wuhan, gav de både publikum og seerne en god oplevelse i en intens og velspillet kamp, som Sakkari vandt 7-6(2), 7-5.

Næsten samtidig blev lodtrækningen til kvalifikationen til næste uges Premier Mandatory China Open i Beijing offentliggjort, og her står Sakkari til i 1. kvalrunde at møde Kristie Ahn (USA), og for at sikre sig deltagelse i 1. runde af hovedturneringen, skal hun udover at besejre Ahn også forsøge at vinde over Andrea Petkovic (GER) eller Beatriz Haddad Maia (BRA).

Formentlig betyder semifinalen i Wuhan, at Sakkari i stedet får en “Secured Entry” (SE) – og som sidegevinst desuden en bye i 1. runde, og derfor var sejren over Cornet på alle måder en kæmpe gave til grækeren, som tidligere på året har vist gode takter ved at nå 3. runde i de 3 Grand Slam turneringer Australian Open, Wimbledon og US Open.
Desuden var hun i kvartfinalen i WTA International turneringen i Nottingham.

Tennisavisen må dog tage det forbehold, at det ikke er officielt bekræftet, at Sakkari er sikret deltagelse i Beijing.

Forhåbentlig kan Caroline Wozniacki glæde sig over, at hun var medvirkende til denne succes for Sakkari, da det samtidig betyder, at Caroline undgik at bruge en masse krudt i Wuhan, og derfor kan stille op i Beijing så udhvilet, som der nu er muligt mod slutningen af en sæson, hvor hun allerede har spillet 71 kampe, og desuden er den med flest vundne kampe med 53 sejre.

Sakkari møder i semifinalen no. 20 Caroline Garcia (FRA), der i kvartfinalen vandt 7-6(3), 6-4 over no. 35 Ekaterina Makarova (RUS). Sejren var samtidig en fødselsdagsgave til hendes far.

Jelena Ostapenko sprudlende mod Muguruza

Sidste uges vinder af WTA International turneringen i Seoul var French Open vinderen 8. seedede Jelena Ostapenko (LAT), som i kvartfinalen mod 1. seedede Garbine Muguruza (ESP) ikke havde noget modtræk i 1. sæt, som spanieren vandt komfortabelt 6-1.
Som det ofte før er set, steppede Ostapenko derefter op og leverede et bombardement af bolde, som sikrede hende de 2 næste sæt og sejren på 1-6, 6-3, 6-2.

Dermed er Ostapenko den eneste seedede spiller i semifinalen, hvor hun møder no. 37 Ashleigh Barty (AUS), der også har imponeret i Wuhan – ikke mindst da hun i torsdagens kvartfinale vandt 4-6, 7-6(3), 7-6(2) over 3. seedede Karolina Pliskova (CZE).
Barty er desuden i semifinale i double sammen med landsmanden Casey Dellacqua.

Semifinalen spilles på den helt store scene på Centre Court i Wuhan, hvilket er ganske anderledes end deres første møde, som foregik tidligere på året i Rome, hvilket ganske vist også var en Premier 5 turnering, men dengang mødtes de i kvalifikationen, hvor det efter en jævnbyrdig affære blev 5-7, 6-4, 6-4 til Ostapenko.

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court – start 0930cet
Semifinaler:
(1) Yung-Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. (3) Sania Mirza (IND)/Shuai Peng (CHN)
NB 1130: (8) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ashleigh Barty (AUS)
NB 1330: (Q) Maria Sakkari (GRE) vs. Caroline Garcia (FRA)
(4) Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS) vs. Shuko Aoyama (JPN)/Zhaoxuan Yang (CHN)

TV2 Sport viser begge singler.
WTATV viser fra Centre Court fra 0930.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Center – start 0700cet
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (6) Aleksandra Krunic (SRB) – TBF 3-2
NB 0800: Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Timea Babos (HUN)
Nara Or Bondarenko vs. Zvonareva OR Krunic
Double kamp

Court 1 – start 0700cet
Kurumi Nara (JPN) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)
NB 0800: 2 Double kampe

TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0800
WTATV viser kampene på Center Court samt Court 1.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tashkent#undefined

ATP 250K, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer
TV-dækning: TV3 Sport 2 og Tennistv.com 5 kampe fra fredag

Center Court – start 0800cet
(5) Yuichi Sugita (JPN) vs. Dusan Lajovic (SRB)
NB 1000: Jared Donaldson (USA) vs. Denis Istomin (UZB)
NB 1230: Guido Pella (ARG) vs. (Q) Taylor Fritz (USA)
NB 1430: Yen-Hsun Lu (TPE) vs. Marcos Baghdatis (CYP)

Court 1 – start 0800cet
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer
TV-dækning: Tennistv.com 16 kampe fra onsdag

Center Court – start 0800cet
Henri Laaksonen (SUI) vs. (Q) Zhizhen Zhang (CHN)
Dudi Sela (ISR) vs. (5) Alexandr Dolgopolov (UKR)
(8) Donald Young (USA) vs. (2) David Goffin (BEL)
NB 1300: (1) Alexander Zverev (GER) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH)

Court 2 – start 1000cet
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000+H, Orleans (FRA)

$100.000, Tiburon, CA (USA)
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE)

R32:
[7] (161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (771) Deiton Baughman (USA) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[4] (142) Michael Mmoh (USA) vs. (195) Noah Rubin (USA) 6-1, 6-2
[8] (164) Cameron Norrie (GBR) vs. (200) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 7-5 (tirsdag)

1/8-finale: Michael Mmoh vs. (201) Tobias Kamke (GER) 6-3, 2-6, 7-6(7)
Kvartfinale: Michael Mmoh vs. [8] (164) Cameron Norrie (GBR)

€43.000, Rome 2 (ITA)
Casper Ruud (NOR), Tommy Robredo (ESP)

R32:
(139) Casper Ruud (NOR) vs. (143) Martin Klizan (SVK) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(150) Tommy Robredo (ESP) vs. (182) Joao Domingues (POR) 7-5, 3-6, 7-6(4)

1/8-finale: Tommy Robredo vs. [5] (104) Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 2-4 Ret’d (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, ENGIE OPEN Clermont-Auvergne-Rhône-Alpes (FRA) – Hardcourt

Q32: [5] (481) Karen Barritza (DEN) vs. Salma Djoubri (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [13] (682)Alicia Barnett (GBR) 6-0, 6-4
R32: (Q) Karen Barritza vs. (278) Jesika Maleckova (CZE) 0-6, 2-6 (onsdag)

Doubles

Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER)/Jessika Ponchet (FRA) 5-7, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F26 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: (796) Emilie Francati (DEN) vs. [8] (751) Nina Stadler (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. (Q) Celine Fritsch (GER) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Emilie Francati vs. (897) Giada Clerici (ITA) – fredag 1630

Doubles

1/8-finale: (4) Emilie Francati (DEN)/Nina Stadler (SUI)
vs. Caroline Romeo (FRA)/Jelena Stojanovic (AUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Curro Junior ITF, Stellenbosch (RSA) – Grus

Girls singles

R32: [1] (195) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Mienke Viljoen (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah vs. (1491) Janneke Turck (RSA) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Hannah vs. [7] (397) Linge Steenkamp (RSA) 6-0, 6-0
Semifinale: Hannah vs. [3] (226) Myah Petchey (RSA) – fredag ca. 1030

Girls doubles

1/8-finale: [1] Dakota Fordham (USA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Gizelle Naude/Lungile Ntuli (RSA) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Fordham/Møller vs. Lize-Alet Morkel/Rochelle Pienaar (RSA)  6-1, 6-4
Semifinale: Fordham/Møller vs. Maretha Burger/Inge Greyling (RAA) 6-3, 6-1
Finale: Fordham/Møller vs. [4] Amelie Boy (MRI)/Corin De Waal (RSA) – fredag ca. 1330

Grade 5, 1er Open Les Trières de Nabeul (TUN) – Grus

Boys singles

R32: (1278) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (683) Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) Espedito Valerio (ITA) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [8] (1225) Vitek Horak (CZE) – fredag 1030

Boys doubles

1/8-finale: (4) Terence Atmane (FRA)/Elmer Møller (DEN) vs.
Skander Ben Fraj/Nessime Chabaan (TUN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Atmane/Møller vs. Matteo Lugari (ITA)/Chanon Phunsawat (THA) 4-6, 6-3, [10-8]
Semifinale: Atmane/Møller vs. [1] Skander Ben Abdallah/Mohamed Selim Ben Ali (TUN) – fredag NB 1400

Girls singles

R32: [8] (1089) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Mey Ayari (TUN) 6-0, 6-1
1/8-finale: Olivia Gram vs. (1585) Sara Ata (TUN) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (346) Adriana Senkarova (SVK) – fredag ca. 1200

Girls doubles

1/8-finale: Zeynep Cakirer (TUR)/Olivia Gram (DEN) vs. [3] Marie Mettraux (SUI)/Sara Zalukar (SRB) 3-6, 0-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)