Agnieszka Radwanska og Dominika Cibulkova er ved at finde formen kort før US Open. Begge er tæt på finalen i New Haven

Agnieszka Radwanska (POL) er blandt de mest populære spillere på WTA-touren, hvilket formentlig er forklaringen på, at alle hendes kampe i New Haven har været placeret på Stadium kl. 19 som den første kamp på aften-programmet, hvilket er kl. 01cet
Ulempen herved er for Europæiske seere, at man skulle holde sig længe vågen for at følge hendes kampe, og semifinalen mod Daria Gavrilova (AUS) er ingen undtagelse fra den regel.

Den anden semifinale mellem 2. seedede Dominika Cibulkova (SVK) og Elise Mertens (BEL), der havde walkover i kvartfinalen, spilles på et “menneskeligt” tidspunkt kl. 21, men i modsætning til nat-kampen, som bliver vist på TV2 Sport, kan den første semifinale kun følges på TV2 Play eller WTATV.com – eller betting streaming-tjenester.

Der spilles også semifinaler i ATP 250 i Winston-Salem, og begge kan følges på TV3 Sport 2, hvis man er vågen om natten.
TV3 Sport 2 bliver i øvrigt 31. oktober erstattet af TV3 Max, men det skulle ikke få indflydelse på ATP, som fortsætter på den nye kanal.
Samtidig skifter TV3 Sport 1 navn til blot at hedde TV3 Sport.

Kvalifikationen til US Open er fremme ved finalerne. I “Dagens kampe” er udvalgt enkelte spillere, som findes “interessante”, heriblandt den tidligere no. 2 Vera Zvonareva (RUS) og veteranen 38-årige Patty Schnyder (SUI), der for 12 år siden var no. 7 på ranglisten.
Begge blev dog slået ud inden kvalfinalen, hvor Anna Zaja (GER), der spiller for Hørsholm-Rungsted i Elitedivisionen, fortsat har chancen for at nå videre.

Anna Zaja
Foto: Sportsfotograf.com. – Anna Zaja

Det samme har tidligere no. 15 32-årige Kaia Kanepi (EST), som forsøger at kæmpe sig tilbage.
Efter et års pause vandt hun i starten af juni en 25K turnering i Essen, og for en måned siden vandt hun en 15K i Parnu i hendes hjemland.

Med Skandinaviske briller kan man glæde sig over, at Rebecca Peterson (SWE) har spillet sig frem til kvalfinalen, hvorimod det Norske håb Casper Ruud blev sendt ud i 2. runde hos herrerne, hvor der også er fokuseret på 3 andre af de helt unge spillere.

19-årige Michael Mmoh (USA) samt 18-årige Denis Shapovalov (CAN) er begge i kvalfinalen, hvorimod det andet Canadiske supertalent 17-årige Felix Auger-Aliassime tabte i 2. kvalrunde.

Holger Vitus Nødskov Rune, Sebastian Grundtvig
Foto: Aneke Rune – Holger Vitus Nødskov Rune og Sebastian Grundtvig

Det er fristende at drage en Dansk parallel til de to førnævnte Canadiere, idet både 14-årige Holger Vitus Nødskov Rune og 16-årige Sebastian Grundtvig ligesom Canadierne betragtes blandt de absolut bedste i deres respektive årgange.
De to unge Danskere spiller fredag semifinale i Riga, hvor de har chancen for at mødes i finalen.

WTA Premier 5, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Stadium – (semifinaler)
2100cet: (Q) Elise Mertens (BEL) vs. (2) Dominika Cibulkova (SVK)
0100cet: (1) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Daria Gavrilova (AUS)

WTATV.com viser begge semifinaler
TV2 Play viser den første semifinale, TV2 Sport den anden semifinale fra kl. 01 natten til lørdag

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-New-Haven#undefined

ATP 250, Winston-Salem Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Center – start 2100cet
Doublefinale: Perella/Zeballos vs. Rojer/Tecau

Semifinaler single
0100cet: (Q) Kyle Edmund (GBR) vs. Damir Dzumhur (BIH)
0300cet: (1) Roberto Bautiska Agut (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER)

Begge semifinaler bliver vist på TV3 Sport 2 og Viaplay samt Tennistv.com, der desuden viser double-finalen

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/winston-salem/6242/daily-schedule

Grand Slam, US Open kvalifikation (udvalgte)
Tidsforskel: cet -6 timer

Qualifying singles Women

Q128:
Kaia Kanepi (EST) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Quirine Lemoine (NED) 6-4, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Zarina Diyas (KAZ) 7-6(2), 7-5
Vera Zvonareva (RUS) vs. (17) Xinyun Han (CHN) 7-6(4), 6-1
Patty Schnyder (SUI) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 3-6, 6-1

Q64:
Kaia Kanepi (EST) vs. Louisa Chirico (USA) 5-7, 7-5, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Jacqueline Cako (USA) 7-6(1), 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-3, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. Jamie Loeb (USA) 6-7(4), 7-5, 4-6
Patty Schnyder (SUI) vs. (14) Nicole Gibbs (USA) 3-6, 6-1, 4-6

QFi
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-4
Anna Zaja (GER) vs. (27) Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 5-7, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Miyu Kato (JPN) 6-7(4), 6-3, 6-4

Qualifying singles Men

Q128:
Denis Shapovalov (CAN) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-3
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 6-0
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Igor Sejsling (NED) 6-3, 6-2

Q64
Denis Shapovalov (CAN) vs. Gastao Elias (POR) 6-3, 7-5
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (4) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-7(8), 4-6
(11) Casper Ruud (NOR) vs. Simone Bolelli (ITA) 2-6, 4-6
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Cem Ilkel (TUR) 6-1, 6-2

QFi (Fredag)
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jan Satral (CZE) 6-7(2), 6-1, 6-3
(31) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Evan King (USA) 3-6, 3-6

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
(SE) (279) Elias Ymer (SWE) vs. (258) Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-4
[7] (182) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (320) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 7-6(3)

1/8-finale:
Elias Ymer vs. [8] (226) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-2, 6-1
Robredo vs. (300) Kimmer Coppejans (BEL) 6-1, 6-1

Kvartfinale: (fredag)
[1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. [5] Oscar Otte (GER) 7-6(3), 6-0
Elias Ymer vs. Carlos Taberner (ESP) 7-6(3), 6-0

[3] Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 5-7, 6-2, 6-4
Robredo vs. [2] (138) Adam Pavlasek (CZE) 6-4, 6-2

Semifinale (lørdag)
Elias Ymer vs. [1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Robredo vs.[3] Roberto Carballes Baena (ESP)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q64: Anders Grinderslev (DEN) vs. Rohit Navelkar (USA) 6-4, 5-7, 6-4
Q32: Anders vs. [10] (1667) Hunter Reese (USA) 6-4, 5-7, 6-4
QFi: Anders vs. Gijs Buntsama (NED) 7-5, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (444) Corentin Denolly (FRA) 1-6, 5-7 (tirsdag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) 6-0, 6-3
1/8-finale: Karen vs. (Q) (913) Amelie Intert (GER) – walkover
Kvartfinale: Karen vs. (820) Malene Helgo (NOR) 6-4, 6-3
Semifinale: (lørdag)
Karen vs. [1] (361) Chiara Scholl (USA) – NB 1400
[2] (419) Tayisiya Morderger (GER) vs. (618) Nina Kruijer (NED) – 1000

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, ITF U18 Petit Camp Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt

Q32
[2] (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

Q16
Oskar vs. Gustav Kopp Sundin (SWE) 6-2, 6-2
Carl Emil vs. Eric Van Nunen (SWE) 6-2, 6-1

QFi
Oskar vs. Erik Lundeberg (SWE) 6-4, 6-4
Carl Emil vs. Arjun Sriram (USA) 6-4, 6-3

Hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Carl Emil vs. (1211)Noah Thurner (GER) 4-6, 4-6
(Q) Oskar vs. [2] (496) Makary Adamek (POL) 4-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Carl Emil/Oskar vs. Chun Lam/Kyle Lok Yin Tang (HKG) 6-3, 2-6, [10-4]
Kvartfinale: Carl Emil/Oskar vs. Dean Thurner/Noah Thurner (GER) 2-6, 3-6 (onsdag)

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) 6-2, 6-0
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) 4-6, 3-6 (tirsdag)
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) 6-1, 7-5

1/8-finale (onsdag)
Holger vs. (829) Egor Novikov (RUS) 6-1, 6-4
Sebastian vs. (Q) (1315) Domantas Sakinis (LTU) 6-1, 6-2

Kvartfinale (torsdag)
Holger vs. [1] (215) Roberts Grinvalds (LAT) 6-4, 6-1
Sebastian vs. (653) Karlis Ozolins (LAT) 6-3, 6-4

Semifinale (fredag)
Holger vs. [4] (462) Filip Kolasinski (POL) 6-2, 6-2
Sebastian vs. (899) Filip Tensing (SWE) 6-1, 6-2

Finale (lørdag)
Holger vs. Sebastian – 0900cet

Doubles

1/8-finale (onsdag)
Artsiom Bardzin (BLR)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Julius Adomavicius/Ignas Cipkus (LTU) 7-5, 6-3
Sebastian Grundtvig/Holger Rune (DEN) vs. Ostap Kovalenko/Egor Novikov (RUS) 6-0, 7-5

Kvartfinale (torsdag)
Bardzin/Vanshelboim vs. (WC) Valentin Lukjanskij/Daniils Zukovs (LAT) 6-2, 6-1
Sebastian/Holger vs. Igor Shrolik (RUS)/Zhan Skindzer (BLR) 6-0, 6-1

Semifinale (fredag)
Bardzin/Vanshelboim vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) 6-7(3), 0-6
Sebastian/Holger vs. Oliver Saarinen/Iiro Vasa (FIN) 6-3, 6-2

Finale (lørdag)
Sebastian/Holger vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) – ca. 1100cet

Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2017, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

Q32:
Kevin Chen (DEN) – bye
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)

QFi: Kevin Chen vs. Fabian Jensen (NOR) 6-3, 6-2

Hovedturnering

R64: [12] (Q) Kevin Chen (DEN) – bye
R32: Kevin Chen vs. (Q) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Boys doubles

R32: [7] Kevin Chen (DEN)/Fabian Jensen (NOR) – bye
1/8-finale: Chen/Jensen vs. Oliver Johansson/David Nyman (SWE) 0-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles

R32: [5] (1149) Olivia Gram (DEN) vs. Malin Falk (SWE) 7-6(4), 4-6, 6-2
1/8-finale: Oliva Gram vs. (LL) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-7(6), 3-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Uccle Trophy, Brussels (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32: [7] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Sacha Orlowski (BEL) 6-2, 6-0
1/8-finale: Valdemar vs. (Q) Alexis Bergon (FRA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Valdemar vs. [4] Melchior Delloye (FRA) 1-6, 0-6 (torsdag)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

Elitedivisionen Damer – Lørdag 26. august

Mellemspilspulje 1 – 5. runde
Roskilde vs. KB – 1300
Lyngby vs. HRT – 1200

Mellemspilspulje 2 – 5 runde
HIK vs. Gentofte – 1100
Holte vs. Birkerød – 1030

Nedrykningsspil – 5. runde
Århus 1900 vs Hillerød
Esbjerg vs. Fruens Bøge

Elitedivisionen Herrer – Lørdag 26. august

Mellemspilspulje 1 – 5. runde
Fruens Bøge vs. KB – 1100
Gentofte vs. Lyngby – 0830

Mellemspilspulje 2 – 5. runde
HIK vs. Århus 1900 – 1300
Vi/So vs. HRT – 1300

Nedrykningsspil – 5. runde
ATK vs. Birkerød
Skovbakken vs. Hillerød