Jo-Wilfried Tsonga og Nick Kyrgios spiller "opvarmningskamp" fredag kl. 09 som optakt til Caroline Wozniacki mod Kiki Bertens

Caroline Wozniacki har tidligere fortalt, at hun foretrækker aftenkampe, da hun ikke er “morgen-menneske”, og hun slipper for at spille tidligt, når hun fredag møder 30. seedede Kiki Bertens (NED) i 3. runde (R32).
Til gengæld kan hun risikere, at det bliver en natteforestilling, idet aftenprogrammets første kamp på Rod Laver Arena kl. 19 lokal tid – kl. 0900cet – mellem Jo-Wilfried Tsonga og Nick Kyrgios kan blive en langvarig affære, så Caroline risikerer at spille til ud på natten.
Seerne i Danmark kan formentlig forvente, at Eurosport 1 viser kampen først på eftermiddagen, afhængig af hvor længe førnævnte kamp varer.

15-årige Marta Kostyuk (UKR), der sensationelt fortsat er med i turneringen, træder for alvor ind på den helt store scene, når hun i den 2. kamp på Rod Laver Arena møder sin 4. seedede landsmand Elina Svitolina, der fortsat er bookmakernes favorit til titlen.

En af medbejlerne er ude billedet, da 3. seedede Garbine Muguruza overraskende tabte 6-7(1), 4-6 til no. 90 Su-Wei Hsieh (TPE).
Det var en endnu større overraskelse, at 9. seedede Johanna Konta (GBR) tabte 4-6, 5-7 til no. 126 Bernarda Pera (USA), der egentlig var ud af turneringen, da hun i kvalfinalen tabte 3-6, 2-6 til Viktorija Golubic (SUI), men hun kom alligevel videre som Lucky Loser, hvilket hun har udnyttet perfekt med sejr i 1. runde 6-2, 6-2 over Anna Blinkova (RUS).

Hos mændene var den største overraskelse, at vinderen af ATP Finals, 7. seedede David Goffin (BEL) blev sendt ud i 2. runde af 36-årige no. 59 Julien Benneteau (FRA), som vandt 1-6, 7-6(5), 6-1, 7-6(4).

Novak Djokovic vandt for 14. gang i træk over Gael Monfils (FRA), som kun har besejret serberen en enkelt gang tidligere, hvilket var I deres første indbyrdes opgør for snart 12 år siden i 2004.

Tilføjelse: Stan Wawrinka (SUI) er lang fra topformen, og han tabte 2-6, 1-6, 4-6 til Tennys Sandgren (USA).

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

R32: fre-lør 19-20. januar
1/8-finale: søn-man 21-22. januar
Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi men
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale m

Spilleplan fredag 3. runde
(Men øverste halvdel – Women nederste halvdel)

Rod Laver Arena – start 0100cet
Petra Martic (CRO) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-3, 3-6, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-2
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 4-6, 6-4, 6-4
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. (15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(6), 7-6(5)
(2) Caroline Wozniacki vs. (30) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-3

Margaret Court Arena – start 0100cet
Denisa Allertova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 6-4
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (23) Gilles Muller (LUX) 7-6(4) 4-6, 7-5, 7-5
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 7-5, 3-6, 6-1
NB 0900: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (28) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-3, 6-1
(32) Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 1-6, 6-3

Hisense Arena – start 0100cet
Double kamp
Elise Mertens (BEL) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(4), 6-7(3), 6-7(5), 9-7
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 6-3, 7-6(4)

Andre kampe (udvalgte)
Kyle Edmund (GBR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(7), 3-6, 3-6, 6-0, 7-5
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Kaia Kanepi (EST) 3-6, 6-1, 6-3
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-7(1), 6-2, 6-3, 6-3

TV-dækning Eurosport fredag

E1

SHOW COURT 2
EDMUND, Kyle  (GBR) vs  BASILASHVILI, Nikoloz (GEO)

ROD LAVER ARENA
KOSTYUK, Marta (UKR) vs SVITOLINA, Elina (UKR)
Not Before 4:30 CET
DIMITROV, Grigor (BUL) [3] vs RUBLEV, Andrey (RUS) [30]HISENSE ARENA
HARRISON, Ryan (USA) vs CILIC, Marin (CRO) [6]MARGARET COURT ARENA NB 09:00 CET
NADAL, Rafael (ESP) [1] vs DZUMHUR, Damir (BIH) [28]ROD LAVER ARENA
END OF  KYRGIOS, Nick (AUS) [17] vs TSONGA, Jo-Wilfried (FRA) [15]
Followed by
BERTENS, Kiki (NED) [30] vs WOZNIACKI, Caroline (DEN) [2]E2MARGARET COURT ARENA
ALLERTOVA, Denisa (CZE) vs LINETTE, Magda (POL)
CARRENO BUSTA, Pablo (ESP) [10] vs MULLER, Gilles (LUX) [23]
BONDARENKO, Kateryna (UKR) vs RYBARIKOVA, Magdalena (SVK) [19]ROD LAVER ARENA
BEGINNING OF  KYRGIOS, Nick (AUS) [17] vs TSONGA, Jo-Wilfried (FRA) [15]Then > Highlights to fill until :
MARGARET COURT ARENA
OSTAPENKO, Jelena (LAT) [7] vs KONTAVEIT, Anett (EST) [32]

Bemærk: Eurosport 2 kan afbryde tennis for at vise alpint skiløb fra kl. 10:15
Spilleplan lørdag 3. runde

(Women øverste halvdel – Men nederste halvdel)

Rod Laver Arena – start 0100cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. Lauren Davis (USA)
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Hyeon Chung (KOR)
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Naomi Osaka (JPN)
NB 0900: (21) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sharapova (RUS)
(2) Roger Federer (SUI) vs. (29) Richard Gasquet (FRA)

Margaret Court Arena – start 0100cet
(17) Madison Keys (USA) vs. Ana Bogdan (ROU)
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. (29) Lucie Safarova (CZE)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (26) Adrian Mannarino (FRA)
0900: (14) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)

Hisense Arena – Not before 0230cet
(8 ) Caroline Garcia (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
(25) Fabio Fognini (ITA) vs. Julien Benneteau (FRA)
NB 0700: (12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (19) Tomas Berdych (CZE)

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 6-0
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. (19) Roberta Vinci (ITA) 6-3, 6-2
(14) Bernarda Pera (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-3, 7-6(4)
Fangzhou Liu (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 7-6, 6-3

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
Lesley Kerkhove (NED) vs. Tamara Zidansek (SLO) – fre 3. match C14
Julia Boserup (USA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 1-6, 4-6 (fredag)
(20) Sara Errani (ITA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-4

Kvalfinale (udvalgte)
(11) Luksika Kumkhum (THA) vs. (20) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-2

Mens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte)
Mathias Bourgue (FRA) vs. (1) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(3), 0-6, 6-4
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) 6-7, 6-3, 6-3
(17) Dustin Brown (GER) vs. Di Su (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(16)
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 7-5, 6-3

QFi (udvalgte)
(17) Dustin Brown (GER) vs. Stefan Kozlov (USA) – søn 0000cet C3
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Daria King (USA) – søn 0000cet C15
Casper Ruud (NOR) vs. (11) Ernesto Escobedo (USA) – søn 2. match C12

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Destanee Aiava (AUS) 7-6(5), 6-1
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-6(5)
Andrea Petkovic (GER) vs. (27) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 4-6, 10-8
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-7(2), 6-4, 6-4
(9) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-1
(29) Lucie Safarova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-3
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-3, 6-4
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-3, 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Anna-Lena Friedham (GER) 6-0, 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-4
(17) Madison Keys (USA) vs. Quing Wang (CHN) 6-1, 7-5
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Carina withoeft (GER) 7-5, 6-3
Nederste halvdel:
Belinda Bencic (SUI) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-3, 7-5
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-3, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (31) Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 8-6
(23) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-1, 6-1
Shuai Zhang (CHN) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 2-6, 7-6(2), 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (25) Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 6-3, 6-2
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. (24) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 6-2
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 4-6, 7-6(6), 6-4
Timea Babos (HUN) vs. (10) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-2

(15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 3-6, 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA) 2-6, 7-6(6), 6-3
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Taylor Townsend (USA) 6-0, 7-5

(30) Kiki Bertens (NED) vs. Catherine Bellis (USA) 6-7(5), 6-4, 6-2
Nicole Gibbs (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL)
Jana Fett (CRO) vs. Misa Eguchi (JPN) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (torsdag)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 5-7, 6-4, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Elena Vesnina (RUS) 7-6(4), 6-2
(LL) Bernarda Perea (USA) vs. (9) Johanna Konta (GBR)
(20) Barbora Strycova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-1, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(1), 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. (14) Anastasia Sevastova (LAT) 6-1, 7-6(4)
(17) Madison Keys (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-1
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-7(3), 6-2, 8-6
Nederste halvdel (onsdag)
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 7-6(3)
Elise Mertens (BEL) vs. (23) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-4, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Olivia Rogowska (AUS) 6-3, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 3-6, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3
(30) Kiki Berten (NED) vs. Nicole Gibbs (USA) 7-6(3), 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Jana Fett (CRO) 3-6, 6-2, 7-5

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Halep vs. (6) Pliskova
(8) Garcia Or (17) Keys vs. (21) Kerber
(4) Svitolina vs. useedet
(2) Caroline vs. (7) Ostapenko

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Øverste halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-1, 6-1, 6-1
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Quentin Halys (FRA) 6-3, 3-6, 6-7(5), 7-5, 11-9
Matthew Ebden (AUS) vs. (16) John Isner (USA) 6-4, 3-6, 6-3, 6-3
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-2, 6-1
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-1
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 6-7(6), 6-2, 6-7(6), 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-1, 6-3, 7-6(5)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-4, 6-4, 6-1
Kyle Edmund (GBR) vs. (11) Kevin Anderson (RSA) 6-7(7), 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (18) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (27) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 2-6, 6-0, 1-6, 6-2
Yuichi Sugita (JPN) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-1, 7-6(4), 5-7, 6-3
Nederste halvdel
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4, 6-4
Fernando Verdasco (ESP) vs. (20) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 7-5, 7-5
(9) Stan Wawrinka (SUI) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4, 2-6, 7-6(2)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Donald Young (USA) 6-1, 6-2, 6-4
Daniil Medvedev (RUS) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-2, 6-7(6), 7-6(8), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(5), 7-5
(7) David Goffin (BEL) vs. Matthias Bachinger (GER) 6-7(3), 6-3, 6-2, 6-4
(19) Thomas Berdych (CZE) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 3-6, 6-0, 6-1
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-3
Lukas Lacko (SVK) vs. (22) Milos Raonic (CAN) 6-7(5), 7-5, 6-4, 7-6(4)
(2) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (onsdag)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-4, 7-6(4)
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-3
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Matthew Ebden (AUS) 7-6(0), 6-3, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 7-5, 6-2
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-4, 6-7(5), 6-4, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-5, 6-4, 7-6(2)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 6-3, 1-6, 7-6(4), 7-5
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6
Nederste halvdel (torsdag)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 3-6, 6-3, 6-2, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (9) Stan Wawrinka (SUI) 6-2, 6-1, 6-4
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA) 4-6, 6-3, 6-1, 6-3
Hyeon Chung (KOR) vs. Daniil Medvedev (RUS) 7-6(4), 6-1, 6-1
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-3
Julien Benneteau (FRA) vs. (7) David Goffin (BEL) 1-6, 7-6(5), 6-1, 7-6(4)
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(4), 6-7(7), 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-4, 7-6(4)

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Nadal vs. (6) Cilic
(3) Dimitrov vs. (15) Tsonga OR (17) Kyrgios
(4) Zverev vs. (5) Thiem
(2) Federer vs. (12) Del Potro Or (19) Berdych

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Grade A, Australian Open Junior Championships – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [16] (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (1373) Tallulah Farrow (AUS) 7-5, 6-4
QFi: Hannah Viller Møller vs. (212) Dakota Fordham (USA) 7-5, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
[1] (5) Xinyu Wang (CHN) vs. (Q) (100) Sakura Hosogi (JPN) – søndag?
3/8-del: (søndag?)
[4] (12) Maria Lourdes Carle (ARG) vs. (66) Dalayna Hewitt (USA)
(41) Sada Nahimana (BDI) vs. (Q) (112) Moyuka Uchijima (JPN)
(Q) (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS)
[14] (27) Qinwen Zheng (CHN) vs. (WC) (349) Amber Marshall (AUS)

(56) Oona Orpana (FIN) vs. (49) Himari Sato (JPN) – søndag?
Nederste halvdel (udvalgte)
[8] (19) Nika Radisic (SLO) vs. (WC) (609) Gabriella Da Silva Fick (AUS) – lør 3. match C20
(55) Cori Gauff (USA) vs. (38) Elisabetta Cocciaretto (ITA) – lør 0230cet C14
(86) Daria Frayman (RUS) vs. (WC) (265) Zara Brankovic (AUS) – lør 0100cet C19
[2] (7) En Shuo Liang (TPE) vs. (WC) (218) Olivia Gadecki (AUS) – søndag?

Livescore findes på http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=3584

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 3)

€43.000+H, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

Singles kvalifikation

Q32: (415) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) Raphael Loukas (GER) 6-3, 7-6(1)
Q16: Mikael Ymer (SWE) vs. (425) Clement Geens (BEL) 7-5, 6-1
QFi: Mikael Ymer (SWE) vs. [1] (267) Pedro Cachin (ARG) 3-6, 7-5, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(WC) (297) Jan Choinski (GER) vs. [8] (163) Tommy Robredo (ESP) 6-1, 5-7, 7-6(6)
(245) Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) (415) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 3)

$15.000, CITY OF SUNRISE PRO TENNIS CLASSIC, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Q128: Johannes Ingildsen (DEN) vs. Hillel Rousseau (HAI) 6-0, 6-0
Q64: Johannes Ingildsen vs. Jacob Beasley (USA) 6-2, 7-5
Q32: Johannes Ingildsen vs. Karl Poling (USA) 6-4, 4-6, 4-6 (mandag)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Oezen Usakli (TUR) 5-7, 3-6 (søndag)
Nikolaj Katic (DEN) vs. Ran Amar (ISR) 2-6, 0-1 Ret’d

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 3)

Grade 1, RPM Junior Open 2018, Prag (CZE) – Carpet

Boys singles hovedturnering

R64: (215) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (256) Filip Kolasinski (POL) 4-6, 1-6 (mandag)

Grade 1, AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Girls singles kvalifikation

Q32: [13] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (208) Dakota Fordham (USA) 6-2, 6-2
QFi: Hannah Viller Møller vs. (251) Joanne Zuger (SUI) 6-3, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64 – udvalgte (søndag)
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. (86) Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-2
[11] (24) Yuki Naito (JPN) vs. (46) Oona Orpana (FIN) 6-4, 6-2
(45) Cori Gauff (USA) vs. (36) Clara Burel (FRA) 6-4, 6-2
(Q) (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) 7-6(1), 7-6(6)

R32:
Cori Gauff (USA) vs. [11] (24) Yuki Naito (JPN) 6-4, 6-2
Hannah Viller Møller vs. (WC) (598) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 3-6 (søndag)

1/8-finale: Cori Gauff (USA) vs. WC) (598) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 4-6, 6-3, 7-6(3)Kvartfinale: Cori Gauff (USA) vs. (39) Violet Apisah (AUS) 6-2, 6-3
Semifinale:
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. Cori Gauff (USA) 7-6(2), 6-0
[8] (21) Xiyu Wang (CHN) vs. Dalayna Hewitt (USA) – walkover
Finale : [1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. [8] (21) Xiyu Wang (CHN) – tor 0000cet

Girls doubles

R32: Hannah Viller Møller (DEN)/Jiaqi Wang (CHN) vs. (8) Maria Lourdes Carle (ARG)/Ali Collins (GBR) 1-6, 3-6 (mandag)

Grade 2, DKS ITF Juniors 2018, Kolkata (IND) – Grus

Boys singles hovedturnering
Tidsforskel: cet +4½ time

R32: (138) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1390) Neel Rajesh (USA) 7-6(5), 6-2
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (366) Theo Vandeweghe (BEL) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. Mathys Erhard (FRA) 0-6, 0-6 (torsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Naithaolin Calvin Golmei (IND) vs. Rithvik Coudary Bollipalli/Abhimanyu Vannemreddy (IND) 5-7, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Vanshelboim/Golmei vs. (4) Louis Herman/Gauther Onclin (BEL) 1-6, 1-6 (onsdag)

Hong Kong ITF Junior Tournament (Grade 4) (CHN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (1696) Kevin Chen (DEN) vs. Hoi Man Kevin Wong (HKG) 6-2, 6-1
Q16: Kevin Chen vs. [4] (906) Hong-Lin Fu (TPE) 0-6, 2-6

Grade 4, port-Hotel-Kurz Junior Classic, Oberpullendorf (AUT) – Carpet

Boys singles kvalifikation

Q64: Marcus Gram Petersen (DEN) – bye
Q32: Marcus Gram Petersen vs. Sebastian Pjontek (SVK) 6-3, 6-1
QFi: Marcus Gram Petersen vs. Gregor Schwab (AUT) 6-3, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64: (Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1545) Wojciech Kasperski (POL) 6-4, 6-0
R32: Marcus Gram Petersen vs. [2] (281) Luka Mrsic (AUT) 1-6, 1-6 (onsdag)

Grade 4, 10th UAE – Fujairah ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
(1) (175) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1140) Guy Den Ouden (NED) 4-6, 6-7(4) (mandag)
(WC) (1596) Leo Borg (SWE) vs. (1557) Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-0

1/8-finale: Leo Borg (SWE) vs. (1140) Guy Den Ouden (NED) 3-6, 4-6 (onsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Azamat Lukmanov (UZB)/Amir Rakhimov (RUS) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 6-2, [10-8]
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. (3) Flavio Cobolli/Lorenzo Rotolli (ITA) 6-3, 6-7(8), [5-10] (torsdag)

Tennis Europe (udvalgte uge 3)

Category 3, Quality Hotel Open, Vänersborg (SWE) – Carpet

U14 Boys singles hovedturnering

R32: Ervin Mesic (DEN) vs. (1) Bon Lou Karstens (GER) 6-1, 6-4
1/8-finale: Ervin Mesic vs. Elwin Gauffin (SWE) 0-6, 2-6 (tirsdag)

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(5) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Emilia Korseth (NOR) 7-6(3), 6-2
Natascha Schou (DEN) vs. Melliz Petkova Mustafa (SWE) 6-3, 6-2

1/8-finale:
Emilie Just-Bomholt vs. (Q) Daria Giurgiteanu (ROU) 6-2, 6-1
Natascha Schou (DEN) vs. (6) (Q) Asta Miettinen (FIN) 1-6, 6-7(3) (tirsdag)

Kvartfinale: Emilie Just-Bomholt vs. (Q) Anastasia Ivanova (RUS) 3-6, 7-6(6), 2-6 (onsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale: (4) Emilie Just-Bomholt/Natascha Schou (DEN) – bye
Kvartfinale: Emilie Jus-Bomholt/Natascha Schou vs. Emma Jouy (FRA)/Ida Kapidzic (SWE) 2-6, 7-5, [10-5]
Semifinale: Emilie Just-Bomholt/Natascha Schou vs. (2) Klara Maciejewska (POL)/Asta Miettinen (FIN) – tabte walkover

Category 3, Paradis Open TE 16, Bergen (NOR) – Hardcourt

U16 Boys singles hovedturnering

R64
(6) Richard Biagiotti (DEN) – bye
(10) Valdemar Frederik Pape (DEN) – bye
(12) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) – bye
(5) Felipe Mikkelsen (DEN) – bye
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Philip Stensaker (NOR) 7-6(4), 3-6, 6-0

R32
(6) Richard Biagiotti vs. Luca Giordano (ITA) 6-2, 6-2
(10) Valdemar Frederik Pape vs. Peter Mattis Meyer (NOR) 6-4, 6-1
(12) Lukas Goldstein Wendelboe vs. Henrik Pais Slyngstad (NOR) 7-6(2), 6-3
(5) Felipe Mikkelsen vs. Jona Gitschel (GER) 6-4, 0-6, 2-6 (tirsdag)
Mikkel Ballisager vs. (2) Viacheslav Bielinskyi (UKR) 1-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale (onsdag)
(6) Richard Biagiotti vs. (9) Teun Rozenberg (NED) 2-6, 2-6
(10) Valdemar Frederik Pape vs. (8) Frederic Vogeli (SUI) 3-6, 3-6
(12) Lukas Goldstein Wendelboe vs. (7) Daan Van Dijk (NED) 5-7, 4-6

U16 Boys doubles

1/8-finale
(3) Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Jacob Paulsen Ihlen/Kristian Wergeland Rosok (NOR) 6-1, 6-1
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Filippos Georgopoulos/Alexandros Zervos (GRE) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(3) Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe vs. Noah Alexander Aadland (NOR)/Luca Giordano (ITA) 6-3, 6-2
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotti vs. (2) Teun Rozenberg/Daan Van Duk (NED) 4-6, 2-6 (tirsdag)

Semifinale:
(3) Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe vs. (1) Viacheslav Bielinskyi (UKR)/Evangelos Kypriotis (GRE) – tabte walkover

U16 Girls singles hovedturnering

R32: Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Emily Forman (NOR) 6-0, 7-5
1/8-finale: Anna Aagaard Nielsen vs. (2) Darja Suvirdjonkova (SRB) 0-6, 2-6

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)