Før de sidste to puljekampe ved ATP-slutspillet mangler blot at få afklaret, om Dominic Thiem eller David Goffin møder Federer i semifinalen.

Torsdag aften blev Group Boris Becker færdigspillet, og med sejr til Jack Sock over Alexander Zverev  blev det afgjort, at Sock får 2. pladsen og møder vinderen af Group Pete Sampras, Grigor Dimitrov i den ene semifinale.

Eneste uafklarede spørgsmål er derfor, om det bliver Dominic Thiem (billedet herover) eller David Goffin, der møder Roger Federer, hvilket bliver afgjort i eftermiddagens kamp kl. 1500.
Kampen kan følges på TV3 Sport.

TV3 Max viser aftenkampen kl. 2100, hvor Grigor Dimitrov møder Pablo Carreno Busta i en kamp, som ikke ændrer ved, at Dimitrov bliver vinder af gruppen.

I double er Ryan Harrison/Michael Venus og Henri Kontinen/John Peers videre fra Group Eltingh/Haarhuis.
Group Woodbridge/Woodforde er Lukasz Kubot/Marcelo Melo videre. Både Jamie Murray/Bruno Soares og tvillingerne Bob & Mike Bryan har fortsat chancen for at gå videre.

Tennistv.com viser både singlerne og doublerne.

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Carpet
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0700cet
Viktorija Golubic (SUI) vs. Luksika Kumkhum (THA)
Naomi Broady (GBR) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS)
Arantxa RUS (NED) vs. Lizette Cabrera (AUS)
(WC) Belinda Bencic (SUI) vs. Jil Teichmann (SUI)

Court 2 – start 1000cet
Double kamp

Kampene på Centre court og Court 2 vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay

ATP World Tour, Nitto ATP FINALS, London (GBR)– Hardcourt

Singles

Group Pete Sampras:
(7) David Goffin (BEL) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(5), 6-7(4), 6-4)
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 5-7, 7-5
Grigor Dimitrov vs. David Goffin 6-0, 6-2
Dominic Thiem vs. (Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 3-6, 6-4
(6) Grigor Dimitrov vs. Pablo Carreno Busta 6-1, 6-1
(7) David Goffin vs. Dominic Thiem 6-4, 6-1
Stillingen:
Vinder: Grigor Dimitrov 3-0
No. 2: David Goffin 2-1
No. 3: Dominic Thiem 1-2
No. 4: Pablo Carreno Busta 0-2

Group Boris Becker:
(2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-4, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-4
Roger Federer vs. Alexander Zverev 7-6(6), 5-7, 6-1
Jack Sock vs. Marin Cilic 5-7, 6-2, 7-6(4)
Roger Federer vs. Marin Cilic 6-7(5), 6-4, 6-1
Jack Sock vs. Alexander Zverev 6-4, 1-6, 6-4
Stillingen:
Vinder: Roger Federer 3-0
No. 2: Jack Sock 2-1
No. 3: Alexander Zverev 1-2
No. 4: Marin Cilic 0-3

Semifinaler
Grigor Dimitrov vs. Jack Sock
Roger Federer vs. David Goffin

Doubles

Group Woodbridge/Woodforde
(1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP) 7-6(2), 6-4
(5) Bob & Mike Bryan (USA) vs. (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) 7-5, 6-7(3), [10-8]
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Bob & Mike Bryan 6-4, 6-3
Jamie Murray/Bruno Soares vs. Ivan Dodig/Marcel Granollers 6-1, 6-1
Jamie Murray/Bruno Soares vs. Lukasz Kubot/Marcelo Melo 6-2, 6-4
Oliver Marach (AUT)/Mate Pavic (CRO) vs. Bob & Mike Bryan 6-4, 6-4
Dodig/Granollers trak sig efter 2 kampe og blev erstattet af Marach/Pavic.

Stillingen:
Vinder: Jamie Murray/Bruno Soares 2-1
No. 2: Lukasz Kubot/Marcelo Melo 2-1

Group Eltingh/Haarhuis
(8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA) vs. (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) 6-4, 7-6(8)
(6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) 1-6, 7-6(7), [10-8]
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 6-7(4), 6-4, [10-5]
Henri Kontinen/John Peers vs. Jean-Julien Rojer/Horia Tecau 7-6(3), 7-6(6)
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau 6-3, 7-6(5)
Henri Kontinen/John Peers vs. Raven Klaasen (RSA)/Rajeev Ram (USA) 2-6, 6-1, [10-8]
Herbert/Mahut trak sig efter 2 kampe og erstattes af Klaasen/Ram

Stillingen:
Vinder: Ryan Harrison/Michael Venus 3-0
No. 2: Henri Kontinen/John Peers 2-1

Semifinaler double
Jamie Murray/Bruno Soares vs. Henri Kontinen/John Peers
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Lukasz Kubot/Marcelo Melo

Centre Court – Fredag
1300cet: Bob & Mike Bryan vs. Marach/Pavic
1500cet: (4) Dominic Thiem (AUT) vs. (7) Gavin Goffin (BEL)
1845cet: Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Jamie Murray/Bruno Soares
2100cet: (Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)

Centre Court – Lørdag (semifinaler)
1300cet: (8) Ryan Harrison/Michael Venus vs. (1) Lukasz Kubot/Marcelo Melo
1500cet: (2) Roger Federer vs. (7) David Goffin
1900cet: (4) Jamie Murray/Bruno Soares vs. (2) Henri Kontinen/John Peers
2100cet: (6) Grigor Dimitrov vs. (8) Jack Sock

TV3 sendeplan for Live TV-dækning af singler ved Nitto ATP:

Lørdag: Live 1900 (TV3 Max)
søndag: Live 1900 (TV3 Max) – Finale

Alle singler og doubler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.nittoatpfinals.com/en/schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers

$75.000, Champaign, IL (USA)
bl.a. Michael Mmoh (USA), Taylor Harry Fritz (USA), Nicolaas Scholtz (RSA)

$50.000+H, Pune (IND)

$50.000+H, Santiago 2 (CHI)

$50.000+H, Toyota (JPN)

€43.000+H, Brescia (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 46)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Vasil Yehorov (UKR) 6-3, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [8] (1825) Aron Pierce (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Linus Krohn (GER) 6-2, 6-2
Q32: Jesper Andi Jørgensen vs. [7] (1959) Artem Strokan (RUS) 6-1, 6-2
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. Moritz Trocker (ITA) 1-6, 4-6 (mandag)

ITF Women (udvalgte uge 46)

$15.000, Collector Bank Norwegian Open, Oslo (NOR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32: Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) – bye
QFi: Linnea Sophie Dissing Fristam vs. Emily Morton (GBR) 6-4, 1-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32:
Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Shaline-Doreen Pipa (GER) 6-3, 6-4
[8] (812) Malene Helgo (NOR) vs. Hedda Gurholt (NOR) 6-1, 6-2
(WC) Emilie Elde (NOR) vs. (Q) Maren Nordklev (NOR) 6-1, 6-2

Olga har dermed optjent sit 2. WTA rangliste-point.

1/8-finale
Olga Helmi vs. [4] (571) Simona Waltert (SUI) 2-6, 3-6 (onsdag)
Malene Helgo (NOR) vs. (WC) Emilie Elde (NOR) 7-6(2), 6-3

Kvartfinale: Malene Helgo vs. [2] (483) Helene Scholsen (BEL) 6-4, 7-6(1)

Semifinale:
[6] (611) Leonie Kung (SUI) vs. [5] (589) Ekaterina Yashina (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
Malene Helgo (NOR) vs. Simona Waltert (SUI) 6-3, 2-6, 3-6

Finale: Leonie Kung vs. Simona Waltert – lørdag 1200

$15.000, Aava Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(WC) Oona Orpana (FIN) vs. (1029) Daria Kuczer (POL) 6-3, 6-3
[2] (500) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Elena Malygina (EST) 6-1, 6-2

1/8-finale:
Oona Orpana vs. [6] (569) Eden Silva (GBR) 6-3, 5-7, 1-6 (onsdag)
Karen Barritza vs. (Q) Deniza Marcinkevica (LAT) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Karen Barritza vs. (WC) Anastasia Kulikova (RUS) 6-2, 6-7(4), 5-7 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: [1] Karen Barritza (DEN)/Ema Laine (FIN) vs. Anna Marija Bukina/Deniza Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Barritza/Laine vs. Mia Nicole Eklund/Oona Orpana (FIN) 6-0, 6-0
Semifinale: Barritza/Laine vs. (4) Naima Karamoka/Tess Sugnaux (SUI) 6-7(4), 6-3, [2-10] (torsdag)

ITF Junior (udalgte)

Grade 2, HAP International Junior Tournament, Haifa (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [10] (149) Hannah Viller Møller DEN) vs. (240) Emmanouelo Antonakis (GRE) 6-7(3), 2-6 (tirsdag)

Doubles

R32: [6] Hannah Viller Møller (DEN)/Victoria Kalaitzis (BEL) – bye
1/8-finale: Hannah/Kalaitzis vs. Eleni Louka (CYP)/Noya Ohana (ISR) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Hannah/Kalaitzis vs. Maria Krupenina/Ekaterina Makarova (RUS) 2-6, 3-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)