Dagens kampe lørdag 14. april: Steve Johnson klar til Taylor Fritz efter sejr over John Isner

77
Steve Johnson, French Open 2017
Foto: Sportsfotograf.com.
Sidste års vinder i Houston Steve Johnson kom et skridt nærmere titel-forsvar, da han sendte Miami-vinderen John Isner ud. Han møder i semifinalen Taylor Fritz, som sendte Jack Sock ud

Hvis man kun følger overfladisk med i ATP tennis er det ikke sikkert, at man har lagt specielt mærke til 28-årige Steve Johnson (USA), der er no. 51 på ATP-ranglisten, da han sjældent er helt fremme i slutspurten ved de ATP turneringer, som uge efter uge kan følges på Tennistv.com samt på TV3 Sport.

For præcist 1 år siden stak han dog snuden frem, da han vandt ATP 250 turneringen i Houston med sejre over Dustin Brown (GER), Fernando Verdasco (ESP) og i semifinalen over Jack Sock (USA), inden han i finalen vandt 6-4, 4-6, 7-6(5) over Thomaz Bellucci (BRA).

Johnson indledte sit titel-forsvar med mod Ernesto Escobedo (USA), som havde sidste år vinder på hælene, da han vandt 1. sæt og var i tiebreak det næste, men Johnson reddede skærene og vandt tiebreak’en 7-5 og 3. sæt 6-2.
I 1/8-finalen vandt han derefter 6-3, 6-4 over det 20-årige NextGen talent Frances Tiafoe (USA), hvorefter han i fredagens kvartfinale mødte 1. seedede John Isner (USA), der netop har vundet sin største titel ved ATP 1000 i Miami.

Isner er som bekendt næsten umulig at bryde i serven, når den fungerer, og derfor ender mange sæt i tiebreaks, og ofte får Isner “tiltusket” sig et enkelt break, og dette mønster gentog sig i kvartfinalen mod Johnson, der blev brudt en enkelt gang i 2. sæt, men Johnson var til gengæld skarptest i tiebreak i både 1. og 3. sæt, hvorved han vandt kvartfinalen 7-6(4), 4-6, 7-6(5).

Det kunne været blevet til en semifinale ligesom sidste år mod 3. seedede Jack Sock, der i kvartfinalen mødte 20-årige Taylor Fritz (USA), der dog trak det længste strå i en jævnbyrdig kamp 6-3, 3-6, 6-4.

Inden semifinalen mellem Johnson og Fritz spilles den første semifinale kl. 1800 mellem 8. seedede Tennys Sandgren (USA) og Ivo Karlovic (CRO), som ekspederede Nick Kyrgios (AUS) ud 3-6, 6-2, 6-3.

Begge semifinaler kan følges på Tennistv.com, og ifølge TV-guiden kan man følge med på TV3 Sport fra kl. 2030, så seerne kan formentlig følge det mest af den sidste semifinale.

Der har fortsat været regnvejrs-problemer ved WTA International turneringerne i både Lugano og Bogota, og fredag var det samme tilfældet ved ATP 250 turneringen i Marrakech.

I Bogota mangler en enkelt kvartfinale mellem 2. seedede Magda Linette (POL) og Dalila Jakupovic (SLO), men i både Lugano og Marrakech afvikles både alle 4 kvartfinaler og semifinalerne lørdag.

DM semifinale mellem Hjorth og Grundtvig

Som omtalt i optakten til fredagens kampe sendte Philip Hjorth 1. seedede ud ved DM indendørs i Hillerød, og han fulgte op med sejr i 2. runde over Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-3, 6-2.

4. seedede Anders Grinderslev (Skovbakken) måtte forlade turneringen, da han i kvartfinalen blev besejret af Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) 7-6(7), 0-6, [10-6], mens både 2. seedede Maxim Landa og 3. seedede Sebastian Grundtvig er sikkert videre.

Størst spænding knytter sig formentlig til semifinalen mellem Philip Hjorth og Sebastian Grundtvig, der ligesom semifinalen mellem Maxim og Christoffer er programsat til 1330.

Forinden afvikles semifinalerne i Damesingle kl. 12, hvor de top-seedede Karen Barritza (Birkerød) og Hannah Viller Møller (HIK) er favoritter til at mødes i søndagens finale.
Karen møder  Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby), der i et tæt opgør vandt over Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-4, 1-6, [10-8].
Hannahs modstander er 3. seedede Karoline Laursen (KB), der vandt over Helena Francati (Gentofte) 6-4, 6-4


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

Spilleprogram søndag 

Centre Court – start 1415 (finale)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
Double finale

WTATV.com og TV2 Play 1

Singles hovedturnering

R32
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(5), 3-2 Ret’d
(Q) Kathinka Von Deichman (LIE) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(5), 2-3 Ret’d
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-3
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI) 7-6(2), 6-0
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (7) Mihaela Buzarnescu (ROU) 5-7, 6-3, 6-2

(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-0
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) 1-6, 6-4, 6-3
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(6), 3-6, 6-4
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. (5/WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 6-0, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 7-6(2), 6-3
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX) 6-4, 6-1

1/8-finale
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (Q) Kathinka Von Deichmann (LIE) 7-6(2), 6-4
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (6) Alize Cornet (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (9) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 6-1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-1

Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 4-6, 6-4, 6-2
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 5-7, 7-5

Kvartfinale
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-3, 6-0
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 7-6(4)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 5-7, 7-6(0)

Semifinaler
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Vera Lapko (BLR) 6-1, 4-6, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Spilleprogram søndag

Campo Central – start 1900 (finale)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (5) Lara Arruabarrena (ESP)

WTATV.com og TV2 Play 1

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL) 6-1, 7-6(2)
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. (4) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-0, 2-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(Q) Renata Zarazua (MEX) vs. (8) Ajla Tomljanovic (AUS) 1-6, 6-4, 7-6(6)

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX) 6-2, 7-6(3)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Carol Zhao (CAN) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN) 5-7, 6-4, 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-2, 6-2
(Q) Elitsa Kostova (BUL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-4
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 7-5

1/8-finale:
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. (1) Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-1
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Blinkova (RUS) 1-6, 7-6(8), 6-4
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-6(0), 6-1)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) 6-1, 6-4

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 6-1
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 4-6, 6-4, 6-4
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Elitsa Kostova (BEL) 6-2, 6-2
(2) Magda Linette (POL) vs. (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) 6-2, 6-1

Kvartfinale:
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-1, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Emiliana Arango (COL) 6-1, 1-0 Ret’d
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (3) Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (2) Magda Linette (POL) 6-3, 3-6, 6-1

Semifinale
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (7) Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-2
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-1, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet-1 time

Spilleprogram søndag (finale)

Court Central – start 1500cet (finale)
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. Joao Sousa (POR)
Double kamp

Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32:
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR) 6-1, 6-2
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 6-2
(PR) Pablo Anduar (ESP) vs. (LL) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-5
(Q) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (7) Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-2, 6-3
(WC) Lamine Ouahab (MAR) vs. (3) Philipp Kohlschreiber (GER) 2-6, 6-0, 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-6(2), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 7-5, 7-5
Mirza Basic (BIH) vs. (5) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Calvin Hemey (FRA) 6-2, 6-2
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Andreas Seppi (ITA) 1-6, 6-3, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 5-0 Ret’d

1/8-finale
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. (1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(4), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-0, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Guillermo GarciaLopez (ESP) 6-2, 6-4

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Lamine Ouahab (MAR) 7-6(5), 5-7, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 3-6, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. (6) Mischa Zverev (GER) 6-2, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Alexey Vatutin (RUS) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2, 4-6, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 7-6(4)
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-1

Semifinale
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

Spilleprogram søndag

Center Court – start 2100cet (finale)
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. (6) Steve Johnson (USA)

Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 7-6(5), 6-2
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Tim Smyczek (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(6)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-3

(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2
Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA) 6-3, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-2
(6) Steve Johnson (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4
(3) Jack Sock (USA) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-4
Taylor Fritz (USA) vs. (7) Ryan Harrison (USA) 3-6, 6-0, 6-3

Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-5, 7-5
(4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(2), 6-1, 6-2
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) vs. (2) Sam Querrey (USA) 2-6, 7-6(4), 7-6(3)

Kvartfinale
(6) Steve Johnson (USA) vs. (1) John Isner (USA) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Jack Sock (USA) 6-3, 3-6, 6-4
Ivo Karlovic (CRO) vs. (4/WC) Nick Kyrgios (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Guido Pella (ARG) 4-6, 7-5, 6-3

Semifinale
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(2), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-7(4), 6-2

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Uge 16

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (78 kampe, start søndag) og TV3 Sport (start søndag)

Deltagere: Nadal, Cilic, Zverev, Dimitrov, Thiem, Goffin, Pouille, Carreno Busta, Djokovic, Schwartzman, Bautista Agut, Berdych, Fognini, Raonic, Ramos-Vinolas, Mannarino, Shapovalov, Auger-Aliassime, m.fl.

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Court Rainier III – start 1100
Filip Krajinovic (SRB) vs. Paolo Lorenzi (ITA)
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Karen Khachanov (RUS)
Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)
Marton Fucsovics (HUN) vs. Daniil Medvedev (RUS)

TV3 Sport og Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/monte-carlo/410/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 16)

125K, Zhengzhou Women’s Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (start mandag fra 3 baner)

Deltagere: Zhang, Peng, Kumkhum, Wang, Duan, Wickmayer, Hibino, Zhu, m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler på Court 10 og 11 fra 0500cet

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-zhengzhou-china-1099#orderofplay


ATP Challengers (Uge 15)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo | S | D | QS | QD | OOPCarpet
Tidsforskel: cet +6 timer

Finale: (4) Yuki Bhambri (IND) vs. (6) Ramkumar Ramanathan (IND) – søn 0945cet

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Erlich (ISR) vs. Cheng-Peng Hsieh/Tsung Hua Yang (TPE) 7-6(1), 7-6(1)

Kvartfinale: Løchte/Erlich vs. (2) Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana (THA) 0-6, 6-3, [6-10] (torsdag)

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32: (200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Finale: (Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. Simone Bolelli (ITA) – søn 1100


Uge 16

$100.000, Sarasota, FL (USA) – Combo QS QD OOP – Grus

$75.000+H, Tunis (TUN) – Combo QS QD OOP – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

R32:
(202) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) ??
[8] (134) Elias Ymer (SWE) vs. (203) Egor Gerasimov (BLR)

$50.000+H, Guadalajara (MEX) – Combo QS QD OOP – Hardcourt

$50.000+H, Nanchang (CHN) – Combo QS QD OOP– Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 16)

$25.000, VII TORNEO INTERNACIONAL VILLA DE MADRID (ESP) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Frederik Ørvad (DEN) vs. [12] (932) Federico Morenao (ARG) 2-6, 5-7 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 16)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 16)

Grade 3, ITF/CAT Juniors Megrine (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

(140) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)
(274) Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles hovedturnering

(104) Hannah Viller Møller (DEN)


Grade 2, Open d’Istres (FRA)– Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [7] (650) Olivia Gram (DEN) vs. Andrea Plank (FRA) 6-3, 6-0
Q16: Olivia Gram vs. Esma Nur Dodooglu (FRA) – søn 1030


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DM Senior inde 2018, Hillerød – Hardcourt

TV-dækning: Finaler søndag: http://zibrasport.dk/tennis/live/

Herresingle

1/8-finale (torsdag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (1) Nicolai Ferrigno (KB) 6-3, 6-0
Joen Moth-Poulsen (Ryvang) vs. Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød) 6-4, 5-7, [10-3]
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved) 6-1, 6-2
Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) vs. Patrick Kristensen (Lyngby) 1-6, 6-2, [14-12]
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. Rasmus Michelsen (Skovbakken) 7-6(3), 6-3
(4) Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Marc Ferrigno (KB) 4-6, 6-3, [10-8]
Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) vs. Bartosz Jonathan Terczynsk (ATK) 6-4, 4-6, [14-12]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Morten Lyngbæk (HRT) 7-5, 6-2

Kvartfinale (fredag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-3, 6-2
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) 6-2, 6-2
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. (4) Anders Grinderslev (Skovbakken) 7-6(7), 0-6, [10-6]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) 6-2, 6-2

Semifinale (lørdag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (3) Sebastian Grundtvig (HIK) 6-4, 4-6, [10-7]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) 6-2, 6-0

Finale (søndag 1330)
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Philip Hjorth (Lyngby)

Damesingle

1/8-finale (torsdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-1, 6-2
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Cirkeline Lynge Lundberg (Gentofte) 6-2, 6-2
Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) 3-6, 7-6(5), [10-8]
Helena Francati (Gentofte) vs. Anna S. Christensen (ATK) 6-1, 6-1
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-3
Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) vs. Martha-Elisa Stemann (HIK) 6-1, 6-3
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Katerina Norup Hansen (ATK) 6-1, 6-2

Kvartfinale (fredag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-4, 1-6, [10-8]
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Helena Francati (Gentofte) 6-4, 6-4
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) 6-0, 6-2

Semifinale (lørdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. (R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-0, 6-0
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (3) Karoline Laursen (KB) 6-3, 6-1

Finale (søndag 1200)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. (2) Hannah Viller Møller (HIK) – 1200

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage