Den nye TV3 Sport viser kun enkelte kampe fra ATP 1000 turneringen i Paris, hvor bl.a. Rafael Nadal må vige for U19 fodbold, mens afløseren for TV3 Sport 2 viser amerikansk drama og komedie

Mange tennis-interesserede har uden tvivl set frem til at følge denne uges ATP 1000 Rolex Paris Masters på TV3 Sport, som i 2017 overtog rettighederne til at transmittere ATP, og især forventes det, at der vises mange kampe fra de største turneringer i ATP 500 og ATP 1000 kategorien, hvor de fleste af topspillerne deltager.

I sidste uge blev der vist en del kampe på både TV3 Sport 1 og 2 fra de to ATP 500 turneringer i Basel og Wien, men da det kom til de afgørende kampe i weekenden måtte flere af semifinalerne og begge finaler vige for andre sportsgrene, som uden tvivl trækker højere seertal.

Mandag udgik TV3 Sport 2, som er blevet erstattet af TV3 Max, og ved foromtalen i slutningen af august til den nye kanal lød det således:
MTG forklarer, at TV3 Max er målrettet mænd, med fokus på sport og comedy. En meget stor del af det nuværende indhold i TV3 Sport 2 vil følge med til TV3 Max. Det gælder fx premium sporten, hvor sportsrettigheder og live-fodbolden med Premier League, Superliga og Champions League flytter med over til TV3 Max. Samtidig vil TV3 Max sende Top Gear og comedy-serier som Simpsons og How I Met Your Mother, ligesom nyt, eksklusivt serieindhold vil være en del af kanalens udbud.”

Det blev samtidig oplyst, at TV3 Sport 1 ændrer navn til det mere enkle TV3 Sport, som tilsyneladende i højere grad bliver den kanal, hvor ATP kampe kan følges.

Tirsdag er der planlagt tennis fra kl. 1100 indtil 1355, hvorved der kun er afsat tid til at transmittere de 2 første kampe, og derfor skal TV3 Sports seere ikke forvente, at den 3. kamp på Court Central, hvor 1. seedede Rafael Nadal møder Hyeon Chung, kan følges på kanalen, som i de efterfølgende 4 timer viser U19 fodbold fra UEFA Youth League mellem en række europæiske klubhold, indtil der 1755 vises UEFA Champions League.

Der vises heller ikke tenniskampe på den nye TV3 Max, hvor der bl.a. vises flere afsnit fra amerikanske dramaserier og komedieserier fra 2014.
Det fremgår dog af ugeprogrammet for TV3 Max, at der bliver vist tennis fra Paris fredag 1930-2040, mens der på TV3 Sport er planlagt kampe torsdag 1100-2230 og fredag 1400-1730 og 2030-2230, så både torsdag og fredag er der gode muligheder for at følge kampe på TV.
Lørdagens semifinaler optræder ikke på TV-guiden for de to kanaler, men finalen bliver vist på TV3 Max søndag fra kl. 1515.

Til gengæld kan tennis-interesserede, som har investeret i et abonnement på Tennistv.com selv vælge blandt samtlige kampe på alle 3 baner under hele turneringen.

Tennisavisen har omsider fået opklaret, at kampene fra WTA Elithe Trophy kan følges på facebook, hvor der livestreames på WTA Live Matches.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com.

Selvom Frederik Løchte Nielsen mandag tabte kvalfinalen ved ATP Challenger turneringen i Charlottesville, fik han en ny chance tirsdag som Lucky Loser i 1. runde af hovedturneringen, men ligesom i kvalfinalen var det de små marginaler, der gjorde forskellen, da han tabte i 2 tiebreaks 6-8, 3-7.
Begge kampe kan genses herunder.

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai (CHN)– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Gruppeinddeling

Azalea
(18) Julia Goerges (GER) vs. (22) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, 7-6(5)
(10) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 1-6, 7-6(5)
(18) Julia Goerges (GER) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA)

Bougainvillea
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (12/WC) Shuai Peng (CHN) 3-6, 6-3, 6-2
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (6) Elena Vesnina (RUS) – torsdag
(12/WC) Shuai Peng (CHN) vs. (6) Elena Vesnina (RUS) – fredag

Camellia
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 7-5, 6-3(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (11) Barbora Strycova (CZE) – torsdag
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (11) Barbora Strycova (CZE) – fredag

Rose
(4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-3, 3-6, 6-2(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (9) Ashleigh Barty (AUS) – torsdag 0800cet

Doubles – Lotus
(1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) 6-3, 7-6(3)
(1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (6/O) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN) – torsdag
(3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) vs. (6/O) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN)

Doubles – Orchid
(4/O) Jing-Jing Lu (CHN)/Shuai Zhang (CHN) vs. (2/O) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR) 6-3, 6-1
(5) Xinyu Jiang/Qianhui Tang (CHN)

Stadium tirsdag – start 0830cet
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (12/WC) Shuai Peng (CHN) 3-6, 6-3, 6-2
(7) Julia Goerges (GER) vs. (10) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, 7-6(5)
NB 1200: (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-3, 3-6, 6-2
Doubles: (1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) 6-3, 7-6(3)

Stadium onsdag – start 0800cet
(10) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 1-6, 7-6(5)
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 7-5, 6-3
Doubles: (4/O) Jing-Jing Lu (CHN)/Shuai Zhang (CHN) vs. (2/O) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR) 6-3, 6-1

Stadium torsdag – start 0800cet
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (9) Ashleigh Barty (AUS)
NB 0900: (5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (11) Barbora Strycova (CZE)
NB 1200: (2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (6) Elena Vesnina (RUS)
Doubles: (1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (6/O) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN)

Kampene kan følges på betting-tjenester (Bet365, Unibet m.fl.)
Tilføjelse: Kampene livestreames desuden på https://www.facebook.com/WTALiveMatches/

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-zhuhai#orderofplay

ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

Tennistv.com (70 kampe)

Court Central – start 1100
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED)
NB 1230: Feliciano Lopez (ESP) vs. (17) Lucas Pouille (FRA)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Hyeon Chung (KOR)
(WC) Julien Benneteau (FRA) vs. (11) Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
NB 1930: Richard Gasquet (FRA) vs. Grigor Dimitrov (BUL)
NB 2030: (7) David Goffin (BEL) vs. Adrian Mannarino (FRA)

Court 1 – start 1100
(9) John Isner (USA) vs. Diego Schwartzman (ARG)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (12) Kevin Anderson (RSA)
(Q) Joao Sousa (POR) vs. (13) Juan Martin del Potro (ARG)
(16) Jack Sock (USA) vs. Kyle Edmund (GBR)
(Q) Borna Coric (CRO) vs. (3) Marin Cilic (CRO)
(14) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Jeremy Chardy (FRA)

Court 2 – start 1100
Double kamp
Pablo Cuevas (URU) vs. (15) Albert Ramos-Vinolas (ESP)
4 Double kampe

Den nye kanal TV3 Sport sender fra kl. 1100-1355
Tennistv.com viser alle kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/tournaments/paris/352/overview

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000+H, Shenzhen 2 (CHN)

$75.000, Canberra 2 (AUS)

$75.000, Charlottesville (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (596) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) (1761) Jack Murray (USA) 6-3, 2-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (461) Dennis Nevolo (USA) 7-6(2), 6-3
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (385) Edward Corrie (GBR) 6-4, 6-7(6), 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32: (LL) Frederik Løchte vs. [5] (118) Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(6), 6-7(3) (tirsdag)

$50.000+H, Guayaquil (ECU)

€43.000+H, Eckental (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Aleksandar Stevanovic (SRB) 6-0, 6-1
Q32: Thomas S. Lindqvist vs. Ramy Labna (EGY) 1-6, 6-7(1) (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, RBC PRO CHALLENGE, Tyler, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Stadium – Livestream onsdag – start 1600cet
Victoria Duval (USA) vs. (6) Kayla Day (USA) 6-3, 6-4
Stefanie Voegele (SUI) vs. (2) Taylor Townsend (USA)
(1) Nicole Gibbs (USA) vs. Grace Min (USA)
Double kamp

R32 (udvalgte):
(237) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (144) Jamie Loeb (USA) 3-6, 6-7(5) (tirsdag)
[8] (138) Julia Boserup (USA) vs. (173) Sesil Karantantcheva (BUL) 4-6, 3-6 (onsdag)
(211) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (539) Caitlin Whoriskey (USA) – ons ca. 1730cet

$25.000, ENGIE OPEN NANTES ATLANTIQUE (FRA) – Hardcourt

Q32: [10] (495) Karen Barritza (DEN) vs. Pauline Courcoux (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. (452) Alina Silich (RUS) 6-2, 4-6, 4-6 (søndag)

$15.000, Stockholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt
Spillested: Bergtorpsvägen 41, STOCKHOLM, Täby, 183 64, Sweden

Q32:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Julia Keranovic (SWE) 6-2, 6-2
Anastasia Kulikova (RUS) vs. Paulina Wulcan (SWE) 6-1, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Joanna Zawadzka (POL) 7-5, 6-4

QFi:Finale (mandag)
Sofia Nami Samavati vs. Milka-Emilia Pasanen (FIN) 6-4, 6-1
Anastasia Kulikova vs. Lisa Zaar (SWE) 6-0, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Jennifer Jussi (SWE) 7-5, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(SE) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Klara Milicevic (SWE) – onsdag?
(771) Malene Helgo (NOR) vs. [6] (628) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-4, 2-6, 6-1
(Q) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (876) Valeriya Yushchenko (RUS) 6-1, 6-0
(Q) Olga Helmi (DEN) vs. [8] (757) Polina Golubovskaya (RUS) 2-6, 6-7(5) (tirsdag)
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sandra Ortevall (SWE) 6-4, 6-2

1/8-finale
Clara Tauson vs. (771) Malene Helgo (NOR) – NB 1500 C2
Anastasia Kulikova (RUS) vss. (863) Nadiya Kolb (UKR) – 1200 C4
Sofia Nami Samavati vs. [4] (593) Ekaterina Yashina (RUS) – 1200 C1

$15.000, Soho Square Egypt F31 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 1 time

R32: (732) Emilie Francati (DEN) vs. [6] (633) Victoria Muntean (FRA) 2-6, 6-1, 2-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale: (1) Emilie Francati (DEN)/Julia Wachaczyk (GER) vs. Estella Jaeger (GER)/Diana Shevchenko (RUS) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Francati/Wachaczyk vs. Sophie Muntean/Victoria Muntean (FRA) – torsdag?

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, 3rd Fujairah ITF Junior West Asia Cup (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

R32: [1] (437) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (2410) Erik Sarlvik (SWE) 6-4, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (1371) Caleb Ralston (IRL) 6-4, 3-6, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1305) Mehdi Sadaoui (FRA) – tor 0700cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Karol Paluch (POL)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Rahul Jaideep (IND)/Erik Sarlvik (SWE) 7-5, 6-2
Kvartfinale: Paluch/Vanshelboim vs. Faisal Albrebdi (KSA)/Caleb Ralston (IRL) 1-6, 6-1, [10-8]
Semifinale: Paluch/Vanshelboim vs. Joe Leather (GBR)/Yusuke Tamaki (JPN) – NB 1000cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)