Juan Martin del Potro indleder en lang tennis-dag på TV3 Sport, som sender uafbrudt fra Paris fra kl. 11 til 2230. Sidste chance for Angelique Kerber og Kristina Mladenovic efter nye nederlag

I fraværet af en ryg-skadet Roger Federer udnyttede Rafael Nadal situationen til endegyldigt at sikre sig, at han slutter 2017 som no. 1 på ATP-ranglisten, da han ved ATP 1000 Rolex Paris Masters vandt 7-5, 6-3 over 21-årige no. 57 Hyeon Chung (KOR), der fulgte spanieren til dørs i 1. sæt.

Både 4. seedede Alexander Zverev (GER) og 11. seedede Jo-Wilfried Tsonga (FRA) blev sendt ud af turneringen af hhv. no. 44 Robin Haase (NED), der vandt 3-6, 6-2, 6-2, og no. 93 Julien Benneteau (FRA), der udnyttede et wild card med sejr 2-6, 7-6(4), 6-2.

Torsdag afvikles 1/8-finalerne, hvor TV3 Sport – som onsdag prioriterede U19 fodbold – denne gang viser alle kampe på Stadium fra kl. 11, hvor Juan Martin del Potro indleder mod Robin Haase.
Dagens 3. kamp mellem serve-kanonen 9. seedede John Isner (USA) og 6. seedede Grigor Dimitrov er revanche-opgør fra semifinalen i Cincinnati, hvor Dimitrov vandt i 2 tiebreaks 7-4, 12-10.
Der er næsten stats-garanti for, at mindst 1 af sættene ender i tiebreak, hvilket også var tilfældet, da Isner vandt deres første møde i Miami 2015, hvor Isner vandt 7-6(2), 6-2.

Ved WTA Elite Trophy indkasserede Kristina Mladenovic (FRA) sit 11. nederlag på stribe, da hun i Azalea-gruppen tabte 5-7, 6-1, 6-7(5) til Magdalena Rybarikova (SVK), der dagen før havde tabt 1-6, 6-7(5) til Julia Goerges (GER).
Endnu et nederlag er naturligvis ikke til gavn for selvtilliden, men franskmanden viste alligevel en mere positiv attitude end i flere af tidligere kampe, hvor hun tydeligvis var blottet for selvtillid.

Mladenovic kan stadig få en succes-oplevelse, hvis hun i den sidste puljekamp vinder over Julia Goerges, hvorved hun kan blive puljevinder, uanset om det bliver sejr i 2 eller 3 sæt, idet hun i så fald vil have bedre sætregnskab end Rybarikova, og med sejr i 3 sæt vil hun stå lige med Goerges, hvorved indbyrdes kamp er afgørende.
Goerges kan med endnu en sejr sikre sig puljens 1. plads, som giver adgang til semifinalen.

I Rose-gruppen tabte Angelique Kerber (GER) tirsdag i 3 sæt til Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), der onsdag tabte i 2 sæt til Ashleigh Barty (AUS), og derfor har Kerber stadig chancen for at rette en smule op på en halvdårlig sæson, da hun – på samme måde som Mladenovic i den førnævnte gruppe – kan sikre sig 1. pladsen ved at vinde over Barty.

Da der kun er spillet en enkelt kamp i hver af de andre grupper, er alt stadig åben, men både CoCo Vandeweghe (USA) og Anastasija Sevastova (LAT) kan med sejr torsdag sikre sig 1. pladsen i deres grupper.

Clara Tauson
Foto: DIF – Clara Tauson, Guldvinder ved European Youth Festival (EYOF)

Både Emilie Francati og Clara Tauson spillede onsdag 1. runde i henholdsvis Sharm El Sheikh og Stockholm, hvor de begge var i finalen i sidste uge.
Det kommer ikke på tale for Emilie i denne uge, hvor hun tabte 2-6, 6-1, 2-6 til 6. seedede no. 633 Victoria Muntean (FRA).

Clara vandt over sin navnesøster Klara Milicevic (SWE) 6-2, 6-2.
Torsdag venter en større udfordring i form af no. 771 Malene Helgo, der har vundet 3 sejre i single for Norges Fed Cup hold, hvor hun kun har tabt en enkelt kamp.
Clara har en enkelt gang været udtaget til den danske Fed Cup trup, hvor hun dog ikke selv kom i kamp.

Udover Clara er Sofia Nami Samavati eneste danske spiller, der er videre i denne uge, og hun får ligeledes en stor udfordring, når hun i Stockholm møder 4. seedede no. 593 Ekaterina Yashina (RUS).

Sofia Nami Samavati
Foto: Sportsfotograf.com. – Sofia Nami Samavati

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai (CHN)– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Gruppeinddeling

Azalea
(7) Julia Goerges (GER) vs. (10) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, 7-6(5)
(10) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 1-6, 7-6(5)
(7) Julia Goerges (GER) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA)

Bougainvillea
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (12/WC) Shuai Peng (CHN) 3-6, 6-3, 6-2
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (6) Elena Vesnina (RUS) 6-3, 6-2
(12/WC) Shuai Peng (CHN) vs. (6) Elena Vesnina (RUS) – fredag
Winner: (2) CoCo Vandeweghe (USA)

Camellia
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 7-5, 6-3
(5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (11) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-4
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (11) Barbora Strycova (CZE) – fredag
Winner: (5) Anastasija Sevastova (LAT)

Rose
(4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-3, 3-6, 6-2
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-4
Winner: Ashleigh Barty

Doubles – Lotus
(1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) 6-3, 7-6(3)
(6/O) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN) vs. (1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) 6-3, 5-7, [10-7]
(3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) vs. (6/O) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN)

Doubles – Orchid
(4/O) Jing-Jing Lu (CHN)/Shuai Zhang (CHN) vs. (2/O) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR) 6-3, 6-1
(2/O) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR) vs. (5) Xinyu Jiang/Qianhui Tang (CHN) – fredag
(4/O) Jing-Jing Lu (CHN)/Shuai Zhang (CHN) vs. (5) Xinyu Jiang/Qianhui Tang (CHN) – lørdag?

Stadium torsdag – start 0800cet
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (9) Ashleigh Barty (AUS)
NB 0900: (5) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (11) Barbora Strycova (CZE)
NB 1200: (2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (6) Elena Vesnina (RUS)
Doubles: (1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (6/O) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN)

Stadium fredag – start 0800cet
(1) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (7) Julia Goerges (GER)
NB 0900: (6) Elena Vesnina (RUS) vs. (12/WC) Shuai Peng (CHN)
NB 1200: (3) Sloane Stephens (USA) vs. (11) Barbora Strycova (CZE)
(2/O) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR) vs. (5) Xinyu Jiang/Qianhui Tang (CHN)

Kampene kan følges på betting-tjenester (Bet365, Unibet m.fl.)
Kampene livestreames desuden på https://www.facebook.com/WTALiveMatches/

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-zhuhai#orderofplay

ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

Tennistv.com (70 kampe)

Court Central – start 1100
Robin Haase (NED) vs. (13) Juan Martin del Potro (ARG)
NB 1230: (5) Dominic Thiem (AUT) vs. Fernando Verdasco (ESP)
(9) John Isner (USA) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)
(16) Jack Sock (USA) vs. (17) Lucas Pouille (FRA)
NB 1930: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Pablo Cuevas (URU)
NB2030: Bautista Agut OR Chardy vs. Coric OR Cilic (CRO)

Court 1 – start 1500
(Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. (wc) Nicolas Mahut (FRA)
NB 1630: (7) David Goffin (BEL) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA)
Double kamp

Court 2 – start 1100
2 Double kampe

Den nye kanal TV3 Sport sender fra kl. 1100-2230
Tennistv.com viser alle kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/tournaments/paris/352/overview

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000+H, Shenzhen 2 (CHN)

$75.000, Canberra 2 (AUS)

$75.000, Charlottesville (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (596) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) (1761) Jack Murray (USA) 6-3, 2-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (461) Dennis Nevolo (USA) 7-6(2), 6-3
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (385) Edward Corrie (GBR) 6-4, 6-7(6), 4-6 (mandag)

 

Singles hovedturnering

R32: (LL) Frederik Løchte vs. [5] (118) Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(6), 6-7(3) (tirsdag)

 

$50.000+H, Guayaquil (ECU)

€43.000+H, Eckental (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Aleksandar Stevanovic (SRB) 6-0, 6-1
Q32: Thomas S. Lindqvist vs. Ramy Labna (EGY) 1-6, 6-7(1) (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, RBC PRO CHALLENGE, Tyler, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Stadium – Livestream torsdag – start 1600cet
Victoria Duval (USA) vs. Elitsa Kostova (BUL)
Sophie Chang (USA) vs. (2) Taylor Townsend (USA)
(1) Nicole Gibbs (USA) vs. Ashley Kratzer (USA)

R32 (udvalgte):
(237) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (144) Jamie Loeb (USA) 3-6, 6-7(5) (tirsdag)
[8] (138) Julia Boserup (USA) vs. (173) Sesil Karantantcheva (BUL) 4-6, 3-6 (onsdag)
(211) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (539) Caitlin Whoriskey (USA) 6-3, 6-2

1/8-finale: Rebecca Peterson vs. [7] (137) Irina Falconi (USA) 7-6(3), 2-6, 5-7 (torsdag)

$25.000, ENGIE OPEN NANTES ATLANTIQUE (FRA) – Hardcourt

Q32: [10] (495) Karen Barritza (DEN) vs. Pauline Courcoux (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. (452) Alina Silich (RUS) 6-2, 4-6, 4-6 (søndag)

$15.000, Stockholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt
Spillested: Bergtorpsvägen 41, STOCKHOLM, Täby, 183 64, Sweden

Q32:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Julia Keranovic (SWE) 6-2, 6-2
Anastasia Kulikova (RUS) vs. Paulina Wulcan (SWE) 6-1, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Joanna Zawadzka (POL) 7-5, 6-4

QFi:Finale (mandag)
Sofia Nami Samavati vs. Milka-Emilia Pasanen (FIN) 6-4, 6-1
Anastasia Kulikova vs. Lisa Zaar (SWE) 6-0, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Jennifer Jussi (SWE) 7-5, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(1086) Weronika Jasmina Forys (POL) vs. [1] (335) Isabella Shinikova (BUL) 6-4, 2-6, 7-5
(SE) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Klara Milicevic (SWE) – onsdag?
(771) Malene Helgo (NOR) vs. [6] (628) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-4, 2-6, 6-1
(Q) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (876) Valeriya Yushchenko (RUS) 6-1, 6-0
(Q) Olga Helmi (DEN) vs. [8] (757) Polina Golubovskaya (RUS) 2-6, 6-7(5) (tirsdag)
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sandra Ortevall (SWE) 6-4, 6-2

1/8-finale (onsdag)
(1086) Weronika Forys (POL) vs. (Q) Julia Lovqvist (SWE) 6-4, 7-6(7)
Clara Tauson vs. (771) Malene Helgo (NOR) 6-4, 4-6, 6-3
Anastasia Kulikova (RUS) vss. (863) Nadiya Kolb (UKR) 3-6 6-4, 6-7(2)
Sofia Nami Samavati vs. [4] (593) Ekaterina Yashina (RUS) 1-6, 1-6

Kvartfinale: Clara Tauson vs. (1086) Weronika Forys (POL)

$15.000, Soho Square Egypt F31 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 1 time

R32: (732) Emilie Francati (DEN) vs. [6] (633) Victoria Muntean (FRA) 2-6, 6-1, 2-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale: (1) Emilie Francati (DEN)/Julia Wachaczyk (GER) vs. Estella Jaeger (GER)/Diana Shevchenko (RUS) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Francati/Wachaczyk vs. Sophie Muntean/Victoria Muntean (FRA) – torsdag?

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, 3rd Fujairah ITF Junior West Asia Cup (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

R32: [1] (437) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (2410) Erik Sarlvik (SWE) 6-4, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (1371) Caleb Ralston (IRL) 6-4, 3-6, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1305) Mehdi Sadaoui (FRA) 6-1, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. (1155) Azamat Lukmanov (UZB) – fre 0700cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Karol Paluch (POL)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Rahul Jaideep (IND)/Erik Sarlvik (SWE) 7-5, 6-2
Kvartfinale: Paluch/Vanshelboim vs. Faisal Albrebdi (KSA)/Caleb Ralston (IRL) 1-6, 6-1, [10-8]
Semifinale: Paluch/Vanshelboim vs. Joe Leather (GBR)/Yusuke Tamaki (JPN) 3-6, 0-6 (torsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)d