Et par af Danmarks potentielle modstandere ved Fed Cup i næste uge er Luxembourgs Mandy Minella og Grækenlands Valentini Grammatikopoulou, som begge kan følges på WTATV

Når Danmark i næste uge deltager i Fed Cup Group II Europe/Africa i Athen kan holdet møde et par af de spillere, som tirsdag kan følges på WTATV, så måske vil et godt råd til både holdkaptajn Jens Anker Buus Andersen og coach Jonas Svendsen samt de danske spillere være at benytte lejligheden til at studere dem nærmere.

Hvis Danmark igen møder Luxembourg, kan der muligvis blive tale om et revanche-opgør mod ranglistens no. 301 Mandy Minella, som Karen Barritza sensationelt besejrede, da Danmark sidste år vandt 2-1.
Minella (billedet herover) møder kl. 12 på Centre Court 2. seedede Elise Mertens (BEL).

En mulig modstander kan også blive hjemmeholdet Grækenland, hvis 2. single er Valentini Grammatikopoulou, der i den 3. kamp efter kl. 17 på Campo 2 i Bogota møder Miyu Kato (JPN).
Grækeren er no. 183 på WTA-ranglisten og hun har 2 friske sejre fra kvalifikationen.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play fra mandag , TV2 Sport torsdag + fredag

Deltagere: Mladenovic, Mertens, Kontaveit, Kuznetsova, Cornet, Buzarnescu, Sasnovich, Van Uytvanck m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) – TBF 4-6, 7-6(2)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX)
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI)
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Magdalena Frech (POL)
Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE)
Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Kathinka Von Deichman (LIE)

Court 3 – start 1000
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Camila Giorgi (ITA)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Polona Hercog (SLO) – QFi
(5/WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Mona Barthel (GER)
(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED)
(1) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Tamara Korpatsch (GER)

Court 4 – start 1000
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) – TBF 5-4
(7) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) – TBF 0-0
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU)
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Vera Lapko (BLR)
Double kamp

Court 5 – start 1100
5 Double kampe

WTATV.com viser fra 3 førstnævnte baner fra kl. 1000.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com fra mandag kl. 1700

Deltagere: T. Maria, Linette, Larsson, Cepede Royg, Arruabarrena, Riske, Bogdan, Tomljanovic m.fl.

Spilleprogram onsdag

Campo Central – start 1700cet
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX)
NB 1830: (7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL)
(4) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (wc) Emiliana Arango (COL)
Double kamp

Campo 1 – start 1700cet
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Carol Zhao (CAN)(Q)
Nao Hibino (JPN) vs. (Q) Elitsa Kostova (BUL)
Double kamp

Campo 2 – start 1700cet
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN)
NB 1800: (8) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) – TFF 6-1, 4-6, 5-4
2 Double kampe

Campo 3 – start 1700cet
2 Double kampe

WTATV.com viser fra 3 førstnævnte baner fra kl. 1700.

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-2, 6-2
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet-1 time

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Ramos-Vinolas, Edmund, Kohlschreiber, Gasquet, Haase, Paire, Dolgopolov, M. Zverev m.fl.

Spilleprogram onsdag

Court Central – start 1200cet
(3) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (WC) Lamine Ouahab (MAR)
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Alexey Valutin (RUS)
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA)
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Guillermo GarciaLopez (ESP)

Court 2 – start 1200cet
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Marton Fucsovics (HUN)
Gilles Simon (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)
2 Double kampe

Court 4  start 1200
Radu Albot (MDA) vs. Andreas Seppi (ITA)
2 Double kampe

Court 5 start 1100
2 Double kampe
Maximilian Marterer (GER) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)

Kampene på Court Central vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32:
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR) 6-1, 6-2
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 6-2
(Q) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (7) Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-2, 6-3
(PR) Pablo Anduar (ESP) vs. (LL) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-5
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-6(2), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 7-5, 7-5
Mirza Basic (BIH) vs. (5) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Calvin Hemey (FRA) 6-2, 6-2
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 5-0 Ret’d

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag, TV3 Sport fredag-lørdag

Deltagere: Isner, Querrey, Sock, Kyrgios, Verdasco, Johnson, Harrison, Sandgren m.fl.

Spilleprogram onsdag

Center Court – start 1900cet
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG)
(Q) Denis Kudla (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO)
(2) Sam Querrey (USA) vs. Guido Pella (ARG)
NB 0100: (4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA)
Double kamp

Court 3 – start 1900cet
4 Double kampe

Kampene fra Center Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 7-6(5), 6-2
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Tim Smyczek (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(6)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-3

(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2
Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA) 6-3, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo | S | D | QS | QD | OOPCarpet

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

(200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) 3-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 1-6 lørdag
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) 3-6, 2-6 lørdag


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) 1-6, 2-6
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) 6-1, 6-1
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Maria Jespersen vs. Mirjam Bjorklund 7-6(4), 1-6, 6-3
QFi: Maria Jespersen vs. (8) (542) Alice Rame (FRA) 2-6, 6-2, 2-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (4) Anastasia Grymalska (ITA)/Amina Anshba (RUS) – ons ca. 1630cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage