Lørdag kl. 19 kan man på Livestream se Frederik Løchte Nielsen forsøge at vinde double titel no. 56, samtidig med at Roger Federer spiller semifinale mod 21-årige Borna Coric

Ovenstående indledning må på ingen måde opfattes som et forsøg på at “sammenligne” Roger Federer med Danmarks “Davis Cup konge” Frederik Løchte Nielsen, som på et pressemøde efter et Davis Cup opgør i utvetydige vendinger frabad sig at blive sammenlignet med selve “Kongen af tennis”.

Formålet er alene at gøre Tennisavisens læsere opmærksom på, at Løchte som så ofte før endnu en gang har spillet sig frem til en finale i double, hvilket denne gang er ved ATP Challenger turneringen Banque Nationale de Drummondville i Canada, hvor han sammen med Joris De Loore (BEL) møder det canadiske par Luis David Martinez (VEN) og Filip Peliwo.

Den største udfordring på vejen til finalen var i 1. runde, hvor det blev til sejr over 2. seedede  Luke Bambridge/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 6-4, [10-8], og derefter 6-4, 6-3 over Ruben Gonzales (CHI)/Hunter Reese (USA).
Nemmest var det i semifinalen, som blev vundet på walkover, da Frank Dancevic (CAN) ifølge en besked på Twitter både trak sig fra single og double af personlige årsager.

Der er herunder link til Livestream af kampen, som afvikles lørdag kl. 1900 samtidig med, at Roger Federer kan følges på TV3 Sport, når han i den første semifinale ved ATP 1000 udgaven af BNP Paribas Open i Indian Wells møder 21-årige Borna Coric (CRO), der er den sidste tilbageværende fra NextGen gruppen.
I den anden semifinale, som følger umiddelbart efter, mødes to af de etablerede spillere, 6. seedede Juan Martin del Potro (ARG) og (32) Milos Raonic (CAN).

Tilføjelse/Rettelse: Efter udgivelsen blev Tennisavisen gjort opmærksom på, at Løchte spiller double finale allerede kl. 1700, så der er alligevel mulighed for at følge begge “kongerne”.

Der er fortsat mulighed for at deltage i en afstemning om, hvem der mødes i søndagens finale, som ligeledes kan følges på TV3 Sport tidligst kl. 2100cet søndag.

Efter førnævnte semifinaler, som begge afvikles på det store Stadium 1, kan man på WTATV tidligst kl. 2200 følge finalen i damedouble i WTA Premier Mandatory udgaven af Indian Wells, hvor 1. seedede Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) møder Su-Wei Hsieh (TPE)/Barbora Strycova (CZE).

Søndag kl. 1900 gælder det damernes finale, hvor begge finalister tilhører NextGen, de to 20-årige Daria Kasatkina (RUS) og Naomi Osaka (JPN) mødes.
Førstnævnte vandt efter en medrivende kamp 4-6, 6-4, 7-5 over Venus Williams, og dermed fortsatte hun stimen af sejre over tidligere Grand Slam vindere og Verdens-ettere, endda en af de mest legendariske af slagsen.

Kampen varede næsten 3 timer, hvorimod Osaka på lidt over 1 time fuldkommen tog pynten af 1. seedede Simona Halep (ROU), som på intet tidspunkt i turneringen har spillet helt op til det niveau, som kan forventes af en spiller, som er på en suveræn 1. plads på ranglisten, hvilket hun stadig vil være efter de næste par måneder, uanset hvordan det går i de næste uger i Miami.
Selvom Halep i løbet af turneringen aldrig mødte en spiller fra top 50, var hun alligevel snublende tæt på at tabe til både no. 165 Caroline Dolehide (USA) og no. 51 Petra Martic (CRO), som forspildte mulighederne, da hun havde rumæneren i knæ.

Osaka har formentlig den fordel, at hun var væsentlig kortere tid på banen i semifinalen, og måske har Kasatkina gjort sig selv en “bjørnetjeneste” ved at undervise sin finalemodstander i, hvordan en “tweener” udføres.

Turneringen var et nyt eksempel på, at topspillerne kan blive sendt ud, hvis de ikke rammer topniveauet.
Både Osaka og Kasatkina har spillet fænomenalt gennem hele turneringen, og derfor er det ganske logisk, at det netop er dem, der står i finalen, hvor Kasatkina med sejr kan spille sig i top 10  og skubbe Petra Kvitova (CZE) ned på 10. pladsen og Kerber til 11. pladsen.

Osaka vil med sejr blive no. 22 på ranglisten, men begge finalister er i top 10 på racelisten, hvor Osaka kan blive no. 6 foran Kasatkina, der med sejr vil blive no. 4 efter Caroline, Halep og Kerber.


 #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

 

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

R64
Øverste halvdel:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (30) Dominika Cibulkova (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-6, 6-1

(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 7-5, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-6(6)
Maria Sakkari (GRE) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-3
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(4), 6-1
nederste halvdel
(8) Venus Williams (USA) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 7-5
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs Monica Puig (PUR) 6-2, 2-6, 6-1
(12) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (15) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (18) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 2-6, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 7-6(3), 6-2
(24) Elena Vesnina (RUS) vs Catherine Bellis (USA) 2-6, 6-1, 6-1
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 6-2
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 7-5
(20) Daria Kasatkina (RUS) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 5-2 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(2) CAROLINE WOZNIACKI (DAN) vs Lara Arruabarrena (ESP) 6-4 6-1

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 1-6, 7-6(3), 6-2
Qiang Wang (CHN) vs. (14) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-3, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (17) CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-4
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (32) Shuai Zhang (CHN) 7-5, 5-7, 6-3

(8) Venus Williams (USA) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 6-4
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-3, 6-3
(WC) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Sofya Zhuk (RUS) 6-4, 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 7-5, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 7-5, 6-2
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 6-4, 6-3
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 2-6, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 5-7, 6-1
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-1, 7-6(2)

(8) Venus Williams (USA) vs. (21) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(6), 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (WC) Danielle Collins (USA) 6-2, 64
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-1
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 7-5

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 6-7(5), 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-3
(8) Venus Williams (USA) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-2
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (10) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-2

Semifinale
Naomi Osaka (JPN) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-3, 6-0
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (8) Venus Williams (USA) 4-6, 6-3, 6-4

Finale
Naomi Osaka (JPN) vs. (20) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-2

Doubles Finale
Su-Wei Hsieh (TPE)/Barbora Strycova (CZE) vs.
(1) Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Roger Federer (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
(25) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Michell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Peter Polansky (CAN) 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 7-6(2), 6-4
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Maximillian Martereer (GER) 6-1, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(9), 6-3, 6-3
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 4-6, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (19) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-3
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-7(6), 7-5, 6-4
Nicolas Kicker (ARG) vs. (26) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
== (nederste halvdel)
(8) Jack Sock (USA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 7-5
(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(18) Sam Querrey (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 7-5
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (9) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-5, 6-4
(LL) Dudi Sela (ISR) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 5-7, 6-4

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-1
(29) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) 6-2, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (LL) Ruben Bemelmans (BEL) 6-4, 6-1
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (10) Novak Djokovic (SRB)7-6(3), 4-6, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (15) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(3), 7-5
Pierrre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 1-6, 6-4, 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-3

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. (25) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (20) Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 4-6, 6-1
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (12) Tomas Berdych (CZE) 6-4, 6-4
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 3-6, 6-4, 4-2 Ret’d
Taylor Fritz (USA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(1)
Borna Coric (CRO) vs. (13) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-1
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 7-5
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 7-6(1), 7-6(3)

(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (8) Jack Sock (USA) 7-6(6), 4-6, 6-4
(18) Sam Querrey (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND)6-7(4), 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) Dudi Sela (ISR) 7-6(5), 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 4-6, 6-2
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (29) David Ferrer (ESP) 6-4, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 3-1 Ret’d
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (2) Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (30) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-3
Borna Coric (CRO) vs. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-7(6), 6-4
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. (11) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 7-6(6)

(18) Sam Querrey (USA) vs. (28) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Marcos Baghdatis (CYP) – walkover
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG) 3-6, 7-6(2), 6-3
(31) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 7-6(1)

Kvartfinale 
(1) Roger Federer (SUI) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) 7-5, 6-1
Borna Coric (CRO) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 2-6, 6-4, 7-6(3)
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (18) Sam Querrey (USA) 7-5, 2-6, 6-3
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (31) Philipp Kohlschreiber (GER) 3-6, 6-3, 6-4

Semifinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Borna Coric (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (32) Milos Raonic (CAN) 6-2, 6-3

Finale
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (1) Roger Federer (SUI) 6-4, 6-7(8), 7-6(2)

Doubles Finale
John Isner/Jack Sock (USA) vs. (7) Bob & Mike Bryan (USA) 5-7, 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Uge 11

WTA Premier Mandatory, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer
TV-dækning: WTATV.com (fra tirsdag), TV2 Sport og TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Næsten alle topspillere – incl. Caroline Wozniacki

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: (start mandag 1500cet)
(119) Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) – 2. match C5
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. Sabine Lisicki (GER) – 4. match C1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-miami-usa-902#orderofplay


ATP 1000, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer
TV-dækning (fra onsdag): TV3 Sport (og Viaplay), Tennistv.com

Deltagere: Næsten alle topspillere

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (24) Mackenzie McDonald (USA)
Casper Ruud (NOR) vs. (3) John Millman (AUS)
(19) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Santiago Giraldo (COL)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 11)


$150.000, Shenzhen (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Finale: [7] (148) Ilya Ivashka (BLR) vs. (WC) (305) Ze Zhang (CHN) 6-4, 6-2

$75.000+H, Irving, TX (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (128/Alt) Elias Ymer (SWE) vs. (291) Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 3-6, 6-3
1/8-finale: Elias Ymer vs. [4/WC] (65) Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-3, 2-6 (fredag)

Finale: (108) Matteo Berrettini (ITA) vs. (89) Mikhail Kukushkin (KAZ)

$75.000, Drummondville (CAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (546) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (776) Pavel Krainik (CAN) – walkover
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (395) Hugo Grenier (FRA) 4-6, 7-6(6), 4-1 Ret’d
QFi: Frederik Løchte vs. (6) Aleksandar Vukic (AUS) 2-6, 4-6

Finale: [5] (168) Denis Kudla (USA) vs. (222) Benjamin Bonzi (FRA) 6-0, 7-5

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joris De Loore (BEL) vs. (2) Luke Bambridge/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 6-4, [10-8]

Kvartfinale: Frederik Løchte/De Loore vs. Ruben Gonzales (CHI)/Hunter Reese (USA) 6-4, 6-3

Semifinale:
Luis David Martinez (VEN)/Filip Peliwo (CAN) vs. Nathaniel Lammons/Alex Lawson (USA) 6-7(4), 6-4, [10-8]
Frederik Løchte/De Loore vs. (PR) Frank Dancevic/Adil Shamasdin (CAN) – walkover

Finale: Frederik Løchte/De Loore vs. Luis David Martinez (VEN)/Filip Peliwo (CAN) 6-4, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, WU Xiaomin, Shenzhen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (185/SE) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (286) Ivana Jorovic (SRB) 0-6, 7-5, 6-4
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (WC) Fang Ying Xun (CHN) 6-2, 1-6, 6-4
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. [2] (98) Luksika Kumkhum (THA) 1-6, 7-6(4), 6-2
Semifinale:
[3] (113) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. [7] (134) Anna Blinkova (RUS) 3-6, 6-3, 6-4
(173) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Marta Kostyuk 6-2, 6-2

Finale: Viktoria Kuzmova vs. Anna Kalinskaya 7-5, 6-3

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 11)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 12)

$15.000, Soho Square Egypt F10 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Elena De Santis (ITA) 6-2, 4-6, 4-6 (lørdag)


$15.000, 12th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q64: Maria Jespersen (DEN) vs. Lola Mireille Glantz (GER) 6-3, 6-2
Q32: Maria Jespersen vs. Ana Lantigua De La Nuez (ESP) 2-6, 6-4, 7-6(0)
QFi: Maria Jespersen vs. [3] (874) Laura Heinrichs (GER) – man 0900cet

Singles hovedturnering

R32: (637) Emilie Francati (DEN) vs. (676) Julia Stamatova (BUL) – tirsdag?

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. Gabriela Ana Maria Davidescu/Alexandra Maria Staiculescu (ROU) – man NB 1430cet

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 12)

Grade 2, ITF/CAT North African Circuit – Casablanca, Morocco ((MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Holger VItus Nødskov Rune, Hannah Viller Møller, Sebastian Grundtvig
Foto: Aneke Rune – De danske deltagere: Holger Vitus Nødskov Rune, Hannah Viller Møller, Sebastian Grundtvig

Boys singles hovedturnering

(269) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (1996) Mohamed Ali Sakkat (MAR) – tirsdag?
[6] (190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (297) Zyaan Ahmed (GBR) – man 1030cet

Boys doubles

Holger Vitus Nødskov Rune/Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles hovedturnering

[2] (133) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (LL) (1313) Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR) – man NB 1230cet

Girls doubles hovedturnering

Hannah Viller Møller (DEN)/Melania Delai (ITA)


Grade 4, Malta ITF U18 World Ranking Tournament, Marsa (MLT) – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (1314) Nikoline Nikoline Gullacksen (DEN) – bye
Olivia Thiemke (DEN) vs. (WC) Iryna Trystan (UKR) 1-6, 3-6 (lørdag)

QFi:
Nikoline Gullacksen vs. (WC) Maja Glumac (MLT) 6-1, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64: (mandag start 0930)
(Q) (1314) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) Beatrice Stagno (ITA) – 5. match

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage