Der blev spillet i 6 rækker på tværs af alder og køn ved UTR Summer Cup, hvor Sofia Nami Samavati vandt 2 kampe mod herrespillere

Tennisavisen har under corona-krisen haft ekstra fokus på Universal Tennis Rating (UTR), og allerede for næsten en måned siden blev der gjort opmærksom på, at der 5-7. juli afvikles UTR Summer Cup 2020 i Hørsholm-Rungsted Tennisklub, hvor er ville blive mulighed for at konkurrere på flere niveauer på tværs af alder og køn.

Leschly Tennis Foundation og Tennisakademiet tilbyder UTR kampe på flere niveauer

Interessen for at deltage var så stor, at turneringen kunne opdeles i 6 rækker, hvor Række 6 blev afviklet med grøn bold.
Efter den første dag blev nedenstående slået op på Leschly Tennis Foundations facebook, hvor billederne afslører, at vejret også spillede en rolle, hvorved indendørs baner også blev taget i brug.

Dagen efter fulgte flere billeder fra turneringen, som kunne fortsætte udendørs.

Morten Lyngbæk fra Leschly Tennis Foundation har sendt denne kommentar til Tennisavisen:
Vi havde en rigtig god og sjov turnering med en lang række jævnbyrdige, atypiske opgør blandt de i alt 96 spillere i seks rækker, der kæmpede om 20.000 kr. i præmiesum“.

I række 1 var Simon Friis Søndergaard seedet 1, og han levede op til favorit-værdigheden, da han i finalen sikrede sig titlen – og 1. præmien på 2.000 kr. – med en yderst kneben sejr efter match-tiebreak 7-6(3), 4-6, [10-8] over Søren Borup Wedege, der fik 1.000 kr. i 2. præmie.


Resultater Række 1 (opdateret UTR-rating i parentes):
1/8-finale
[1] Simon Friis Søndergaard (12.97) vs. Alexander Schou (11.57) 7-5, 6-1
Alexander Stage (10.72) vs. Rasmus Egehus (10.39) 6-4, 6-1
Martin Nygaard (11.49) vs. Asger Emil Ildor (10.36) 6-2, 6-0
Jacob Holst (11.15) vs. Jacob Melskens (11.47) 3-6, 7-6(5), [10-6]
Alexander Garde (10.54) vs. Casper Warming (11.42) – Rtd.
[4] Søren Borup Wedege (12.30) vs. Carsten Gildum (11.21) 6-2, 6-3
Sofia Nami Samavati (10.60) vs. Allan Larsen (10.35) 7-6(5), 6-3
[2] Peter Foersom (10.20) vs. Jacob Strabo (10.22) 7-5, 6-4

Kvartfinale
Søndergaard (12.97) vs. Stage (10.72) 6-0, 6-4
Nygaard (11.49) vs. Holst (11.15) 2-6, 6-1, [10-6]
Wedege (12.30) vs. Garde (10.54) 6-2, 6-3
Samavati (10.60) vs. Foersom (10.20) 6-2, 2-1 Rtd.

Semifinale
Søndergaard (12.97) vs. Nygaard (11.49) 6-2, 6-0
Wedege (12.30) vs. Samavati (10.60) 6-0, 6-0

Finale: Søndergaard vs. Wedege 7-6(3), 4-6, [10-8]

I langt de fleste kampe havde vinderen højere UTR-rating end modstanderen, hvilket dog ikke nødvendigvis betyder, at vinderens UTR-rating forbedres, da sejrens størrelse sammenholdt med det forventede indgår i beregningen.

UTR-ratingen hævdes at give et retvisende indtryk af styrkeforholdet på tværs af køn, hvilket resultaterne for rækkens eneste kvindeligere deltager Sofia Nami Samavati tyder på, idet hun vandt over både Allan Larsen og Peter Foersom, der begge har lavere UTR-rating.

Sofia betegner UTR som et super fedt format, og hun var yderst tilfreds med sit spil i de 2 første kampe, og især kampen mod 47-årige Allan Larsen var både velspillet og foregik i en afslappet atmosfære.
Allan synes der var mange gode kampe, og at det er en del af charmen, at der kan spilles på kryds og tværs af alder og køn, og han bekræfter, at kampen mod Sofia foregik i en god atmosfære.

I semifinalen kom både forskel i UTR-rating og fysik til udtryk, da Søren Borup Wedege vandt 6-0, 6-0 over Sofia, der selv havde denne analyse af kampen:
Søren formåede at variere utroligt meget i sit spil, og derudover var han god til at neutralisere mine slag, når jeg spillede mig frem til chancerne. Han bevægede sig godt og servede utroligt godt også. Tror helt sikkert det fysiske element spillede en rolle.
Jeg formåede at spille rigtigt aggressivt de to første kampe, og lykkes med at tage styringen over de fleste af boldene, så jeg følte mig i kontrol, hvorimod Søren formåede at mixe spillet op med slice, topspind og hårde server, så fandt jeg ikke rigtigt min rytme under kampen“.

Sofia havde denne afsluttende bemærkning om UTR-konceptet:
UTR er et super fedt format, og det er i virkeligheden første gang jeg spiller mod drenge (udover til træning selvfølgelig) så det var mega sjovt, og jeg havde egentlig ikke de store forventninger, andet end et ønske om at få nogle gode, sjove og underholdende kampe hvilket bestemt blev indfriet. Så på trods af et stort nederlag tager jeg selvfølgelig en masse positiv med også“.

Sofia Nami samavati
Foto: Sportsfotograf.com. – Sofia Nami Samavati

Resultater Række 2
1/8-finale
[1] Silas Christmas-Møller (9.82) vs. Cornelius Alexander Shalmi (9.28) 6-4, 4-6, [11-9]
Niklas Nordahl Jensen (9.57) vs. Natacha Schou (9.29) 6-1, 6-4
Konstantin Krüger (9.16) vs. [3] Christopher Garde (9.72) 7-5, 2-6, [13-11]
Noah Baker (8.45) vs. Kristoffer Poedenphant (8.22) 7-5, 6-2
Jacob Ildor (7.80) vs. Michael Duedam (7.95) – Rtd.
Alexander Borup (9.47) vs. [4] Christoffer Sodemann (9.07) 7-5, 6-2
Lucas Christmas Møller (8.44) vs. Vilma Hyllested (9.08) 6-1, 6-2
Cirkeline Lynge Lundberg (8.55) vs. [2] Anna Tang (8.51) 7-5, 6-3

Kvartfinale
Niklas Jensen (9.57) vs. Silas Christmas-Møller (9.82) 6-2, 6-0
Konstantin Krüger (9.16) vs. Noah Baker (8.45) 6-4, 4-6, [10-6]
Alexander Borup (9.47) vs. Jacob Ildor (7.80) 6-0, 6-2
Cirkeline Lundberg (8.55) vs. Lucas Christmas Møller (9.44) 2-6, 6-4, [10-7]

Semifinale
Niklas Jensen (9.57) vs. Konstantin Krüger (9.16) 6-2, 6-2
Alexander Borup (9.47) vs. Cirkeline Lundberg (8.55) 6-4, 6-0

Finale: Niklas Jensen vs. Alexander Borup 5-7, 7-6(6), [12-10]

Resultater Række 3
1/8-finale
[1] Mille Johanna Mørk (7.95) vs. Jarl August Ildor (6.43) 6-2, 7-5
Lucca Ingildsen (6.31) vs. Jørgen Strabo (5.11) 6-1, 6-2
Mille Elsborg (7.72) vs. [4] Chili Alberthe Emelie Jensen (6.94) 6-2, 6-0
Cecilie Agerbek Fridthjof (6.53) vs. Melissa Zulkic (6.72) 6-2, 6-2
Jonathan Lund Echwald (6.37) vs. Ophelia Feline Mille  Ruus (6.23) 6-1, 6-0
[3] Emmanuel Grau Kristensen (7.64) vs. Mikkel Lund (6.80) 6-3, 7-6(4)
Augusta Lucia Grau Kristensen (6.65) vs. Olivia Kjær (6.15) 6-3, 6-2
[2] Leo Bach-Nielsen (6.41) vs. Erik Seifert (6.00) 6-2, 5-7, [10-4]

Kvartfinale
Lucca Ingildsen (6.31) vs. Mille Mørk (7.95) 3-6, 6-3, [11-9]
Cecilie Fridthjof (6.53) vs. Mille Elsborg (7.72) 6-3, 6-3
Emmanuel Grau Kristensen (7.64) vs. Jonathan Echwald (6.37) 6-1, 6-1
Leo Bach-Nielsen (6.41) vs. Augusta Grau Kristensen (6.65) 2-1 Rtd.

Semifinale
Cecilie Fridthjof (6.53) vs. Lucca Ingildsen (6.31) 7-5, 7-6(2)
Emmanuel Grau Kristensen (7.64) vs. Leo Bach-Nielsen (6.41) 6-3, 6-3

Finale: Emmanuel Grau Kristensen vs. Cecilie Fridthjof 6-4, 6-2

Resultater Række 4
1/8-finale
[1] Mads Saxenfelt Tvede (6.24) vs. Jesper Seydel Jørgensen (4.97) 6-2, 6-1
Asger Thorn Sørensen (5.44) vs. Carla Valentin Jensen (5.73) 6-3, 6-3
[8] Frederik Kornerup Rasmussen (6.00) vs. Thomas Holm (5.6) 3-6, 6-3, [10-8]
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (5.34) vs. Harald Emil Holmer (5.19) 7-6(5), 6-3
Ida Marie Holmer (5.57) vs. (4.61) Emma Zulkic (4.61) 6-2, 6-1
[3] Mikkel Hoffman (6.03) vs. Sara Emilie Tefre Rydholt (5.12) 7-5, 4-6, [10-5]
Christoffer Emil Jessen (5.67) vs. Caroline Tranberg (4.73) 6-1, 6-4
Mads Bruhn Aaby (5.14) vs. [2] Oscar Alexander Strøm Lundsfryd (5.90) 6-2, 6-1

Kvartfinale
Mads Tvede (6.24) vs. Asger Thorn Sørensen (5.44) 6-1, 6-0
Frederik Kornerup Rasmussen (6.00) vs. Andreas Hansen (5.34) 6-4, 7-5
Mikkel Hoffman (6.03) vs. Ida Marie Holmer (5.57) 6-2, 6-4
Christoffer Emil Jessen (5.67) vs. Mads Bruhn Aaby (5.14) 6-3, 4-6, [10-4]

Semifinale
Mads Tvede (6.24) vs. Frederik Kornerup Rasmussen (6.00) 6-3, 6-2
Mikkel Hoffman (6.03) vs. Christoffer Emil Jessen (5.67) 6-2, 6-2

Finale: Mads Tvede vs. Mikkel Hoffman 6-2, 6-3

Resultater Række 5
1/8-finale
[1] Naja Avnsbøl Lund (4.62) vs. Gabriela Mincheva Hansen (3.65) 6-2, 6-4
Alexander De Alwis Thorsen (1.82) – bye
[3] Gustav Gaarde Andersen (4.17) vs. Nicolai Tefre Rydholt (3.59) 6-2, 7-5
Louis Valentin (4.08) vs. Asta Elisabeth Nielsen (3.34) 6-0, 6-0
Claire Knudsen (3.08) vs. Oliver Mellbin (2.18) – walkover
Amani Azarkan (3.39) vs. Josephine Lykkegaard (3.85) 7-6(0), Rtd.
Thorbjorn Haubro Jensen (3.51) vs. Milla Hoffman (3.09) 6-0, 6-0
[2] Jacob Kjærsgaard Sørensen (4.35) vs. Kirstine Merrild Clausen (3.46) 6-1, 6-3

Kvartfinale
Naja Avnsbøl Lund (4.62) vs. Alexander Thorsen (1.83) 6-0, 6-0
Gustav Gaarde Andersen (4.17) vs. Louis Valentin (4.08) 6-4, 1-4 Rtd.
Claire Knudsen (3.08) vs. Amani Azarkan (3.39)  6-3, 6-2
Jacob Kjærsgaard Sørensen (4.35) vs. Thorbjorn Haubro Jensen (3.51)  6-1, 6-4

Semifinale
Naja Avnsbøl Lund (4.62) vs. Gustav Gaarde Andersen (4.17) 6-3, 6-3
Jacob Kjærsgaard Sørensen (4.35) vs. Claire Knudsen (3.08) 6-3, 6-0

Finale: Naja Avnsbøl Lund vs. Jacob Kjærsgaard Sørensen 6-0, 6-1

Resultater Række 6 (grøn bold)
1/8-finale
[1] Vitus Mølbach (3.21) – bye
Philip Hartvigsen Dianati (2.87) vs. Madicken Dunne (1.20) 4-2, 4-0
[4] Albert Valdemar Mottlau(1.55) – bye
Viola From (2.05) vs. Liyana Azarkan (1.00) 4-0, 4-1
Emilia Eyva Thygesen (1.44) vs. Magnus Birk Holmer (1.12) 4-1, 4-0
[3] Tristan Moadeli (1.70) – bye
Adam Kjærsgaard Sørensen (3.69) vs. Victor Kjeldgaard Clausen (1.00) 4-0, 4-0
[2] Benedikte Kaljulaid Skov (2.05) – bye

Kvartfinale
Philip Hartvigsen Dianati (2.87) vs. Vitus Mølbach (3.21) 4-2, 4-1
Viola From (2.05) vs. Albert Valdemar Mottlau(1.55) 4-1, 4-2
Tristan Moadeli (1.70) vs. Emilia Eyva Thygesen (1.44) 1-4, 4-1, [10-6]
Adam Kjærsgaard Sørensen (3.69) vs. Benedikte Kaljulaid Skov (2.05) 4-1, 4-0

Semifinale
Philip Hartvigsen Dianati (2.87) vs. Viola From (2.05) 
Tristan Moadeli (1.70) vs. Adam Kjærsgaard Sørensen (3.69) 0-4, 4-0, [10-2]

Finale: Tristan Moadeli vs. Philip Hartvigsen Dianati 4-2, 4-2

UTR Top 10 single

Herunder den opdaterede top 10 for danske spillere på UTR-rating, hvor bl.a. resultaterne fra både DM og UM er medregnet. Desuden indgår resultaterne fra B&O Silkeborg/Give/ØBG Invitational og UTR Leschly Challenge. Endvidere medregnet resultater fra Tennisportalen Open i Båstad, hvor Holger Rune løb med titlen, og KalmarSpelen, hvor Elmer Møller var finalist.

No. UTR Herrer UTR Damer
1 14.73 Mikael Torpegaard 12.42 Clara Tauson
2 14.07 Holger Vitus Nødskov Rune 11.21 Karen Barritza
3 14.00 Christian Sigsgaard 11.06 Hannah Viller Møller
4 13.78 August Holmgren 10.92 Olga Helmi
5 13.78 Frederik Løchte Nielsen 10.84 Emilie Francati
6 13.48 Elmer Møller 10.60 Sofia Nami Samavati
7 13.46 Henrik Korsgaard 10.52(P) Maria Jespersen
8 13.32(P) Nicolai Ferrigno 10.34 Johanne Christine Svendsen
9 13.21 Anders Grinderslev 10.07 Mathilde Tranberg
10 13.20 Johannes Ingildsen 10.04 Helena Francati