ATP Challenger touren fortsætter med turneringer i Peru og Brasilien. Olga Helmi og Clarine Lerby spiller kval til W15. Olivia Gram igen i Monastir. Lørdag-søndag viser TV 2 Sport kampe med Holger Rune, Christian Sigsgaard, Elias Ymer og Benoit Paire

Selvom WTA-sæsonen sluttede i Linz for en uge siden, og der blev sat punktum med Nitto ATP Finals søndag aften, er der fortsat muligheder for at se tennis på højt niveau fra Sydamerika, hvor der afvikles ATP Challengers i både Lima i Peru og Sao Paulo i Brasilien.
1. seedede i begge turneringer er i top 100, idet no. 84 Thiago Monteiro er topnavnet i Sao Paulo, og i Lima er det no. 91 Federico Coria (ARG).
Alle kampe fra Challengers vises på Livestream.com/ATP.

Der er ingen danske deltagere i ovennævnte turneringer, men det kan ikke udelukkes, at der alligevel bliver mulighed for at følge en dansk spiller på livestream, hvilket dog forudsætter at 20-årige Olga Helmi kvalificerer sig til hovedturneringen i W15 turneringen i Heraklion, hvilket hun må anses at have gode muligheder for, og at hun i så fald bliver sat til at spille på en bane, der kan følges på https://live.itftennis.com/en/live-streams/.

Olga er seedet 3 i kvalifikationen, hvor hun var oversidder i 1. kvalrunde, og i 2. kvalrunde venter 22-årige Linda Sevcikova (CZE), som Olga tidligere på måneden besejrede 6-2, 6-2 i Heraklion, og i en eventuel kvalfinale kan Olga møde 8. seedede Yarden Akler (ISR) eller Alexandra Vasilyeva (RUS).

Tilføjelse: Olga har trukket sig inden kampen i 2. kvalrunde, fordi hun fandt banerne for farlige – våde og glatte og uden grus.

Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Der er også dansk deltagelse i kvalifikationen ved W15 turneringen i Las Palmas de Gran Canaria – dog under hollandsk flag – idet 17-årige Clarine Lerby i 1. kvalrunde vandt 6-1, 6-1 over 18-årige Isabella Nunez (GBR).
Clarine får dog en væsentlig større udfordring i 2. kvalrunde mandag mod WTA-ranglistens no. 681, 21-årige Angela Fita Boluda (ESP), og hvis hun klarer den opgave, kan hun i kvalfinalen møde no. 932 Jessica Bouzas Maneiro (ESP) eller no. 1052 Jante Tilbuerger (GER).

Clarine Lerby
Richard van Loon www.tennisfoto.net – Clarine Lerby

19-årige Olivia Gram har siden september deltaget i 7 turneringer i Monastir, hvor der hver uge afvikles en W15 turnering, men for 2 uger siden blev turneringen aflyst en enkelt uge på grund af corona-situationen, men efter et par ugers pause, er Olivia atter at finde i deltagerfeltet, hvor alle tilmeldte er direkte i hovedturneringen.

Montemor-O-Novo 2020
Foto: Jose Rasquinho – Olivia Gram

Selvom TV 2 Sport efter søndagens finale ved Nitto ATP Finales i London ikke har mulighed for at vise flere WTA- eller ATP-kampe resten af 2020, er det ikke helt slut med tennis på TV 2 Sport, som i den kommende weekend sender fra UTR Leschly Nordic Masters, hvor der oprindelig var tilsagn fra den norske stjerne Casper Ruud, der er no. 27 på ATP-ranglisten, men på grund af de norske coved-19 restriktioner, har Ruud meldt afbud.

Til gengæld har arrangørerne, Leschly Tennis Foundation fået tilsagn fra ranglistens no. 28 Benoit Paire (FRA), der sammen med svenske Elisas Ymer og danskerne Christian Sigsgaard og Holger Vitus Nødskov Rune dyster om en præmiesum på 150.000 kr.

Benoit Paire erstatter Casper Ruud ved UTR Nordich Leschly Masters

Livestream fra Svenska Tennisserien inne 20-21

Flere spillere repræsenterer både danske og svenske tennisklubber.
Både Holger Vitus Nødskov Rune og Christian Sigsgaard havde i lørdags debut hos Fair Play TK i Malmø, hvor Holger med sejr i både single og double og Sigsgaard i double var med til at sikre 5-1 sejr over KLTK i Elitserien – Herrar.

Sofia Nami Samavati og Karen Barritza har spillet flere kampe for Fair Play TK i Elitserien – Damer, hvor klubben efter 2 sejre og 1 uafgjort er no. 2 efter Enskede LTK med 3 sejre.

Kampene kan følges på livestream fra https://www.sporteye.se/, og Holger og Sigsgaard er begge med, når Fair Play TK mandag kl. 1200 møder Solna TK i Stockholm.
Når Fair Play TK torsdag møder GLTK i Gøteborg er Sigsgaard også med, mens Holger står over.

Hos damerne spiller Fair Play TK på onsdag kl. 1600 mod GLTK i Gøteborg. Samtidig spiller Helsingborg TK mod topholdet Enskede LTK i Årsta.
Både Emilie Francati og Maria Jespersen er tilknyttet Helsingborg, men de har ikke deltaget i de 3 første kampe, hvor klubben både har en sejr, nederlag og uafgjort.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


UTR Leschly Nordic Masters, Hørsholm-Rungsted (DEN) – Hardcourt

Spillested: Stadion Alle 9, Rungsted

TV-dækning: TV 2 Sport

Benoit Paire (FRA) – ATP 28/UTR 14.58
Elias Ymer (SWE) – ATP 202/UTR 14.44
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – ATP 511/UTR 14.36
Christian Sigsgaard (DEN) – UTR 14.01

Semifinaler – start lørdag 1230
Christian Sigsgaard (DEN) vs. Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-4
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 3-6, 7-5

Søndag – start 1230
3-4. plads: Elias Ymer (SWE) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-1
Finale: Christian Sigsgaard (DEN) vs. Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-4, 6-3


WTA Tour – ATP Tour (Uge 48) 

Ikke flere turneringer 2020


ATP Challenger (uge 48)

Livestream/ATP

$52K Florianopolis, Sao Paulo (BRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale: søndag 1600cet
(306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. [6] (201) Federico Ferreira Silva (POR) 6-2, 7-6(1)

Semifinale
(306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (306) Pedro Sakamoto (BRA) 6-2, 6-4
[6] (201) Federico Ferreira Silva (POR) vs. (Q) [7] (204) Joao Menezes (BRA) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(306) Pedro Sakamoto (BRA) vs. (210) Maxime Janvier (FRA) 6-2, 3-6, 6-1
(306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. [5] (172) Dmitry Popko (KAZ) 2-6, 6-3, 6-3
[6] (201) Federico Ferreira Silva (POR) vs. (Q) Camilo Uge Carabelli (ARG) 7-5, 6-2
[7] (204) Joao Menezes (BRA) vs. (Q) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-2, 6-2

1/8-finale
(210) Maxime Janvier (FRA) vs. [1] (84) Thiago Monteiro (BRA) 7-6(5), 6-7(4), 6-4
(306) Pedro Sakamoto (BRA) vs. [8] (205) Juan Pablo Ficovich (ARG) 7-6(4), 7-5
(306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. [3] (156) Mohamed Safwat (EGY) 6-3, 7-6(7)
[5] (172) Dmitry Popko (KAZ) vs. (295) Roberto Quiroz (ECU) 6-1, 6-1
==
[6] (201) Federico Ferreira Silva (POR) vs. (288) Thomaz Bellucci (BRA) 6-3, 6-1
(Q) Camilo Uge Carabelli (ARG) vs. (335) Christian Lindell (SWE) 6-2, 6-3
[7] (204) Joao Menezes (BRA) vs. (280) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-3
(Q) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. (313) Orlando Luz (BRA) 6-4, 2-6, 6-3

R32 – udvalgte
[1] (84) Thiago Monteiro (BRA) vs. (WC) (425) Gastao Elias (POR) 6-3, 6-2
[8] (205) Juan Pablo Ficovich (ARG) vs. (Q) Alejandro Gonzalez (COL) 6-3,7-6(4)
[3] (156) Mohamed Safwat (EGY) vs. (297) Manuel Gunard (FRA) 6-2, 3-6, 3-0 Ret’d
[5] (172) Dmitry Popko (KAZ) vs. (358) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 6-3, 3-6, 6-1
==
[6] (201) Federico Ferreira Silva (POR) vs. (374) Aziz Dougaz (TUN) 4-6, 7-6(5), 6-1
(Q) Camilo Uge Carabelli (ARG) vs. [4] (159) Emilio Gomez (ECU) 5-7, 6-3, 6-0

[7] (204) Joao Menezes (BRA) vs. (WC) (657) Joao Pedro Sorgi (BRA) 6-1, 6-1
(280) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (333) Sebastian Baez (ARG) 6-3, 3-6, 6-4
(Q) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. (324) Kaichi Uchida (JPN) 6-2, 5-7, 6-3
(313) Orlando Luz (BRA) vs. [2] (115) Thiago Seyboth Wild (BRA) 7-5, 1-6, 6-3


€44, Lima (PER) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Finale – søndag 2000
[7] (128) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (Q) (554) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-1, 3-6, 6-3

Semifinale
(Q) (554) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (Q) (496) Vitaliy Sacho (UKR) 6-2, 6-4
[7] (128) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (278) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 7-6(4), 4-6, 6-4

Kvartfinale
(Q) (554) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (198) Francisco Cerundolo (ARG) 6-2, 6-0
(Q) (496) Vitaliy Sacho (UKR) vs. (174) Alejandro Tabilo (CHI) 6-4, 6-4
(278) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. (303) Vit Kopriva (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-2
[7] (128) Daniel Elahi Galan (COL) vs. [2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(6), 6-2

1/8-finale
(198) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [1] (91) Federico Coria (ARG) 7-5, 7-5
(Q) (554) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (363) Oriol Roca Batalla (ESP) 6-3, 6-3
(174) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (348) Nicolas Alvarez (PER) 6-4, 5-7, 6-2
(Q) (496) Vitaliy Sacho (UKR) vs. (347) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-4, 6-3
==
(278) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. [8] (157) Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) 6-1, 6-2
(303) Vit Kopriva (CZE) vs. (SE) Jesper De Jong (NED) 6-0, 3-6, 6-1
[7] (128) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (PR) (540) Inigo Cervantes (ESP) 6-3, 6-2
[2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (217) Renzo Olivo (ARG) 5-7, 6-0, 6-4

R32 – udvalgte
[1] (91) Federico Coria (ARG) vs. (187) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-2, 6-4
(Q) (554) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. [5] (112) Pedro Sousa (POR) 6-2, 6-1

(174) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (LL) (1906) Sergio Galdos (PER) 6-2, 6-2
(Q) (496) Vitaliy Sacho (UKR) vs. [6] (124) Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 6-1, 7-6(5)
==
[8] (157) Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) vs. (388) Sadio Doumbia (FRA) 6-1, 7-6(6)
(SE) Jesper De Jong (NED) vs. (LL) (393) Collin Altamirano (USA) 6-2, 6-4

[7] (128) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (380) Agustin Velotti (ARG) 6-3, 6-1
[2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (LL) (581) Mauricio Echazu (PER) 6-1, 6-0

Qfi (udvalgte)
[5] (554) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. [1] (392) Collin Altamirano (USA) 6-4, 6-4


ITF Men (48)

M15 Bratislava, CairoBenicarlo, Monastir
Heraklion (livestream Tsitsipas Court)

<< tilbage


ITF Women (48)

W15 OPEN GRAN CANARIA NOSOLOTENIS, Las Palmas de Gran Canaria (ESP) – Grus

Q16: Clarine Lerby (NED) vs. [5] (661) Angela Fita Boluda (ESP) 2-6, 2-6
Q32: Clarine Lerby (NED) vs. (WC) Isabella Nunez (GBR) 6-1, 6-1


W15, 17TH LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Livestream C12?: https://live.itftennis.com/en/live-streams

Q16 – udvalgte (mandag)
Linda Sevcikova (CZE) vs. [3] (1043) Olga Helmi (DEN) – walkover

Q32 – udvalgte
[3] (1043) Olga Helmi (DEN) – bye
Linda Sevcikova (CZE) vs. Elina Nepliy (RUS) 1-6, 7-6(8), [13-11]
Alexandra Vasilyeva (RUS) vs. (1295) Perla Nieuwboer (NED) 6-2, 6-4
[10] (1187) Yarden Akler (ISR) – bye


W15, MAGIC HOTEL TOURS, Monastir (TUN) – Hardcourt

1/8-finale
(1258) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (646) Manon Arcagioli (FRA) 2-6, 6-7(3)

R32
(1258) Olivia Gram (DEN) vs. (Q) Amal Gati (TUN) 6-1, 6-2[8]
[8] (646) Manon Arcagioli (FRA) vs. (672) Lisa Ponomar (GER) 6-0, 6-4

QFi: 8 spillere videre uden kamp

Doubles

Kvartfinale: Gram/Hatouka vs. (2) Aubane Droguet (FRA)/Shalimar Talbi (BLR) 4-6, 6-7(3)
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Yuliya Hatouka (BLR) vs. Chiraz Bechri (TUN)/Ines Ibbou (ALG) – walkover


W15, EGYPT ITF WORLD TENNIS TOUR, Cairo – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 48)


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 48)


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Svenska Tennisserien inne 20-21

Livestream: https://www.sporteye.se/


Elitserien Herrar – Stillingen

Plac. Klub Kampe Vundet Uafgjort Tabt Point MD SD GD
1 SALK 3 2 1 0 5 15-3 32-9 210-119
2 GLTK  3 2 1 0 5 13-5 27-16 185-156
3 Fair Play TK 3 2 1 1 4 12-6 28-14 196-133
4 Solna TK 3 1 1 1 3 10-8 23-17 177-149
5 KLTK 3 1 1 1 3 9-9 21-22 153-169
6 Lidköpings TK 3 0 3 0 3 9-9 21-22 172-176
7 TabergsalensTK 3 0 1 2 1 3-15 9-32 131-202
8 Upsala TK 3 0 0 3 0 1-17 4-35 94-214

 

23. november: Solna TK vs. Fair Play TK 1-5

D1: Antoine Esoffier/Jonathan Mridha vs. Holger Rune/Patrik Niklas-Salminen 1-6, 4-6
D2: Karl Fribert/Samtaylor vs. Christian Sigsgaard/Filip Bergevi 4-6, 4-6

S1: Antoine Escoffier vs. Patrik Niklas-Salminen 6-3, 6-7, [10-5]
S2: Jonathan Mridha vs. Viktor Durasovic 6-3, 3-6, [9-11]
S3: Karl Friberg vs. Holger Vitus Nødskov Rune 1-6, 1-6
S4: Sam Taylor vs. Filip Bergevi 6-4, 4-6, [7-10]

26. november: GLTK vs. Fair Play TK 4-2

D1: Markus Eriksson/Christian Samuelsson vs. Patrik Niklas-Salminen 2-6, 6-7
D2: Oliver Johansson/Jesper Klöv Nilsson vs. Christian Sigsgaard/Filip Bergevi 6-4, 6-4
S1: Markus Eriksson vs. Viktor Durasovic 6-7, 6-4, [11-9]
S2: John Hallquist Lithen vs. Patrik Niklas-Salminen 2-6, 6-3, [13-11]
S3: Christian Samuelsson vs. Filip Bergevi 6-2, 1-6, [10-7]
S4: Nicklas Timfjord vs. Christian Sigsgaard 1-6, 2-6


Elitserien Damer – Stillingen

Plac. Klub Kampe Vundet Uafgjort Tabt Point MD SD GD
2 Enskede LTK 5 4 1 0 9 23-7 52-19 333-184
1 Fair Play TK 5 3 2 0 8 22-8 48-19 327-203
3 Upsala TK 6 3 2 1 8 23-13 50-33 368-310
4 HelsingborgsTK 5 1 3 1 5 16-14 35-36 264-279
5 GLTK 5 1 1 3 3 8-22 21-46 244-329
6 SALK 5 0 2 3 2 10-20 17-48 227-308
7 Lidköpings TK 5 0 1 4 1 6-24 17-48 181-331

 

25. november: GLTK vs. Fair Play TK 0-6

D1: Jacquline Nylander Altelius/Marina Yudanov vs. Cornelia Lister/Conny Perrin 5-7, 5-7
D2: Frida Weijerman/Nellie Taraba Wallberg vs. Kajsa Rinaldo Persson/Valentyna Ivakhnenko 3-6, 1-6
S1: Marina Yudanov vs. Valentyna Ivakhnenko 6-3, 3-6, [8-10]
S2: Jacquline Nylander Altelius vs. Conny Perrin 2-6, 4-6
S3: Victoria Saldh vs. Cornelia Lister 0-6, 3-6
S4: Frida Weijerman vs. Sofia Nami Samavati 2-6, 0-6

28. november: Fair Play TK vs. Helsingborgs TK 3-3

D1: Conny Perrin/Valentyna Ivakhnenko vs. Johanna Larsson/Julia Rosenqvist 6-4, 6-2
D2: Cornelia Lister/Frida Bostrand vs. Martha Matoula/Olivia Malm 2-6, 6-1, [7-10]
S1: Conny Perrin vs. Johanna Larsson 6-1, 6-4
S2: Cornelia Lister vs. Julia Rosenqvist 6-7, 3-6
S3: Kajsa Rinaldo Persson vs. Martha Matoula 5-7, 6-4, [4-10]
S4: Sofia Nami Samavati vs. Olivia Malm 6-4, 6-0

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365,  Unibet,  NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm