Både Novak Djokovic og Rafael Nadal deltager i Rom, hvor 8 er fra ATP top 10 og 16 seedede er fra WTA top 24. Holger Rune deltager i M25 turnering i Schweiz

Efter US Open er der kun få uger til den næste Grand Slam turnering French Open, hvor kvalifikationen starter 21. september.
De fleste af topspillerne deltager i den kommende uge i Internazionali BNL d’Italia, der både afvikles i WTA Premier 5 og ATP 1000 kategorien.
Selvom der er indløbet flere afbud, er der alligevel mange store navne med, idet der hos kvinderne er 6 fra top 10 og de 16 seedede er i top 24, og hos mændene er de 16 seedede i top 21, og de 8 øverst seedede er i top 10 med Novak Djokovic og Rafael Nadal som de absolutte topnavne.

Både TV 2 Sport og Sport X dækker turneringen, som desuden kan flere baner følges på WTATV.com (WTA) og Tennistv.com (ATP).

2019 French Open - Day Two
2019 Getty Images – Raael Nadal vandt både ATP 1000 i Rom og French Open 2019

På grund af sin junior-rangering har 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune uafhængigt af sin ATP-rangering mulighed for at få en “Junior Reserved” (JR) adgang til et ubegrænset antal M15-turneringer samt en “Junior Exempt” (JE) til 5 M25-turneringer i løbet af året.

Holger har allerede gjort brug af de første 4 JE-muligheder, dog uden større succes i de 2 første turneringer i Florida, hvor han blev besejret knebent allerede i 1. runde i både Palm Coast og Naples i starten af februar.
Den tredje JE-mulighed blev benyttet i slutningen af februar i Antalya, hvor Holger efter sejr i 1. runde optjente et enkelt ATP point, inden han blev besejret i 1/8-finalen.

Efter corona-pausen blev den fjerde JE-mulighed anvendt i Vogau i Østrig, hvor Holger opnåede sit hidtil bedste resultat, da han med 3 sejre nåede semifinalen og optjente 6 point til ATP-ranglisten.

I den kommende uge benyttes den femte og sidste JE-mulighed ved M25-turneringen ITF Men’s Open Klosters i Schweiz, hvor de 4 topseedede ifølge acceptancelisten er no. 280 Andrea Arnaboldi (ITA), no 302 Dimitar Kuzmanov (BUL), no. 315 Alexander Ritschard (USA) og no. 325 Corentin Denolly (FRA).

I M25 optjenes henholdsvis 3, 6, 12 og 20 point for kvartfinale,  semifinale, finale og vinder, og derved kan Holger med endnu en semifinale avancere til top 700, men han skal vinde titlen for at nå top 600, hvilket kun er muligt, hvis Holger formår at holde et konstant højt niveau i alle kampe mod spillere, der mindst er i top 500

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Sportsfotograf.com – Holger Vitus Nødskov Rune

Olivia Gram er tilmeldt W15-turneringen Magic Tours i Monastir i Tunesien, hvor flere andre både danske og udenlandske spillere – formentlig som følge af corona-situationen – har meldt fra i hobetal, hvorved alle tilmeldte fra WTA-ranglisten, hvor Olivia er no. 1291, er direkte i hovedturneringen.

 

JM 2020
Foto: Erik Eibye – Olivia Gram

Det er fortsat uvist, om der er livestream fra ovennævnte M25 og W15 turneringer på


TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-38-topspillere-paa-grus-i-rom-holger-benytter-sidste-m25-junior-exempt/



WTA Tour – ATP Tour (Uge 38) 

WTA Premier 5 & ATP 1000Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play, WTATV (WTA), Tennistv (ATP)

Det komplette spilleprogram

Resultater WTA (udvalgte)

Finale
(1) Simona Halep vs. (2) Karolina Pliskova (CZE)

Semifinale
(1) Simona Halep vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (12) Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 2-0 Ret’d
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Victoria Azarenka (BLR) 3-6, 6-3, 6-4
(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-3 6-0
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (1) Elise Mertens (BEL) 6-3, 3-6, 6-0

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-5, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (10) Elena Rybakina (KAZ) 4-6, 7-6(3), 6-2
(SE) Victoria Azarenka vs. (Q) Daria Kasatkina (RUS) 6-6 Ret’d
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Johanna Konta (GBR) 6-4, 6-1

(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 1-6, 6-1, 7-6(5)
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(6), 6-4
(11) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-3

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Amanda Anisimova (USA) 4-6, 7-6(3), 6-4
(10) Elena Rybakina (KAZ) vs. Marie Bouzkova (CZE) 7-5, 7-6(3)
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (8) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-7(2), 6-4

(SE) Victoria Azarenka (BLR) vs. (3) Sofia Kenin (USA) 6-0, 6-0
(Q) Daria Kasatkina (RUS) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-3
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Cori Gauff (USA) 7-6(3), 3-6, 6-3
(7) Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-0, 6-4
==
Polona Hercog (SLO) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-4
(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 6-3, 6-3
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (14) Anett Kontaveit (EST) 4-6, 7-5, 6-3
(4) Elina Svitolna (UKR) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 7-6(4)

(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 6-1
(11) Elise Mertens (BEL) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) Aliona Bolsova (ESP) 4-6,
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Barbora Strycova (CZE) 4-6, 6-1, 7-6(4)

R64
(1) Simona Halep (ROU) – bye
(WC) Jasmine Paolini (ITA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (WC) Camila Giorgi (ITA) 7-5, 6-7(5), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (16) Donna Vekic (CRO) 7-6(4), 7-6(6)

(10) Elena Rybakina (KAZ) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-4
Marie Bouzkova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-4
(8) Petra Martic (CRO) – bye
—-
(3) Sofia Kenin (USA) – bye
(SE) Victoria Azarenka (BLR) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-7(7), 6-2
(Q) Daria Kasatkina (RUS) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. (15) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-1

(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-3
Cori Gauff (USA) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-4, 6-3
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-2, 6-2
(7) Johanna Konta – bye
====
(5) Kiki Bertens (NED) – bye
Polona Hercog (SLO) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 4-6, 6-4, 6-1
(Q) Arantxa Rus (NED) vs. Iga Swiatek (POL) 7-6(5), 6-3
(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) 6-1, 4-6, 6-4

(14) Anett Kontaveit (EST) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 7-6(1)
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Bernarda Pera (USA) 3-6, 7-6(3), 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-7(5), 6-1
(4) Elina Svitolina (UKR) – bye
—-
(6) Belinda Bencic (SUI) – bye
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. Julia Goerges (GER) 6-1, 6-0
Magda Linette (POL) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-3
(11) Elise Mertens (BEL) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-1

(Q) Aliona Bolsova (ESP) vs. (13) Alison Riske (USA) 5-7, 7-6(4), 6-3
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-3
Barbora Strycova (CZE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-3
(2) Karolina Pliskova (CZE) – bye

Qfi:

Q32: (12) Danka Kovinic (MNE) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 6-1

Resultater ATP (udvalgte)

Finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG)

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Casper Ruud (NOR) 7-5, 6-3
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. (12) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 5-7, 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 4-6, 6-3
Casper Ruud (NOR) vs. (4) Matteo Berrettini (ITA) 4-6, 6-3, 7-6(5)
(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. (15) Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 3-6, 6-2
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 6-2, 7-5

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(7), 6-3
(Q) Dominik Koepfer (GER) vs. (Q) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-0
(4) Matteo Berrettini (ITA) vs. (WC) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(5), 7-6(1)
Casper Ruud (NOR) vs. Martin Cilic (CRO) 6-2, 7-6(6)

(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-7(5), 6-1, 6-4
(15) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 4-6, 6-4, 6-4
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-2, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-1, 6-3

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-1
(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-3, 6-4
(Q) Dominik Koepfer (GER) vs. (5) Gael Monfils (FRA) 6-2, 6-4

(4) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Federico Coria (ARG) 7-5, 6-1
(WC) Stefano Travaglia (ITA) vs. Borna Coric (CRO) 7-6(2), 7-5
Casper Ruud (NOR) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. (6) David Goffin (BEL) 6-2, 6-2
==
Ugo Humbert (FRA)  vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 7-5, 7-6(4)
(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 6-4, 6-4
(15) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-0
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-1, 6-7(9), 6-2

(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. John Millman (AUS) 6-4, 7-6(1)
Hubert Hurkacz (POL) vs. (9) Andrey Rublev (RUS) 7-6(6), 3-6, 6-2
Dusan Lajovic (SRB) vs. (13) Milos Raonic (CAN) 7-6(3), 4-6, 6-1
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-1, 6-1

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
(WC) Salvatore Caruso (ITA) vs. (Q) Tennys Sandgren (USA) 3-6, 6-3, 7-6(4)
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. Kyle Edmund (GBR) 3-6, 7-6(7), 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. (16) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-5

(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (10) Stan Wawrinka (SUI) 6-0, 7-6(2)
Kei Nishikori (JPN) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 7-6(3)
(Q) Dominik Koepfer (GER) vs. Alex de Minaur (AUS) 3-6, 6-3, 7-6(6)
(5) Gael Monfils (FrA) – bye

(4) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(Q) Federico Coria (ARG) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-1, 7-6(5)
(WC) Stefano Travaglia (ITA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (14) Cristian Garin (CHI) 6-4, 6-4

Casper Ruud (NOR) vs. (11) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 3-6, 6-1
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-1
Marin Cilic (CRO) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-7(4), 6-2, 6-4
(6) David Goffin (BEL) – bye
====
(7) Fabio Fognini (ITA) – bye
Ugo Humbert (FRA) vs. (PR) Kevin Anderson (RSA) 6-3, 7-6(5)
(Q) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Sam Querrey (USA) 6-3, 7-6(3)
(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-3

(15) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) Gianluca Mager (ITA) 7-5, 6-1
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-1
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-1
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(8) Diego Schwartzman (ARG) – bye
John Millman (AUS) vs. (LL) Joao Sousa (POR) 7-5, 7-6(2)
Hubert Hurkacz (POL) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 3-6, 7-5
(9) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-4, 6-4

(13) Milos Raonic (CAN) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-6(3), 6-2
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(2) Rafael Nadal (ESP) – bye

Qfi
(1) Tennys Sandgren (USA) vs. (9) Joao Sousa (POR) 6-3, 6-0
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Giulio Zeppieri (ITA) 6-1, 5-7, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-1
Facundo Bagnis (ARG) vs. (11) Mikael Ymer (SWE) 7-5 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (15) Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-2

Q32
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(4), 6-3
Damir Dzumhur (BIH) vs. Tommy Robredo (ESP) 7-5, 6-3
(11) Mikael Ymer (SWE) vs. Marc Polmans (AUS) 6-4, 6-4

Q64
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Elias Ymer (SWE) 6-7(3), 6-4, 7-5
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6, 0-6, 6-1
Damir Dzumhur (BIH) vs. (6) Fernando Verdasco (ESP) 6-0, 6-2
(11) Mikael Ymer (SWE) vs. Marcos Giron (USA) 4-6, 7-5, 7-6(6)


ATP Challenger (uge 38)

Livestream/ATP

€88, Concord Iasi Open (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Finale
(5) Carlos taberner (ESP) vs. Mathias Bourgue (FRA) 6-4, 7-6(4)

Mathias Bourgue (FRA) vs. (1/SE) Pablo Andujar (ESP) 6-3, 3-6, 6-3
(5) Carlos taberner (ESP) vs. (2) Jaune Munar (ESP) 5-7, 6-1, 7-6(2)

Kvartfinale
(1/SE) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Mathias Bourgue (FRA) vs. (4) Jurij Rodionov (AUT) 6-2, 6-3
(5) Carlos taberner (ESP) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 1-6, 6-0, 6-1
(2) Jaune Munar (ESP) vs. (7) Joao Menezes (BRA) 7-5, 7-6(2)

<< tilbage


ITF Men (38)

M25, ITF MEN’S OPEN KLOSTERS (SUI) – Grus

Livestream: https://live.itftennis.com/en/live-streams/ Court 1 og 2

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag 1000
[JE] (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (368) Jesper De Jong (NED) 6-4, 6-2

Semifinale
[5] (368) Jesper De Jong (NED) vs. [7] (366) Jelle Sels (NED) 6-4, 4-6, 6-2
[JE] (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (888) Gonzalo Lamo (CHI) 6-2, 3-6, 6-1

Kvartfinale – fredag
[5] (368) Jesper De Jong (NED) vs. (WC) (1018) Leandro Riedi (SUI) 7-5, 6-4
[7] (366) Jelle Sels (NED) vs. [4] (325) Corentin Denolly (FRA) 6-4, 7-5
(888) Gonzalo Lamo (CHI) vs. (Q) (895) Remy Bertola (SUI) 6-2, 7-5
[JE] (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (1339) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 3-6, 6-1

1/8-finale
(WC) (1018) Leandro Riedi (SUI) vs. [1] (280) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-2, 3-0 Ret’d
[5] (368) Jesper De Jong (NED) vs. (Q) (894) Federico Arnaboldi (ITA) 7-6(2), 6-3
[4] (325) Corentin Denolly (FRA) vs. (554) Giovanni Fonio (ITA) 7-6(4), 6-7(9), 6-2
[7] (366) Jelle Sels (NED) vs. (665) Jakub Paul (SUI) 6-4, 6-4
==
(Q) (895) Remy Bertola (SUI) vs. [8] (364) Ehrat Sandro (SUI) 7-5, 6-4
vs. (888) Gonzalo Lamo (CHI) vs. [3] (315) Alexander Ritschard (USA) 4-6, 6-4, 6-4
(WC) (1339) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. [6] (377) Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-3, 6-3
[JE] (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (1109) Luca Staeheli (SUI) 6-2, 4-6, 7-5

R32
[1] (280) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (WC) (1704) Jerome Kym (SUI) 7-6(2), 7-6(5)
[4] (325) Corentin Denolly (FRA) vs. (500) Martin Cuevas (URU) 6-2, 7-6(4)

[3] (315) Alexander Ritschard (USA) vs. (796) Damien Wenger (SUI) 6-4, 6-2
(Q) (1109) Luca Staeheli (SUI) vs. (757) Bart Stevens (NED) 6-2, 6-1
[JE] (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (302) Dimitar Kuzmanov (BUL) 2-6, 6-1, 6-1

<< tilbage


ITF Women (38)

W15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Resultater (udvalgte)

R32: (1291) Olivia Gram (DEN) vs. (3) (472) Anna Kubareva (BLR) 0-6, 2-6

Doubles

Finale: Gram/Semenistaja vs. (2) Yuliya Hatouka/Anna Kubareva (BLR) 6-2, 5-7, [10-6]
Semifinale: Gram/Semenistaja vs. (1)halmar Talbi (BLR)/Anna Ureke (RUS) 7-5, 1-6, [12-10]
Kvartfinale: Gram/Semenistaja vs. (3) Vitalia Stamat (MDA)/Anastasia Sukhotina (RUS) – w.o.
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Darja Semenistaja (LAT) vs. Mariia Antoniuk (UKR)/Mey Ayari (TUN) 6-2, 6-0


W15, IV SANTARÉM LADIES OPEN, Santerim (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Finale
(SE) (609) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) (852) Martyna Kubka (POL) 6-0, 6-0

Semifinale
(Q) (852) Martyna Kubka (POL) vs. (Q) (460) Barbara Gatica (CHI) 6-3, 3-6 resten ej oplyst..
(SE) (609) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (JR) Oceane Babel (FRA) 6-0, 6-2

Kvartfinale
(Q) (852) Martyna Kubka (POL) vs. (519) Ingrid Gamarra Martins (BRA) 7-6(8), 6-7(5), 6-4
(Q) (460) Barbara Gatica (CHI) vs. [4] (423) Magali Kempen (BEL) 4-6, 6-2, 6-1
(JR) Oceane Babel (FRA) vs. (539) Viktoria Morvayova (SVK) 4-6, 7-5, 6-4
(SE) (609) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (620) Justina Mikulskyte (LTU) 6-2, 3-6, 6-1

1/8-finale
(Q) (852) Martyna Kubka (POL) vs. (579) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-4, 7-6(1)
(SE) (609) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. [8] (534) Anastasia Kulikova (RUS)  6-1, 6-1

R32
(579) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. (Q) (819) Kelia Le Bihan (FRA) 6-4, 6-2
[8] (534) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (Q) (649) Freya Christie (GBR) 6-2, 6-0
(SE) (609) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) (773) Alice Robbe (FRA) 6-1, 6-3

Qfi: Clarine Lerby (NED) vs. [1] (460) Barbara Gatica (CHI) 3-6, 3-6
Q32: Clarine Lerby (NED) vs. [14] (1300) Nadine Keller (SUI) 6-2, 6-4

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 38)

U16, Sistelmar Junior Cup II, Porto (POR) – Cement

U16 Girls singles

Kvartfinale
(2119) Sara Børkop (DEN) vs. [1] (432) Lena Couto (POR)
[8] (1084) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [3] (666) Mafalda Almeida (POR)

1/8-finale
(2119) Sara Børkop (DEN) vs. (1368) Jessica para (POR) 5-7, 6-2, 6-1
[8] (1084) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (1851) Andreia Semeano (POR) 7-5, 6-3

R32:
(2119) Sara Børkop (DEN) vs. [7] (985) Gabriela Matos (POR) 6-3, 6-4
[8] (1084) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (1779) Maria Pereira (POR) 6-2, 4-6, 6-3

U16 Girls Doubles

Kvartfinale: Jensen/Philips vs. (3) Constanca Azinhaga/Gabriela Matos (POR)

1/8-finale
(wC) Sara Borkop (DEN)/Maria Pereira (POR) vs. (4) Maria Pinto/Jessica Para (POR) 3-6, 2-6
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Jemima Williams-Phillips (AUS) vs. Luana Meca Calixto/Andreia Semeano (POR) 7-5, 6-2


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 38)

 


WTA Challenger/125K 

Næste Limoges 14. december 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html