Efter den spæde start de seneste uger er der i denne uge toptennis dagligt på skærmen fra både WTA Premier og ATP 1000 i New York

Efter et par uger med en forsigtig opstart af WTA-touren i starten af august, blev der i den forløbne uge taget hul på 2 ATP Challengers og 2 ITF World Tennis Tour turneringer, hvor de 2 største 17-årige danske fremtidshåb omsider kom i aktion, da Holger Vitus Nødskov Rune nåede semifinalen i M25 i Vogau, og Clara Tauson gik hele vejen ved W15 i Oeiras, hvor Olivia Gram opnåede en enkelt sejr i kvalifikationen.

Holger tager endnu en tørn i Østrig, hvor han denne gang deltager i den lavere M15 kategori, men i et deltagerfelt med de 4 øverst seedede omkring no. 300-400 skal der leveres et stabilt niveau i alle kampe, hvis Holger skal sikre titlen ved GM-Comites Open 2020 i Anif, hvor 1. seedede forventes at blive no. 293 Lucas Miedler, der blev besejret så knebent som 6-4, 6-7(0), 7-6(3) i Vogau af Dimitar Kuzmanov (BUL), der dagen efter stoppede Holger i semifinalen.

M25 Vogau 2020
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune spiller for 2. uge i træk i Østrig

Clara var oprindelig tilmeldt W15 turneringen ITF World Tennis Tour Alkmaar, hvor Olivia Gram fik en enkelt kamp i kvalifikationen, men Clara har trukket sig fra denne turnering for at deltage i WTA 125K turneringen Prague Open, der med et deltagerfelt på 128 indledes på lørdag.
Turneringen er en slags erstatning for spillere, som kunne være kvalificeret til at deltager i US Open kvalifikationen, som blev aflyst.

De 4 øverst rangerede blandt de tilmeldte er no. 136 Monica Niculescu (ROU), 144 Elisabetta Cocciaretto (ITA), 145 Anhelina Kalinina (UKR) og 146 Yanina Wickmayer (BEL).
Blandt deltagerne er desuden no. 248 Ulrikke Eikeri (NOR), 329 Mirjam Bjorlund (SWE), 330 Eugenie Bouchard (CAN) og 332 Amanda Carreras (GBR).

Turneringen har en præmiesum på 3.075 millioner dollars, som stilles til rådighed af det amerikanske forbund USTA, hvilket langt overstiger de 125.000 dollars, som er normalt for en 125K, og derved er deltagerne sikret mindst ca. 70.000 Dkr.

W15 Oeiras 2020
Foto: Beatriz Ruivo – Clara Tauson klar til WTA 125K i Prag sammen med Niculescu, Bouchard m.fl.

For 2. uge i træk afvikles en €137K turnering i Prag, hvor sidste uges vinder Stan Wawrinka igen er seedet 1, og blandt deltagerne er Elias Ymer (SWE), der i sidste uge blev besejret i kvartfinalen af 20-årige Michael Vrbensky (CZE), som senere gav Wawrinka kamp til stregen i kvartfinalen.
Den unge tjekke, som i starten af oktober sidste år vandt over Holger Rune 2 uger i træk i Antalya i Tyrkiet, er ligeledes med i Prag.

Carlos Alcaraz Garfia
Foto: Tennisavisen – Carlos Alcaraz Garfia ved Wimbledon 2019

I sidste uge blev desuden afviklen en €88K i Todi, og i denne uge er flere af de samme spillere også med i en €88K turnering i Trieste, deriblandt 17-årige Carlos Alcaraz Garifa (ESP), der for 2. uge i træk er videre fra kvalifikationen, og han møder i 1. runde no. 255 Mathias Bourgue (FRA), som Holger besejrede i kvartfinalen i Vogau 7-6(2), 6-1.

I samme turnering har sidste års vinder af juniorernes Australian Open, 18-årige Lorenzo Musetti (ITA) for 2. uge i træk fået wildcard, hvilket resulterede i en enkelt sejr, og i denne uge møder han i 1. runde no. 219 Daniel Altmaier (GER), der ligesom Carlos Alcaraz blev stoppet af Gian Marco Moroni (ITA), der nåede semifinalen.

Lorenzo Musetti
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Lorenzo Musetti

WTA Premier 5 og ATP 1000 i New York i fuld gang

Siden i lørdags har TV 2 Sport, Sport X og TV 2 Play igen budt på både WTA og ATP tennis i verdensklasse, og allerede efter 1. runde af hovedturneringen er de skandinaviske deltagere ude af turneringen, idet 14. seedede Elise Mertens (BEL) gav en lektion på 6-0, 6-2 til Rebecca Peterson (SWE), og hos herrerne sendte 9. seedede Diego Schwartzman (ARG) Norges håb, 21-årige Casper Ruud ud af turneringen 7-6(2), 6-3.
Sveriges bedste mandlige spiller, no. 68 Mikael Ymer blev sendt ud i kvalifikationen af no. 98 Lloyd George Harris.

Begge de canadiske håb, 20-årige 16. seedede Felix Auger-Aliassime og 21-årige 12. seedede Denis Shapovalov er videre fra 1. runde efter sejre over henholdsvis Nikoloz Basilashvili (GEO) og Marin Cilic (CRO).
Auger-Aliassime kan i 1/8-finalen møde 1. seedede Novak Djokovic, og Shapovalov kan møde 7. seedede David Goffin (BEL) i en kamp om et eventuelt møde med Djokovic.

I den 2. fjerdedel af lodtrækningen er 3. seedede Daniil Medvedev topnavnet, som i en eventuel kvartfinale kan møde 8. seedede Roberto Bautista Agut eller 11. seedede Karen Khachanov.

Casper Ruuds banemand, Schwartzman kan i 1/8-finalen møde 6. seedede Matteo Berrettini i et opgør om at møde enten serve-bomberen 16. seedede John Isner eller 6. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE), der i 2. runde ligeledes møder en serve-bomber i form af Kevin Anderson, som er med på en “Protected Ranking” (PR).

I den nederste fjerdedel er 10. seedede Andrey Rublev ude, da han blev besejret 7-5, 3-6, 6-2 af no. 28 Daniel Evans (GBR).
Hvis Evans også vinder over Milos Raonic (CAN), møder han i 1/8-finalen vinderen af 5. seedede Alexander Zverev og Andy Murray, der har fået wildcard, som blev fornemt udnyttet med sejr 7-6(6), 3-6, 6-1 over Frances Tiafoe (USA), der ligeledes havde wildcard.
I en eventuel kvartfinale er de sandsynligste modstander 2. seedede Dominic Thiem, hvis han i en eventuel 1/8-finale vinder over 14. seedede Grigor Dimitrov (BUL).

Hos kvinderne måtte både det 16-årige håb Cori Gauff og den 40-årige veteran Venus Williams forlade turneringen efter 1 kamp mod henholdsvis 13. seedede Maria Sakkari (GRE), der vandt 6-1, 6-3, og 20-årige 16-seedede Dayana Yastremska (UKR), der vandt 5-7, 6-2, 7-5.

Herunder den forhånds-analyse, som blev offentliggjort i Tennisavisen forleden, inden Cori Gauff blev sendt ud af turneringen for øjnene af TV-seerne – samt tomme tilskuerpladser som følge af covid-19 restriktionerne.

Western & Southern Open er startet i Flushing Meadows

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


WTA Tour – ATP Tour (Uge 34-35) – 20-28. august

WTA Premier 5 & ATP 1000 – Western & Southern Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play, WTATV.com (WTA), Tennistv.com (ATP)

Deltagere:
WTA: Ka. Pliskova, Kenin, Serena, Sabalenka, Kvitova m.fl.
ATP: Djokovic, Thiem, Medvedev, Tsitsipas, Zverev, Berrettini, Goffin m.fl.

Tidsplan:
Torsdag: Semifinaler
Fredag: Finaler (2000cet: Women, 2200cet: Men)

Det komplette spilleprogram

Resultater WTA Premier 5 (udvalgte)

Finale
Victoria Azarenka (BLR) vs. (4/WC) Naomi Osaka (JPN) – walkover

Semifinale
(4/WC) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 6-2, 7-6(5)
Victoria Azarenka (BLR) vs. (8) Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-4, 6-1

Kvartfinale
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Jessica Pegula (USA) 6-1, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (12) Anett Kontaveit (EST) 4-6, 6-2, 7-5
(8) Johanna Konta (GBR) vs. (13) Maria Sakkari (GER) 6-4, 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. Ons Jabeur (TUN) 7-6(9), 6-2

1/8-finale
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 6-3
(Q) Jessica Pegula (USA) vs. (5) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 2-6, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Dayana Yastremska (UKR) 6-3, 6-1
(12) Anett Kontaveit (EST) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-3

(8) Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2
(13) Maria Sakkari (GER) vs. (3) Serena Williams (USA) 5-7, 7-6(5), 6-1
Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
Victoria Azarenka (BLR) vs. Alize Cornet (RSA) 6-4, 7-5

R32
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (1) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-4
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-7(5), 6-3
(Q) Jessica Pegula (USA) vs. Amanda Anisimova (USA) 7-5, 6-2
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 6-7(1), 6-4, 7-5

(4/WC) Naomi Osaka (JPN) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-7(5), 6-4, 6-2
(16) Dayana Yastremska (UKR) vs. Bernarda Pera (USA) 7-6(5), 4-6, 6-3
(12) Anett Kontaveit (eST) vs. (Q) Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-4
Marie Bouzkova (CZE) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 2-6, 7-5, 6-2

(8) Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 6-0
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-1, 6-1
(13) Maria Sakkari (GER) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 7-6(9)
(3) Serena Williams (USA) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 7-6(6), 3-6, 7-6(0)

Ons Jabeur (TUN) vs. (7) Madison Keys (USA) 6-4, 6-1
(Q) Christina McHale (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-1, 7-6(8)
Victoria Azarenka (BLR) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-2, 7-6(8)
Alize Cornet (RSA) vs. (2) Sofia Kenin (USA) 6-1, 7-6(7)

R64 (udvalgte)
(1) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-0, 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Alison Riske (USA) 6-3, 6-3
(5) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(4) Naomi Osaka (JPN) – bye
(16) Dayana Yastremska (UKR) vs. Venus Williams (USA) 5-7, 6-2, 7-5
(12) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1
(6) Petra Kvitova (CZE) – bye

(8) Johanna Konta (GBR) – bye
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. (10) Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 6-7(3), 6-4
(13) Maria Sakkari (GER) vs. Cori Gauff (USA) 6-1, 6-3
(3) Serena Williams (USA) – bye

(7) Madison Keys (USA) – bye
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (9) Elena Rybakina (KAZ) 7-5, 7-6(6)
Victoria Azarenka (BLR) vs. (15) Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-3
(2) Sofia Kenin (USA) – bye

Kvalifikation

Q16 (udvalgte)
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. (22) Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. (24) Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-1
(5) Laura Siegemund (GER) vs. Caroline Dolehide (USA)
Christina McHale (USA) (6) Daria Kasatkina (RUS)
Catherine Bellis (USA) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 4-6, 6-4, 6-1

Q32 (udvalgte)
Leylah Fernandez (CAN) vs. (2) Anna Blinkova (RUS) 6-1, 6-4
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (3) Lauren Davis (USA) 6-4, 6-1
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (23) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 2-6, 6-4

Resultater ATP 1000

Finale – lørdag NB 1900cet
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Milos Raonic (CAN) 1-6, 6-3, 6-4

Semifinale – udsat til fredag
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 4-6, 6-4, 7-6(0)
Milos Raonic (CAN) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(5), 6-3

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-1
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (3) Daniil Medvedev (RUS) 1-6, 6-4, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Reilly Opelka (USA) 5-6 Ret’d
Milos Raonic (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 4-6, 7-6(2), 7-5

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (7) David Goffin (BEL) 6-4, 3-6, 6-4
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-3
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (11) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-3, 6-2

Reilly Opelka (USA) vs. (6) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 7-6(4)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (16) John Isner (USA) 7-6(2), 7-6(4)
Milos Raonic (CAN) vs. Andy Murray (GBR) 6-2, 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-1

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 7-6(2), 6-4
(WC) Tennys Sandgren (USA) vs. (15) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(4), 6-2, 7-6(5)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (16) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-2, 7-6(5)
(7) David Goffin (BEL) vs. Borna Coric (CRO) 7-6(6), 6-4

(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 6-4, 6-4
(Q) Aljaz Bedene (SLO) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(5), 7-5
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(8), 6-1
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 6-1

(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-7(3), 7-5
Reilly Opelka (USA) vs. (9) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(4)
(16) John Isner (USA) vs. John Millman (AUS) 4-6, 7-6(3), 7-6(5)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (PR) Kevin Anderson (RSA) 6-1, 6-3

Andy Murray (GBR) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 6-3, 3-6, 7-5
Milos Raonic (CAN) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 7-5
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. (14) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 4-6, 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. (2) Dominic Thiem (AUT) 6-2, 6-1

R64 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-1
(16) Denis Shapovalov (CAN) vs. Marin Cilic (CRO) 6-3, 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-4
(7) David Goffin (BEL) – bye

(3) Daniil Medvedev (RUS) – bye
(Q) Aljaz Bedene (SLO) vs. (13) Christian Garin (CHI) 6-4, 6-7(8), 6-0
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-4
Richard Gasquet (FRA) (Q) Jeffrey John Wolf (USA) 6-4, 6-4
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(6) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(9) Diego Schwartzman (ARG) vs. Casper Ruud (NOR) 7-6(2), 6-3
(16) John Isner (USA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(5) Alexander Zverev (GER) – bye
Andy Murray (GBR) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(6), 3-6, 6-1
Daniel Evans (GBR) vs. (10) Andrey Rublev (RUS) 7-5, 3-6, 6-2
(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-4
(2) Dominic Thiem (AUT) – bye

Q16 (udvalgte)
Sebastian Korda (USA) vs. (1) Gilles Simon (FRA) 3-6, 6-0, 6-1
Emil Ruusuvouri (FIN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 2-1
Jeffrey John Wolf (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-2, 6-4

Q32 (udvalgte)
Lloyd George Harris (RSA) vs. (10) Mikael Ymer (SWE) 7-5, 7-5
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (11) Egor Gerasimov (BLR) 6-3, 6-1


ATP Challenger (uge 35)

€137K, RPM Open By Moneta, Prag (CZE) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale
(194) Aslan Karatsev (RUS) vs. (190) Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 7-6(6)

Semifinale – lørdag – start 1100
(194) Aslan Karatsev (RUS) vs. [16] (176) Dmitry Popko (KAZ) 7-5, 4-6, 7-5
(190) Tallon Griekspoor (NED) vs. (180) Lukas Rosol (CZE) 6-4, 7-5

Kvartinale – fredag
(194) Aslan Karatsev (RUS) vs. [1] (35) Stan Wawrinka (SUI) – walkover
[16] (176) Dmitry Popko (KAZ) vs. [7] (161) Arthur Rinderknech (FRA) 0-6, 7-6(1), 6-3
(190) Tallon Griekspoor (NED) vs. [13] (170) Robin Haase (NED) 6-3, 6-2
(180) Lukas Rosol (CZE) vs. [9] (163) Sebastian Ofner (AUT) 6-3, 5-7, 7-5

1/8-finale
[1] (35) Stan Wawrinka (SUI) vs. [15] (174) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-3
(194) Aslan Karatsev (RUS) vs. [8] (162) Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 6-1
[16] (176) Dmitry Popko (KAZ) vs. [4] (149) Yannick Maden (GER) 7-5, 6-1
[7] (161) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (250) Daniel Masur (GER) 6-3, 6-3

(190) Tallon Griekspoor (NED) vs. [12] (169) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-1, 6-1
[13] (170) Robin Haase (NED) vs. (229) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 6-2
[9] (163) Sebastian Ofner (AUT)  vs. (209) Renzo Olivo (ARG) 4-6, 7-6(5), 6-4
(180) Lukas Rosol (CZE) vs. (2) (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(10) 6-3, 6-4

R32
[1] (35) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) (278) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 6-4
[8] (162) Ernests Gulbis (LAT) vs, (201) Elias Ymer (SWE) 6-2, 2-6, 6-4
[4] (149) Yannick Maden (GER) vs. (WC) (405) Michael Vrbensky (CZE) 6-3, 2-6, 6-4
[9] (163) Sebastian Ofner (AUT) vs. (WC) (436) Jonas Forejtek (CZE) 1-6, 7-6(7), 6-2
(2) (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (215) Ruben Bemelmans (BEL) 6-2, 6-2

R64 (udvalgte)
[1] (35) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(201) Elias Ymer (SE) vs. (191) Maxime Janvier (FRA) 6-3, 7-6(4)
(WC) (405) Michael Vrbensky (CZE) vs. (246) Pedja Krstin (SRB) 6-1, 6-3
(WC) (436) Jonas Forejtek (CZE) vs. (227) Alexey Vatutin (RUS) 6-4, 6-2
[2] (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) – bye

Qfi
[1] (278) Goncalo Oliveira (POR) vs. (1226) Toby Alex Kodat (USA) 6-4, 6-4
[2] (486) Marek Gengel (CZE) vs. (WC) (1089) Martin Krumich (CZE) 6-7, 6-1, 7-6


€88K, Internazionali di Tennis Citta di Trieste (ITA) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag 1000
(318) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) (409) Riccardo Bonadio (ITA) 6-4, 6-3

Semifinale
(318) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (WC) (284) Lorenzo Musetti (ITA) 7-5, 2-6, 6-3
(Q) (409) Riccardo Bonadio (ITA) vs. (188) Mario Vilella Martinez (ESP) 7-6(5), 6-2

Kvartfinale
(WC) (284) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (205) Juan Pablo Ficovich (ARG) 7-5, 6-3
(318) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) (321) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 7-6(2), 6-3
(188) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (211) Liam Broady (GBR) 6-7(9), 6-4, 6-4
(Q) (409) Riccardo Bonadio (ITA) vs. (PR) (376) Maximilian Marterer (GER) 2-6, 7-5, 6-4

1/8-finale
(WC) (284) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [1] (103) Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 6-3
(318) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (222) Matteo Viola (ITA) 6-4, 6-2

R32
[1] (103) Alexei Popyrin (AUS) vs. (194) Quentin Halys (FRA) 6-4, 7-6(3)
(WC) (284) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (219) Daniel Altmaier (GER) 6-3, 6-2
(318) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (255) Mathias Bourgue (FRA) 6-3, 6-3
(PR) (376) Maximilian Marterer (GER)  vs. (228) Hugo Gaston (FRA) 6-1, 6-2
[2] (136) Antoine Hoang (FRA) vs. (198) Andrea Collarini (ARG) – tir ca. 1300 C3

Qfi:
[8] (318) Carlos Alcaraz (ESP) vs. [1] (233) Tobias Kamke (GER) 6-3, 6-3
(409) Riccardo Bonadio (ITA) vs. [5] (269) Viktor Galovic (CRO) 7-6(3), 4-6, 6-3
[3] (257) Geoffrey Blancaneaux (FRA) vs. (282) Juan Manuel Cerundolo (ARG)  6-3, 6-4
(321) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (WC) (935) Luca Nardi (ITA) 6-2, 7-6(3)

Q16
[8] (318) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) (900) Giacomo Dambrosi (ITA) 6-2, 3-6, 6-3
(WC) (935) Luca Nardi (ITA) vs. [4] (268) Matthias Bachinger (GER) 7-6, 6-0

Livestream.com/ATP


WTA Challenger/125K (uge 35-36) 29. aug – 6. sep

WTA 125K, Prague Open (CZE) – Grus

Livestream:https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/zive/ct4/ (kun i Tjekkiet?), Bet365/Unibet

R128
[1] (136) Monica Niculescu (ROU) vs. (345) Panna Udvardy (HUN) – søn 1000 CC
(317) Andrea Lazaro Garcia vs. (340) Lina Gjorcheska (MKD) 6-4, 6-2
(320) Francesca Jones (GBR) vs. (WC) (1054) Barbora Palicova (CZE) 6-7(4), 6-2, 6-1
[32] (193) Rebecca Sramkova (SVK) vs. (WC) Kristyna Lavickova (CZE) 6-1, 7-5

[23] (180) Samantha Murray Sharan (GBR) vs. (273) Sabine Lisicki (GBR) – søn 1000 C10
(274) Anastsia Gasanova (RUS) vs. (269) Stephanie Wagner (GER)
(241) Harmony Tan (FRA) vs. (254) Conny Perrin (SUI) 6-3, 6-4
(209) Chihiro Muramatsu (JPN) vs. [14] (165) Jana Cepelova (SVK) 7-6(5), 1-6, 6-2

[9] (158) Magdalena Frech (POL) vs. (242) Kyoka Okamua (JPN) – søn 4. match C10
(344) Riya Bhatia (IND) vs. (WC) Lucie Havlickova (CZE) – søn 4- match CC
Laura Ioana Paar (ROU) vs. (299) Jule Niemeier (GER) 6-3, 6-4
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. 230 Tereza Mrdeza (CRO) 6-4, 6-4

[26] (184) Mariam Bolkvadze (GEO) vs. (210) Valeria Savinykh (RUS)
(226) Maja Chwalinska (POL) vs. (WC) Sara Bejlek (CZE) 6-0, 6-1
(212) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) – søn 3. match CC
[6] (150) Sara Errani (ITA) vs. (263) Paula Ormaechae (ARG) – søn 3. match C10
—-
[4] (148) Leonie Kung (SUI) vs. Jesika Maleckova (CZE)
Daria Lopatetska (UKR) vs. [25] (183) Indy De Vroome (NED) 6-2, 6-3
[17] (170) Mayar Sherif (EGY) vs. (WC) Linda Noskova (CZE) 7-6(3), 7-5
[16] (169) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Irina Fetecau (ROU) 6-2, 6-4

[10] Irina Bara (ROU) vs. Zuzana Zlochova (SVK) 6-2, 6-2
Marie Benoit (BEL) vs. [22] (179) Varvara Lepchenko (USA) 7-6(6), 7-6(4)
[27] (185) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Grace Min (USA) 7-5, 6-4
[8] (156) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. Jana Fett (CRO) 7-5, 6-1
====
[5] (150) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Valentyna Ivakhnenko (RUS)
(330) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (285) Simona Waltert (SUI) – søn 3. match CA
(271) Amandine Hesse (FRA) vs. (319) Maryna Zanevska (BEL)
[28] (187)Isabella Shinikova (BUL) vs. Eva Guerrero Alvarez (ESP)

[21] (177) Cristina Bucsa (ESP) vs. Anastasiya Komardina (RUS)
(304) Elizabeth Halbauer (USA) vs. (279) Kathinka Von Deichmann (LIE)
(224) Julia Grabher (AUT) vs. (205) Maria Camila Osorio Serrano (COL)
[12] (165) Nadia Podoroska vs. (WC) Darja Vidmanova (CZE)

[13] (166) Ankita Raina (IND) vs. Marina Melnikova (RUS)
Richel Hogenkamp (NED) vs. [20] (175)Chloe Paquet (FRA) 1-6, 6-1, 7-6(3)
[30] (189) Renata Zarazua (MEX) vs. Eugenie Bouchard (CAN) – søn 2. match CC
(202) Reka-Luca Jani (HUN) vs. (262) Urszula Radwanska (POL) – søn 2 match C10
(790) Miriam Kolodziejova (CZE) vs. (430) Basak Eraydin (TUR) 6-3, 6-2
Yuki Naito (JPN) vs. [3] (147) Harriet Dart (GBR) 1-6, 6-2, 6-2
—-
[7] (153) Martina Trevisan (ITA) vs. Diane Parry (FRA) – søn 4. match CLTK C1
[31] (191) Martina Di Giuseppe (ITA) vs. Elitsa Kostova (BUL)
[24] (181) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Sofya Lansere (RUS) 6-2, 6-2
[11] (164) Jaqueline Cristian (ROU) vs. Tessah Andrianjafitrimo (FRA)

[15] (168) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. Anna Danilina (KAZ)
(211) Pemra Ozgen (TUR) vs. (194) Natalija Kostic (SRB)
(283) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. (207) Ekaterina Gorgodze (GEO)  6-4, 3-6, 6-1
[19] (174) Olga Danilovic (SRB) vs. Marcela Zacarias (MEX) 6-3, 6-1

[29] (188) Bibiane Schoofs (NED) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 5-7, 6-0, 6-4
(238) Katharina Gerlach vs. (237) Denisa Satralova (CZE) 6-2, 6-1
(222) Daniela Seguel (CHI) vs. (256) Katherine Sebov (CAN) 6-2, 6-2
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 7-5, 6-0


ITF Men (35)

M15, GM-Comites Open 2020, Anif (AUT) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag 1130
[1] (291) Lucas Miedler (AUT) vs. [6] (407) Peter Heller (GER) 6-1, 7-5

Semifinale – lørdag
[1] (291) Lucas Miedler (AUT) vs. [5] (392) Sandro Ehrat (SUI) 6-3, 6-3
[6] (407) Peter Heller (GER) vs. [2] (357) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 6-1, 6-1

Kvartfinale
[1] (291) Lucas Miedler (AUT) vs. (Q) (526) Timofey Skatov (RUS) 6-2, 6-2
[5] (392) Sandro Ehrat (SUI) vs. (Q) (639) Alexander Shevchenko (RUS) 6-3, 6-2
[6] (407) Peter Heller (GER) vs. [3] (374) Sadio Doumbia (FRA) 6-3, 6-2
[2] (357) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (Q) (651) Matias Franco Descotte (ARG) 6-2, 6-3

1/8-finale
[1] (291) Lucas Miedler (AUT) vs. (Q) (721) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-2, 6-4
(Q) (526) Timofey Skatov (RUS) vs. [7] (420) Enrico Dalla Valle (ITA) 6-3, 5-7, 6-3

R32
[1] (291) Lucas Miedler (AUT) vs. (WC) Bernd Kossler (AUT) 6-4, 6-3
(Q) (721) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (509) Mick Veldheer (NED) 6-4, 6-4
(Q) (526) Timofey Skatov (RUS) vs. [JR] (821) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-2, 6-4
[7] (420) Enrico Dalla Valle (ITA) vs. (WC) (999) Jakob Aichhorn (AUT) 6-2, 6-2

Q16
[1] (527) Timofey Skatov (RUS) vs. (1782) Philip Bachmaier (AUT) 7-5, 3-0 Ret’d
[8] (723) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. Dominique Graf (GER) 6-0, 5-1 Ret’d

Doubles

Kvartfinale
Holger/Ionel vs. (4) Lucas Miedler/Neil Oberleitner (AUT) 4-6, 6-2, [8-10]

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Nicholas David Ionel (ROU) vs. Sebastian Prechtel/Jakob Schnaitter (GER) 6-3, 4-6, [10-2]


ITF Women (35)

W15, ITF World Tennis Tour Alkmaar (NED) – Grus

Resultater (udvalgte)

Q32: [11] (1291) Olivia Gram (DEN) vs.  Isabelle Haverlag (NED) 1-6, 3-6


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior ()

Næste turneringer uge 36


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe ()

U14 og U16 genoptages uge 36 – U12 genoptages januar 2021


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html