Inden startfeltet til WTA Palermo var på plads indløb en stribe afbud. Tendensen fortsætter i Prag og Lexington

Som tidligere nævnt – herunder – meldte mange spillere afbud til den første WTA-turnering, efter at corona-pandemien havde stoppet alle turneringer i marts 2020.

Rang- og Entrylister uge 32->: WTA starter 3. august i Palermo og ugen efter i Prag og Lexington

Ved entry-deadline til den forløbne uges turnering i Palermo var den lavest rangerede, som var direkte inde i hovedturneringen no. 69 på WTA-ranglisten, og no. 137 var den sidste, der var sikker på plads i kvalifikationen.

Efterfølgende betød en stribe afbud, at no. 95 Jasmine Paolini var den sidste direkte i hovedturneringen, og no. 204 Laura Iona Paar den lavest rangerede, der var direkte inde i kvalifikationen, men da yderligere 2 spillere herefter meldte afbud på grund af sygdom og skade, blev de erstattet af no. 221 og no. 230 fra Alternate-listen.

Trods de mange afbud blev der alligevel gennemført en flot turnering, som er omtalt herunder

WTA Palermo 2020: Fiona Ferro blev vinderen af en flot kamp

I den kommende uges 2 WTA International turneringer i henholdsvis Prag og Lexington, Kentucky, hvor der i begge turneringer spilles uden tilskuere, fortsætter mønstret med en lang række afbud, som har bevirket, at mange udenfor top 200 har fået chancen for at deltage i kvalifikationen til begge WTA-turneringer.
En medvirkende årsag hertil kan være de særlige regler og restriktioner om indrejste, test og mulig efterfølgende karantæne, som formentlig har afholdt mange fra at deltage.

I Prag var no. 57 Alison Van Uytvanck sidste i hovedturneringen og no. 117 Liudmila Samsonova i kvalifikationen, men da lodtrækningen til kvalifikationen blev offentliggjort var 1. seedede no. 102 Aliona Bolsova, som efterfølgende blev flyttet til hovedturneringen, hvor ialt indløb 17 afbud.

Endnu en stribe afbud betød, at Samsonova – i stedet for at være den lavest rangerede – blev 4. højst rangerede i kvalifikationen, hvor tilmeldte spillere helt ned til no. 318 Jesika Maleckova (CZE) kom direkte ind, og efter yderligere et afbud efter lodtrækningen blev der desuden plads til no. 426 Vivian Heisen (GER), der dog måtte nøjes med en enkelt kamp, da hun i 1. kval-runde tabte 1-6, 5-7 til Ulrikke Eikeri (NOR), der i 2. kval-runde mødte Mayar Sherif (EGY), som vandt 6-2, 6-1.

Simona Halep
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Simona Halep

Topseedet i Prag er no. 2 Simona Halep, der på grund af corona-situationen i Rumænien havde meldt afbud i Palermo, men i Prag deltager hun både i single og double.
2. seedede er no. 15 Petra Martic, der i Palermo nåede semifinalen.
Martic kan i 2. runde (1/8-finalen) møde vinderen af no. 69 Kristyna Pliskova og hendes tjekkiske landsmand 15-årige Linda Fruhvirtova, der betegnes som et super-talent, og det samme gør hendes 13-årige søster Brenda Fruhvirtova i en grad, så de to søstre sammenlignes med Williams-søstrene.

I Lexington var der ganske vist færre afbud til hovedturneringen, hvor no. 80 Jessica Pegula (USA) er sidste direkte inde, men til gengæld har der været stort frafald til kvalifikationen, hvor no. 263 slap med, selvom den sidste på entry-listen var no. 135.

Det absolutte topnavn er 1. seedede Serena Williams, der i 1. runde møder no. 60 Bernarda Pera (USA), og hvis hun sørger for den forventede sejr, møder hun allerede i næste runde en tidligere verdens-etter, som enten bliver storesøster Venus eller Viktoria Azarenka.

2. seedede Aryna Sabalenka møder i 1. runde Madison Brengle (USA), og hun kan i tilfælde af sejr møde stortalentet, 16-årige Cori Gaff, der i 1. runde møder en kval-spiller.

Cori Gauff
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Cori Gauff

TV 2 Sport dækker allerede fra mandag kl. 1730 turneringen fra Lexington, og tirsdag følger TV 2 Sport X op sender fra turneringen i Prag.
Begge turneringer kan desuden følges på WTATV.com.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


WTA Tour (Uge 33)

WTA International, Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 SportX (fra tirsdag)

Deltagere: Halep, Martic, Rybakina, Vondrousova, Mertens, Vekic, Yastremska, Muchova m.fl.

Det komplette spilleprogram

Resultater (udvalgte)

Finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (3) Elise Mertens (BEL) 6-2, 7-5

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(2), 6-3
(3) Elise Mertens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) 6-2, 6-0
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-2, 4-6, 6-2
(3) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 1-6, 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 2-5 Ret’d

1/8-finaler
(1) Simona Halep (ROU) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 3-6, 7-5, 6-2
(LL) Magdalena Frech (POL) vs. Arantxa Rus (NED) 6-3, 2-6, 6-4
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (LL) Leonie Kung (SUI) 6-7(3), 7-5, 7-6(7)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Laura Siegemund (GER) 6-2, 6-3

Eugenie Bouchard (CAN) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-6(2), 6-7(2), 6-2
(3) Elise Mertens (BEL) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2
Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) – walkover
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Petra Martic (CRO)  6-1, 7-5

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 1-6, 7-6(3)
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-0, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 4-6, 6-2, 7-6(4)
(3) Elise Mertens (BEL) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-5, 4-6, 6-3
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (9) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Linda Fruhvirtova (CZE) 6-2, 7-5
(2) Petra Martic (CRO) vs. Varvara Gracheva (RUS) 7-6(2), 6-3

Qfi
(171) Mayar Sherif (EGY) vs. (155) Leonie Kung (SUI) 4-6, 6-4, 6-1
(141) Marta Kostyuk (UKR) vs. (276) Storm Sanders (AUS) 6-0, 6-0
(177) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. [3] (111) Tamara Korpatsch (GER) 7-6(5), 0-6, 6-4
(139) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (173) Magdalena Frech (POL) 7-6(7), 7-6(2)
Lucky Losers:
(155) Leonie Kung (SUI)
(173) Magdalena Frech (POL)
(276) Storm Sanders (AUS)

Q16
Mayar Sherif (EGY) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 6-1
Marta Kostyuk (UKR) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-1, 2-6, 6-2

Q32
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (Alt) Vivian Heisen (GER) 6-1, 7-5
Marta Kostyuk (UKR) vs. (2) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-2, 6-4


WTA International, The Top Seed Open presented by Bluegrass Orthopaedics, Lexington, KY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport (fra mandag)

Deltagere: Serena, Sabalenka, Konta, Anisimova, Putintseva, Linette, Stephens, Jabeur, Bellis (SR), Gauff, Azarenka m.fl.

Det komplette spilleprogram

Resultater (udvalgte)

Finale: Jennifer Brady (USA) vs. Jil Teichman (SUI) 6-3, 6-2

Semifinale
Jil Teichman (SUI) vs. (WC) Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-2
Jennifer Brady (USA) vs. Cori Gauff (USA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(WC) Shelby Rogers (USA) vs. (1) Serena Williams (USA) 1-6, 6-4, 7-6(5)
Jil Teichmann (SUI) vs.  Catherine  Bellis (USA) 6-2, 6-4
Jennifer Brady (USA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-1, 6-2
Cori Gauff (USA) vs. (8) Ons Jabeur (TUN 4-6, 6-4, 6-1

1/8-finale
(1) Serena Williams (USA) vs. Venus Williams (USA) 3-6, 6-3, 6-4
Catherine  Bellis (USA) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-2
(WC) Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Leylah Fernandez (CAN) 6-2, 7-5
Jil Teichmann (SUI) vs. (5) Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-2

Jennifer Brady (USA) vs. (6) Magda Linette (POL) 6-2, 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-2
(8) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Olga Govortsova (BLR) 3-6, 6-2, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. (2) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(4), 4-6, 6-4

R32
(1) Serena Williams (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 4-6, 6-4, 6-1
Venus Williams (USA) vs. Viktoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-2
(Q) Leylah Fernandez (CAN) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-3
Catherine Bellis (USA) vs. (LL) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-1, 6-2
Jessica Pegual (USA) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 5-7, 6-4
(6) Magda Linette (POL) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. (3) Johanna Konta (GBR) 6-4, 6-4
(8) Ons Jabeur (TUR) vs. (WC) Catherine Mcnally (USA) 6-2, 6-4
Cori Guff (USA) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 7-5, 7-5
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-7(5), 6-2


ATP Tour ()

Næste turneringer 22. august


ATP Challenger ()

Næste turneringer uge 34

Livestream.com/ATP


WTA Challenger/125K ()

Næste turneringer uge 36


ITF Men (34)

Næste turneringer uge 34

Uge 34: M25 Vogau (AUT): Holger Vitus Nødskov Rune
Uge 35: M15 Nadif (AUT): Holger Vitus Nødskov Rune


ITF Women (34)

Næste turneringer uge 34

Uge 34: W15 Oeires (POR): Clara Tauson, Olivia Gram
Uge 35: W15 Alkmaar (NED)


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior ()

Næste turneringer uge 36


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe ()

U14 og U16 genoptages uge 36 – U12 genoptages januar 2021


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html