Entrylisterne for de første turneringer efter corona-pausen er offentliggjort. Alle turneringer i Kina er aflyst resten af året

Selvom den seneste udgave af “Rang- og Entrylister” blev udgivet for flere måneder siden, ændrer det ikke noget ved spillernes placering på WTA- og ATP-ranglisten, da de begge blev låst pr. 16. marts.
Ranglisterne er normalt baseret på resultater for de sidste 52 uger, men som følge af flere måneder uden turneringer har både ATP og WTA besluttet, at ranglisterne resten af året omfatter resultater fra marts 2019 til december 2020.

ATP/WTA Ranking: Tauson og Torpegaard beholder 80 point for titler året ud

Som følge af de mange aflysninger er kalenderen for resten af året justeret flere gange med aflysninger og udsættelser, og derfor skal turneringsoversigten herunder tages med alle mulige forbehold for nye ændringer og aflysninger, ikke mindst i lyset af de høje smittetal i USA og andre steder i Verden.

23. juli blev det meddelt, at samtlige ATP- og WTA-turneringer i Kina blev aflyst, og forinden var alle turneringer i Kina ligeledes fjernet fra ITF’s kalender.
Dette betyder bl.a. at ATP 1000 Rolex Shanghai Masters og ATP 500 China Open i Beijing ikke gennemføres, og det samme gælder WTA Premier Mandatory China Open i Beijing og Premier 5 Donfeng Motor Wuhan Open samt de 2 slutspil Shiseido WTA Finals Shenzhen og Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai, og derudover aflyses endvidere en række ATP 250 og WTA International turneringer.

21. juli blev ATP 500 Citi Open, der skulle være afviklet i Washington fra den 14. august, aflyst, og derfor bliver den første ATP 100 turnering ifølge planen Western & Southern Open i New York fra den 22. august, hvor ATP-ranglistens no. 4 Roger Federer og no. 9 Gael Monfils er de eneste fra top 10, der ikke er tilmeldt.

Forinden er der planlagt 2 ATP Challenger turneringer i uge 34, hvor der fra 17. august  afvikles €137.560 i Prag og €44.820 i Todi i Italien.
Højst rangerede i Prag er no. 65 Jiri Vesely (CZE) højst rangerede blandt de tilmeldte, mens no. 184 Viktor Troicki ved entry-deadline 3 uger før var den sidste direkte inde i hovedturneringen.
I Todi er “Original Cutoff” no. 188.

Holger Rune tilmeldt M25 i Østrig 17. august

I samme uge indledes fra 17. august desuden ITF World Tennis Tour for både mænd og kvinder, hvor Entry-deadline var torsdag 30. juli, men da Withdrawal deadline først er tirsdag 4. august, er det i skrivende stund ikke muligt at bekræfte, hvem af de tilmeldte, der deltager i de forskellige turneringer.
Dog er det planen, at Holger Vitus Nøskov Rune, der stadig har 2 Junior Exempts (JE) til rådighed til M25 (ITF $25.000) turneringer, gør brug af det første ved Merkur Versicherung Open i Vogau i Østrig, hvor de højst rangerede tilmeldte er no. 229 Zdenek Kolar (CZE) og no. 232 Nicola Kuhn (ESP).
Det er fortsat ikke besluttet, om Holger bruger den sidste JE ugen efter ved M25 i Poznan i Polen, eller om han bliver i Østrig og spiller i Anif, hvor der afvikles en M15, hvor Holger som følge af sin junior-rangering altid kan benytte en  af de 5 Junior Reserved (JR) pladser.

TP/Gardell Open 2020
Foto: Tennisportalen – Holger Vitus Nødskov Rune, finalist ved TP/Gardell Open

Både Clara Tauson, Olga Helmi og den nybagte jyske mester Olivia Gram er på Entry-listen til samme uges eneste ITF W15-turnering Oeiras Magnesium K Active Cup i Portugal, hvor no. 171 Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY), no. 176 Cristina Bucsa (ESP), no. 202 Anastasiya Komardina (RUS) og no. 207 Ekaterine Gorgodze (GEO) er foran Clara på ranglisten.
Olga Helmi og Olivia er henholdsvis no. 84 og no. 120 på Alternate-listen, og derfor er deres chance for at slippe med i turneringen mikroskopiske.

Entry-listerne er offentliggjort for de 3 første uger på WTA-touren, der indledes i uge 32 med start 3. august ved 31st Palermo Ladies Open, der er i WTA International kategorien.
Turneringen havde oprindelig Simona Halep som det absolutte topnavn, men på grund af corona-situationen i Rumænien, har hun meldt afbud.

Desuden har no. 14 Johanna Konta meldt afbud, hvorved no. 15 Petra Martic (øverste billede) og no. 18 Marketa Vondrousova er topseedede.

Blandt deltagerne er Sveriges Rebecca Peterson, der i første runde møder Camila Giorgi, og vinderen kan i 1/8-finalen møde Vondrousova.

Fed Cup
Foto: Georg Beyer Clausen – Rebecca Peterson ved Fed Cup i Polen 2019

Ranglistens no. 69 Kristyna Pliskova var oprindeligt den sidste, der er direkte inde i hovedturneringen, og den sidste i kvalifikationen var no. 137, og derfor forekom det helt udelukket, at Clara Tauson med sin rangering som no. 212 kunne komme i nærheden af turneringen uden et wildcard.

Der har dog efterfølgende været stribevis af afbud, og da lodtrækningen til kvalifikationen blev offentliggjort, var den lavest rangerede uden wildcard no. 204, så Clara var reelt kun 7 pladser fra at kunne være med.
Da det alligevel ikke var muligt, kan Clara i stedet glæde sig over, at hun valgte at deltage ved TP/Gardell Open i Båstad, hvor hun både fik god kamptræning og en titel, som indbragte 10.000 svenske kroner i præmie.

TP/Gardell Open 2020
Foto: Tennisportalen – Clara Tauson vinder TP/Gardell Open

De mange afbud til Palermo betyder desuden, at den sidste direkte inde i hovedturneringen er no. 95 Jasmine Paolini (ITA).
Turneringen kan følges fra mandag 3. august på WTATV.com og desuden fra TV 2 Sport, der ekstraordinært har fået mulighed for at vise kampe fra tirsdag.

Serena Williams
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography – Serena Williams

Ugen efter er der heller ikke udsigt til, at spillere udenfor top 200 kan komme ind i  Prague Open eller Top Seed Open presented by Bluegrass Orthopaedics, som begge ligeledes er WTA International, idet “cuttet” til kvalifikationen er no. 117 i Prag og no. 135 ved Top Seed Open i Lexington, men hvis der også i disse turneringer indløber masse-afbud, kan det dog ikke udelukkes.
Serena Williams er højst rangerede blandt de tilmeldte i Lexington, og i Paris er det Simona Halep.

Simona Halep
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Simona Halep

Restriktioner til forebyggelse af covid-19

ITF har 22. juli offentliggjort en række vejledninger for både arrangører og spillere samt andre, der er involveret ved afvikling af turneringerne, hvor der er en lang række foranstaltninger, der skal efterleves for at minimere risikoen for smitte med covid-19.

Vejledningen gælder også ved junior-turneringer, som genoptages fra 31. august, og da det fremgår, at en spiller højst må have tilknyttet en enkelt support person ved afviklingen, bliver det nødvendigt at tage stilling til, om det skal være en træner/coach eller forældre, som ofte ledsager juniorer.

Vejledningen for arrangører kan nærstuderes på https://www.itftennis.com/en/about-us/organisation/publications-and-resources/tournament-organisers/ og for spillerne på https://www.itftennis.com/en/about-us/organisation/publications-and-resources/info-for-players/


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
*) Deadlines kan afvige i starten efter Corona-pausen
Uge 31/27.7: Alle turneringer aflyst
Uge 32/3.8: WTA Int. Palermo
Uge 33/10.8: WTA Prag & Lexington
Uge 34/17.8: W15 Oeiras
Uge34-35: 21-28/8: WTA Pr.5 New York
Uge 35/24.8: W15 Cordeons & Alkmaar
Uge 36/31.8: GS US Open, WTA 125K Prag & Portschach, W25 Montemor-O-Novo & Marbella, W15 Trieste & Otocec
Uge 37/7.9: GS US Open, WTA Int. Istanbul, W60+H Saint-Malo, W25+H Figueira Da Foz, W25 Prag & Tarvisio & Nonthaburi, W15 Varna & Saint Palais Sur Mer & Tabarka
Uge 38/14.9: WTA Pr.M Madrid, W80 Cagnes-Sur-Mer, W25 Zagreb & Frydek Mistek & Grado & Nonthaburi, W15 Bad Waltersdorf & Dijon & Santarem & Melilla & Tabarka
Uge 39/21.9: GS French Open Q, WTA Pr. Rom, Int Strasbourg, W25 Prerov, W15 Gimcheon & Tabarka & Lubbock
Uge 40/28.9: GS French Open, W15 Andrezieux-Boutheon & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, WTA Int. Seoul, TBD: 125K Taipei, W80 Las Vegas, W25 Shymkent, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin & Hilton Head
Uge 42/12.10: TBD: Int. Linz, W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Hua Hin
Uge 43/19.10: W100 Seoul, W80 Macon, W25 Reims & Istanbul, W15 Sharm El Sheikh & Telavi & Platja D’Aro
Uge 44/26.10: W80 Poitiers & Tyler, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Telavi & Austin
Uge 45/2.11: WTA Pr. Moskva, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin
Uge 46/9.11: W25 Minsk & Las Palmas, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Hua Hiin
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Jablonec Nad Nisou & Sharm El Sheikh & Shymkent & Nonthaburi
Uge 48/23.11: W15 Milovice & Cairo & Nonthaburi
Uge 49/30.11: W15 Cairo
Uge 50/7.12: W15 Cairo
Uge 51/14.12: WTA 125K Limoges, W15 Minsk

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 30. marts 2020 (uændret fra 16. marts)  (UTR 1. august)

Rk Spiller Point UTR U32 U33 U34 U35 U36 U37
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 6076 Prag USO
3 Karolina Pliskova 5205 NY USO
4 Sofia Kenin 4590 NY USO
5 Elina Svitolina 4580
6 Bianca Andreescu 4555 USO
7 Kiki Bertens 4335
8 Belinda Bencic 4010 NY USO
9 Serena Williams 3915 Lex. NY USO
10 Naomi Osaka 3625 USO
11 Aryna Sabalenka 3615 Lex NY USO
12 Petra Kvitova 3566 NY USO
13 Madison Keys 2962 NY USO
14 Johanna Konta 2803 Lex NY USO
15 Petra Martic 2770 Pal. Prag USO
16 Garbiñe Muguruza 2711 NY USO
17 Elena Rybakina 2471 NY USO
18 Marketa Vondrousova 2307 Pal. NY USO
19 Alison Riske 2256 NY USO
20 Maria Sakkari 2130 Pal. NY USO
21 Angelique Kerber 2040 USO
22 Anett Kontaveit 2010 Pal. NY USO
23 Elise Mertens 1950 Pal. Prag NY USO
24 Donna Vekic 1880 Pal. NY USO
25 Dayana Yastremska 1835 Pal. Prag NY USO
26 Karolina Muchova 1813 NY USO
27 Ekaterina Alexandrova 1775 Pal. Prag NY USO
28 Amanda Anisimova 1717 Lex NY USO
29 Qiang Wang 1706
30 Anastasia Pavlyuchenkova 1540 Prag
31 Barbora Strycova 1530 Prag USO
32 Svetlana Kuznetsova 1527 NY USO
33 Yulia Putintseva 1525 Lex USO
34 Saisai Zheng 1510 NY
35 Shuai Zhang 1475 NY USO
36 Magda Linette 1472 Lex. NY USO
37 Sloane Stephens 1453 Lex. USO
38 Julia Goerges 1423
39 Ons Jabeur 1373 Lex NY USO
40 Veronika Kudermetova 1373 Prag NY USO
41 Jelena Ostapenko 1360 USO
42 Kristina Mladenovic 1335 Pal. NY USO
43 Anastasija Sevastova 1288 Prag NY USO
44 Rebecca Peterson 1225 Pal. NY USO
45 Polona Hercog 1205 Pal. Prag USO
46 Caroline Garcia 1175 NY USO
47 Marie Bouzkova 1147 Lex NY USO
48 Jennifer Brady 1144 Lex NY USO
49 Iga Swiatek 1139 NY USO
50 Heather Watson 1122 Lex NY USO
51 Danielle Collins 1115 NY USO
52 Cori Gauff 1081 Lex NY USO
53 Fiona Ferro 1047 Pal. Prag NY USO
54 Katerina Siniakova 1045 Prag NY USO
55 Su-Wei Hsieh 1035 Ny USO
56 Ajla Tomljanovic 1035 Lex NyQ USO
57 Alison Van Uytvanck 1035 Pal. NyQ USO
58 Victoria Azarenka 992 Lex. NyQ USO
59 Alizé Cornet 985 NyQ USO
60 Bernarda Pera 985 Lex NyQ USO
61 Anna Blinkova 969 Lex NyQ USO
62 Lauren Davis 967 Lex NyQ USO
63 Jil Teichmann 924 Lex NyQ USO
64 Zarina Diyas 918 NyQ USO
65 Laura Siegemund 910 Pal. Prag NyQ USO
66 Daria Kasatkina 905 Pal. Prag NyQ USO
67 Venus Williams 900 Lex USO
68 Carla Suárez Navarro 881 NyQ USO
69 Kristyna Pliskova 880 Pal. Prag NyQ USO
70 Arantxa Rus 869 Pal. Prag NyQ USO
71 Tamara Zidansek 840 Pal. Prag USO
72 Nao Hibino 838 NyQ USO
73 Taylor Townsend 835 NyQ USO
74 Lin Zhu 830
75 Sorana Cirstea 820 Pal. NyQ USO
76 Misaki Doi 818 Lex NyQ USO
77 Kirsten Flipkens 801 Pal. NyQ USO
78 Yafan Wang 795 NyQ
79 Madison Brengle 786 Lex NyQ USO
80 Jessica Pegula 783 Lex NyQ USO
81 Irina-Camelia Begu 777 Pal. Prag NyQ USO
82 Viktoria Kuzmova 775 NyQ USO
83 Sara Sorribes Tormo 763 Pal. Prag USO
84 Anastasia Potapova 759
85 Patricia Maria Tig 759 Pal. Prag NyQ USO
86 Nina Stojanovic 751 USO
87 Andrea Petkovic 750 USO
88 Christina Mchale 737 NyQ USO
89 Camila Giorgi 732 Pal. Prag NyQ USO
90 Monica Puig 722 NyQ USO
91 Danka Kovinic 714 NyQ USO
92 Ana Bogdan 710 Prag
93 Tatjana Maria 702 USO
94 Paula Badosa 698 Pal. NyQ USO
95 Jasmine Paolini 689 Pal. Prag NyQ USO
96 Kristie Ahn 668 Le.Q NyQ USO
97 Samantha Stosur 667
98 Kateryna Kozlova 658 NyQ USO
99 Kaia Kanepi 656 USO
100 Timea Babos 650 NyQ USO
118 Leylah Annie Fernandez 569
141 Marta Kostyuk 451 Pa.Q
212 Clara Tauson 286 12,37 Oeiras Alkmaar
216 Daria Snigur 284
980 Sofia Samavati 14 10,57
1045 Olga Helmi 11 10,95
1292 Olivia Gram 3 9.72 Oei-Q Alk-A18
1292 Elena Jamshidi 3 9.24
Karen Barritza 11,14
Hannah Viller Møller 11,09
Emilie Francati 10,77

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 33/10.8: Alle turneringer aflyst
Uge 34/17.8: Ch. Prag & Todi, M25 Vogau, M15 Minsk
Uge 35/24.8: ATP 1000 New York, Ch. Prag II & Trieste, M25 Poznan, M15 Anif &Minsk & Alkmaar
Uge 36/31.8: GS US Open, Ch. Ostrava & Cordenons, M15 Caslano & Novmoskovsk
Uge 37/7.9: GS US Open, ATP 250 Kitzbühl, Ch. Prostejov & Aix-En-Provence & Parma, M15 Sintra & Bucharest & Tabarka
Uge 38/14.9: Ch. Iasi & Istanbul & Cary & Forli, M25+H Plaisir, M25 Prag & Klosters, M15 Changwon & Sintra & Curtea de Arges & Tabarka & Champaign
Uge 39/21.9: GS French Open Q, ATP 1000 Rom, Ch. Columbus 2 & Sibiu, M25 Jablonec Nad Nisou & Stockholm, M15 Gimcheon & Melilla &Tabarka & Fayetteville
TBD: ATP 250 St. Petersburg
Uge 40/28.9: GS French Open, Ch. Biella & Split, M25 Pardubice & Falun, M15 Forbach & Shymkent & Gimcheon
TBD: ATP 250 Sofia
Uge 41/5.10: M25+H Nevers, M25? Shymkent, M15 Sharm El Sheikh & Telavi & Ithaca
Uge 42/12.10: M25+H Rode, M25 Ricany & Wichita, M15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Tay Ninh
Uge 43/19.10: M25 Harlingen, M15 Liberec & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Vero Beach & Tay Ninh
TBD: ATP 250 Moskva & Antwerp & Stockholm
Uge 44/26.10: M15 Opava & Sharm El Sheikh & Sarreguemines & Casablanca & Norman & Tallahassee & Tay Ninh
TBD: ATP 500 Wien & Basel
Uge 45/2.11: M25 Saint Dizier, M15 Olomouc & Sharm El Sheikh & Ithaca & Fayetteville
TBD: ATP 1000 Paris
Uge 46/9.11: M15 Prag & Sharm El Sheikh & Villers Les Nancy & Nur-Sultan & Shreveport
TBD: Next Gen ATP Finals Milan
Uge 47/16.11:  M15 Milovice & Sharm El Sheikh & Nur-Sultan & Nonthaburi & Austin & East Lansing
TBD: Nitto ATP Finals London
Uge 48/23.11: M15 Cairo & Trnava & Nonthaburi
Uge 49/30.11: M15 Cairo & Trnava & Hua Hin
Uge 50/7.12: M15 Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 16. marts 2020 (UTR 1. august)

Rk Spiller Point UTR U34 U35 U36 U37
1 Novak Djokovic 10,220 NY USO
2 Rafael Nadal 9,850
3 Dominic Thiem 7,045 NY USO
4 Roger Federer 6,630
5 Daniil Medvedev 5,890 NY USO
6 Stefanos Tsitsipas 4,745 NY USO
7 Alexander Zverev 3,630 NY USO
8 Matteo Berrettini 2,860 NY USO
9 Gael Monfils 2,860
10 David Goffin 2,555 NY USO
11 Fabio Fognini 2,400
12 Roberto Bautista Agut 2,360 NY USO
13 Diego Schwartzman 2,265 USO
14 Andrey Rublev 2,234 NY USO
15 Karen Khachanov 2,120 NY USO
16 Denis Shapovalov 2,075 NY USO
17 Stan Wawrinka 2,060
18 Christian Garin 1,900 NY USO
19 Grigor Dimitrov 1,850 NY USO
20 Felix Auger-Aliassime 1,771 NY USO
21 John Isner 1,760 NY USO
22 Benoit Paire 1,738 NY USO
23 Dusan Lajovic 1,695 NY USO
24 Taylor Fritz 1,510 NY USO
25 Pablo Carreno Busta 1,500 NY USO
26 Alex de Minaur 1,485 NY USO
27 Nikoloz Basilashvili 1,395 NY USO
28 Daniel Evans 1,359 NY USO
29 Hubert Hurkacz 1,353 NY USO
30 Milos Raonic 1,350 NY USO
31 Kei Nishikori 1,345 NY USO
32 Filip Krajinovic 1,343 NY USO
33 Borna Coric 1,320 NY USO
34 Jan-Lennard Struff 1,315 NY USO
35 Guido Pella 1,310 NY USO
36 Casper Ruud 1,279 NY USO
37 Marin Cilic 1,225 NY USO
38 Adrian Mannarino 1,191 NY USO
39 Reilly Opelka 1,177 NY USO
40 Nick Kyrgios 1,170
41 Albert Ramos-Vinolas 1,130 NY USO
42 Ugo Humbert 1,111 NY USO
43 John Millman 1,071 NY USO
44 Kyle Edmund 1,050 NY USO
45 Sam Querrey 1,045 NY USO
46 Lorenzo Sonego 1,030 USO
47 Miomir Kecmanovic 1,028 USO
48 Yoshihito Nishioka 1,007 USO
49 Jo-Wilfried Tsonga 1,005
50 Richard Gasquet 985 NY.Q USO
51 Alexander Bublik 965 NY.Q USO
52 Fernando Verdasco 945 USO
53 Pablo Andujar 942 NY.Q USO
54 Gilles Simon 935 NY.Q USO
55 Tennys Sandgren 923 USO
56 Feliciano Lopez 908 NY.Q USO
57 Tommy Paul 894 USO
58 Lucas Pouille 880
59 Jeremy Chardy 860 NY.Q USO
60 Pablo Cuevas 857 NY.Q USO
61 Aljaz Bedene 850 NY.Q USO
62 Juan Ignacio Londero 832 NY.Q USO
63 Steve Johnson 825 NY.Q USO
64 Jordan Thompson 823 NY.Q USO
65 Jiri Vesely 785 Prag NY.Q USO
66 Joao Sousa 776 NY.Q USO
67 Radu Albot 772 NY.Q USO
68 Mikael Ymer 759 NY.Q USO
69 Egor Gerasimov 744 NY.Q USO
70 Soonwoo Kwon 742 NY.Q USO
71 Pierre-Hugues Herbert 740 Prag PragII
72 Ricardas Berankis 731 NY.Q USO
73 Jannik Sinner 733 NY.Q USO
74 Philipp Kohlschreiber 729 Prag USO
75 Corentin Moutet 722 NY.Q USO
76 Attila Balazs 715 Prag NY.Q USO
77 Cameron Norrie 712 NY.Q USO
78 Federico Delbonis 711 Todi NY.Q USO
79 Gianluca Mager 711 Todi NY.Q USO
80 Laslo Djere 705 NY.Q USO
81 Frances Tiafoe 700 USO
82 Thiago Monteiro 699 NY.Q USO
83 James Duckworth 697 NY.Q USO
84 Marton Fucsovics 692 Prag NY.Q USO
85 Dennis Novak 686 NY.Q USO
86 Stefano Travaglia 684 Todi NY.Q USO
87 Yuichi Sugita 682 NY.Q USO
88 Andreas Seppi 671 Todi NY.Q USO
89 Nicolas Jarry 671
90 Yasutaka Uchiyama 669 NY.Q USO
91 Mikhail Kukushkin 661 NY.Q USO
92 Dominik Koepfer 643 Prag NY.Q USO
93 Vasek Pospisil 642 USO
94 Hugo Dellien 638 NY.Q USO
95 Gregoire Barrere 637 NY.Q USO
96 Andrej Martin 629 NY.Q USO
97 Alejandro Davidovich Fokina 627 NY.Q USO
98 Lloyd Harris 616 NY.Q USO
99 Roberto Carballes Baena 614 Todi NY.Q USO
100 Salvatore Caruso 595 NY.A USO
170 Mikael Torpegaard 304 14,70
279 Chun-hsin Tseng 159
287 Lorenzo Musetti 148
318 Carlos Alcaraz 127
817 Eric Vanshelboim 18 13,20
846 Holger Vitus Nodskov Rune  16 14,10 Vogau Anif
### August Holmgren 7 13,80
### Elmer Møller 1 13,50
D55* Frederik Løchte Nielsen 1.610 14,60
Christian Sigsgaard 14,10

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han normalt spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
Entry   torsdag 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep
Withdrawal tirsdag 04-aug 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep
Freeze torsdag 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt
Start   mandag 17-aug 24-aug 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 16. marts 2020 (UTR pr. 2. august)

No. Girls Årg. Point UTR Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
163 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,37
414 Johanne Christine Svendsen 2004 142,50 10,39
592 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,50 10,09
848 Natacha Schou 2004 54,50 9,31
1263 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,50
1399 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,65
1500 Nina Vicic 2002 15,50 8,56
1602 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 9,01
1645 Emilie Just-Bomholt 2005 12,00 8,94
1647 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,52
1755 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2357 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,26
2357 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2473 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,24
2493 Cecilie Wiche 2002 2,00 7,79
2684 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,14
2684 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,71
2766 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 7,91
Victoria Ilena Andersen 2003 8,85
Mille Moerk 2006 8,19
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,15
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,14
Isil Yurttas 2004 8,05
Frederikke Alberte Pape 2006 8,03
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,97
Sille Larsen 2003 7,91
Dicte Ingildsen 2005 7,66
Filippa Gaba Hansen 2003 7,47
Laura Brunkel 2006 7,46
Victoria Wiche 2002 7,14
Sarah Suljadzic 2006 6,92
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,92
Frederikke Birn 2004 6,69
Augusta Birn 2004 6,68
Melissa Zulkic 2004 6,63
Ophelia Mille Ruus 2006 6,22
Asta Ripperger 2003 5,98
Ena Arnautovic 2004 5,80


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
Entry   tirsdag *) 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt
Withdrawal tirsdag 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Freeze onsdag 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt
Start   mandag 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,09
50 Elmer Møller 2003 657,75 13,45
218 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 12,03
709 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,64
991 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,06
1009 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,08
1030 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,52
1250 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,32
1410 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,32
1457 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50 11,46
1597 Ervin Mesic 2004 7,75 11,05
2161 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,37
2435 Mikkel Ballisager 2003 0,75 9,84
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,10
Alexander Stage 2002 10,67
Theodor Boisen 2002 10,55
Alexander Garde 2002 10,47
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,82
Christopher Garde 2005 9,82
Niklas Jensen 2004 9,77
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,64
Alexander Borup 2004 9,58
Adam Tvede 2004 9,52
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
William Svendsen 2002 9,38
Noah Byrgesen 2002 8,88
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,85
Oliver Steines 2006 8,82
Victor Bech Frandsen 2003 8,78
Christoffer Hayes Hjelm 2002 8,54
Alexander Nordal Clausen 2006 8,39
Amir Albeg 2006 7,38
Fidel Nweke 2006 6,80