Når 2. kvalrunde til kvindernes French Open gennemføres, er de to 15-årige Marta Kostyuk og Diane Parry stadig blandt deltagerne

Mange husker formentlig, at 15-årige Marta Kostyuk med stor succes udnyttede, da hun fik wildcard til kvalifikationen ved Australian Open, idet hun efter 3 sejre i kvalifikationen vandt yderligere 2 kampe i hovedturneringen, inden hun blev stoppet af hendes 4. seedede ukrainske landsmand Elina Svitolina.

Den unge ukrainer vandt kort efter en $60.000 turnering i Burnie, og hun har for alvor vist, at hun kan begå sig blandt de “voksne” spillere, hvilket afspejles i hendes rangering, hvor hun allerede er godt på vej mod top 100.

Kostyuk tog det første skridt på vej mod deltagelse i endnu en Grand Slam turnering, da hun i 1. kvalrunde til French Open vandt 6-4, 4-6, 6-4 over Eri Hozumi (JPN).
Når torsdagens kvalkampe til French Open indledes kl. 1000, kan den første kamp på Court 16 mellem Marta Kostyuk og Martina Trevisan (ITA) følges på Eurosport Player.

En mindre kendt 15-årig er Diane Parry (FRA), der er no. 27 på ITFs junior-rangliste, og hun optræder derfor på Acceptance-listen til juniorernes udgave af French Open, bl.a. sammen med Clara Tauson, der formentlig opnår en 5-8. seedning.
Franskmanden har desuden fået et wildcard til kvalifikationen til de “voksnes” French Open, hvilket hun udnyttede med sejr i 1. kvalrunde med sejr 7-6(6), 1-6, 7-5 over Jana Fett (CRO), som var snublende tæt på at sende Caroline Wozniacki ud af Australian Open i 2. runde, men danskeren fik som bekendt vendt 1-5 til sejren, som banede vejen til hendes første Grand Slam triumf.

Diane Parry møder i 2. kvalrunde Rebecca Sramkova (SVK) i den 4. kamp på Court 18.
Forinden kan man også på Eurosport Player følge Rebecca Peterson (SWE) mod Francesca Di Lorenzo (USA) i den 3. kamp på Court 14.

Petersons landsmand Johanna Larsson vandt i 1/8-finalen i WTA-turneringen i Nürnberg 6-3, 6-0 over Christina Mchale (USA), og hun møder i kvartfinalen ved 1130-tiden Kristyna Pliskova (CZE).
Kampen kan følges på Bet365, Unibet m.v.

Ved ATP Challenger i Loughborough er Frederik Løchte Nielsen sammen med Joe Salisbury videre til kvartfinalen i double, hvor de kl. 12 møder Julian Ocleppo/Andrea Vavassori (ITA) i kvartfinalen.

Hos juniorerne kan man følge med på livescore, når Clara Tauson ved Grade A turneringen i Milano spiller 1/8-finale kl. 1000 mod Joanna Garland (TPE).

Ved Grade 2 turneringen i Budapest tabte Hannah Viller Møller i 1/8-finalen, men hun er videre til kvartfinalen i double.
Holger Vitus Nødskov Rune er videre til kvartfinalen, hvor han kl. 1000 møder Luciano Tacchi (ARG), som han senere på dagen spiller sammen med i kvartfinalen i double.


WTA International, May 19 NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP 2018 (GER) – Grus

TV-dækning: Bet365 m.fl.

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Centre – start 1030
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
NB 1330: (8) Katerina Siniakova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE)
NB 1500: Riske OR Cirstea vs. Bertens OR Flipkens
Double kamp

Show Court – start 1030
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. Alison Riske (USA)
NB 1200: 2 Double kampe

Resultater hovedturnering (udvalgte)

Kvartfinale
(8) Katerina Siniakova (CZE)  vs. (Q) Fanny Stollar (HUN)  7-5, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-4

1/8-finale
Alison Riske (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 6-4, 6-4
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Mona Barthel (GER) 6-7(2), 6-2, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Nadia Podoroska (ARG) 7-6(6), 6-2

(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 7-5, 6-4
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 7-5

R32
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (1/WC) Sloane Stephens (USA) 5-7, 6-4, 7-6(3)
Alison Riske (USA) vs. (Q) Mandy Minella (LUX) 6-1, 7-6(2)
Madison Brengle (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-1, 6-3
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
(3) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Dejana Radanovic (SRB) 6-1, 6-1
Mona Barthel (GER) vs. Carina Witthoeft (GER) 7-5, 6-3
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (7) Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(5), 2-6, 7-6(2)

(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Anna Zaja (GER) 2-6, 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Kuzlova (UKR) 6-3, 6-4
Heather Watson (GBR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 3-6, 7-6(3)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
Johanna Larsson (SWE) vs. (5) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 3-3 Ret’d
Christina Mchale (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 7-6(5)
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Katharina Hobgarski (GER) 7-6(6), 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Julia Goerges (GER) 6-2, 6-7(8), 7-6(5)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-n%C3%BCrnberg-germany-1068#orderofplay

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (9) Anna Zaja (GER) vs. Katharina Gerlach (GER) 7-6(2), 6-3
QFi: Anna Zaja vs. Anastasia Zarycka (CZE) 6-7(9), 6-3, 6-4


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Patrice Dominguez – start 1400
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (5/WC) Dominika Cibulkova (SVK)
(1) Asleigh Barty (AUS) vs. (3) Anasatasia Pavlyuchenkova (RUS)
Double kamp

TV-dækning: Tv2 Play fra 1400
Alle kampe vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-strasbourg-france-406#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-4
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (8) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-1, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (7) Danielle Collins (USA) 4-6, 7-5, 6-2
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (6) Timea Babos (HUN) 7-6(2), 4-6, 6-2

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Lucie Safarova (CZE) 6-2, 6-3
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (LL) Elena Rybakina (RUS) 6-3, 7-6(2)
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-1, 6-4
Samantha Stosur (AUS) vs. (2) Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-4

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (LL) Luksika Kumkhum (THA) 6-4, 6-4
Pauline Parmentier (FRA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-4, 7-6(8)
Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 3-6, 6-1, 6-4
(7) Danielle Collins (USA) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 4-6, 6-3
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-0, 6-0
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Tereza Mirdeza (CRO) 6-3, 7-6(4)
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Katarzyna Piter (POL) 6-2, 6-4
(6) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-0

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 2-6, 7-5, 6-2
(WC) Lucie Safarova (CZE) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 4-6, 6-3
(LL) Elena Rybakina (RUS) vs. Andrea Gamiz (VEN) 6-3, 6-1
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Magda Linette (POL) 4-6, 7-6(1), 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-4, 6-2
Reka-Luca Jani (HUN) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 7-5
Samantha Stosur (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(2) Daria Gavrilova (AUS) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(8), 7-6(6)


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon (FRA) – Grus

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Court Central – start 1300
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) – TBF 6-7(4), 7-6(0)
NB 1430: Gilles Simon (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR)
Dusan Lajovic (SRB) vs. Thiem OR Garcia-Lopez
Double kamp

Court 1 – start 1230
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com viser kampe fra Court Central

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/lyon/7694/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-7(4), 7-6(0) (opdateres..)
Dusan Lajovic (SRB) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-1
Gilles Simon (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 4-6, 6-4, 7-6(5)
Cameron Norrie (GBR) vs. (2) John Isner (USA) 7-6(1), 6-4

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Calvin Hemery (FRA) 7-6(4), 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Jack Sock (USA) 7-6(6), 6-2
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) filip Horansky (SVK) 6-4, 7-5

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Federico Coria (ARG) 6-2, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (LL) Joris De Loore (BEL) 7-6(3), 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-1, 6-4
(2) John Isner (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(3), 6-3

R32
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) LasloDjere (SRB) 7-6(3), 6-7(4), 6-3
Calvin Hemery (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-7(4), 7-5, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5/WC) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 4-6, 6-1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 6-2
(Q) Filip Horansky (SVK) vs. (7) Joao Sousa (POR) 6-4, 3-6, 6-4

(LL) Federico Coria (ARG) vs. Nicolas Kicker (ARG) 4-6, 6-1, 7-5
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Jordi Samper-Montana (ESP) 6-4, 6-2
Maximillian Marterer (GER) vs. (6) Gael Monfils (FRA) 2-6, 6-4, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 7-6(5), 6-1
Radu Albot (MDA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-7(7), 7-5, 6-4


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center Court – start 1400:
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER)
Steve Johnson (USA) vs. Marton Fucsovics (HUN)
Double kamp

Court 1 – start 1630
Double kamp

TV-dækning: Tennistv viser kampene fra Center Court
Eurosport 2: 1400-1800

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/geneva/322/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(6) Steve Johnson (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (3/WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-0
Peter Gojowczyk (GER) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7(3), 6-3
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(5)

1/8-finale
Guido Pella (ARG) vs. (1) Sam Querrey (USA) 7-5, 6-7(6), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-4, 4-6, 6-3
(3/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(5), 6-4

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-5, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (4/WC) David Ferrer (ESP) 6-2, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-2
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Noah Rubin (USA) 6-7(5), 6-2, 6-2

R32
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4
(Q) Lukas Rosol (CZE) vs. Jiri Vesely (CZE) 2-6, 7-6(5), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Marius Copil (ROU) 7-6(4), 6-3
Jared Donaldson (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 5-7, 6-4, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Ray Harrison (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-2

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 6-4
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-2
Peter Gojowczyk (GER) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 4-6, 7-6(1)
Mirza Basic (BIH) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 5-7, 6-3, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 1-6, 6-1, 6-0
(Q) Noah Rubin (USA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) vs. 7-6(4), 6-4


Grand Slam, French Open, Kvalifikation

TV-dækning: Eurosport og Eurosport Player fra mandag

Spilleprogram fredag

** Court 6 ** Début à 10h00
1 QM 3 Ruben BEMELMANS (BEL)[3] contre Thomaz BELLUCCI (BRA)
2 QM 3 Santiago GIRALDO (COL) contre Simone BOLELLI (ITA)[20]
3 QD 3 Evgeniya RODINA (RUS)[10] contre Francesca SCHIAVONE (ITA)
4 QD 3 Rebecca PETERSON (SWE)[2] contre Ysaline BONAVENTURE (BEL)[21]

** Court 7 ** Début à 10h00
1 QM 3 Bernard TOMIC (AUS) contre Goncalo OLIVEIRA (POR)
2 QD 3 Irina BARA (ROU) contre Caroline DOLEHIDE (USA)[17]
3 QD 3 Georgina GARCIA PEREZ (ESP) contre Harmony TAN (FRA)

** Court 8 ** Début à 10h00
1 QM 3 Elias YMER (SWE)[13] contre Prajnesh GUNNESWARAN (IND)
2 QD 3 Viktorija GOLUBIC (SUI)[6] contre Anna KALINSKAYA (RUS)
3 QD 3 Veronika KUDERMETOVA (RUS) contre Barbora KREJCIKOVA (CZE)

** Court 9 ** Début à 10h00
1 QM 3 Carlos TABERNER (ESP) contre Oscar OTTE (GER)
2 QM 3 Peter POLANSKY (CAN)[14] contre Jozef KOVALIK (SVK)
3 QD 3 Rebecca SRAMKOVA (SVK) contre Magdalena FRECH (POL)

** Court 12 ** Début à 10h00
1 QM 3 Martin KLIZAN (SVK)[10] contre Juan Ignacio LONDERO (ARG)
2 QM 3 Guido ANDREOZZI (ARG)[9] contre Mohamed SAFWAT (EGY)

** Court 14 ** Début à 10h00
1 QD 3 Arantxa RUS (NED)[3] contre Deborah CHIESA (ITA)
2 QD 3 Grace MIN (USA) contre Martina TREVISAN (ITA)
3 QD 3 Bianca ANDREESCU (CAN) contre Richel HOGENKAMP (NED)[22]
4 QD 3 Alexandra DULGHERU (ROU) contre Tamara KORPATSCH (GER)

** Court 16 ** Début à 10h00
1 QM 3 Jaume MUNAR (ESP) contre Duckhee LEE (KOR)
2 QM 3 Rogerio DUTRA SILVA (BRA)[6] contre Zdenek KOLAR (CZE)

** Court 18 ** Début à 10h00
1 QM 3 Casper RUUD (NOR) contre Alexandre MULLER (FRA)
2 QD 3 Mariana DUQUE-MARINO (COL)[7] contre Dalila JAKUPOVIC (SLO)[13]
3 QM 3 Alessandro GIANNESSI (ITA) contre Ernests GULBIS (LAT)

TV-dækning: Eurosport Player 0930-2130
Eurosport 2: 1200-1600

Lodtrækning til hovedturnering: Eurosport 1: 1900-2000

Resultater Women’s singles (udvalgte)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Resultater Men’s singles (udvalgte)

QFi:
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 21)

Loughborough (GBR) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (616) Remi Boutillier (FRA) 6-7(2), 7-6(10), 6-1
Q16: Frederik Løchte Nielsen vs. (881) Simon Carr (IRL) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte Nielsen vs. (838) Johannes Haerteis (GER) 7-6(2), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [7] (277) David Guez (FRA) 2-6, 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. Scott Clayton/Luke Johnson (GBR) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Løchte/Salisbury vs. Julian Ocleppo/Andrea Vavassori (ITA) 5-7, 6-0, [10-8]

Semifinale: Løchte/Salisbury vs. Nathaniel Lammons (USA(/Robert Galloway (USA)

Mestre (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [4] (326) Federico Gaio (ITA) vs. (372) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 21)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Singles kvalifikation

QFi: [2] (1213) Olga Helmi (DEN) – bye

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1213) Olga Helmi (DEN) vs. (1008) Miriana Tona (ITA) 1-6, 0-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
Olga Helmi (DEN)/Maria Vittoria Viviani (ITA) vs. Brittany Collens (USA)/Celine Fritsch (GER) 1-4 Ret’d (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 21)

Grade A, 59th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64:
[5] (11) Clara Tauson (DEN) vs. (38) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 6-2

R32:
Clara Tauson vs. (39) Ana Makatsaria (GEO) 6-1, 6-3

1/8-finale:
Clara Tauson vs. [12] (22)Joanna Garland (TPE) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Clara Tauson vs. [1] (4) Xin Yu Wang (CHN) – fre 1000

Girls doubles

1/8-finale:
(3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Mariam Dalakishvili (GEO)/Ania Hertel (POL) 6-3, 6-3

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. Gergana Topalova (BUL)/Daniela Vismane (LAT) 6-3, 6-0

Semifinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) – fre ca. 1300

Livescore på “Tennis-Ticker” – http://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=3694


Grade 2, Alfa TI Cup, Budapest (HUN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(121) Luciano Tacchi (ARG) vs. [5] (88) Peter Makk (HUN) 6-7(4), 7-6(4), 6-2
(119) Axel Nefve (USA) vs. (165) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-4
(LL) (469) Janos Fekete (SVK) vs. (WC) (1000) Dominik Buzonics (HUN) 6-0, 6-0
[4] (87) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (908) Alex Bancila (USA) 6-1, 4-6, 6-2

1/8-finale:
(121) Luciano Tacchi (ARG) vs. (119) Axel Nefve (USA) 6-1, 6-3
Holger Rune vs. (LL) (469) Janos Fekete (SVK) 6-3, 7-5

Kvartfinale:
Holger Rune vs. (121) Luciano Tacchi (ARG) 7-5, 3-6, 6-2
(109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) vs. [6] (97) Eliot Spizzirri (USA) 7-5, 6-3

Semifinale
[7] (103) Gauthier Onclin (BEL) vs. Evzen Holis (CZE) – fre 1000 C1
Holger Rune vs. (109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) – fre 1000 C2

Girls singles hovedturnering

R32:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (544) Eleonora Alvisi (ITA) 6-1, 6-2
(Q) Oana Smaranda Corneanu (ROU) vs. [7] (96) Sinja Kraus (AUT) 6-2, 7-5

1/8-finale:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Oana Smaranda Corneanu (ROU) 4-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/James Story (GBR) vs. Alex Bancila/Mark Mandlik (USA) 6-4, 6-4
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Luciano Tacchi (ARG) vs. Martins Rocens (LAT)/Alexander Shevchenko (RUS) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(1) Louis Herman/Gauthier Onclin (BEL) vs. Vanshelboim/Story 6-3, 3-6, [10-5]
Rune/Tacchi vs. (WC) Dominik Buzonics/Zsombor Velcz (HUN) 6-2, 5-7, [14-12]

Semifinale:
Rune/Tacchi vs. (2) Axel Nefve/William Woodall (USA) – fre NB 1300 C2

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Hannah Viller Møller (DEN)/Niluka Madurawe (USA) vs. (A) Adrienn Horvath/Reka Szalai (HUN) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Møller/Madurawe vs. Melania Delai (ITA)/Andjela Skrobonja (SRB) 3-6, 0-6 (torsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage