Både Caroline Wozniacki og Petra Kvitova risikerer med nederlag at chancen for semifinale ved WTA-slutspillet fordufter

WTA-slutspillet har udviklet sig stik modsat af, hvad de fleste havde forventet, idet det er blevet til sejre af de 4 lavest rangerede i alle kampene i den første runde i både White Group og Red Group.

Da både Caroline Wozniacki og Petra Kvitova i deres første kamp tabte i 2 sæt, vil et nyt nederlag med stor sandsynlighed betyde, at en plads i semifinalen kun vil være en teoretisk mulighed.
Derfor er rådet til danskeren, at hun bør betragte fortsættelsen af turneringen som en ganske almindelig cup-turnering, hvor taberen er ude, mens vinderen stadig kan vinde turneringen, hvis resten af kampene vindes.

Derimod vil vinderen af det andet opgør mellem Elina Svitolina og Karolina Pliskova have stærke kort på hånden, og med en sejr i 2 sæt måske endda have råd til at tabe den sidste puljekamp på torsdag, og alligevel være næsten sikker på en plads i semifinalen.

Begge kampe kan følges på TV2 Sport og WTATV.com fra kl. 1330.

TV3 Sport viser ifølge TV-guiden ikke kampe tirsdag fra nogen af de to ATP 500 turneringer, som afvikles i Wien og Basel i denne uge, men alle singler fra begge turneringer bliver vist på Tennistv.com, og der vises desuden kampe fra Viaplay.

I både Wien og Basel er 1. seedede på hjemmebane, og kl. 17 i Wien spiller 1. seedede Dominic Thiem mod Ruben Bemelmans (BEL), som er videre fra kvalifikation.
I Basel spiller 1. seedede Roger Federer kl. 19 mod Filip Krajinovic (SRB).


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(6) Elina Svitolina (CZE) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-2, 6-4

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 3-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 6-3

(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) – tor NB 1000cet
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (6) Elina Svitolina (CZE) – tor NB 1330cet

Red Group
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 7-5, 4-6, 6-1
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 1-6, 6-3, 6-4

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) – ons 1330
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (5) Sloane Stephens (USA) – ons næste

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (5) Sloane Stephens (USA) – fredag
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Kiki Bertens (NED) – fredag

Doubles
(3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) – tor 0730cet
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZe) vs. Nicole Melichar (USA)/Kveta Peschke (CZE) – tor ca. 1500cet

TV-dækning onsdag: TV2 Sport, WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (31 kampe)

Deltagere: Thiem, Anderson, Dimitrov, Isner, Nishikori, Coric, Fognini, Edmund m.fl.

Spilleprogram onsdag

Center Court – start 1300
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA)
NB 1400: Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Dennis Novak (AUT)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ)
NB 1730: (2) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Jurgen Melzer (AUT)
(6) Borna Coric (CRO) vs. Lucas Pouille (FRA)

Next Gen Court – start 1300
Double kamp
NB 1430: (8) Kyle Edmund (GBR) vs. Diego Schwartzman (ARG)
Marton Fucsovics (HUN) vs. (7) Fabio Fognini (ITA)
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com (singler begge baner), Viaplay

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 7-6(5)
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Sam Querrey (USA) (Opdateres..)
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 6-2
(LL) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6(3), 6-0
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 1-6, 6-0, 7-5
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(6), 6-3, 6-4
(4) John Isner (USA) vs. (LL) Cameron Norrie (GBR) 6-7(1), 6-4, 7-6(7)
(6) Borna Coric (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-0, 7-5
Lucas Pouille (FRA) vs. PHilip Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Jurgen Melzer (AUT) vs. Milos Raonic (CAN) vs. 7-6(6), 7-5
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 7-6(6), 6-4

Kvalfinale:
(4) Mikhail Kukushin (KAZ) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (31 kampe), Viaplay

Deltagere: Federer, A. Zverev, Cilic, Tsitsipas, Sock, Cecchinato, Medvedev, Bautista Agut, Shapovalov, Wawrinka m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Center Court – start 1300
NB 1900: (1) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Gilles Simon (FRA)

TV-dækning: Tennistv.com (singler begge baner), Viaplay

Spilleprogram onsdag

Center Court – start 1300
Double kamp
NN 1500: (5/WC) Jack Sock (USA) vs. Ernests Gulbis (LAT)
NB 1700: (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA)
NB 1900: (2) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED)
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Marius Copil (ROU)

Court 1 – start 1300
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Joao Sousa (POR)
(LL) Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA)
2 Double kampe
NB 2100: (WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Taylor Fritz (USA)

Resultater (udvalgte)

R32
NB 1700: Jan-Lennard Struff (GER) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 6-2
Peter Gojowczyk (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 1-6, 7-5, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 7-5
(WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 6-0, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Ryan Harrison (USA) 6-2, 7-6(8)
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-2
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Mathew Ebden (AUS) 7-6(4), 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
43 udvalgte)

Brest

R32: (135) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (351) Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: Elias Ymer (SWE) vs. [7] (101) Lorenzo Sonego (ITA) – ons ca. 1400

Las Vegas (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

R32
[3] (127) Casper Ruud (NOR) vs. (251) Mitchell Krueger (USA) – onsdag?
(WC) (479) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (234) Cem Ilkel (TUR) – tir ca. 2300cet

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 43)

$25.000, Waco Regional $25K Men’s Collegiate Series, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64: [9] (1639) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Albert Creixell Gine (ESP) 6-3, 6-1
Q32: Benjamin Hannestad vs. Adam Krull (USA) 2-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64: Martin Nygaard (DEN) vs. Christoffer Sander Nordby (DEN) 6-2, 2-6, 6-4
Q32: Martin Nygaard vs. [5] (1286) Maxence Bertimon (FRA) 3-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 43)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Livestream Court 2 (C2): http://live.itftennis.com/en/live-streams

Singles kvalifikation

Q32
(890) Cori Gauff (USA) vs. [12] (603) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4
[4] (469) Gabriela Ce (BRA) vs. Daria Frayman (RUS) 7-6(3), 6-1
(715) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [10] (579) Jade Suvrijn (FRA) 6-4, 6-1
Olivia Gram (DEN) vs. [8] (557) Alice Matteucci (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)

QFi (mandag)
[1] (384) Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [5] (495) Lisa Matviyenko (GER) 2-6, 6-2, 7-5

Singles hovedturnering

R32: Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (LL) (577) Nefisa Berberovic (BIH) 6-3, 6-4


$15.000, LOUSADA INDOOR OPEN I (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (932) Olga Helmi (DEN) vs. (1076) Ana Filipa Santos (POR) – ons ca. 1500cet


$15.000, Djursholm Ladies (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) – ons ca. 1230
(1175) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1056) Sofia Dmitrieva (RUS) 6-1, 6-0

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 43

2018 ITF Junior Masters, Chengdu (CHN) – Hardcourt
24-28. oktober

Girls singles:
1. Xiyu Wang (CHN)
2. En Shou Lian (TPE)
3. Xinyu Wang (CHN)
4. Maria Camila Osorio Serrano (COL)
5. Clara Burel (FRA)
6. Clara Tauson (DEN)
7. Eleonora Molinaro (LUX)
8. Leylah Annie Fernandez (CAN)

Boys singles:
1. Chun Hsin Tseng (TPE)
2. Sebastian Baez (ARG)
3. Hugo Gaston (FRA)
4. Lorenzo Musetti (ITA)
5. Nicolas Mejia (COL)
6. Adrian Andreev (BUL)
7. Brandon Nakashima (USA)
8. (WC) Tao Mu (CHN)


Grade 4, PTT- ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(8) (563) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1774) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2817) Prachaya Baibong (THA) 6-1, 2-6, 7-5
(1597) Kevin Chen (DEN) vs. Sirathee Chimoye (THA) 1-6, 3-6 (man)

R32
Carl Emil Overbeck vs. (Q) Allen Botic (SWE) 6-1, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (334) Ibrokhimjon Urinov (UZB) 2-6, 3-6

Boys doubles

R32
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye
Oskar Brostrøm Poulsen/Kevin Chen (DEN) vs. Phuwish Lee/Pasawee Reansuwong (THA) 6-3, 6-7(4), [10-7]

1/8-finale
Overbeck/Raad vs. Siwanat Auytayakul/Supaset Sincharoenwattana (THA) 6-4, 6-1
Poulsen/Chen vs. (4) Romain Faucon (BEL)/Max Westphal (FRA)

Girls singles hovedturnering

R64
[12] (577) Alisha Ali Hussain (DEN) – bye
(2362) Martha-Elisa Stemann (DEN) vs. (2098) Paranut Lumjeaktest (THA) 6-2, 6-1

R32
Alisha Ali Hussain vs. (2228) Nattanicha Kaewcharoenwong (THA) 4-6, 6-7(5)
Martha-Elisa Stemann vs. [3] (207) Lunda Kumhom (THA) 1-6, 6-4 Ret’d

Sidstnævnte kamp er omtalt i dette opslag fra EuroElite

1/8-finale: Martha-Elisa Stemann vs. [13] (645) Milica Bojic (BIH)

 

Efter dag 1

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage