WTATV viser rumænske topnavne i alle 4 kampe fra Centre Court i Bucharest, og i Båstad er både Mikael og Elias Ymer på plakaten sammen med de spanske stjerner Fernando Verdasco og David Ferrer

Selvom WTA-ranglistens no. 1 Simona Halep ikke deltager i WTA International turneringen BRD Bucharest Open i hjemlandet, er der stadig en række rumænske topnavne, som publikum kan heppe på i hver eneste kamp på Centre Court, hvor der er en seedet rumæner på den ene side af nettet i alle kampe.

Rumænien har 6 spillere i top 100, og både no. 25 Mihaela Buzarnescu, no. 42 Irina-Camelia Begu, no. 57 Sorana Cirstea samt no. 66 Ana Bogdan optræder på Centre Court, og de kan desuden følges på WTATV.com, som desuden viser single-kampene fra både Grandstand og Court 4.
På grund af de mange rumænske stjerner, bliver der ikke plads på Centre Court til 1. seedede Anastasija Sevastova (LAT), som i stedet spiller 2. kamp på Grandstand mod Dalila Jakupovic (SLO).
Både i kampen forinden og i den efterfølgende kamp på Grandstand er der rumænske spillere på programmet, når no. 151 Irina Bara spiller kl. 13 og no. 260 Andrea Rosca spiller den sidste kamp på Grandstand.

På Court 4 spiller den tidligere russiske topspiller Vera Zvonareva kl. 13 mod sin landsmand Ekaterina Alexandrova, og på samme bane kan man derefter følge 4. seedede Petra Martic (CRO) og til sidst Laura Siegemund (GER).

Tennistv.com byder på nogle store spanske navne, som har været med til at præge sporten i mange år, idet 5. seedede Fernando Verdasco indleder på Centre Court kl. 11 mod Lorenzo Sonego (ITA), og i den fjerde og sidste kamp spiller 7. seedede David Ferrer mod Zdenek Kolar (CZE).

Desuden kan hjemme-publikummet følge de svenske brødre Mikael og Elias Ymer (billedet), som spiller den 2. og 3. kamp på Centre Court, hvor Mikael først møder Denis Istomin (UZB) og Elias derefter Thiago Monteiro (BRA).

Tennistv viser desuden ATP-kampe fra både Umag og Newport.

Lodtrækning med udfordringer ved U16 EM

Under Tennis Europe sektionen herunder fremgår, hvem både Holger Vitus Nødskov Rune og Elmer Møller kan møde i de indledende runder ved U16 EM i Moskva.

Holger er seedet 1 og oversidder i 1. runde (R128), og hans modstander i 2. runde findes tirsdag i opgøret mellem Alex-Andre Ojassalu (EST) og Christos Nikoloulis (GRE).
Da seedningerne er foretaget efter Tennis Europes rangliste, som afviger en del fra ITF-ranglisten, kan Holger allerede i kvartfinalen møde Carlos Alcaraz Garfia, der er blandt favoritterne til titlen.

Elmer, der er useedet, er ligeledes oversidder i 1. runde, og det samme er hans første modstander Martin Breysach (FRA), der for få uger siden var i finalen ved to Grade 4 turneringer i Tunesien, hvor den sidste i Mahdia blev vundet af franskmanden.
Elmer har også for nylig været i to Grade 4 finaler, som begge blev vundet, så det bliver formentlig to spillere med god selvtillid, der møder hinanden tirsdag ved 12-tiden.

Hvis Elmer klarer de to første forhindringer, kan han i 3. runde møde 2. seedede Matas Vasiliauskas (LTU), hvis seedning primært er baseret på resultater fra Tennis Europe, hvorimod Elmer på ITF-ranglisten er rangeret væsentlig højere end ungareren.

Elmer og Holger stiller desuden op sammen i double, hvor de allerede i deres 2. kamp kan møde det 5. seedede spanske par Carlos Alcaraz Garfia og Mario Gonzalez Fernandez.

Resultaterne fra danskernes kampe vil daglig blive opdateret i “Dagens kampe”, og Tennisavisen forventer desuden at få meldinger undervejs fra turneringen.


WTA International, BRD Bucharest Open (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTA TV fra mandag, TV2 Sport fra torsdag

Deltagere: Sevastova, Buzarnescu, Begu, Martic, Cirstea, Bogdan, Parmentier, Hercog m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1300cet
(2) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Danka Kovinic (MNE)
(3) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ons Jabeur (TUN)
(5) Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Cagla Buyukakcay (TUR)
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

Grandstand – start 1300cet
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Irina Bara (ROU)
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
(Q) Claire Liu (USA) vs. (WC) Andreea Rosca (ROU)

Court 4 – start 1300cet
Vera Zvonareva (RUS) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
(4) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Rebecca Sramkova (SVK)
Laura Siegemund (GER) vs. Jasmine Paolini (ITA)

TV-dækning: WTATV.com viser kampe fra alle 3 ovennævnte baner

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1300cet
(8) Polona Hercog (SLO) vs. (Q) Irina Bara (ROU)
(7) Pauline Parmentier (FRA) vs. Yafan Wang (CHN)
(2) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Tamara Zidansek (SLO)
NB 1930: (1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Arantxa Rus (NED)

TV-dækning: WTATV.com viser alle kampe på Centre Court

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bucharest-romania-1079#orderofplay


WTA International, Ladies Championships Gstaad by Ixion Services (SUI) – Grus

TV-dækning: Livestream fra bettingsider som Bet365, Unibet mv.

Deltagere: Cornet, Larsson, Kuzmova, Witthoeft, Stosur, Arruabarrena, Voegele, Golubic

Spilleprogram tirsdag

Roy Emerson Arena – start 1300
(1) Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP)
(5) Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Francesca Schiavone (ITA)
NB 1530: (8) Viktorija Golubic (SUI) vs. Antonia Lottner (GER)
NB 1730: Eugenie Bouchard (CAN) vs. Timea Bacsinszky (SUI)

Court 1 – start 1030
Carina Witthoeft (GER) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
(Q) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. (WC) Patty Schnyder (SUI)
Saisai Zhen (CHN) vs. (Q) Conny Perrin (SUI)
Double kamp

Sportzentrum 1 – start 1030
Elitsa Kostova (BUL) vs. Anna Kalinskaya (RUS)
(3) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA)
2 Double kampe

TV-dækning: Singlekampe på alle 3 baner vises på Bet365, Unibet m.v.

Spilleprogram onsdag

Roy Emerson Arena – start 1300
Mandy Minella (LUX) vs. Tereza Martincova (CZE)
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Elitsa Kostova (BUL)
Double kamp
NB 1530: (2) Johanna Larsson (SWE) vs. (WC) Leonie Kung (SUI)
NB 1730: (7) Stefanie Voegele (SUI) vs. Tamara Korpatsch (GER)

Court 1 – start 1030
Double kamp
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS)
Mona Barthel (GER) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
Double kamp

TV-dækning: Singlekampe på begge baner vises på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-gstaad-switzerland-1094#orderofplay


ATP 250, SkiStar Swedish Open (SWE) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com 22 kampe fra mandag

Deltagere: Schwartzman, Carreno Busta, Fognini, Gasquet, Verdasco, Mayer, Ferrer, Millman

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. Lorenzo Sonego (ITA)
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE)
Thiago Monteiro (BRA) vs. Elias Ymer (SWE)
(7) David Ferrer (ESP) vs. (Q) Zdenek Kolar (CZE)

TV-dækning: Kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Court 1 – start 1100
Radu Albot (MDA) vs. Pedro Sousa (POR)
Horacio Zeballos (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG)
(8) John Millman (AUS) vs. Guido Andreozzi (ARG)

Court 2 – start 1100
(Q) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Gastao Elias (POR)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Simone Bolelli (ITA)
Gerald Melzer (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA)

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
(LL) Henri Laaksonen (SUI) vs. Matteo Berrettini (ITA)
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Simone Bolelli (ITA)
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. Pedro Sousa (POR)
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA)

TV-dækning: Tennistv.com

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/bastad/316/daily-schedule


ATP 250, Plava Laguna Croatia Open Umag (CRO) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com 13 kampe fra mandag

Deltagere: Edmund, Dzumhur, Cecchinato, Rublev, Ramos-Vinolas, Haase, Sousa, Paire

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Goran Ivanisevic Stadium – start 1730
(9) Maximilian Marterer (GER) vs. (WC) Nino Serdarusic (CRO)
(7) Joao Sousa (POR) vs. Aljaz Bedene (SLO)
(Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. Franko Skugor (CRO)

TV-dækning: Tennistv.com viser kampe fra Goran Ivanisevic Stadium

Grandstand – start 1700
(6) Robin Haase (NED) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
(8) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN)
Double kamp
NB 2030: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. Nicolas Jarry (CHI)

Court 1 – start 1700
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Alexey Vatutin (RUS)
(Q) Stefano Travaglia (ITA) vs. Jiri Vesely (SRB)
Double kamp

Court 2 – start 1700
Dusan Lajovic (SRB) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO)
Double kamp

Court 4 – start 1700
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Evgeny Donskoy (RUS)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/umag/439/daily-schedule


ATP 250, Dell Technologies Hall of Fame Open, Newport (USA) – Græs
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com 21 kampe fra mandag

Deltagere: Mannarino, Zverev, Johnson, Ebden, Harrison, Muller, De Minaur, Kudla m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Stadium – start 1700cet
(Q) Benard Tomic (AUS) vs. Dudi Sela (ISR)
(6) Gilles Muller (LUX) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
(5) Ryan Harrison (USA) vs. Nicolas Mahut (FRA)
(7) Alex de Minaur (AUS) vs. Ivo Karlovic (CRO)

TV-dækning: Singler fra Stadium vises på Tennistv.com

Court 1 – start 1700cet
(Q) JC Aragone (USA) vs. Marcel Granollers (ESP)
(WC) Christian Harrison (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS)
Double kamp

Court 2 – start 1700cet
Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (WC) Jason Jung (TPE)
2 Double kampe

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 29)

Astana (KAZ) – Grus

Gatineau (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

San Benedetto (ITA)

Scheveningen (NED)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 29)

$15.000, III TORNEO INTERNACIONAL CIUDAD DE DON BENITO (ESP) – Carpet

Singles hovedturnering

R32: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP) 6-3, 6-0
1/8-finale: Olga Helmi vs. [7] (866) Angela Fita Boluda (ESP)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

2018 European Junior Championships 16 & Under, Moskva (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
1 (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
4 Christos Nikoloulis (GRE) vs. Alex-Andre Ojassalu (EST) 4-6, 6-1, 6-3

51 Jerome Kym (SUI) vs. Leo Borg (SWE) 6-2, 6-1
62 Stijn Pel (NED) vs. Lovro Suevich (CRO) 6-2, 6-4

109 Guy Den Ouden (NED) vs. Giorgi Giorgadze (GEO) 6-0, 6-0
126 Raphael Collignon (BEL) vs. Photos Photiades (CYP) 6-2, 6-3

R64
1 (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Christos Nikoloulis (GRE) – ons 0800cet C1
6 Dawid Taczala (POL) vs. 8 Romain Faucon (ROU) 7-5, 3-6, 6-1
9 Lazar Milicevic (SRB) vs. Ilya Snitari (MDA) 6-4, 6-3
14 Radu Mihai Papoe (ROU) vs. (15) Michael Frank (AUT) 6-4, 6-1

17 (10) Egor Agafonov (POL) vs. Antreas Djakouris (CYP) – ons
22 Jack Pinnington Jones (GBR) vs. Max Bakken (NOR) 7-5, 6-4
27 Leonardo Malgaroli (ITA) vs. Danilo Raicevic (MNE) 6-1, 6-1
32 (5) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Miguel Gomez (POR) – ons

33 (4) Artur Soghoyan (ARM) vs. Blaz Vidovic (SLO) – ons
48 (14) Matas Bruzas (LTU) vs. Vitek Horak (CZE) – ons

49 (12) Drazen Petrovic (BIH) vs. Jerome Kym (SUI) – ons
64 (7) Terence Atmane (FRA) vs. Stijn Pel (NED) – ons

65 (8) Stefan Popovic (SRB) vs. Felix Gill (GBR) – ons
80 (11) Lukas Neumayer (AUT) vs. Mario Gonzalez Fernandez (ESP) – ons

83 Luciano Darderi (ITA) vs. (13) Martin Krumich (CZE) 6-1, 6-2
96 (3) Peter Fajta (HUN) vs. Aleksandr Myagkov (POL) – ons

97 (6) Alibek Kachmazov (RUS) vs. Alexander Gaponenko (ISR) – ons
103 Isac Stroemberg (SWE) vs. Felix Norby (NOR) 6-4, 6-2

113 (16) Dragos Petre Popeanga (ROU) vs. Vedran Radonjanin (MKD) 2-6, 6-4, 6-2
118 Elmer Møller (DEN) vs. Martin Breysach (FRA) 6-4, 6-3
121 Daniil Ostapenkov (BLR) vs. Yura Martirosyan (ARM) 6-1, 6-1
128 (2) Matas Vasiliauskas (LTU) vs. Raphael Collignon (BEL) – ons

R32
1 (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)? vs. Dawid Taczala (POL)
9 Lazar Milicevic (SRB) vs. Radu Mihai Papoe (ROU)

83 Luciano Darderi (ITA) vs. Nikolay Nedelchev (BUL)

118 Elmer Møller (DEN) vs. (16) Dragos Petre Popeanga (ROU)
128 (2) Matas Vasiliauskas (LTU)? vs. Daniil Ostapenkov (BLR)

Boys doubles

R64: (9) Elmer Møller/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Elmer/Holger vs. Antreas Djakouris/Photos Photiades (CYP) – ons 5. match C10

Girls singles hovedturnering

R64
Magdalini Adamopoulou (GRE) vs. Ella Haavisto (FIN) 6-2, 6-2
Maria Petrovic (SWE) vs. Simona Ogescu (ROU) 6-2, 6-2
Klara Milicevic (SWE) vs. Yeva Avetisyan (ARM) 6-3, 6-2
Betina Tokac (TUR) vs. Emilie Elde (NOR) 7-5, 7-6(1)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage