Novak Djokovic og Juan Martin Del Potro har begge været plaget af skader, men er tilbage i storform og klar til US Open finalen

I de seneste sæsoner har flere af de spillere, der i årevis har domineret herretennis, været ramt af skader, hvilket burde åbne op for muligheden for, at nogle af de såkaldte NextGen spillere greb chancen og begyndte at vinde nogle af de store Grand Slam titler, men indtil videre har det forsat været “Big Five”, der har sat sig på titlerne.

Det bliver heller ikke NextGen, der vinder US Open i 2018, hvor det er 2009 vinderen Juan Martin Del Potro (ARG) og vinderen fra 2011 og 2015, Novak Djokovic (SRB), der mødes i finalen.
Djokovic har derudover været finalist i 2007, 2010, 2012, 2013 og 2016, og i det indbyrdes regnskab mod Del Potro fører serberen 14-3, og selvom Djokovic har været til at tale med efter tilbagekomsten fra en skade, er han tilsyneladende tilbage ved fuld styrke, og han undgår ikke at påtage sig favoritværdigheden.

Del Potro har været langt mere plaget af skader, og det var tvivlsomt om han nogensinde ville være i stand til at vende tilbage til toppen efter store problemer med et håndled, som omtalt i nedenstående facebook-opslag fra US Open, men i denne sæson er han tilbage ved fuld styrke.

Delt Potro vandt Masters 1000 titlen i Indian Wells med finalesejr over Roger Federer, og ved både French Open og Wimbledon skulle der en kapacitet som Rafael Nadal (ESP) til for at sende ham ud, endda efter 5 sæt ved Wimbledon.
Del Potro mødte også Nadal i semifinalen ved US Open, men efter at argentineren havde vundet de to første sæt 7-6(3), 6-2 måtte Nadal trække sig med en skade, hvilket forhindrede at Del Potro for alvor kunne tillade sig at bryde ud i jubel.

Måske får Del Potro alligevel mulighed for at juble efter finalen, som kan følges fra kl. 2200 på Eurosport 1, som kl. 1800 viser finalen i damedouble mellem 2. seedede Timea Babos (HUN) og Kristina Mladenovic (FRA) og 13. seedede Ashleigh Barty (AUS) og CoCo Vandeweghe (USA).

 


Uge 35-36

Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 og Eurosport Player (udvalgte baner)

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1900cet
(2) T. Babos (HUN)/K. Mladenovic (FRA) vs. (13) A. Barty (AUS)/C. Vandeweghe (USA)
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Juan Martin Del Potro (ARG) 6-3, 7-6(4), 6-3

Louis Armstrong Stadium – start 1800cet
(6) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 2-6, 6-2
(3) Xiyu Wang (CHN) vs. (11) Clara Burel (FRA) 7-6(4), 6-2

Court 17 – start 1800cet
Wheelchair kamp
Double kamp – Girls

søndagens komplette program

Resultater Women (udvalgte)

Finale
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (17) Serena Williams (USA) 6-2, 6-4

Semifinale
(17) Serena Williams (USA) vs. (19) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-0
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Madison Keys (USA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(17) Serena Williams (USA) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-3
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-3
(14) Madison Keys (USA) vs. (30) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 6-3
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-1, 6-1

1/8-finale
14) Madison Keys (USA) vs. (29) Dominika Cibulkova (SVK) 6-1, 6-3
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (22) Maria Sharapova (RUS) 64 63
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (26) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 2-6, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 76(7) 57 26
(17) Serena Williams (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 4-6, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3
(19) Anastasija Sevatova (LAT) vs. Elina Svitolina (UKR) 6-3, 1-6, 6-0

R32
Kaia Kanepi (EST) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(17) Serena Williams (USA) vs. (16) Venus Williams (USA) 6-1, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 6-4, 7-6(2)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (23) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-4
=
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 5-7, 6-4, 7-6(4)
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
(34) Madison Keys (USA) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 4-6, 6-1, 6-2
(20) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 3-6, 6-3, 6-3

(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-5, 6-1
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-0
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (13) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 7-6(1)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0

R64
Kaia Kanepi (EST) vs. J. Teichmann (SUI) 64 63
Rebecca Peterson (SWE) vs. Vania King (USA) 7-5, 6-1
(17) Serena Williams (USA) vs. Carina Witthoeft (GER) 62 62
(16) Venus Williams (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 64 75
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(18) Asleigh Barty (AUS) vs. Lucie Safarova (CZE) 75 63
Sofia Kenin (USA) vs. (32) Maria Sakkari (GRE) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 62 63

(3) Sloane Stephens (USA) vs. A. Kalinina (UKR) 46 75 62
Victoria Azarenka (BLR) vs. (25) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. L. Arruabarrena (ESP) 60 61
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (9) Julia Goerges (GER) 7-6(10), 6-3
(16) Anastasia Sevastova (LAT) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-1
Qiang Wang (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-1
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Tatjana Maria (GER) 62 63
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, 1-6, 6-4
(30) Clarla Suarez Navarro (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 4-6, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 7-5
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Taylor Townsend (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(14) Madison Keys (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-3
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 7-6(3) 4-6, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 5-7, 6-4

(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 7-6(7)
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Julia Glushko (ISR) 6-2, 6-0
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (11) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 7-6(3)
(12) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 6-3, 6-7(3), 7-6(4)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-2

R128
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (27) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 6-4, 6-3
(17) Serena Williams (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-4, 6-1
(16) Venus Williams (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 5-7, 6-3

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-0
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-3
(32) Maria Sakkari (GRE) vs. Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 7-5
(25) Daria Gavrilova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP 6-0, 6-0
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-7(5), 7-5

(9) Julia Goerges (GER) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-7(5), 6-2
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 2-6, 6-3
Qiang Wang (CHN) vs. (31) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-2, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 1-6, 6-1
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 6-2
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Patty Schnyder (SUI)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 4-6, 7-5

(14) Madison Keys (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (24) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 7-6(3)
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-2, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 7-6(5), 6-3

(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-1, 6-4
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Danielle Collins (USA) 6-0, 4-6, 6-4
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-2
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 5-7, 6-4
(Carolines 1/8-del)
(13) Kiki Bertens (NED) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(Q) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Christina McHale 6-1, 7-6(1)
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (LL) Mona Barthel (GER) 6-1, 6-4

(28) Katerina Siniakova (CZE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-7(3), 6-3, 7-5
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-4, 6-1
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-2

Resultater (Men – udvalgte)

Finale
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Juan Martin Del Potro (ARG) 6-3, 7-6(4), 6-3

Semifinale
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(3), 6-2, Ret’d
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (21) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 6-4, 6-2

1/4-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (9) Dominic Thiem (AUT) 0-6, 6-4, 7-5, 6-7(4), 7-6(5)
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (11) John Isner (USA) 6-7(5), 6-3, 7-6(4), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. (7) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-4, 7-6(5) 4-6, 6-4
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-4, 6-4

1/8-finale
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Joao Sousa (POR) 63 64 63
(2) Roger Federer (SUI) vs. John Millman (AUS) 63 57 67(9) 67(7)
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-2, 7-5
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (10) David Goffin (BEL) 76(8) 62 64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-3, 6-7(6), 6-4
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 7-5, 6-2, 7-6(2)
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-3, 6-1
(11) John Isner (USA) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Karen Khachanov (RUS) 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4, 1-6, 7-6(4)
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 3-6,6-3, 7-6(5), 6-4
(5) Kevin Anderson (RSA) vs (28) Denis Shapovalov (CAN) 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 7-5, 7-6(6), 6-3
(20) Borna Coric (CRO) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 7-5, 6-2
(11) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(8), 6-7(6), 6-3, 7-5
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-6(6), 6-4, 6-3
=
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Alex De Minaur (AUS) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-5
(10) David Goffin (BEL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1, 7-6(4)
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4, 5-7, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-7(1), 6-4, 6-1, 6-3

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (26) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (17) Lucas Pouille (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 7-6(5)
John Millman (AUS) vs. ikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 4-6, 6-1, 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (30) Nick Kyrigos (AUS)

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. V. Pospisil (CAN) 63 64 62
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. (LL) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (18) Jack Sock (USA) 4-6, 6-3, 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) v. Paolo Lorenzi (ITA) 7-5, 6-0, 6-2
(9) Dominik Thiem (AUT) vs. Steve Johnson (USA) 67(5) 63 57 64 61
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 6-3, 3-6, 6-3, Ret’d
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA) 64 46 57 76(7) 64
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. J. Chardy (FRA) 62 64 64

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Denis Kudla (USA) 63 61 76(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 75 26 64 64
(20) Borna Coric (CRO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4), 6-2 6-3
Daniil Medvedev (RUS)(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3
(11) John Isner (USA) vs. N. Jarry (CHI) 67(9) 64 36 76(2) 64
Dusan Lajovic (SRB) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 63 64 64
Stan Wawrinka (SUI) vs U. Humbert (FRA) 76(5) 46 63 75
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-0, 6-0
Alex De Minaur (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-0, 5-7, 6-2
Jan-Lenard Struff (GER) vs. Julien Benneteau (FRA) 6-2, 4-6, 56-1, 3-6, 6-3
(20) David Goffin (BEL) vs. Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(1), 6-3, 6-2
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 6-2, 6-0, 5-7, 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 5-4 Ret’d
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(1), 6-3, 6-2, 6-0
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4, 6-2

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-3, 6-7(2), 6-2
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Laslo Djere (SrB) 6-3, 7-6(5), 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 5-7, 6-2, 2-0 Ret’d
John Millman (AUS) vs. (14) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 4-6, 6-4, 6-1
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) 7-6(5) 6-2, 6-3
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 4-6, 7-6(6), 6-3, 6-0
(2) Roger Federer (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-4, 6-4

R128
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 3-4 Ret’d
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gilles Muller (LUX) 7-6(2), 6-7(9), 5-7, 7-6(6), 6-2
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Jack Sock (USA) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-0, 7-6(4), 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-1
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (16) Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 6-1

(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-1, 6-4
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 4-6, 2-6, 6-4, 7-6(2), 6-2
Jason Kubler (AUS) vs. (19) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-3, 6-4
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 5-7, 4-1 Ret’d
Jeremy Chardy (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 5-7, 4-6, 6-3, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-0, 6-3, 6-4
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 7-5, 6-4
(20) Borna Coric (CRO) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2, 5-7, 6-4
(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Tommy Robredo (ESP) 6-3, 7-6(1), 6-4

(11) John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-1, 6-3, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Carlos Berlocq (ARG) 7-6(4), 6-4, 1-6, 6-3
Stan Wawrinka (SUI) vs. (8) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-2, 7-5
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-1, 1-1
Frances Tiafoe (USA) vs. (29) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-4, 4-6, 6-4
Julien Benneteau (FRA) vs. (22) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 7-6(5), 6-3, 6-4
(10) David Goffin (BEL) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-6(6), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(1), 6-7(5), 4-6, 6-1, 4-1 Ret’d
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Peter Polansky (CAN) 6-2, 6-1, 6-2

(5) Novak Djokovic (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-1, 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 7-6(6), 6-2, 7-5
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2, 6-2

(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 7-6(4)
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 7-6(6), 6-0, 2-0
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 7-5, 2-6, 6-4, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 36)

WTA 125K, Oracle Challenger Series, Chicago (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Collins, Martic, Diyas, Maria, Parmentier, Vickery, Rodina, Larsson, m.fl.

Spilleprogram søndag

Court 1 – start 1800cet
(2) Petra Martic (CRO) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-1

Resultater (udvalgte)

Finale
(2) Petra Martic (CRO) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-1

Semifinale
Mona Barthel (GER) vs. (6) Sachia Vickery (USA) – walkover
(2) Petra Martic (CRO) vs. (4) Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(6) Sachia Vickery (USA) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-4, 7-5
Mona Barthel (GER) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 7-6(5)
(4) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Francoise Abanda (CAN) 7-6(7), 6-2
(2) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Varvara Lepchenko (USA) 7-5, 7-6(3)

1/8-finale
Anna Blinkova (RUS) vs. (1/WC) Danielle Collins (USA) 7-6(6), 6-2
(6) Sachia Vickery (USA) vs. (WC) Allie Kiick (USA) 6-4, 6-0
Mona Barthel (GER) vs. (3) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 3-6, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (Q) Kristie Ahn (USA) 7-6(3), 6-4

(Q) Francoise Abanda (CAN) vs. (8) Johanna Larsson (SWE) 2-6, 6-3, 6-3
(4) Tatjana Maria (GER) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-2
(WC) Varvara Lepchenko (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-7(2), 6-4
(2) Petra Martic (CRO) (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-4, 6-2

R32
(Q) Kristie Ahn (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 7-6(3), 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 1-6, 7-6(3)
Madison Brengle (USA) vs. Lauren Davis (USA) 6-0, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-chicago-usa-il-2000#orderofplay


ATP Challengers (uge 36)

Chicago (USA)
Tidsforskel: cet -7 timer

Q32: (588) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (391) Joris De Loore (BEL) 7-6(4), 2-6, 7-5
Q16: Frederik Løchte vs. [2] (299) Kaichi Uchida (JPN) 3-6, 4-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: (267) Mitchell Krueger (USA) vs. [7] (132) Elias Ymer (SWE) 3-6, 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Evan King/Nathan Pasha (USA) 4-6, 6-4, [2-10]

Seville (ESP)

R32: [5] (143) Casper Ruud (NOR) vs. (210) Adam Pavlasek (CZE) 6-3, 6-4
1/8-finale: (Q) (538) Alex Molcan (SVK) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-0 Ret’d

Genova (ITA)

Cassis (FRA)

Zhangjiagang (CHN)

Uge 37

Cary, NC (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32
(588) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (402) Evan Song (USA) 2-6, 6-7(3) (lørdag)
(664) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (383) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 7-6(1), 6-7(4), 2-6 (lørdag)

Singles hovedturnering

R32
(297) Mikael Ymer (SWE) vs. (375) David Perez Sanz (ESP)
[2] (132) Elias Ymere (SWE) vs. (284) Jose Hernandez-Fernandez (DOM)

Szczecin (POL)

Banja Luka (BIH)

Istanbul (TUR)

Shanghai (CHN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 37)

$15.000, The Claremont Club USTA Pro Classic (USA) – Harcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q128
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. Maximilian Wild (USA) 7-5, 7-6(3)
August Holmgren (DEN) vs. Surya Vinjamuri (USA) 6-0, 6-0

Q64
Anders Arenfeldt Holm vs. Omni Kumar (USA) 7-5, 0-6, 6-4
August Holmgren vs. [6] (1611) George Goldhoff (USA) 5-7, 4-6 (lørdag)

Q32: Anders Arenfeldt Holm vs. Joseph Corse (USA) – søn 1800cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 36)

$15.000, Badenweiler Open by Generalagentur Thomas Selinger (GER) – Grus

Q64: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Linda Prenkovic (GER) 2-6, 6-2, 6-2
Q32: Sofia Nami Samavati vs. Lili Minich (GER) 6-1, 6-0
QFi: Sofia Nami Samavati vs. (WC) Darya Lebesheva (BLR) 62 75
R32
Olga Helmi vs Chantal Sauvant (GER) 3-6, 4-6 (tirsdag)
Sofia Nami Samavati vs Catherine Chantraine 6-1, 6-4

1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. (1137) Chelsea Vanhoutte (BEL) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Sofia Nami Samavati vs. [2] (584) Nina Stadler (SUI) 4-6, 6-1, 4-6 (fredag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 36)

Grade A, US Open Junior Tennis Championships (USA) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering (uge 36)

Finale
(3) Xiyu Wang (CHN) vs. (11) Clara Burel (FRA) 7-6(4), 6-2

Semifinale
[3] (6) Xiyu Wang (CHN) vs. (Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) 6-1, 5-7, 6-3
[11] (17) Clara Burel (FRA) vs. [4] (7) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-5, 1-6, 7-6 (3)

Kvartfinale
(Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) vs. [1] (2) Cori Gauff (USA) 6-4, 3-6, 6-2
[3] (6) Xiyu Wang (CHN) vs. [9] (14) Naho Sato (JPN) 7-6, 6-2
[4] (7) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 3-6, 6-3, 6-2
[11] (17) Clara Burel (FRA) vs. (31) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-0

1/8-finale
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (39) Oksana Selekhmeteva (RUS) 6-3, 6-0
(Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) vs. (51) Elizabeth Mandlik (USA) 7-5, 6-4
[11] (17) Clara Burel (FRA) vs. (49) Violet Apisah (AUS) 6-4, 2-6, 6-1
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. [14] (20) Qinwen (CHN) 7-6, 6-1

R32
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (41) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-2
Clara Tauson vs. (Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) 6-1, 2-6, 5-7 (onsdag)
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. [2] (5) Alexa Noel (USA) 6-0, 6-1

R64 – start 1700cet
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (26) Lulu Radovcic (SUI) 7-5, 6-3
(39) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. [13] (Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-5, 6-4
[6] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (28) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-0, 6-4
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. (24) Margaryta Bilokin (UKR) 6-3, 6-3

Girls doubles

R32: (4) Clara Tauson (DEN)/Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Adrienn Nagy (HUN)/Maria Gabriela Rivera Corado (GUA) 6-1, 6-4
1/8-finale: Tauson/Cocciaretto vs. Viktoriya Kanapatskaya (BLR)/Selma Stefania Cadar (ROU) 4-6, 4-6 (onsdag)

Girls singles kvalifikation (uge 35)

Q32:
(109) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [4] (62) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-1, 6-3
[7] (70) Daria Frayman (RUS) vs. (115) Savannah Broadus (USA) 6-0, 4-6, 6-4

QFi
Hannah Viller Møller vs. [9] (73) Anastasia Tikhonova (RUS) 2-6, 1-6 (lørdag)
(132) Victoria Kalaitzis (BEL) vs. [7] (70) Daria Frayman (RUS) 6-4, 7-6(7)


Grade 2, Thun Czech Junior Open 2018, Prag (CZE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64: [1] (82) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Holger Rune vs. (Q) Mirgiiaz Midrzhaliev (KGZ) 6-3, 6-4
1/8-finale: Holger Rune vs. [15] (373) Jiri Barnat (CZE) 6-2, 0-6, 6-4
Kvartfinale: Holger Rune vs. [11] (280) Dawid Taczala (POL) 6-3, 1-6, 6-3
Semifinale: Holger Rune vs. [10] (275) Luca Nardi (ITA) 7-5, 4-6, 6-7(5)


Grade 2, 20th Serbia Junior Open Novi Sad 2018 (SRB) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [6] (128) Christian Lerby (NED) vs. (212) Roko Horvat (CRO) 6-3, 6-4
1/8-finale: Christian Lerby vs. (WC) (445) Hamad Medjedovic (SRB) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Christian Lerby/Lodewijk Weststrate (NED) – bye
Kvartfinale: Lerby/Weststrate vs. Matthew Bosancic (AUS)/Alexander Maggs (GBR) 7-5, 6-4
Semifinale: Lerby/Weststrate vs. Javier Cueto Raos (ESP)/Samuel Guarin (COL) 4-6, 4-6


Grade 4, ITF Aphrodite Cup – U18, Limassol (CYP) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
[5] (524) Leo Borg (SWE) vs. (763) Matija Matic (CYP) 6-4, 5-7, 7-6(4)
[7] (704) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (723) Sergios Kyzas (CYP) 4-6, 3-6 (tirsdag)


Grade 4, Circuit Junior Ouest Africain des 18 Ans et Moins (Week 1), Lome (TOG)

Boys singles hovedturnering

R64: Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (LL) Ibrahima Ouattara (CIV) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs (13) (1396) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [5] (110) Aman K. Patel (IND) 6-2, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. [4] (629) Sylvestre Monnou (BEN) 5-7, 3-6 (fredag)

Girls singles hovedturnering

R64: (642) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
R32: Divine Dasam Nweke vs. Priyanshi Sharma (IND) 6-1, 6-0
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [13] (1477) Bissola Lassissi (BEN) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. [8] (861) Smriti Bhasin (IND) 4-6, 3-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Carmine Becoude (BEN) vs. Ruju Chauhan/Priyanshi Sharma (IND) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Nweke/Becoude vs. Vania Dotse/Serena Adjowa Sika Geli (TOG) 6-3, 6-0
Semifinale: Nweke/Becoude vs. (3) Smriti Bhasin (IND)/Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR) 2-6, 7-5, [10-5]
Finale: Nweke/Becoude vs. (6) Yasmin Ezzat (EGY)/Oyinlomo Barakat Quadre (NGR) 6-3, 6-4


Grade 5, PRINCE CUP LIEPAJA 2018 (LAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q16: Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Tadas Streimikis (LTU) 6-1, 6-4
QFi: Marcus Gram Petersen vs. Matthias Vetevool (EST) 6-1, 6-4

Boys singles hovedturnering

R32: (Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (2173) Matas Bruzas (LTU) 6-4, 6-3
R16: Marcus Gram Petersen vs. [3] (665) Roni Mikael Hietaranta (FIN) 36 16

Boys doubles

1/8-finale: Marcus Gram Petersen (DEN)/Janis Auslands (LAT) vs. Oskar Irdoja
(EST)/Danila Moroz (BLR) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Petersen/Auslands vs. (2) Alexander Grekul (UKR)/Stephan Kortenhoe (AUT) 7-5, 4-6, [6-10]

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage