Tennistv viser 1. runde fra ATP 1000 i Madrid og ATP 250 single finaler i Estoril og München, hvor Frederik Løchte Nielsen kan følges på Bet365 i doublefinale no. 99. TV2 Sport og WTATV sender fra WTA Premier Mandatory i Madrid med Caroline Wozniacki

I den forløbne uge er der ikke vist tennis på danske TV-kanaler, men der har alligevel været rig mulighed for at følge kampe på WTATV.com fra 2 WTA-turneringer og på Tennistv.com fra 2 ATP turneringer, hvilket dog forudsætter abonnement, men derudover har der været mulighed for gratis at følge ATP Challengers samt ITF kampe i både W100 og W60 kategorierne.

I begge WTA-turneringer blev finalerne afviklet allerede lørdag med titler til Maria Sakkari (GRE), der vandt finalen ved WTA International i Rabat over Johanna Konta (GBR) 2-6, 6-4, 6-1, og ved WTA Premier i Prag blev titlen vundet af Jil Teichmann (SUI), der efter 3 sejre i kvalifikationen gik hele vejen og vandt 7-6(5), 3-6, 6-4 i finalen over Karolina Muchova (CZE), der var med på et wildcard.

I begge ATP 250 turneringer spilles finalerne søndag, og i Estoril er der også en kvalspiller i finalen – endda en Lucky Loser – idet Pablo Cuevas (URU) tabte 4-6, 7-5, 4-6 i kvalfinalen til Salvatore Caruso (ITA), men han tog grusom hævn, da han fik en ekstra chance og mødte italieneren igen i 1. runde, hvor han vandt 6-2, 6-2.
Derefter blev det til sejre 6-2, 7-5 i 1/8-finalen over Filippo Baldi (ITA), der ligeledes var Lucky Loser efter afbud fra sidste uges vinder i Monaco Fabio Fognini (ITA), og 6-0, 6-7(5), 6-2 over Frances Tiafoe (USA) i kvartfinalen, samt 3-6, 6-2, 6-2 i semifinalen over Alejandro Davidovich Fokina (ESP).
Modstanderen i finalen bliver 1. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE), der i semifinalen vandt 3-6, 6-4, 6-4 over David Goffin (BEL).

Ved ATP 250 i München er Christian Garin (CHI) klar til finalen, efter at han i kvartfinalen sendte favoritten 1. seedede Alexander Zverev (GER) ud 6-4, 5-7, 7-5, hvilket han fulgte op i semifinalen med sejr 6-2, 6-4 over Marco Cecchinato (ITA).
Den anden semifinale mellem 4. seedede Roberto Bautista Agut (ESP) og Matteo Berrettini (ITA) blev udsat og spilles i stedet søndag kl. 1100, og tidligst kl. 1530 samme dag spilles finalen.

Begge single-finaler kan følges på Tennistv.com, hvorimod finalerne i double ikke bliver vist, men doublen i Estoril kan formentlig både følges på Bet365 og Unibet, som begge viste den double semifinale, der blev afviklet på Estadio Millennium, hvor også finalen spilles.

Løchte i double-finale no. 99

Derimod blev semifinalen i München, hvor Frederik Løchte Nielsen og hans tyske makker Tim Puetz mødte Denys Molchanov (UKR) og Igor Zelenay (SVK), ikke vist på hverken Tennistv.com eller Unibet, men til gengæld kunne den følges i mini skærmformat på Bet365.

Som det fremgår af omtalen i nedenstående artikel fra TV2 blev det en “vanvittig kamp”, hvilket især skyldes den afsluttende match-tiebreak, hvor Løchte og Puetz efter flere minibreaks kom hjælpeløst bagud både 2-7 og 3-8, men efter at have reduceret til 5-8 leverede tyskeren en feberredning til 6-8 i stedet for 4 matchbolde.
I stedet fik modstanderne “kun” 2 matchbolde ved 9-7, men Løchte og Puetz vandt derefter igen 4 bolde i træk og sikrede sejren 6-3, 5-7, [11-9].

Dermed er Løchte for 2. gang i 2019 i en ATP 250 finale, efter at han for en måned siden sammen med Matwe Middelkoop (NED) blev besejret i finalen i Marrakech af Franko Skugor (CRO) og Jurgen Melzer (AUT)6-4, 7-6(6).
Løchte har 3 gange yderligere været i finaler i ATP 250 double, hvilket i alle 3 tilfælde var sammen med Johan Brunstrom (SWE), da de tabte i Metz 2012 og Auckland 2013, men i 2014 vandt de titlen i Chennai.

En sammentælling af alle de finaler, som Løchte har spillet i karrieren, viser at han søndag spiller double-finale no. 99, når de tidligst kl. 1330 møder Divij Sharan (IND) og Marcelo Demoliner (BRA).
Sidstnævnte har i 2019 spillet double sammen med Løchte ved Australian Open samt yderligere 5 turneringer uden at nå de helt store resultater, og derfor har brasilianeren forsøgt sig med andre makkere med 1. runde exits som resultat i de første 3 turneringer, heraf 2 sammen med Sharan, men efterfølgende nåede de sammen kvartfinalen i Budapest i sidste uge, og efter 3 sejre i match-tiebreak i München er de omsider fremme i en finale.

Forventning om sejr til Wozniacki trods gigtproblem

Efter finalen ved WTA Premier i Charleston har der været meldinger om, at Caroline Wozniackis ofte omtalte problemer som følge af leddegigt er blusset op igen, så hun ikke har haft mulighed for at træne i fuldt omfang, og derfor er det formentlig umuligt for udenforstående at vurdere, hvorvidt hun kan yde den indsats, som er nødvendig for at vinde kampe ved WTA Premier Mandatory turneringen i Madrid, hvor der lørdag blev afviklet kvalfinaler, og der blev desuden taget hul på 1. runde (R64) af hovedturneringen.

Caroline spiller sin første kamp søndag tidligst kl. 19 mod Alizé Cornet (FRA), som Caroline i de fleste indbyrdes opgør har vundet over uden større problemer – senest 6-4, 6-0 i Dubai 2015 og 6-1, 6-3 i Eastbourne 2016. Eneste franske sejr i 8 opgør var i New York for snart 12 år siden.

Cornet har ikke den slagstyrke, som normalt kræves for at besejre Caroline, og da hun i mange turneringer har været ude efter en enkelt eller få runder, er eneste argument for fransk sejr, hvis Caroline på grund af manglende forberedelser er for langt fra at være i kampform.

Sidste år nåede Caroline kvartfinalen 1/8-finalen, hvor billedet herover stammer fra, da hun blev besejret 6-2, 6-2 af Kiki Bertens (NED), der i finalen tabte til Petra Kvitova (CZE), der lørdag indledte titel-forsvaret med 6-1, 6-4 sejr over Sofia Kenin.

Livestream fra ATP Challenger og ITF World Tennis Tour

I nedenstående sammenfatning over kampe fra ATP Challenger og ITF World Tennis Tour, der kan følges søndag på livestream, kan nævnes W60 turneringen i Wiesbaden, hvor Katarina Zavatska (UKR), der i 1. runde sendte Clara Tauson ud, er videre til finalen mod 4. seedede Barbora Krejcikova (CZE).

Endvidere er 17-årige Whitney Osuigwe (USA), der allerede som 14-årig toppede junior-ranglisten, i finalen ved W100 i Charleston mod landsmanden Taylor Townsend, der i kvartfinalen vandt 6-0, 2-6, 6-1 over 14-årige Cori Gauff (USA).
Osuigwe vandt i semifinalen 2-6, 6-2, 6-4 over 7. seedede Kaja Juvan (SLO), der i kvartfinalen mod 3. seedede Nicole Gibbes (USA) leverede “ugens bold” med denne “tweener” herunder.

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 5. maj

ATP 250, München – Tennistv.com

Center Court – start 1100
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Matteo Berettini (ITA)
NB 1330: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Divij Sharan (IND)
NB 1530: Cristian Garin (CHI) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) OR Matteo Berettini (ITA)

=====

WTA Premier Mandatory & ATP 1000, Madrid

Manolo Santana – start 1100
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Dominika Cibulkova (SVK) – WTA
Petra Martic (CRO) vs. Garbine Muguruza (ESP) – WTA
(3) Simona Halep (ROU) vs. (Q) margarita Gasparyan (RUS) – WTA
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA
NB 1900: (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP

Arantxa Sanchez – start 1100
Nick Kyrgios (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) – ATP
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Dayana Yastremska (UKR) – WTA
Maria Sakkari (GRE) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – WTA
NB 1900: (11) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alizé Cornet (FRA) – WTA

Stadium 3 – start 1100
Qfi: (7) Taylor Fritz (USA) vs. Marius Copil (ROU) – ATP
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Pauline Parmentier (FRA) – WTA
(8) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) – WTA
2 Double kampe – ATP

Court 4 – start 1100
(16) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) – WTA
(13) Madison Keys (USA) vs. (WC) Sorana Cirstea (ROU) – WTA
Qfi: Casper Ruud (NOR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP
Qfi: Herbert OR Kudla vs. Tomic OR Haase -ATP
Alison Riske (USA) vs. Johanna Konta (GBR) – WTA

Court 5 – start 1100
(15) Qiang Wang (CHN) vs. Donna Vekic (CRO) – WTA
(WC) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Sara Sorribes Tormo (ESP) – WTA
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – ATP
2 Double kampe – WTA

Court 6 – start 1100
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Belinda Bencic (SUI) – WTA
Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Qfi: Juan Ignacio Londero (ARG) vs. M. Zverev OR Opelka – ATP
Qfi: Mannarino OR Plans vs. Gulbis OR Klizan
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN)- WTA

Court 7 – start 1100
Yafan Wang (CHN) vs. Saisai Zheng (CHN) – WTA *bem
Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) – WTA
Qfi: Dzumhur OR Andreozzi vs. Dellien OR Mayer – ATP
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. Danielle Collins (USA) – WTA
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) – WTA
*bem) Kan møde Caroline Wozniacki i R32

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (alle WTA kampe), TV2 Sport (1100-1330, 1835-2250), TV2 Play
ATP: Tennistv.com (flere baner)

=====

ATP Challenger, Finaler – livestream.com/ATP

Seoul: [11] (152) Soon Woo Kwon (KOR) vs. (242) Max Purcell (AUS) – 0500cet
Ostrova: (341/ITF107) Jannik Sinner (ITA) vs. [1] (90) Lloyd George harris (RSA) – 1130
Bordeaux: Mikael Ymer vs. [1] (32) Lucas Pouille (FRA) – NB 1500

=====

ATP 250, Estoril – Tennistv.com

Estadio Millennium – NB 1630:
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Pablo Cuvas (URU)

=====

ITF Tennis World Tour – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

W60, Lis Franqueses Del Valles – Finale NB 1130
[1] (125) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (301) Katy Dunne (GBR)

W60, Wiesbaden – Finale 1400
[4] (138) Barbora Krejcikova (CZE) vs. [6] (172) Katarina Zavatska (UKR)

W100, Charleston – Finale 1800cet
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. [2] (101) Taylor Townsend (USA)


Uge 18


ATP 250, BMW Open by FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram søndag 5. maj

Center Court – start 1100
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Matteo Berettini (ITA)
NB 1330: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Divij Sharan (IND)
NB 1530: Cristian Garin (CHI) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) OR Matteo Berettini (ITA)

Resultater

Semifinale
Cristian Garin (CHI) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Cristian Garin (CHI) vs. (1) Alexander Zverev (GER) 6-4, 5-7, 7-5
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 7-5, 7-5
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (7) Guido Pella (ARG) 4-6, 6-4, 6-0
Matteo Berrettini (ITA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 6-1
Cristian Garin (CHI) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 7-5
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. Martin Klizan (SVK) 6-1, 6-3
(8) Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 6-7(1), 6-4, 6-3
(7) Guido Pella (ARG) vs. Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-7(7), 6-3
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-2
Matteo Berrettini (ITA) vs. Denis Kudla (USA) 7-5, 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (2/WC) Karen Khachanov (RUS) 7-6(6), 6-4

R32
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (WC) Maximilian Marterer (GER) 6-2, 4-6, 6-2
Cristian Garin (CHI) vs. (Q) Yannik Maden (GER) 6-4, 6-2
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 1-6, 6-1

Martin Klizan (SVK) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 7-5
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-1, 6-1
(8) Marton Fusovics (HUN) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 4-6, 7-6(8)
=
(7) Guido Pella (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-2, 6-1
Taro Daniel (JPN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Marius Copil (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-4

Denis Kudla (USA) vs. (59 Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-3
Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 7-6(5), 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-2, 7-5

Doubles – udvalgte

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. (Alt) Andre Begemann/Rudolf Molleker (GER) 3-6, 6-1, [10-6]
Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. (2) Austin Krajicek (USA)/Artem Sitak (NZL) 6-2, 6-4.
Semifinale: Løchte/Puetz vs. Denys Molchanov (UKR)/Igor Zelenay (SVK) 6-3, 5-7, [10-8]
Finale: Løchte/Puetz vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Divij Sharan (IND) – søn NB 1330

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning : Tennistv.com (singler Estadio Millennium)

Spilleprogram søndag 5. maj

Estadio Millennium – start 1400cet
Double finale (formentlig på Bet365/Unibet)
NB 1630: (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Pablo Cuvas (URU)

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (4/WC) David Goffin (BEL) 3-6, 6-4, 6-4
(LL) Pablo Cuvas (URU) vs. (Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 6-2, 6-2

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Joao Domingues (POR) 7-6(3), 6-4
(4/WC) David Goffin (BEL) vs. Malek Jaziri (TUN) 4-6, 7-6(4), 6-2
(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 6-7(2), 7-5, 6-4
(LL) Pablo Cuvas (URU) vs. (8) Frances Tiafoe (USA) 6-0, 6-7(5), 6-2

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 6-4
(Q) Joao Domingues (POR) vs. John Millman (AUS) 6-3, 2-1 Ret’d
(4) David Goffin (BEL) vs. Joao Sousa (POR) 6-3, 6-2
Malek Jaziri (TUN) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(2), 6-1

(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-2
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Reilly Opelka (USA) 3-6, 6-3, 6-0
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 2-6, 6-3, 7-6(5)
(LL) Pablo Cuevas (URU) vs. (LL) Filippo Baldi (ITA) 6-2, 7-5

R32
Guido Andreozzi (ARG) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-3, 6-3
John Millman (AUS) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-3, 6-0
(Q) Joao Domingues (POR) vs. (6) Alex de Minaur (AUS) 6-2, 2-6, 6-2

Joao Sousa (POR) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 2-6, 6-2
Malek Jaziri (TUN) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 3-6, 6-4
Leonardo Mayer (ARG) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 7-7(3), 6-4
=
Jeremy Chardy (FRA) vs. (7/WC) Pablo Carreno Busta (ESP) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(3), 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (WC) PedroSousa (POR) 7-6(2), 6-4

(8) Frances Tiafoe (USA) v. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 7-5
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 6-4
(LL) Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-2, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q16: (3) Elias Ymer (SWE) vs. Joao Domingues (HUN) 3-6, 6-7(3)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Uge 19

WTA Premier Mandatory & ATP 1000, Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (fra lørdag), TV2 Sport (fra søndag), TV2 Play (fra lørdag)
ATP: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport (fra mandag)

Deltagere: Alle WTA & ATP topspillere

Spilleprogram Søndag: (WTA R64 – ATP Qfi, R64)

Manolo Santana – start 1100
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Dominika Cibulkova (SVK) – WTA
Petra Martic (CRO) vs. Garbine Muguruza (ESP) – WTA
(3) Simona Halep (ROU) vs. (Q) margarita Gasparyan (RUS) – WTA
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA
NB 1900: (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP

Arantxa Sanchez – start 1100
Nick Kyrgios (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) – ATP
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Dayana Yastremska (UKR) – WTA
Maria Sakkari (GRE) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – WTA
NB 1900: (11) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alizé Cornet (FRA) – WTA

Stadium 3 – start 1100
Qfi: (7) Taylor Fritz (USA) vs. Marius Copil (ROU) – ATP
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Pauline Parmentier (FRA) – WTA
(8) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) – WTA
2 Double kampe – ATP

Court 4 – start 1100
(16) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) – WTA
(13) Madison Keys (USA) vs. (WC) Sorana Cirstea (ROU) – WTA
Qfi: Casper Ruud (NOR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP
Qfi: Herbert OR Kudla vs. Tomic OR Haase -ATP
Alison Riske (USA) vs. Johanna Konta (GBR) – WTA

Court 5 – start 1100
(15) Qiang Wang (CHN) vs. Donna Vekic (CRO) – WTA
(WC) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Sara Sorribes Tormo (ESP) – WTA
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – ATP
2 Double kampe – WTA

Court 6 – start 1100
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Belinda Bencic (SUI) – WTA
Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Qfi: Juan Ignacio Londero (ARG) vs. M. Zverev OR Opelka – ATP
Qfi: Mannarino OR Plans vs. Gulbis OR Klizan
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN)- WTA

Court 7 – start 1100
Yafan Wang (CHN) vs. Saisai Zheng (CHN) – WTA *bem
Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) – WTA
Qfi: Dzumhur OR Andreozzi vs. Dellien OR Mayer – ATP
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. Danielle Collins (USA) – WTA
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) – WTA
*bem) Kan møde Caroline Wozniacki i R32

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (alle WTA kampe), TV2 Sport (1100-1330, 1835-2250), TV2 Play
ATP: Tennistv.com (flere baner)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/madrid/1536/daily-schedule

Mandag: WTA R32 – ATP R64, R32
Tirsdag: WTA R32 – ATP R64, R32
Onsdag: WTA 1/8-finale – ATP R32
Torsdag: WTA Kvartfinale – ATP 1/8-finale
Fredag: WTA Semifinale – ATP Kvartfinale
Lørdag: WTA Finale (Sgl + Dbl) – ATP Semifinale
Søndag: ATP Finale (Sgl + Dbl)

Resultater WTA

R64
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (14) Anett Kontaveit (ESt) 0-6, 6-3, 6-2
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (10) Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 6-4
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 6-4
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-3 opdateres..
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-1
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 0-6, 6-3, 6-2
Caroline Garcia (FRA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-2
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 6-1, 6-4

Singles kvalifikation – udvalgte

Qfi:
Marta Kostyuk (UKR) vs. Irina Bara (ROU) 7-5, 3-6, 6-2
Vera Zvonareva (RUS) vs. (12) Anastasia Potapova (RUS) 4-6, 6-2, 7-6(4)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (16) Kaia Kanepi (EST) 7-6(1), 6-2
(6) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(5), 6-1

Q32
Marta Kostyuk (UKR) vs. (1) Amanda Anisimova (USA) 6-0, 2-6, 6-0
Vera Zvonareva (RUS) vs. (3) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-0
(12) Anastasia Potapova (RUS) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-4, 6-2
(6) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Ivana Jorovic (SRB) 7-5, 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. (13) Samantha Stosur (AUS) 5-7, 6-4, 7-5

Resultater ATP


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 18)



ATP Challengers (Uge 18
)

$135K Puerto Vallarta (MEX) – Hardcourt

$108K Seoul (KOR) – Hardcourt

Finale: [11] (152) Soon Woo Kwon (KOR) vs. (242) Max Purcell (AUS) – søn 0500cet


$114K Bordeaux (FRA) – Grus

Singles hovedturnering

R64:
(428/ITF97) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (275/ITF248) Tristan Lamasine (FRA) 0-6, 4-6
[9] (176) Mikael Ymer (SWE) – bye

R32: Mikael Ymer vs. (356/ITF2) Oriol Roca Batalla (ESP) 7-5, 6-2
1/8-finale: Mikael Ymer vs. (396/ITF190) Julian Lenz (GER) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Mikael Ymer vs. [2] (56) Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 7-5
Semifinale:
[1] (32) Lucas Pouille (FRA) vs. [4] (119) Gregoire Barrere (FRA) 6-1, 6-3
Mikael Ymer vs. [11] (187) Filip Horansky (SVK) 6-1, 6-0
Finale: Mikael Ymer vs. [1] (32) Lucas Pouille (FRA) – søn NB 1500


€46K Ostrava(CZE) – Grus

Singles hovedturnering

R64: (341/ITF107) Jannik Sinner (ITA) vs. (246) Attila Balazs (HUN) 6-4, 7-6(6)
R32: (341/ITF107) Jannik Sinner (ITA) vs. [9] (183) Dominik Koepfer (GER) 6-2, 6-3
1/8-finale: Jannik Sinner vs. (WC) (ITF738) Jiri Lehecka (CZE) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Jannik Sinner vs. [2] (94) Jiri Vesely (CZE) 6-4, 7-6(4)
Semifinale:
Jannik Sinner vs. (284/ITF33) Steven Diez (CAN) – lør 1100
[1] (90) Lloyd George harris (RSA) vs. [4] (121) Kamil Majchrzak (POL) – næste
Finale: Jannik Sinner vs. [1] (90) Lloyd George harris (RSA) – søn 1130


$81K Savannah, GA (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering – udvalgte

R64:
(417/ITF149) Sebastian Korda (USA) vs. (384/ITF309) Jared Hiltzik (USA) 6-4, 6-0
[9] (229) Mikael Torpegaard (DEN) – bye

R32: Mikael Torpegaard vs. (417/ITF149) Sebastian Korda (USA) 3-6, 3-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 18)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA)

M25 Vero Beach, FL (USA)

M25 Namanagan (UZB)


M15 Buenos Aires (ARG) – Grus

M15 Grasse (FRA) – Grus

M15 Antalya (TUR) – Grus

M15 Wuhan (CHN) – Hardcourt

M15 Cairo (EGY) – Grus

M15 Tabarka (TUN) – Grus

M15 Tbilisi (GEO) – Hardcourt

M15 Las Palmas de Gran Canaria (ESP) – Grus


ITF Women (uge 18)

W100, Live to Play – LTP $100K, Charleston, SC (USA) – Grus – Livestream
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: (80) Taylor Townsend, (96) Madison Brengle (USA), (113) Nicole Gibbs (USA), (123) Anhelia Kalinina (UKR), (138) Astra Sharma (AUS) , (139) , (148) Sachia Vickery (USA), (152) Lucie Hradecka (CZE), (392) Cori Gauff (USA) m.fl.

Singles hovedturnering – udvalgte

R32:
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. (Q) (377) Sophie Chang (USA) 6-1, 6-4
(Q) (392) Cori Gauff (USA) vs. (156) Kimberly Birrell (AUS) 6-4, 6-3

1/8-finale:
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. [5] (134) Lauren Davis (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(Q) (392) Cori Gauff (USA) vs. (157) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. (Q) (317) Louisa Chirico (USA) 6-0, 6-4
[7] (141) Kaja Juvan (SLO) vs. [3] (114) Nicole Gibbs (USA) 6-1, 6-4
(WC) (576) Emma Navarro (USA) vs. [4] (133) Anhelina Kalinina (UKR) [4] 6-4, 6-4
[2] (101) Taylor Townsend (USA) vs. (Q) (392) Cori Gauff (USA) 6-0, 2-6, 6-1

Semifinale
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. [7] (141) Kaja Juvan (SLO) 2-6, 6-2, 6-4
[2] (101) Taylor Townsend (USA) vs. (WC) (576) Emma Navarro (USA) 6-1, 6-4

Finale
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. [2] (101) Taylor Townsend (USA) – søn 1800cet

Singles kvalifikation – udvalgte

QFi: (13) Cori Gauff (USA) vs. (1) (244) Olivia Rogowska (AUS) 6-1, 6-3
Q32: (13) (392) Cori Gauff (USA) vs. (ITF1856) Emerald Able (USA) 6-1, 6-0


W80, Kangaroo Cup International Ladies Open Tennis 2019, Gifu (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Deltagere: (93) Luksika Kumkhum (THA), (94) Lin Zhu (CHN), (104) Zarina Diyas (KAZ), (110), Nao Hibino (JPN), (116) Heather Watson (GBR), (136) Sabina Sharipova (UZB), (153) Fangzhou Liu (CHN), (155) Danielle Lao (USA), m.fl.


W60, Wiesbaden Tennis Open (GER) – Grus – Livestream

Deltagere: (119) Anna Blinkova (RUS), (126) Yanina Wickmayer (BEL), (128) Arantxa Rus (NED), (132) Julia Glushko (ISR), (156) Barbora Krejcikova (CZE), (168) Richel Hogenkamp (NED), (172) Katarina Zavatska (UKR), (178) Valentini Grammatikopoulou, (JE) Clara Tauson (DEN), m.fl.

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: (384/ITF109) Clara Tauson (DEN) vs. [6] (172) Katarina Zavatska (UKR) 4-6, 6-2, 2-6
1/8-finale: [6] (172) Katarina Zavatska (UKR) vs. (197) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-4, 4-6, 6-2
Kvartfinale:
[1] (121) Anna Blinkova (RUS) vs. (218) Dejana Radanovic (SRB) 6-4, 3-6, 6-1
[4] (138) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (256) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-1, 6-1
(331) Daniela Seguel (CHI) vs. (Q) (280) Jamee Fourlis (AUS) 6-3, 6-3
[6] (172) Katarina Zavatska (UKR) vs. [2] (127) Arantxa Rus (NED) 6-3, 7-6(4)

Semifinale
[4] (138) Barbora Krejcikova (CZE) vs. [1] (121) Anna Blinkova (RUS) 6-0, 6-2
[6] (172) Katarina Zavatska (UKR) vs. (331) Daniela Seguel (CHI) 6-2, 7-5

Finale
[4] (138) Barbora Krejcikova (CZE) vs. [6] (172) Katarina Zavatska (UKR) – søn 1400


W60, Les Franqueses Del Valles (ESP) – Hardcourt Livestream

Finale: [1] (125) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (301) Katy Dunne (GBR) – søn NB 1130


W25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Grus

W25 Namangan (UZB) – Hardcourt

W25 OKhimki (RUS)


W15 Tbilisi (GEO) – Hardcourt

W15 Antalya (TUR) – Grus

W15 Cairo (EGY) – Grus

W15 Tabarka (TUN) – Grus


ITF Junior (uge 18)


Grade 2, 36° Torneo Bayer di Salsomaggiore (ITA) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (28) Toby Alex Kodat (USA) vs. (LL) (1017) Benito Massacri (ITA) 6-1, 6-3
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. (Q) (195) Lorenzo Rottoli (ITA) 6-2, 7-6(1)
(33) Tyler Zink (USA) vs. (Q) (187) Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finale
(WC) (172) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) vs. [1] (28) Toby Alex Kodat (USA) 6-3, 7-6(5)
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. (129) Hanwen Li (CHN) 6-3, 6-4
(33) Tyler Zink (USA) vs. (WC) (224) Leonardo Malgaroli (ITA) 6-3, 6-2

Billeder efter dag 4

Kvartfinale
(WC) (172) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) vs. (WC) (170) Biagio Gramaticopolo (ITA) 7-5, 1-6, 6-1
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. (104) Mark Mandlik (USA) – ca. 1230
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. (73) Lodewijk Westrate (NED) 6-1, 6-4
[6] (55) Flavio Cobolli (ITA) vs. (33) Tyler Zink (USA) 5-7, 6-1, 6-4

Semifinale
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. (WC) (172) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) 6-7(2), 6-3, 6-2
[6] (55) Flavio Cobolli (ITA) vs. (35) Shintaru Mochizuki (JPN) 6-4, 6-7(2), 7-6(3)

Finale – søndag
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. [6] (55) Flavio Cobolli (ITA) – ca. 1530

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 18)

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage