Søndag 20. maj: Halep vs. Svitolina og Nadal vs. Zverev i Rom-finaler

WTA finalen i Rom bliver et revancheopgør fra sidste års finale, hvor Elina Svitolina vandt over Simona Halep, og i ATP-finalen forsøger Alexander Zverev at forsvare titlen mod Rafael Nadal

I den forløbne uge har der været fokuseret en del på Caroline Wozniackis muligheder for at generobre 1. pladsen på WTA-ranglisten, men efter danskerens nederlag i kvartfinalen til Anett Kontaveitt (EST) var det en smal sag for rumæneren at forsvare sin status, da hun blot behøvede at tilbringe godt et par timer på banen, idet hun efter sejr i 1. runde 6-1, 6-0 over Osaka Naomi (JPN) og en walkover i 1/8-finalen sikrede 1. pladsen med en sikker sejr 6-2, 6-3 over Caroline Garcia (FRA), der ikke kunne stille noget op mod den boldsikre rumæner.

Halep var dog ikke tilfreds med at forsvare 1. pladsen, da hun i semifinalen mødte Maria Sharapova (RUS), som er ved at finde sit tidligere høje niveau, da hun i en velspillet semifinale fik presset Halep til det yderste, men rumænerens indædte fightervilje og enorme boldsikkerhed betød i den sidste ende, at russerens større fejlprocent udgjorde de marginaler, som sikrede Halep sejren.

Herunder Sharapovas reflektioner efter kampen.

Dermed møder Halep for 2. år i træk i finalen Elina Svitolina (UKR), som sidste år vandt finalen i 3. sæt, men da de mødtes igen et par uger senere i kvartfinalen ved French Open, vandt Halep i 3 sæt.
Svitolina har ligesom Halep kun afgivet et enkelt sæt i turneringen, hvilket til gengæld var i form at et æg, da hun tabte 1. sæt 0-6 i 1/8-finalen mod Daria Kasatkina (RUS), men derefter vandt ukraineren de to næste sæt 6-3, 6-2.
I kvartfinalen blev det 6-4, 6-4 over Angelique Kerber (GER), og det blev ligeledes sejr i 2 sæt over Caroline Wozniackis “bane-kvinde” Anett Kontaveit (EST), der tabte 4-6, 3-6.

Finalen spilles kl. 1300 og kan følges på TV2 Play og WTATV.com, men ikke på TV2 Sport, som har planlagt at vise Thomas Cup badminton mellem Japan og Hongkong.

TV3 Sports seere kunne ikke som bebudet følge det 51. opgør mellem Rafael Nadal (ESP) og Novak Djokovic (SRB), da kampen kom senere i gang end oprindelig planlagt, og derfor måtte den vige for fodboldkampen mellem AGF og SønderjydskE.

Herunder et eksempel på, hvad seerne derved gik glip af.

Til gengæld er der udsigt til, at TV3 Sport søndag kl. 16 kan vise finalen med 2. seedede Alexander Zverev (GER), som med de “vanvittige” cifre 15-13 i 1. sæts tiebreak og 7-5 i 2. sæt besejrede 4. seedede Marin Cilic (CRO), og for 2. år i træk spillede sig i finalen i Rom, hvor han sidste år vandt titlen med sejr 6-4, 6-3 over Novak Djokovic.
Der bliver dog ikke tale om et revancheopgør i herrernes finale, idet Rafael Nadal i semifinalen vandt 7-6(4), 6-3 over Djokovic, som herefter kun fører med en enkelt sejr efter 51 indbyrdes opgør.

___________________________________________________________________

WTA Premier 5 Internazionali BNL d’Italia

ATP 1000 Rome Masters

Resultater WTA (udvalgte)

Finale
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-0, 6-4

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-1, 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-2, 6-3
Maria Sharapova (RUS) vs. (5) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-4, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (11) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Madison Keys (USA) – walkover
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (9) Sloane Stephens (USA) 6-1, 7-6(7)
Maria Sharapova (RUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Konta (GBR) 2-6, 6-3, 6-4

(11) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-1
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 0-6, 6-3, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (8) Venus Williams (USA) 6-2, 7-6(3)
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (15) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 5-7, 6-3

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-1, 6-0
(13) Madison Keys (USA) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 7-6(2), 7-6(0)
(9) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 6-0, 5-7, 6-2
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) vs. (3) Gabrine Muguruza (ESP) 5-7, 6-2, 7-6(6)
Maria Sharapova (RUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 3-6, 6-4, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 7-5

Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Angelique Kerber (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 7-5, 7-5
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-2
(8) Venus Williams (USA) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-2, 4-6, 7-5
Anett Kontaveit (ESP) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 7-5
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-4

R64
Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-3
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-2
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-1
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Frncesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Maria Sharapova (RUS) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 3-6, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 4-6, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (12) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-1
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d
(LL) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Roberta Vinci (ITA) 2-6, 6-0, 6-3
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-7(6), 6-3, 6-2

QFi:
(13) Polona Hercog (SLO) vs. (1) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(4), 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Monica Puig (PUR) 4-1 Ret’d
(11) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

Resutater ATP (udvalgte)

Finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 6-1, 1-6, 6-3

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) 7-6(4), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (4) Marin Cilic (CRO) 76(13) 7-5)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-1, 6-2
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-1, 6-3
(4) Marin Cilic (CRO) vs. (10) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (9) David Goffin (BEL) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Denis Shapavalov (CAN) 6-4, 6-1
Fabio Fognini (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-1, 6-2
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos Vinolas (ESP) 6-1, 7-5

(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-7(3), 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. (5) Juan Martin del Potro (ARG) 6-2, 4-5 Ret’d
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Kyle Edmund (GBR) 7-5, 7-6(11)

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-0
Denis Shapovalov (CAN) vs. Robin Haase (NED) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
Fabio Fognini (ITA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 1-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (3) Gribgor Dimitrov (BUL) 6-7(4), 7-5, 6-4
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (13) Jack Sock (USA) 6-4, 6-3
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(2), 7-6(5)

Aljaz Bedene (SLO) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 6-4, Ret’d
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 2-6, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 2-6, 6-4, 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 6-7(3), 6-1, 7-6(1)
(5) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-2, 6-2
Kyle Edmund (GBR) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(3)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Matteo Berettini (ITA) 7-5, 6-2

R64:
Damir Dzumhur (BIH) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (15) Tomas Berdych (CZE) 1-6, 6-3, 7-6(5)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Sam Querrey (USA)
Fabio Fognini (ITA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-4
Pilipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-5, 6-7(7), 7-6(6)
(13) Jack Sock (USA) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 6-4
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4


Uge 21

WTA International, May 19 NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP 2018 (GER) – Grus

TV-dækning: Bet365 m.fl.

Deltagere: Stephens, Goerges, Bertens, Zhang, Begu, Cirstea, Van Uytvanck, Siniakova, Witthoeft, Larsson, m.fl.

Resultater hovedturnering (udvalgte)

R32
Madison Brengle (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-1, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 7-6(5)
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Katharina Hobgarski (GER) 7-6(6), 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-n%C3%BCrnberg-germany-1068#orderofplay

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (9) Anna Zaja (GER) vs. Katharina Gerlach (GER) 7-6(2), 6-3
QFi: Anna Zaja vs. Anastasia Zarycka (CZE) 6-7(9), 6-3, 6-4


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.som fra søndag kl. 11:00

Deltagere: Barty, Gavrilova, Pavlyuchenkova, Buzarnescu, Cibulkova, Babos, Collins, Hsieh, m.fl.

Alle kampe vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-strasbourg-france-406#orderofplay

Resultater (udvalgte)

R32
Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 3-6, 6-1, 6-4
(7) Danielle Collins (USA) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 4-6, 6-3
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Tereza Mirdeza (CRO) 6-3, 7-6(4)
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Katarzyna Piter (POL) 6-2, 6-4
(LL) Elena Rybakina (RUS) vs. Andrea Gamiz (VEN) 6-3, 6-1
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Magda Linette (POL) 4-6, 7-6(1), 6-3
Reka-Luca Jani (HUN) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 7-5


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon (FRA) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com fra tirsdag (15 kampe)

Deltagere: Thiem, Isner, Sock, Chung, Mannarino, Monfils, Sousa, Milman, m.fl.

Spilleprogram (udvalgte)

 

TV-dækning: kampe fra begge baner kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/lyon/7694/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

R32
Radu Albot (MDA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-7(7), 7-5, 6-4
Calvin Hemery (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-7(4), 7-5, 6-4


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Deltagere: Querrey, Fognini, Wawrinka, Ferrer, Ramos-Vinolas, Johnson, Seppi, M. Zverev, m.fl.

Spilleprogram  (udvalgte)

Den komplette schedule findes på   http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/geneva/322/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

R32
(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 6-4
Mirza Basic (BIH) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 5-7, 6-3, 6-4


Grand Slam, French Open, Kvalifikation

TV-dækning: Eurosport og Eurosport Player fra mandag


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 20)

Busan (KOR)

Q32: (544) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (504) Makoto Ochi (JPN) 6-1, Ret’d
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (434) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-7(5), 6-4, 6-0
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (342) Yosuke Watanuki (JPN) 6-1, 4-6, 0-6 (mandag)

Bordeaux (FRA)

Hellbronn (GER)

R32: (157) Dustin Brown (GER) vs. (174) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 4-6, 6-3

Samarkand (UZB)

Lisbon (POR)

R32: (189) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (214) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 7-5
1/8-finale: Felix Auger-Aliassime vs. (218) Joao Domingues (POR) 6-4, 7-5
Kvartfinale: [4] (144) Pedro Sousa (POR) vs. Felix Auger-Aliassime 6-3, 6-1


Uge 21

Loughborough (GBR)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (616) Remi Boutillier (FRA) 6-7(2), 7-6(10), 6-1
Q16: Frederik Løchte Nielsen vs. (881) Simon Carr (IRL) 6-3, 6-4

Mestre (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [4] (326) Federico Gaio (ITA) vs. (372) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$100.000, Empire Slovak Open 2018, Trnava (SVK) – Grus

R32:
[1] (79) Johanna Larsson (SWE) vs. (LL) (202) Claire Liu (USA) 7-6(5), 4-6, 6-2
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) (190) Anastasia Potapova (RUS) 7-6(3), 7-5
(136) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (WC) (145) Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale:
(116) Viktorija Golubic (SUI) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-0, 7-6(4)

Kvartfinale:
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (136) Anhelina Kalinina (UKR) – fredag

Semifinale:
(109) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. [8] (102) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 5-7, 6-4
[3] (88) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (115) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-0

Finale:
(109) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. [3] (88) Veronica Cepede Royg (PAR) – søn 1230

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 20)


$15.000 Gothenburgh (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Sydney Berlin (SWE) 1-6, 6-3, 2-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
[5] (602) Karen Barritza (DEN) vs. (888) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 7-6(3), 7-5
(8) (733) Clara Tauson (DEN) vs. (849) Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-1, 6-1
(6) (668) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Louise Brunskog (SWE) 6-2, 1-0 Ret’d

1/8-finale:
Karen Barritza vs. (763) Raveena Kingsley (USA) 4-6, 6-4, 3-6 (torsdag)
Clara Tauson vs. (WC) Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-4
Emilie Francati vs. (Q) Sydney Berlin (SWE) 6-0, 6-1
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) Kathleen Kanev (GER) 6-3, 6-1

Kvartfinale:
(763) Raveena Kingsley (USA) vs. (1092) Alice Gillan (GBR) 6-2, 6-0
[3] (534) Irina Ramialison (FRA) vs. Clara Tauson 6-1, 2-6, 6-3
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Emilie Francati 7-6(2), 5-7, 7-6(9)
[7] (677) Chanelle Van Nguyen (USA) vs. [2] (533) Alice Rame (FRA) 6-4, 2-6, 7-5

Semifinale (lørdag)
(763) Raveena Kingsley (USA) vs. [3] (534) Irina Ramialison (FRA) 3-6, 6-2, 6-3
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. [7] (677) Chanelle Van Nguyen (USA) 6-0 3-6, 6-3

Finale
(763) Raveena Kingsley (USA) vs. [4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-2, 6-4


Uge 21

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: [2] (1213) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (1125) Valentina Abrile (ARG)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 20)

Grade 2, 39. International Spring Bowl, Mödling (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (8) (528) Elmer Møller (DEN) vs. Josip Franjicevic (AUT) 6-0, 6-1
Q16: Elmer Møller vs. (894) Alexander Shevchenko (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. (1659) Leon C. Roider (AUT) 2-6, 6-0, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (528) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (90) Henri Squire (GER) 1-6, 5-7 (tirsdag)


Grade 4, Montenegro Open 2018, Ulcinj (MNE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [7] (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q16: Jesper Andi Jørgensen vs. (1627) Mihailo Radosavljevic (SRB) 6-3, 6-1
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (1174) Tin Dizdarevic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3

Boys singles hovedturnering

R32:
(Q) (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (657) Emiliano Troche (URU) 7-5, 6-3
(862) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Jovan Cirkovic (SRB) 6-2, 6-3
(725) Leo Borg (SWE) vs. [2] (215) Ilarion Danilchenko (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen vs. [1] (123) Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 4-6
Carl Emil Overbeck vs. [8] (340) Nemanja Malesevic (BIH) 4-6, 4-6
Leo Borg vs. (1002) Sabit Suntic (SRB) 6-7(5), 3-6

Boys doubles

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen (DEN)/Nermin Hoxhiq (MNE) vs. (1) Anthony Genov (BUL)/Dawid Taczala (POL) 6-4, 6-2
Carl Emil Overbeck (DEN)/Mario Aleksic (MNE) vs. Andrea Cugini/Marcello Serafini (ITA) 6-2, 7-6(4)

Kvartfinale:
Jørgensen/Hoxhiq vs. Simon Anthony Ivanov (BUL)/Matthis Ross (GBR) 6-4, 6-4
Overbeck/Aleksic vs. (3) Nemanija Malesevic (BIH)/Hamad Medjedovic (SRB) – tabte “Default”

Semifinale:
Jørgensen/Hoxhiq vs. (4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) 3-6, 4-6

Finale:
(4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) vs. (3) Nemanija Malesevic (BIH)/Hamad Medjedovic (SRB) 2-6, 6-4, [10-7]


Grade 4, 11th ITC Cup, Budapest (HUN) – Grus

Boys singles hovedturnering (udvalgte)

R64:
[1] (165) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
[5] (298) Christian Lerby (NED) – bye

R32:
Eric Vanshelboim vs. (Q) Andrea Melisi (ITA) 6-7(8), 6-1, 6-3
Christian Lerby vs. (941) Jeremy Schifris (GER) 6-3, 6-3

1/8-finale:
Eric Vanshelboim vs. [13] (362) Kristof Minarik (SVK) 6-4, 6-1
Christian Lerby vs. (574) Vitek Horak (CZE) 6-0, 6-2

Kvartfinale:
Eric Vanshelboim vs. [8] (323) Felix Gill (GBR) 6-2, 6-4
[3] (223) Mate Voros (HUN) vs. Christian Lerby 6-3, 3-6, 7-6(5)

Semifinale:
Eric Vanshelboim vs. [3] (223) Mate Voros (HUN) 3-6, 2-6 (søndag)

Boys doubles (udvalgte)

R32:
(1) Eric Vanshelboim (UKR)/Younes Lalami Laaroussi (MAR) – bye
(2) Christian Lerby (NED)/Jaime Caldes (ESP) – bye

1/8-finale:
Vanshelboim/Laaroussi vs. David Paripas (HUN)/Martins Rocens (LAT) 6-1, 6-1
Lerby/Caldes vs. Alex Bancila (USA)/Dominik Buzonics (HUN) 6-2, 6-2

kvartfinale:
Vanshelboim/Laaroussi vs. Adam Arbet (SVK)/Blaz Vidovic (SLO) 6-1, 6-4
Peter Fajta/Zsombor Velcz (HUN) vs. Lerby/Caldes 6-3, 6-2

Semifinale:
Vanshelboim/Laaroussi vs. Jakob Cadonau/Osman Torski (GER)


Uge 21

Grade A, 59th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64:
[5] (11) Clara Tauson (DEN) vs. (38) Sada Nahimana (BDI)


Grade 2, Alfa TI Cup, Budapest (HUN) – Grus

Boys singles hovedturnering

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)

Girls singles hovedturnering

Hannah Viller Møller (DEN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Benders Cup – ITF 14 Sweden, Falköping (SWE) – Grus

U14 Boys singels kvalifikation

Q16: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (WC) Jacob Andersson (SWE) 6-0, 6-0

U14 Boys singels hovedturnering

R32:
(Q) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [3] (203) Tsegai Gebremeskel (SWE) 0-6, 0-6
(456) Yakup Uznunel (DEN) vs. [4] (251) Henrik Bladelius (SWE) 1-6, 1-6
(622) Johan August Mottlau (DEN) vs. [5] (251) Emilio Zielkowski (SWE) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(329) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Ida Kapidzic (SWE) 6-1, 7-6(4)
[2] (138) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale:
Natacha Scou vs. [3] (141) Sade Scharlin (FIN) 1-6, 2-6 (tirsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (Q) Tilde Jagare (SWE) 6-2, 1-6, 6-1

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [5] (191) Liisa Varul (EST) 1-6, 6-1, 3-6 (onsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale:
(1) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Sade Scharlin (FIN) – bye
Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (WC) Hanna Roslund/Emilia Siewertz (SWE) 6-1, 6-1

Kvartfinale:
Jensen/Scharlin vs. Lotta Nurminen (FIN)/Hilma Sederlin (SWE) 6-1, 6-1
Mortensen/Bjork vs. (4) Asta Miettinen/Stella Remander (FIN) 7-6(4), 5-7, [12-14]

Semifinale:
Jensen/Scharlin vs. (3) Tilde Stromquist/Emelie Westin (SWE) 7-5, 1-6, [7-10]

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage