Eurosport Player dækker samtlige kampe på 10 baner, når kvalifikationen til French Open indledes mandag

Mens næsten alle topspillerne efter et par hektiske uger i både Madrid og Rom bruger den kommende uge til at lade op til French Open, er der livlig aktivitet blandt mange af spillerne længere ned ad ranglisten.

Allerede søndag blev der taget hul på hovedturneringen ved WTA International turneringerne i både Strasbourg og Nürnberg samt de to ATP 250 turneringer i Lyon og Geneva.

Turneringen i Strasbourg kan følges på WTATV.com, som mandag viser kampe fra 3 baner, heriblandt 1. seedede Ashleigh Barty (AUS), der kl. 14 møder Luksika Kumkhum (THA), der er videre fra kvalifikationen som Lucky Loser.
Senere på ugen kan nogle af kampene desuden følges på TV2 Play.

Anna Zaja
Foto: Sportsfotograf.com. – Anna Zaja

I Nürnberg er Anna Zaja (GER), som spiller for HRT i Elitedivisionen, videre fra kvalifikationen med sejr i kvalfinalen over Anastasia Zarycka (CZE) 6-7(9), 6-3, 6-4.
Tyskeren kommer allerede mandag på en alvorlig opgave, når hun møder 8. seedede Katerina Siniakova (CZE), som sidste år vandt titlen i Båstad med finalesejr over Caroline Wozniacki.
Kampene i Nürnberg kan følges på livestream fra Bet365, Unibet m.fl.

Begge ATP turneringer bliver dækket af Tennistv.com, der ifølge deres schedule sender 15 kampe fra Lyon fra tirsdag, og fra mandag 23 kampe fra Geneva, som Eurosport ifølge TV-guiden også dækker fra tirsdag.

Elias Ymer, Sverige
Foto: Sportsfotograf.com. – Elias Ymer

Selvom hovedturneringen ved French Open først starter om en uge, starter mændenes kvalifikation til turneringen allerede mandag med kampe på 10 baner, som alle kan følges på Eurosport Player.
På Court 9 spilles to kampe med særlig interesse i Skandinavien, idet Casper Ruud (NOR) spiller den 2. kamp – efter kl. 1000 – mod 5. seedede Thiago Monteiro (BRA), og umiddelbart derefter spiller 13. seedede Elias Ymer (SWE) mod Aleksandr Nedovyesov (KAZ).

662959365JL00035_2016_US_Op
2016 Getty Images – Felix Auger-Aliassime

På Court 16 kan man i den 4. og sidste kamp følge 17-årige Felix Auger-Aliassime (CAN), som møder Lloyd Harris (RSA).

Lodtrækningen for kvindernes kvalifikation foreligger endnu ikke i skrivende stund.

Clara Tauson
Foto: Sportsfotograf.com. – Clara Tauson

I forbindelse med forberedelserne til juniorernes French Open deltager Clara Tauson i denne uge i en Grade A turnering i Milan, hvor hun allerede mandag kl. 09 møder 17-årige Sada Nahimana (BDI), der er no. 38 på ITFs juniorrangliste, hvor Clara ifølge live-rankingen vil være no. 10 ved næste opdatering.

Tilføjelse: Kampene kan følges på livescore med App’en “Tennis-Ticker”

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Frederik Løchte Nielsen har efter 2 sejre i kvalifikationen til ATP Challenger turneringen i Loughborough spillet sig frem til kvalfinalen, som kan følges på livestream herunder mandag kl. 1130cet.
Løchte deltager også i doublerækken sammen med Joe Salisbury (GBR).


WTA International, May 19 NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP 2018 (GER) – Grus

TV-dækning: Bet365 m.fl.

Deltagere: Stephens, Goerges, Bertens, Zhang, Begu, Cirstea, Van Uytvanck, Siniakova, Witthoeft, Larsson, m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre – start 1100
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Heather Watson (GBR)
Carina Witthoeft (GER) vs. Mona Barthel (GER) – TBF 5-7, 0-0
NB 1300: (6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER)
NB 1500: (1/WC) Sloane Stephens (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ)
NB 1730: Johanna Larsson (SWE) vs. Christina Mchale (USA)

Show Court – start 1100
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Kuzlova (UKR)
(7) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – TBF 6-7(5), 6-2, 4-2
Double kamp
NB 1400: Lara Arruabarrena (ESP) vs. Kristyna Pliskova (CZE)
NB 1600: Double kamp

Court 5 – start 1300
2 Double kampe

Resultater hovedturnering (udvalgte)

R32
Alison Riske (USA) vs. (Q) Mandy Minella (LUX) 6-1, 7-6(2)
Madison Brengle (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-1, 6-3
(3) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Dejana Radanovic (SRB) 6-1, 6-1
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-3
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Anna Zaja (GER) 2-6, 6-4, 6-1
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
Johanna Larsson (SWE) vs. (5) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 3-3 Ret’d
Christina Mchale (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 7-6(5)
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Katharina Hobgarski (GER) 7-6(6), 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Julia Goerges (GER) 6-2, 6-7(8), 7-6(5)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-n%C3%BCrnberg-germany-1068#orderofplay

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (9) Anna Zaja (GER) vs. Katharina Gerlach (GER) 7-6(2), 6-3
QFi: Anna Zaja vs. Anastasia Zarycka (CZE) 6-7(9), 6-3, 6-4


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.som fra søndag kl. 11:00, TV2 Play fra onsdag

Deltagere: Barty, Gavrilova, Pavlyuchenkova, Buzarnescu, Cibulkova, Babos, Collins, Hsieh, m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Patrice Dominguez – start 1100
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (LL) Elena Rybakina (RUS)
(7) Danielle Collins (USA) vs. Qiang Wang (CHN)
NB 1400: (6) Timea Babos (HUN) vs. Zarina Diyas (KAZ)
NB1730: (5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Reka-Luca Jani (HUN)

Court 1 – start 1100
4 Double kampe

Alle kampe vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-strasbourg-france-406#orderofplay

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (LL) Luksika Kumkhum (THA) 6-4, 6-4
Pauline Parmentier (FRA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-4, 7-6(8)
Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 3-6, 6-1, 6-4
(7) Danielle Collins (USA) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 4-6, 6-3
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-0, 6-0
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Tereza Mirdeza (CRO) 6-3, 7-6(4)
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Katarzyna Piter (POL) 6-2, 6-4
(6) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-0

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 2-6, 7-5, 6-2
(WC) Lucie Safarova (CZE) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 4-6, 6-3
(LL) Elena Rybakina (RUS) vs. Andrea Gamiz (VEN) 6-3, 6-1
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Magda Linette (POL) 4-6, 7-6(1), 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-4, 6-2
Reka-Luca Jani (HUN) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 7-5
Samantha Stosur (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(2) Daria Gavrilova (AUS) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(8), 7-6(6)


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon (FRA) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com fra tirsdag (15 kampe)

Deltagere: Thiem, Isner, Sock, Chung, Mannarino, Monfils, Sousa, Milman, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court Central – start 1100
(WC) Gregoire Barrere (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
Taylor Fritz (USA) vs. Matthew Ebden (AUS)
Calvin Hemery (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
NB 1800: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)

Court 1 – start 1100
Double kamp
(7) Joao Sousa (POR) vs. (Q) Filip Horansky (SVK)
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/lyon/7694/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

R32
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) LasloDjere (SRB) 7-6(3), 6-7(4), 6-3
Calvin Hemery (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-7(4), 7-5, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5/WC) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 4-6, 6-1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-2
(LL) Federico Coria (ARG) vs. Nicolas Kicker (ARG) 4-6, 6-1, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Jordi Samper-Montana (ESP) 6-4, 6-2
Maximillian Marterer (GER) vs. (6) Gael Monfils (FRA) 2-6, 6-4, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 7-6(5), 6-1
Radu Albot (MDA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-7(7), 7-5, 6-4


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Deltagere: Querrey, Fognini, Wawrinka, Ferrer, Ramos-Vinolas, Johnson, Seppi, M. Zverev, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Center Court – start 1200
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Marius Copil (ROU)
(4/WC) David Ferrer (ESP) vs. Peter Gojowczyk (GER)
NB 1800: (3/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Jared Donaldson (USA)
Double kamp

Court 1 – start 1200
3 Double kampe

TV-dækning: Tennistv viser kampene fra Center Court
Eurosport 2: 1600-1730 (R32), Eurosport I: 1800-2000 (2. runde)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/geneva/322/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

R32
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 5-7, 6-4, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Ray Harrison (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4
(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 6-4
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-2
Peter Gojowczyk (GER) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 4-6, 7-6(1)
Mirza Basic (BIH) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 5-7, 6-3, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 1-6, 6-1, 6-0
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (Q) Noah Rubin (USA) 6-7(4) (opdateres..)


Grand Slam, French Open, Kvalifikation

TV-dækning: Eurosport og Eurosport Player fra mandag

Spilleprogram tirsdag 

** Court 6 ** Début à 10h00
1 QM 1 Stefan KOZLOV (USA) contre Yasutaka UCHIYAMA (JPN)
2 QM 1 Reilly OPELKA (USA) contre Tallon GRIEKSPOOR (NED)
3 QD 1 Nicole GIBBS (USA)[8] contre Xinyun HAN (CHN)
4 QD 1 Francesca SCHIAVONE (ITA) contre Carol ZHAO (CAN)[23]
5 QD 1 Eugenie BOUCHARD (CAN) contre Dalila JAKUPOVIC (SLO)[13]

** Court 7 ** Début à 10h00
1 QM 1 John-Patrick SMITH (AUS) contre Corentin DENOLLY (FRA)
2 QM 1 Pedja KRSTIN (SRB) contre Evan FURNESS (FRA)
3 QD 1 Sara CAKAREVIC (FRA) contre Veronika KUDERMETOVA (RUS)
4 QD 1 Irina BARA (ROU) contre Audrey ALBIE (FRA)
5 QD 1 Jana FETT (CRO)[5] contre Diane PARRY (FRA)

** Court 8 ** Début à 10h00
1 QM 1 Rogerio DUTRA SILVA (BRA)[6] contre Christian GARIN (CHI)
2 QM 1 Stefano NAPOLITANO (ITA) contre Marcel GRANOLLERS (ESP)[23]
3 QD 1 Evgeniya RODINA (RUS)[10] contre Ankita RAINA (IND)
4 QD 1 Jamie LOEB (USA) contre Conny PERRIN (SUI)

** Court 9 ** Début à 10h00
1 QM 1 Guido ANDREOZZI (ARG)[9] contre Dustin BROWN (GER)
2 QD 1 Martina TREVISAN (ITA) contre Francoise ABANDA (CAN)[16]
3 QD 1 Sabina SHARIPOVA (UZB) contre Antonia LOTTNER (GER)
4 QD 1 Anna KALINSKAYA (RUS) contre Kayla DAY (USA)
5 QD 1 Danka KOVINIC (MNE)[9] contre Claire LIU (USA)

** Court 12 ** Début à 10h00
1 QD 1 Jil TEICHMANN (SUI) contre Grace MIN (USA)
2 QM 1 Enrique LOPEZ PEREZ (ESP) contre Stefano TRAVAGLIA (ITA)[31]
3 QD 1 Irina FALCONI (USA) contre Caroline DOLEHIDE (USA)[17]
4 QD 1 Miharu IMANISHI (JPN) contre Richel HOGENKAMP (NED)[22]
5 QD 1 Francesca DI LORENZO (USA) contre Quirine LEMOINE (NED)

** Court 13 ** Début à 10h00
1 QD 1 Sara SORRIBES TORMO (ESP)[11] contre Su Jeong JANG (KOR)
2 QM 1 Jozef KOVALIK (SVK) contre Alexey VATUTIN (RUS)[30]
3 QD 1 Julia GRABHER (AUT) contre Polina MONOVA (RUS)
4 QD 1 Olivia ROGOWSKA (AUS) contre Kathinka VON DEICHMANN (LIE)

** Court 14 ** Début à 10h00
1 QM 1 Mohamed SAFWAT (EGY) contre Blaz ROLA (SLO)
2 QM 1 Liam BROADY (GBR) contre Zdenek KOLAR (CZE)
3 QD 1 Maryna ZANEVSKA (BEL) contre Alexandra CADANTU (ROU)
4 QD 1 Ons JABEUR (TUN) contre Sesil KARATANTCHEVA (BUL)
5 QD 1 Nao HIBINO (JPN)[12] contre Alexandra DULGHERU (ROU)

** Court 15 ** Début à 10h00
1 QM 1 Kevin KING (USA) contre Andrej MARTIN (SVK)
2 QM 1 Peter POLANSKY (CAN)[14] contre Norbert GOMBOS (SVK)
3 QD 1 Anna BLINKOVA (RUS)[4] contre Cagla BUYUKAKCAY (TUR)
4 QD 1 Valentini GRAMMATIKOPOULOU (GRE) contre Sofya ZHUK (RUS)[24]
5 QD 1 Valentyna IVAKHNENKO (RUS) contre Georgina GARCIA PEREZ (ESP)

** Court 16 ** Début à 10h00
1 QM 1 Bradley KLAHN (USA) contre Henri LAAKSONEN (SUI)[28]
2 QD 1 Marta KOSTYUK (UKR) contre Eri HOZUMI (JPN)
3 QD 1 Tereza MARTINCOVA (CZE) contre Ysaline BONAVENTURE (BEL)[21]
4 QD 1 Rebecca SRAMKOVA (SVK) contre Karolina MUCHOVA (CZE)
5 QD 1 Junri NAMIGATA (JPN) contre Lizette CABRERA (AUS)

** Court 18 ** Début à 10h00
1 QM 1 Ernests GULBIS (LAT) contre Stephane ROBERT (FRA)
2 QM 1 Tommy ROBREDO (ESP) contre Simone BOLELLI (ITA)[20]
3 QD 1 Marie BOUZKOVA (CZE) contre Tessah ANDRIANJAFITRIMO (FRA)
4 QD 1 Arantxa RUS (NED)[3] contre Manon ARCANGIOLI (FRA)
5 QD 1 Rebecca PETERSON (SWE)[2] contre Misaki DOI (JPN)

 

TV-dækning: Eurosport Player 0930-2130
Eurosport 2: 1200-1600, 2130-2145

Resultater (udvalgte)

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 21)

Loughborough (GBR) – Combo QS QD OOP

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (616) Remi Boutillier (FRA) 6-7(2), 7-6(10), 6-1
Q16: Frederik Løchte Nielsen vs. (881) Simon Carr (IRL) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte Nielsen vs. (838) Johannes Haerteis (GER) 7-6(2), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [7] (277) David Guez (FRA) – tir NB 1400cet

Doubles

(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. Scott Clayton/Luke Johnson (GBR) – onsdag?

Mestre (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [4] (326) Federico Gaio (ITA) vs. (372) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 21)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Singles kvalifikation 

QFi: [2] (1213) Olga Helmi (DEN) – bye

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1213) Olga Helmi (DEN) vs. (1008) Miriana Tona (ITA) – onsdag?

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 21)

Grade A, 59th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64:
[5] (11) Clara Tauson (DEN) vs. (38) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 6-2

R32:
Clara Tauson vs. (39) Ana Makatsaria (GEO)

Livescore på “Tennis-Ticker” App.


Grade 2, Alfa TI Cup, Budapest (HUN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
[5] (88) Peter Makk (HUN) vs. (121) Luciano Tacchi (ARG) – tir ca. 1030
(165) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (119) Axel Nefve (USA) – tir 0900
(WC) (1000) Dominik Buzonics (HUN) vs. (LL) (469) Janos Fekete (SVK) – tir ca. 1030
[4] (87) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (908) Alex Bancila (USA) – tir ca. 1030

Girls singles hovedturnering

R32:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (544) Eleonora Alvisi (ITA) – tir NB 1500
[7] (96) Sinja Kraus (AUT) vs. (Q) ?? – tir ca. 1630

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage