Uden sidste års point fra WTA-slutspillet slutter Caroline Wozniacki sæsonen omkring top 40. Elmer Møller på fremmarch på junior-ranglisten, som Holger Rune forsøger at toppe

I sidste uge var det absolut sidste chance for at optjene de nødvendige point til WTA racelisten, som giver adgang at deltage i næste uges Shiseido WTA Finals i Shenzhen, hvor de 8 bedste deltager, samt denne uges “lille” slutspil WTA Elite Trophy Zhuhai for de 12 næste på racelisten, som begge afvikles i Kina.

Dermed har racelisten, som omfatter point optjent i indeværende sæson, opfyldt sin rolle, og ved den seneste opdatering i mandags blev de point, som blev optjent til ranglisten ved sidste års slutspil fjernet, hvilket i praksis betyder, at racelisten og ranglisten i denne uge er identiske.

Da Caroline Wozniacki af flere forskellige årsager ikke har opnået samme flotte resultater som tidligere, og hun samtidig mister de 350 bonus-point fra sidste års slutspil, er den naturlige konsekvens, at hendes rangering falder flere pladser, hvorved hun mister 15 pladser og dermed er no. 38, hvilket i flere medier fremkalder udtryk som “rasler ned” og “frit fald” i overskrifterne.

Clara Tauson
Foto: Linda Carlsson – Clara Tauson

16-årige Clara Tauson avancerede 29 pladser efter sidste uges kvartfinale ved W100 turneringen i Suzhou, og hun er derved no. 277.
Hvis WTA beslutter, at Clara kan beholde de 80 point, som hun optjente ved at vinde en W60 titel i Israel, vil hendes rangering ændres til lige under top 200.

ITF Junior Sanxenxo: Elmer Møller i top 50 med endnu en Grade 2 titel

På ITF’s junior-rangliste i Boys singles er det værd at bemærke, at 16-årige Elmer Møller efter sin 2. Grade 2 titel i sidste uge har taget et nyt hop fremad til top 50, hvor han nu er no. 47, og når de 25 foranliggende fra årgang 2001 slutter junior-tiden til Nytår, kan Elmer være tæt på top 20 og selvskreven deltager i junior Grand Slam.

Junior Masters 2019
Foto: Privat

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune deltager i denne uge formentlig for sidste gang i en junior turnering, hvor hans mål er at vinde Junior Masters og derved slutte året som no. 1 på ranglisten, hvilket muligvis er det ønske der udtrykkes på ovenstående kinesiske ønskeseddel.

Holger spiller puljekampe onsdag, torsdag og fredag, og de 2 sidste puljekampe bliver vist på TV2 Sport. Tidspunktet er dog i skrivende stund ukendt.


U43/21.10: WTA Slutspil Zhuhai, W100 Szekesfehervar, W80 Poitiers & Macon, W60 Bendigo & Saguenay
U44/28.10: WTA Slutspil Shenzhen, W80 Tyler, W60 Playford & Toronto & Liuzhou & Nantes & Asuncion
U45/4.11: Fed Cup Finale, W100 Shenzhen, W60 Las Vegas & Colina
U46/11.11: WTA Challenger Houston & Taipei, W100 Tokyo
U47/18.11: W25 Bhopl & Tucson & Naples & Solarino
U48/25.11: W25 Solarino, W15 Cairo, Nonthaburi, Monastir, Milovice, Heraklion, Antalya

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 21. oktober 2019

Rk Spiller Point U43 U44 U45 U46 U47 U48
1 Ashleigh Barty 6476 Shenz
2 Karolina Pliskova 5315 Shenz
3 Naomi Osaka 5246 Shenz
4 Bianca Andreescu 5041 Shenz
5 Simona Halep 4962 Shenz
6 Petra Kvitova 4401 Shenz
7 Belinda Bencic 4120 Shenz
8 Elina Svitolina 3995 Shenz
9 Serena Williams 3935
10 Kiki Bertens 3870 Zhuhai
11 Johanna Konta 2879
12 Sofia Kenin 2615 Zhuhai
13 Madison Keys 2607 Zhuhai
14 Aryna Sabalenka 2520 Zhuhai
15 Petra Martic 2458 Zhuhai
16 Marketa Vondrousova 2390
17 Angelique Kerber 2275
18 Elise Mertens 2190 Zhuhai
19 Alison Riske 2185 Zhuhai
20 Donna Vekic 2185 Zhuhai
21 Amanda Anisimova 1794
22 Maria Sakkari 1741 Zhuhai
23 Sloane Stephens 1738
24 Dayana Yastremska 1720 Zhuhai
25 Anett Kontaveit 1675
26 Karolina Muchova 1624 Zhuhai
27 Anastasija Sevastova 1617
28 Julia Goerges 1610
29 Qiang Wang 1563
30 Anastasia Pavlyuchenkova 1560
31 Danielle Collins 1558
32 Su-Wei Hsieh 1505
33 Barbora Strycova 1491
34 Yulia Putintseva 1460
35 Ekaterina Alexandrova 1425
36 Garbiñe Muguruza 1412
37 Elena Rybakina 1401
38 Caroline Wozniacki 1383
39 Kristina Mladenovic 1360
40 Saisai Zheng 1355 Zhuhai
41 Veronika Kudermetova 1351
42 Magda Linette 1320
43 Rebecca Peterson 1275
44 Jelena Ostapenko 1250
45 Caroline Garcia 1235
46 Shuai Zhang 1216
47 Yafan Wang 1185
48 Alison Van Uytvanck 1175
49 Polona Hercog 1145
50 Victoria Azarenka 1115
51 Ajla Tomljanovic 1115
52 Viktoria Kuzmova 1105
53 Venus Williams 1079
54 Marie Bouzkova 1068
55 Svetlana Kuznetsova 1052
56 Carla Suárez Navarro 1048
57 Jennifer Brady 1047
58 Katerina Siniakova 1020
59 Anna Blinkova 1016
60 Alizé Cornet 1015
61 Iga Swiatek 1011
62 Lauren Davis 990
63 Fiona Ferro 926
64 Tamara Zidansek 908
65 Viktorija Golubic 867
66 Bernarda Pera 863
67 Kristyna Pliskova 859
68 Aliaksandra Sasnovich 858
69 Cori Gauff 855
70 Daria Kasatkina 851
71 Lesia Tsurenko 842
72 Jil Teichmann 827
73 Sorana Cirstea 822
74 Laura Siegemund 805
75 Misaki Doi 803
76 Jessica Pegula 793
77 Shuai Peng 788
78 Ons Jabeur 780
79 Zarina Diyas 775
80 Andrea Petkovic 770
81 Monica Puig 770
82 Sara Sorribes Tormo 760
83 Margarita Gasparyan 749
84 Kateryna Kozlova 746
85 Taylor Townsend 732
86 Christina Mchale 726
87 Tatjana Maria 708
88 Kristie Ahn 699
89 Heather Watson 698
90 Anastasia Potapova 695
91 Madison Brengle 691
92 Samantha Stosur 683
93 Paula Badosa 681
94 Camila Giorgi 680
95 Lin Zhu 669
96 Anna Kalinskaya 668
97 Kaia Kanepi 659
98 Nao Hibino 651
99 Kirsten Flipkens 642
100 Natalia Vikhlyantseva 639
277 Clara Tauson 205
941 Sofia Samavati 14
1038 Olga Helmi 10
1269 Elena Jamshidi 3
1269 Olivia Gram 3

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards


U43/21.10: ATP 500 Vienna & Basel, €92K Brest, $54K Traralgon & Lina & Liuzhou, €46K Hamburg
U44/28.10: ATP 1000 Paris, $135K Shenzhen, $54K Playford & Guayaquil & Charlottesville, €46KEckental
U45/4.11: ATP NextGen Milan, €114K Bratislava, $54K Montevideo & Kobe & Knoxville
U46/11.11: ATP Finals London, $162K Houston, $54K Champaign & Pune, €46K Helsinki & Ortisei
U47/18.11: Davis Cup, M25 Naples
U48/25.11: M15 Yaounde, Cairo, Nonthaburi, Monastir, Santo Domingo, Heraklion, Telde, Antalya, Cancun

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 21. oktober 2019

Rk Spiller Point U43 U44 U45 U46 U47 U48
1 Novak Djokovic 9,545 Paris
2 Rafael Nadal 9,225 Paris
3 Roger Federer 6,95 Basel Paris
4 Daniil Medvedev 5,92 Vienna Paris
5 Dominic Thiem 5,085 Vienna Paris
6 Alexander Zverev 4,425 Basel Paris
7 Stefanos Tsitsipas 3,74 Basel Paris Milan
8 Kei Nishikori 2,86 Vienna Paris
9 Karen Khachanov 2,785 Vienna Paris
10 Roberto Bautista Agut 2,575 Basel Paris
11 Matteo Berrettini 2,545 Vienna Paris
12 Fabio Fognini 2,37 Basel Paris
13 David Goffin 2,28 Basel Paris
14 Gael Monfils 2,26 Vienna Paris
15 Diego Schwartzman 1,95 Vienna Paris
16 John Isner 1,895 Paris
17 Stan Wawrinka 1,82 Basel Paris
18 Felix Auger-Aliassime 1,681 Vienna Paris Milan
19 Lucas Pouille 1,645 Vienna Paris
20 Guido Pella 1,62 Vienna Paris
21 Kevin Anderson 1,6 Paris
22 Andrey Rublev 1,571 Vien-A Paris-A
23 Marin Cilic 1,545 Basel Paris
24 Borna Coric 1,54 Vienna Paris
25 Benoit Paire 1,528 Basel Paris
26 Nikoloz Basilashvili 1,485 Vienna Paris
27 Denis Shapovalov 1,46 Vienna Paris Milan
28 Alex de Minaur 1,44 Paris Milan
29 Grigor Dimitrov 1,432 Vienna Paris
30 Nick Kyrgios 1,395 Vienna Paris
31 Taylor Fritz 1,36 Basel Paris
32 Milos Raonic 1,35 Vienna Paris
33 Dusan Lajovic 1,341 Basel Paris
34 Pablo Carreno Busta 1,33 Vienna
35 Hubert Hurkacz 1,298 Vienna Paris
36 Jo-Wilfried Tsonga 1,23
37 Reilly Opelka 1,203 Basel
38 Christian Garin 1,197 Basel Paris
39 Laslo Djere 1,181 Basel Paris-A
40 Fernando Verdasco 1,16 Vienna Paris
41 Jan-Lennard Struff 1,155 Basel Paris-A
42 Albert Ramos-Vinolas 1,13 Basel Paris-A
43 Daniel Evans 1,124 Basel Paris-A
44 Adrian Mannarino 1,111 Alt
45 Pablo Cuevas 1,102 Basel Paris-A
46 Filip Krajinovic 1,068
47 Sam Querrey 1,065 Vien-A Paris-A
48 Frances Tiafoe 1,06 Basel Paris-A Milan
49 Radu Albot 1,057 Basel Paris-A
50 Gilles Simon 1,035 Vienna Paris
51 Alexander Bublik 1,026
52 Juan Ignacio Londero 1,017 Alt
53 John Millman 1,016
54 Miomir Kecmanovic 1,003 Basel Paris-A Milan
55 Jordan Thompson 998 Alt
56 Lorenzo Sonego 990 Alt
57 Mikhail Kukushkin 971 Alt
58 Cameron Norrie 960
59 Feliciano Lopez 958 Alt
60 Pablo Andujar 955 Basel
61 Casper Ruud 950 Alt Milan
62 Joao Sousa 941 Alt
63 Ugo Humbert 892 Milan
64 Richard Gasquet 890 Basel
65 Jeremy Chardy 885
66 Pierre-Hugues Herbert 845 Vien-A
67 Marton Fucsovics 840
68 Yoshihito Nishioka 825 Alt
69 Tennys Sandgren 816
70 Ricardas Berankis 809 Alt
71 Andreas Seppi 795
72 Aljaz Bedene 795
73 Marco Cecchinato 790 Lima
74 Mikael Ymer 765 Hamburg Milan
75 Kyle Edmund 755 Vienna Paris
76 Federico Delbonis 699
77 Nicolas Jarry 695
78 Hugo Dellien 693
79 Philipp Kohlschreiber 690
80 Tommy Paul 687
81 Roberto Carballes Baena 684 Brest
82 Marius Copil 664
83 Stefano Travaglia 657
84 Gregoire Barrere 643
85 Steve Johnson 640
86 Dominik Koepfer 634
87 Yasutaka Uchiyama 632
88 Alexei Popyrin 630 Milan
89 Soonwoo Kwon 627
90 Prajnesh Gunneswaran 620 Liuzhou
91 Kamil Majchrzak 616
92 Damir Dzumhur 604
93 Alejandro Davidovich Fokina 591
94 Corentin Moutet 585 Brest
95 Leonardo Mayer 581 Lima
96 Jaume Munar 568
97 Thiago Monteiro 565
98 Brayden Schnur 561 Charlot
99 Bradley Klahn 559
100 Salvatore Caruso 556
169 Mikael Torpegaard 299 Charlot
699 Eric Vanshelboim 27
1003 Holger Vitus Nodskov Rune 9 NextGen-Invitation
1053 August Holmgren 7
1607 Elmer Møller 1
D50* Frederik Løchte Nielsen Wien-Q Bratisl. Helsinki

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 21. oktober 2019

No. Women ITF WTA Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
59 Clara Tauson 272 174 W25Nanning W60Kina-Q W100Kina-Q
300 Sofia Nami Samavati 94 14 W15Stockholm W15Stockholm
406 Olga Helmi 63 11 W15Oslo W15Stockholm W15Monastir-Q2
761 Elena Jamshidi 20 3 W15Oslo-Q W15Orisei W15Parnu-Q
966 Olivia Gram 11 3 W15Antalya-WC W15Antalya-Q
565 Hannah Viller Møller 34 W15Oslo-Q W15Stockholm-Q
864 Karen Barritza 14
1369 Karoline Laursen 4
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke W15Egypten-Q

U

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry   torsdag 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov 14-nov 21-nov
Withdrawal tirsdag 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov
Freeze torsdag 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov 14-nov 21-nov 28-nov 05-dec
Start   mandag 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec

 

No. Men ITF ATP Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
1011 Mikael Torpegaard 30 299
349 Eric Vanshelboim (UKR) 200 24
1279 Holger Vitus Nødskov Rune 16 8 se Junior
657 August Holmgren 70 7
1529 Elmer Møller 9 1
1585 Christian Lerby 8
2138 Henrik Heise Korsgaard 2
2174 Carl Emil Overbeck 2
2199 Jesper Andi Jørgensen 2
2369 Christopher Luthra 1
2485 Sebastian Grundtvig 1
2485 Gustav Theilgaard 1
Kasper Elsvad
Johannes Ingildsen M25Naples-A35
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Romeo Midtgaard Jivraj

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 21. oktober 2019

No. Girls Point Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
10 Clara Tauson 1298,75
169 Hannah Viller Møller 319,50
215 Clarine Lerby (NED) 260,25
726 Johanne Christine Svendsen 73,75 J5Luxemb.
748 Divine Dasam Nweke 71,75
1076 Natacha Schou 39,50
1244 Rebecca Munk Mortensen 29,75 J5Luxemb.
1423 Nina Vicic 20,75 J5Bahrain J5Bahrain
1658 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25
1723 Zoe Du Pasquier Jensen 12,75
1729 Cirkeline Lundberg 12,50
2088 Alisha Ali Hussain 7,00
2255 Emilie Just-Bomholt 5,00
2590 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2590 Anna Tang 2,75
2945 Nikoline Gullacksen 1,75
2945 Ida Hasselbalch 1,75 J4Finland
2945 Amanda Rommetveit Rohde 1,75
2945 Martha Elisa Stemann 1,75
3034 Katerina Norup Hansen 1,50 J5Minsk-Q
3034 Isabella Kierkegaard 1,50
3112 Sille Larsen 0,75
3112 Olivia Thiemke 0,75
Moniqua Nielsen
DK5 Emilie Just-Bomholt
DK6 Victoria Ilena Andersen
DK25 Laura Brunkel
DK26 Sarafina Olivia Hansen
DK28 Sofie Vindberg Nielsen
DK29 Filippa Gaba Hansen
DK30 Frederikke Alberte Pape
DK33 Frederikke Birn
DK34 Dicte Ingildsen
DK41 Isil Yurttas
DK42 Emma Kamper Malmkjær
DK45 Augusta Birn
DK59 Victoria Wiche J4Atlanta-A6 J4Lexington-Q
DK60 Cecilie Wiche J4Atlanta-A8 J4Lexington-Q
DK61 Asta Ripperger
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Ena Arnautovic
Therese Harboe Holst
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry   tirsdag 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov
Withdrawal tirsdag 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov
Freeze onsdag 16-okt 23-okt 30-okt 06-nov 13-nov 20-nov 27-nov 04-dec
Start   mandag 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec 09-dec

 

No. Boys Point Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Junior-Masters Chengdu
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Junior-Masters Chengdu
4 Martin Damm (USA) 1847,50
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25
43 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 778,75
47 Elmer Møller 722,25
59 Eric Vanshelboim (UKR) 656,25
289 Christian Lerby (NED) 205,00
294 Oskar Brostrøm Poulsen 201,75
360 Carl Emil Overbeck 160,00 J4Thailand
540 Sebastian Grundtvig 101,75
894 Gustav Theilgaard 48,75
966 Richard Biagiotti 43,50
1005 Niels Heise Korsgaard 40,00
1173 Caspar Jalili Mikkelsen 35,50
1206 Emil Okkels Jensen 27,50 J4Finland J4Finland
1463 Julius Kostopoulos 17,75
1528 Asger Emil Ildor 16,00
Kevin Chen
2159 Ervin Mesic 5,00
2250 Jonas Hembo Mathiasen 4,75
2316 Felipe Mikkelsen 4,00 J5Barain J5Bahrain
2424 Tobias Bo Kudsk 2,75
2731 Valdemar Frederik Pape 1,75
DK11 Marcus Gram Petersen
Kevin Chen
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
DK17 Christopher Garde
DK18 Alexander Stage
DK19 Lukas Goldstein Wendelboe
DK21 Rasmus Egehus
DK24 Oliver Eliasen
Jens Schou
DK25 Christopher Luthra
DK26 Noah Svenniingsen Holmvang
DK28 Christoffer Hayes Hjelm
DK31 Johan August Mottlau
Theodor Boisen
Dk33 Luka Strojanovic
DK34 Cornelius Alexander Shalmi
DK36 William Svendsen
DK42 Jonathan Sund Nordahl
Mikkel Ballisager
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
DK43 Alexander Borup J5Bahrain-A24
DK46 Niklas Jensen
DK53 Nikolaj Terp Maansson
DK61 Noah Byrgesen
DK64 Victor Bech Frandsen
DK73 Adam Tvede
Alexander Garde
Samuel Sandahl Taboul