Hvordan står klubberne rustet inden DH indendørs går i gang den kommende weekend?

Kvindernes DH:

Favorit: KB
KBs hold er bundsolidt med stærke spillere på alle positioner, også reserverne. Selv uden Clara Tauson må udendørs mestrene bære favoritværdigheden.

Udfordrerne: Gentofte, Birkerød, HRT og HIK
Gentoftes hold er lidt svækket ift. udendørs, for Helena Francati er taget på college i USA og Divine Nweke er skifte til ATK. Men klubranglisten er fyldt med svenskere, som kan træde ind og gøre Gentofte til en stærk udfordrer.
Birkerød har vist at holdet hører til blandt de bedste herhjemme, og kommer de udenlandske spillere som står øverst på klubranglisten i spil, så kan holdet vinde guld.
HRT har et ungt og stærkt mandskab. Spiller Olga Helmi kampene, så kan HRT kvalificere sig til slutspillet.
HIK er en Dark Horse i årets turnering, for holdets klubrangliste er spækket med svenske turneringsspillere, hvoraf flere holder højt niveau; kommer de i spil så bliver HIK farlige, men er de ikke med, så er det meget tvivlsomt om HIK kommer i slutspillet.

De nedryknings-truede: Roskilde, Virum og Fruens Bøge

Roskilde går uden tvivl en svær sæson i møde og må være nedrykningskandidat nummer 1.
Virums chancer vil afhænge meget af, hvor ofte Sofia Samavati og klubbens to udenlandske spillere kommer i spil. Uden hjælp fra disse tre spillere så er Virum dømt til nedrykning.
Fruens Bøge har rækkens bedste spiller i Anastasia Yakimova. Det vil være en sensation såfremt hun ikke går ubesejret gennem kampene, men er det nok til at Fruens Bøge kan klare sig fri af nedrykning?

Sådan ser klubranglisterne ud:
KB
Caroline Wozniacki
Clara Tauson
Mai Grage
Karin Ildor Jacobsgaard
Julie Noe
Karoline Laursen
Simone Alipieva
Rebecca Munk Mortensen
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Jenny Herring
Benedicte Joels Ahm Danielsen

Gentofte
Johanna Larsson (SWE)
Emilie Francati
Maria Jespersen
Helena Francati
Louise Brunskog (SWE)
Elin Vilen (SWE)
Isabella Kierkegaard
Eva Dyrberg
Olivia Malm (SWE)
Catrine Landström (SWE)
Agnes Gustafsson (SWE)
Märta-Louise Söderberg (SWE)

Birkerød
Oana Georgeta Simion (ROM)
Yuriko Miyazaki (JAP)
Karen Barritza
Elena Jamshidi
Alisha Ali Hussain
Malene Stripp
Sarafina Olivia Hansen
Asta Ripperger
Ida de Neergaard
Natasja Engelhardt
Rosa Uzunel
Michala Bach Christensen

HRT
Olga Helmi
Julita Saner (SWE)
Johanne Christine Svendsen
Mathilde Tranberg
Ida Hasselbalch
Vilma Krebs Hyllested
Amina Hadzic
Mille Johanna Mørk
Olivia Parsholt Beck
Cecilie Lyttik
Sarah Suljadzic
Mette Bonnesen

HIK
Julia Rosenqvist (SWE)
Hannah Viller Møller
Caijsa Hennemann (SWE)
Kajsa Rinaldo Persson (SWE)
Melis Yasar (SWE)
Emilie Håkansson
Maja Radenkovic (SWE)
Martha-Elisa Stemann
Frida Bostrand (SWE)
Victoria Carlsten (SWE)
Cecilie Estlander (SWE)
Emilie Just-Bomholt

Roskilde
Rikke Jensen
Sisse Folmø
Mille Elsborg
Anja Kostecki
Line Lauridsen
Rikke Stokholm Qvist Rasmussen
Ditte Jørgensen
Katarina Godtbert Elkjær
Iben Lyme
Christina Monrad
Ditte Pallesen
Sophia Horne Bang

Virum
Sofia Nami Samavati
Stefana Lakicevic (MNE)
Matilda Lenngren (SWE)
Anna Tang
Victoria Ilena Andersen
Josefine Rosenfeldt
Simone Trolle
Caroline Qvist Jensen
Filippa Holst Visfeldt
Mette Rytsel
Frederikke Friis Hein
Viktoria Mazanti Dam-Johnsen

Fruens Bøge
Anastasia Yakimova (BLR)
Camilla Flintholm Jensen
Emma Henriksen
Sille Larsen
Filippa Gaba Hansen
Caroline Damgaard Qvist
Mathilde Aaskov Henriksen
Juliane Holst Færgemann
Bjørg Fogh Nielsen
Rasmine Overgaard Storm
Sophia Boeriis Dyrvig
Amalie Davidsen