Semifinalisterne ved ATP 250 i Sardinien er sammen med den 3-dobbelte 17-årige ATP Challenger-vinder Carlos Alcaraz ugens højdespringere på ATP-ranglisten,

Da der siden opdateringen af WTA-ranglisten 12. oktober ikke har været afviklet WTA-turneringer, er der ikke sket ændringer i top 100, fordi optjente point på grund af corona-situationen i en overgangsperiode ikke bliver forældet.
Derfor er der kun sket mindre forskydninger længere nede ad listen som følge af point optjent i de få W15 og w25 turneringer, der blev afviklet for et par uger siden.

Til gengæld er der et par højdespringere på ATP ranglisten i både top 100 og top 200, og de største fremskridt blev foretaget af alle 4 semifinalister ved sidste uges ATP 250 turnering i Sardinien, hvor titel-vinderen 25-årige Laslo Djere (SRB) optjente 250 point og avancerede 21 pladser til no. 53.
Serberen har dog tidligere været i top 30, idet han i juni 2019 opnåede sin højeste rangering som no. 27, hvilket ikke mindst skyldtes, at han i februar 2019 vandt titlen ved ATP 500 i Rio de Janeiro med finalesejr 6-3, 7-5 over den canadiske komet Felix Auger-Aliassime.
Forinden havde han vundet over Dominic Thiem i 1. runde og Casper Ruud i kvartfinalen.
Efter en semifinale ved ATP 250 i Umag i Croatien i juli 2019 fulgte en periode med 6 1. runde nederlag i træk, og under corona-pausen var han rangering faldet til no. 80.

Laslo Djere vandt i finalen i Sardinien 7-6(3), 7-5 over 28-årige Marco Cecchinato (ITA), der i februar 2019 var no. 16 på ATP-ranglisten, hvilket ATP 250 titler i Budapest og Umag i 2018 og ikke mindst 720 point fra en semifinale ved French Open samme år og en ATP 250 titel i Buenos Aires i februar 2019 bidrog væsentligt til.
Efterfølgende er Cecchnato faldet ud af top 100, men med 150 point fra finalen mod Djere er italienere tilbage i top 100 efter et avancement på 26 pladser til no. 77.

En af semifinalisterne i Sardinien var den 28-årige upåagtede serber Danilo Petrovic, der inden turneringen var no. 166, og derfor måtte han igennem kvalifikationen, hvor han i kvalfinalen blev besejret i 3 sæt af Andrea Pellegrino (ITA), men da 1. seedede Fabio Fognini (ITA) blev syg, trådte Petrovic ind på hans plads i lodtrækningen, hvorved han blev oversidder i 1. runde.
Petrovic fik det maksimale ud af den uventede chance, idet han i 1/8-finalen vandt 6-1, 6-4 over no. 96 Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-4, og i kvartfinalen vandt han 7-6(3), 6-1 over no. 81 Federico Delbonis (ARG), inden han i semifinalen blev stoppet af Cecchnato, der vandt 6-1, 6-0.
Resultatet indbragte 96 point til ranglisten og et avancement på 29 pladser til no. 137.

I den anden semifinale vandt Laslo Djere over 18-årige Lorenzo Musetti (ITA), der måtte trække sig i 3. sæt, da Djere førte 2-6, 6-2, 4-1, men Musetti optjente 90 point, hvorved han avancerede 20 pladser til no. 123, og han er den højst rangerede junior på ATP-ranglisten og desuden den første fra årgang 2002, der når så langt i en ATP turnering.

Musetti bliver dog tæt forfulgt at den et år yngre Carlos Alcaraz (ESP), der i sidste uge sikrede sig sin 3. ATP Challenger titel, da han i Alicante sikrede titlen med sejr i finalen 7-6(6), 6-3 over 1. seedede no. 105 Pedro Martinez Portero (ESP).
Alcaraz var inden corona-pausen i 3 M15-finaler, hvoraf han vandt de 2 første på Mallorca, og efter corona-pausen har han 4 gange været i en Challenger finale med 3 titler som resultat, hvilket tidligere kun er overgået af Richard Gasquet, der vandt sin 3. Challenger titel som 16-årig.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
Uge 43/19.10: WTA Pr. Ostrava, W80 Macon, W25 Reims, W15 Sharm El Sheikh & Monastir
Uge 44/26.10: W80 Tyler, W25 Istanbul, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Heraklion & Platja D’Aro & Monastir. & Pazardzhik & Lousada
Uge 45/2.11: W100 Charleston, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Castellon & Lousada & Monastir & Ortisei
Uge 46/9.11: WTA International Linz, W25 Orlando, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir & Haabneeme
Uge 48/23.11: W15 Cairo & Heraklion & Las Palmas & Monastir
Uge 49/30.11: W25 Hamburg, W15 Cairo & Monastir
Uge 50/7.12: W100+H Dubai, W15 Cairo & Madrid
Uge 51/14.12: W15 Minsk

To be rescheduled: WTA Int. Seoul

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 18. oktober 2020 

Rk Spiller Point UTR U43 U44 U45 U46 U47
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 7255
3 Naomi Osaka 5780
4 Sofia Kenin 5760
5 Elina Svitolina 5260 Ostra
6 Karolina Pliskova 5205 Ostra
7 Bianca Andreescu 4555
8 Petra Kvitova 4516 Ostra
9 Kiki Bertens 4505
10 Serena Williams 4080
11 Belinda Bencic 4010
12 Aryna Sabalenka 3675 Ostra Linz
13 Johanna Konta 3152
14 Victoria Azarenka 3122 Ostra
15 Garbiñe Muguruza 3016
16 Madison Keys 2962
17 Iga Swiatek 2960
18 Petra Martic 2850 Ostra
19 Elena Rybakina 2696 Ostra Linz
20 Marketa Vondrousova 2538 Ostra Linz
21 Elise Mertens 2490 Ostra Linz
22 Anett Kontaveit 2330 Ostra
23 Maria Sakkari 2300 Ostra
24 Angelique Kerber 2271
25 Alison Riske 2256
26 Jennifer Brady 2165 Ostra Linz
27 Yulia Putintseva 2015 Tyler Char
28 Karolina Muchova 1982 Ostra
29 Dayana Yastremska 1925 Ostra Linz
30 Amanda Anisimova 1905 Ostra Linz
31 Donna Vekic 1880 Ostra
32 Ons Jabeur 1803 Ostra
33 Ekaterina Alexandrova 1775 Linz
34 Qiang Wang 1706
35 Shuai Zhang 1693 Ostra
36 Svetlana Kuznetsova 1631
37 Barbora Strycova 1630 Ost.Q
38 Anastasia Pavlyuchenkova 1630
39 Sloane Stephens 1573
40 Magda Linette 1573 Ost.Q
41 Saisai Zheng 1510
42 Fiona Ferro 1497
43 Caroline Garcia 1495
44 Jelena Ostapenko 1485
45 Julia Goerges 1483
46 Danielle Collins 1475 Char
47 Veronika Kudermetova 1388 Ost.Q Linz
48 Nadia Podoroska 1356 Linz
49 Kristina Mladenovic 1335
50 Laura Siegemund 1331 Ost.A Char
51 Marie Bouzkova 1314 Ost.Q
52 Polona Hercog 1310
53 Alizé Cornet 1290 Linz
54 Anastasija Sevastova 1288 Ost.Q
55 Cori Gauff 1284 Ost.Q
56 Rebecca Peterson 1255
57 Patricia Maria Tig 1229 Linz
58 Jil Teichmann 1206 Ost.Q Linz
59 Shelby Rogers 1133 Tyler Char
60 Heather Watson 1130 Linz
61 Anna Blinkova 1114 Ost.Q Linz
62 Bernarda Pera 1105 Ost.Q Linz
63 Jessica Pegula 1103
64 Alison Van Uytvanck 1095
65 Katerina Siniakova 1075 Ost.Q Linz
66 Su-Wei Hsieh 1035
67 Ajla Tomljanovic 1035
68 Kristyna Pliskova 1020 Ost.Q
69 Paula Badosa 1018 Ost.Q
70 Nao Hibino 973
71 Arantxa Rus 971 Ost.Q Tyler Linz
72 Lauren Davis 967 Char
73 Sara Sorribes Tormo 945 Ost.Q Linz
74 Camila Giorgi 940 Linz
75 Daria Kasatkina 935 Ost.Q
76 Irina-Camelia Begu 932 Ost.Q Linz
77 Danka Kovinic 932
78 Venus Williams 929
79 Zarina Diyas 928
80 Christina Mchale 909 Linz
81 Madison Brengle 906 Char
82 Carla Suárez Navarro 881
83 Martina Trevisan 879 Linz
84 Kirsten Flipkens 878
85 Barbora Krejcikova 868 Ost.Q Linz.A
86 Misaki Doi 863 Tyler Char
87 Tamara Zidansek 840 Ost.Q Linz.A
88 Sorana Cirstea 839 Ost.Q Linz.Q
89 Leylah Annie Fernandez 838 Tyler
90 Taylor Townsend 836
91 Lin Zhu 830
92 Ana Bogdan 805 Ost.Q Linz.Q
93 Aliaksandra Sasnovich 798 Linz.Q
94 Yafan Wang 795
95 Jasmine Paolini 785 Ost.Q Tyler Linz.Q
96 Varvara Gracheva 778 Ost.Q Linz.Q
97 Viktoria Kuzmova 775 Linz.Q
98 Nina Stojanovic 761 Tyler Char Linz.Q
99 Anastasia Potapova 759
100 Andrea Petkovic 750
155 Clara Tauson 459 12,44 Macon.Q Tyler.Q Char.Q 1Linz
987 Sofia Samavati 14 10,59
1061 Olga Helmi 11 10,74 Hera.Q Hera.Q
1254 Olivia Gram 5 9,74 Monastir Mon.Q Mon.Q
1316 Elena Jamshidi 3 9,26 Paza.Q Lous.A3
Karen Barritza 11,18
Maria Jespersen 10,86
Emilie Francati 10,80
Hannah Viller Møller 10,68

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 43/19.10: ATP 250 Antwerpen & Køln, Ch. Istanbul & Ismaning, M25 Hamburg & Harlingen, M15 Sharm El Sheikh & Bratislava & Monastir
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, ATP 250 Nur-Sultan, Ch. Marbella & Hamburg, M25 Harlingen & Tavira, M15 Sarreguemines & Sharm El Sheikh & Heraklion & Monastir
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M15 Sharm El Sheikh & Fayetteville & Heraklion & Quinta Do Lago & Parnu & Monastir
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Villers Les Nancy & Sharm El Sheikh & Heraklion & Valldoreix & Monastir
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Sharm El Sheikh & Heraklion & Villena & Monastir
Uge 48/23.11: M15 Bratislava & Cairo & Heraklion & Benicarlo & Singapore & Monastir
Uge 49/30.11: M15 Cairo & Santa Domingo & Madrid & Singapore & Monastir
Uge 50/7.12: M15 Cairo & Santo Domingo & Torello

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 19. oktober 2020 

Rk Spiller Point UTR U43 U44 U45 U46 U47
1 Novak Djokovic 11,740 Wien
2 Rafael Nadal 9,850 Paris
3 Dominic Thiem 9,125 Wien Paris
4 Roger Federer 6,630
5 Stefanos Tsitsipas 5,925 Wien Paris
6 Daniil Medvedev 5,890 Wien Paris
7 Alexander Zverev 4,855 Køln Paris
8 Andrey Rublev 3,429 Wien Paris
9 Diego Schwartzman 3,180 Køln Wien Paris Sofia
10 Matteo Berrettini 3,075 Paris
11 Gael Monfils 2,860 Wien Paris Sofia
12 Denis Shapovalov 2,830 Køln Wien Paris Sofia
13 Roberto Bautista Agut 2,710 Wien Paris Sofia
14 David Goffin 2,555 Ant Paris Sofia
15 Pablo Carreno Busta 2,400 Ant Wien Paris Sofia
16 Fabio Fognini 2,400 Paris Sofia
17 Karen Khachanov 2,245 Ant Wien Paris Sofia
18 Stan Wawrinka 2,230 Wien Paris
19 Milos Raonic 2,220 Ant Paris Sofia
20 Grigor Dimitrov 2,145 Ant Wien Paris
21 Christian Garin 2,135 Ant Wien Paris
22 Felix Auger-Aliassime 2,126 Køln Wien Paris Sofia
23 John Isner 1,850
24 Borna Coric 1,820 Wien Paris Sofia
25 Dusan Lajovic 1,785 Ant Wien Paris Sofia
26 Casper Ruud 1,739 Wien Paris Sofia
27 Benoit Paire 1,738 Nur Paris
28 Taylor Fritz 1,670 Ant Wien Paris Sofia
29 Alex de Minaur 1,665 Ant Wien Paris Sofia
30 Filip Krajinovic 1,628 Køln Wien Paris Sofia
31 Hubert Hurkacz 1,493 Køln Wien Paris
32 Jan-Lennard Struff 1,450 Køln Wien Paris Sofia
33 Reilly Opelka 1,402 Ant Alt
34 Nikoloz Basilashvili 1,395 Alt Paris Sofia
35 Daniel Evans 1,384 Ant Alt Paris
36 Kei Nishikori 1,345 Alt Paris Sofia
37 Guido Pella 1,310 Køln Alt Paris Sof.A
38 Ugo Humbert 1,306 Ant Alt Paris Sof.A
39 Miomir Kecmanovic 1,283 Køln Nur Paris Sof.A
40 Marin Cilic 1,280 Køln Alt Paris Sof.A
41 Adrian Mannarino 1,271 Køln Nur Paris Sof.A
42 Lorenzo Sonego 1,253 Alt Par.A Sof.A
43 Nick Kyrgios 1,170 Paris
44 John Millman 1,166 Køln Nur Paris Sof.A
45 Albert Ramos-Vinolas 1,165 Ant Alt Paris Sof.A
46 Jannik Sinner 1,136 Kø.Q Sof.A
47 Kyle Edmund 1,085 Køln Alt Paris Sof.A
48 Tennys Sandgren 1,078 Alt Nur Paris
49 Alexander Bublik 1,070 Alt Nur Paris Sof.A
50 Sam Querrey 1,065 Alt Paris
51 Marton Fucsovics 1,047 Kø.Q Alt Par.A Sof.A
52 Aljaz Bedene 1,045 Alt Alt Par.A Sof.A
53 Laslo Djere 1,042 Alt
54 Richard Gasquet 1,030 Par.A Sof.A
55 Pablo Andujar 1,024 Par.A Sof.A
56 Yoshihito Nishioka 1,017 Kø.Q Alt Par.A Sof.A
57 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Alt Par.A
58 Gilles Simon 1,005 Køln Par.A
59 Tommy Paul 1,002 An.Q Nur Par.A
60 Jordan Thompson 984 Køln Nur Par.A Sof.A
61 Fernando Verdasco 965 Køln Nur Par.A
62 Feliciano Lopez 953 Ant Alt Par.A Sof.A
63 Frances Tiafoe 950 Ant Nur Sof.A
64 Alejandro Davidovich Fokina 928 Køln
65 Dominik Koepfer 921 Kø.Q Alt Par.A Sof.A
66 Jiri Vesely 908 Nur
67 Pablo Cuevas 907 Alt Par.A
68 Ricardas Berankis 889 Kø.Q Hamb Eck
69 Lucas Pouille 880 Hamb Par.A
70 Cameron Norrie 877 Ant Nur
71 Steve Johnson 870 Køln Par.A
72 Jeremy Chardy 860 Alt Par.A
73 Stefano Travaglia 849 An.Q Nur
74 Corentin Moutet 838 Ant Nur
75 Juan Ignacio Londero 832 An.Q
76 Federico Delbonis 816 Isman Alt
77 Marco Cecchinato 811
78 Thiago Monteiro 804 Kø.Q
79 Salvatore Caruso 802 An.Q
80 Vasek Pospisil 787 Kø.Q
81 Joao Sousa 776 An.Q
82 Pierre-Hugues Herbert 775 An.Q
83 Radu Albot 772 Kø.Q Nur
84 Mikael Ymer 763 Hamb
85 Attila Balazs 759
86 Federico Coria 757 Ant Marb
87 Egor Gerasimov 755 Kø.Q Nur
88 Soonwoo Kwon 752
89 Mikhail Kukushkin 751 Nur
90 Lloyd Harris 748 An.Q Nur
91 Dennis Novak 735 Eck
92 Pedro Martinez 730 Marb
93 Philipp Kohlschreiber 729
94 Marcos Giron 721
95 Yannick Hanfmann 720 Nur.Q
96 Gianluca Mager 717 An.Q Marb
97 James Duckworth 701 Nur
98 Yasutaka Uchiyama 695 An.Q
99 Roberto Carballes Baena 694 Marb
100 Emil Ruusuvuori 694 An.Q Nur.Q Eck
123 Lorenzo Musetti 507 Parm
136 Carlos Alcaraz 464 Marb
194 Mikael Torpegaard 311 14,51 Isman Hamb.Q Eck
548 Holger Vitus Nodskov Rune  52 14,34 Mar.WC Hera
744 Eric Vanshelboim 24 13,69
1089T August Holmgren 7 13,74
1627T Elmer Møller 1 13,24
D52* Frederik Løchte Nielsen 1,79 14,35 Antw.
Christian Sigsgaard 14,08
Johannes Ingildsen 13,14

 


*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry   torsdag 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov
Withdrawal tirsdag 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov
Freeze torsdag 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov 19-nov 26-nov 03-dec
Start   mandag 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 19. oktober 2020 (UTR pr. 15-16. september)

No. Girls Årg. Point UTR Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
170 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,36
360 Johanne Christine Svendsen 2004 185,00 10,40 J4Overath J3Ista.Q
645 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,75 10,14
789 Natacha Schou 2004 70,50 9,40
1367 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,38
1509 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,74
1620 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 8,89 J5Larn
1628 Nina Vicic 2002 15,50 8,61
1731 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 8,87
1783 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,68
1902 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2290 Mille Moerk 2006 5 8,31 J5Lar.Q
2601 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,39
2601 Anna Tang 2004 2,75 8,48
2601 Cecilie Wiche 2002 2,75 7,79
2730 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,10 J5Lar.Q
2963 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,31
2963 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,73
3043 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 8,16
Victoria Ilena Andersen 2003 8,75
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,27
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,17
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,08
Isil Yurttas 2004 8,02
Freja Løvberg 2005 8,02
Frederikke Alberte Pape 2006 8,00
Sille Larsen 2003 7,93
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,92
Filippa Gaba Hansen 2003 7,57P
Dicte Ingildsen 2005 7,54
Laura Brunkel 2006 7,51 J5Lim.Q J5Lar.A5
Lykke Bertelsen 2004 7,23
Alberte Kleist Jørgensen 2005 7,18
Victoria Wiche 2002 7,16
Sarah Suljadzic 2006 7,02 J5Nas
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 6,96
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,91
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,82
Liva Kornelia Mortensen 2005 6,77
Frederikke Birn 2004 6,76
Augusta Birn 2004 6,71
Melissa Zulkic 2004 6,65
Ophelia Mille Ruus 2006 6,41


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48 Uge49 Uge50
Entry   tirsdag 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov
Withdrawal tirsdag 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov
Freeze onsdag 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov 02-dec
Start   mandag 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov 23-nov 30-nov 07-dec

 

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,05
56 Elmer Møller 2003 659,75 13,34 J1Plov J1Vil
235 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 11,97
787 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,70 J5Larn
1088 Felipe Mikkelsen 2002 28,75 11,11
1118 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,10
1143 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,64
1305 Valdemar Frederik Pape 2003 19,50 11,58
1406 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,04
1575 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,35
1783 Ervin Mesic 2004 7,75 11,06
2432 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,60P
2759 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,01
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,23
Alexander Stage 2002 10,66
Philip Bonke 2002 10,65
Theodor Boisen 2002 10,47
Alexander Garde 2002 10,68
Arthur Leonhard Linck 2003 10,32P
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,68
Christopher Garde 2005 10,02
Emil Demetriou 2004 9,97
Silas Christmas-Møller 2003 9,91
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,38
Mark Nielsen 2004 9,68
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,82 J5Nont.Q
Alexander Borup 2004 10,47 J5Budap
Adam Tvede 2004 9,52
Jen-Ulrik Nygaard 2003 9,49
David Francati 2003 9,63
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,15
Oliver Steines 2006 9,01
Victor Bech Frandsen 2003 8,65
Alexander Nordal Clausen 2006 8,58
Amir Albeg 2006 7,63
Fidel Nweke 2006 7,13