Trods tidlig exit i Wuhan bevarer Caroline Wozniacki nogenlunde uændret rangering, men efter Beijing er top 50 i fare

På den seneste rangliste mistede Caroline Wozniacki en enkelt plads på ranglisten, hvor hun er no. 18, og selvom hun tabte i 1. runde ved WTA Premier 5 turneringen i Wuhan, hvor billedet herover er taget, kan hun ved næste opdatering på mandag genvinde 17. pladsen, hvilket dog forudsætter at både Petra Martic og Qiang Wang taber deres kvartfinale, og at Aryna Sabalenka ikke genvinder sidste års titel i Wuhan, eller at Dayana Yastremska ikke vinder titlen.

Under alle omstændigheder vil Caroline dog fortsat være i top 20, men det kan være en stakket frist, idet Caroline i næste uge skal forsvare 1.000 point ved WTA Premier Mandatory turneringen China Open i Beijing, hvilket kun de største optimister formentlig tror på, med mindre Caroline finder et markant højere niveau end i de 2 sidste sæt i Wuhan.

Et eventuelt tidligt exit i Beijing kan i første omgang betyde en tilbagegang til top 30-40, og på lidt længere sigt mister Caroline desuden 500 point fra sidste års WTA slutspil, hvorved hun formentlig slutter året udenfor top 50, hvor hun i forvejen – som no. 53 – befinder sig på racelisten, der omfatter turneringer i indeværende sæson.


U39/23.9: Premier 5 Wuhan, Int. Tashkent, W60 Caldas Da Rainha, W60 Valencia, W60 Templeton, W60 Darwin
U40/30.9: Premier M Beijing, W60 Charleston
U41/7.10: Int. Hong Kong & Linz & Tianjin
U42/14.10: Premier Moskva, Int. Luxembourg, W100 Suzhou, w60 Szekesfehervar
U43/21.10: WTA Slutspil Zhuhai, W½100 Szekesfehervar, W80 Poitiers & Macon, W60 Bendigo & Saguenay
U44/28.10: WTA Slutspil Shenzhen, W80 Tyler, W60 Playford & Toronto & Liuzhou & Nantes & Asuncion

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 23. september 2019

Rk Spiller Point U39 U40 U41 U42 U43 U44
1 Ashleigh Barty 6446 Wuha Beijing Shenz
2 Karolina Pliskova 6125 Wuha Beijing Shenz
3 Elina Svitolina 5160 Wuha Beijing Mosk
4 Naomi Osaka 5011 Beijing Tianjin
5 Bianca Andreescu 4835 Wuha Beijing Shenz
6 Simona Halep 4803 Wuha Beijing Mosk
7 Petra Kvitova 4326 Wuha Beijing Linz Mosk
8 Kiki Bertens 4225 Wuha Beijing Mosk
9 Serena Williams 3935
10 Belinda Bencic 3738 Wuha Beijing Linz
11 Johanna Konta 3073 Beijing Mosk Zhuh
12 Angelique Kerber 2835 Wuha Beijing Lux
13 Madison Keys 2827 Wuha Beijing
14 Aryna Sabalenka 2785 Wuha Beijing Tianjin
15 Sloane Stephens 2769 Wuha Beijing Tianjin
16 Qiang Wang 2668 Wuha Beijing Tianjin
17 Sofia Kenin 2630 Wuha Beijing Tianjin
18 Caroline Wozniacki 2597 Wuha Beijing
19 Anastasija Sevastova 2517 Wuha Beijing Linz Mosk
20 Anett Kontaveit 2500 Wuha Beijing Linz Mosk
21 Marketa Vondrousova 2410
22 Petra Martic 2383 Wuha Beijing
23 Donna Vekic 2295 Wuha Beijing Linz Mosk
24 Elise Mertens 2235 Wuha Beijing Tianjin Lux
25 Julia Goerges 1955 Wuha Beijing Linz Lux
26 Garbiñe Muguruza 1860 Wuha Beijing Tianjin Mosk
27 Dayana Yastremska 1795 Wuha Beijing Tianjin Mosk
28 Maria Sakkari 1751 Wuha Beijing Linz Mosk
29 Amanda Anisimova 1727 Wuha Beijing Tianjin
30 Caroline Garcia 1666 Wuha Beijing Tianjin
31 Shuai Zhang 1605 Wuha Beijing Tianjin
32 Su-Wei Hsieh 1555 Wuha Beijing Tianjin
33 Danielle Collins 1554 Wuha Beijing Linz Lux
34 Barbora Strycova 1550 Wuha Beijing Linz
35 Alison Riske 1497 Wuha Beijing Tianjin
36 Anastasia Pavlyuchenkova 1490 Wuha Beijing Linz Mosk
37 Karolina Muchova 1439 Wuha-A2 Beijing Linz Mosk
38 Yulia Putintseva 1420 Wuha Beijing Tianjin Mosk
39 Ekaterina Alexandrova 1383 Wuha Beijing Linz Mosk
40 Saisai Zheng 1380 Wuha Beijing Tianjin
41 Katerina Siniakova 1340 Wuha Beijing Linz Mosk
42 Magda Linette 1280 Tianjin
43 Daria Kasatkina 1270 Wuha Beijing Mosk
44 Kristina Mladenovic 1180 Wuha-A3 Linz
45 Veronika Kudermetova 1154 Beij-A Tianjin Mos-A
46 Carla Suárez Navarro 1142 Wuha
47 Victoria Azarenka 1116 Wuha Beijing Tianjin
48 Yafan Wang 1100 Wuha-A5 Beij-A Tianjin
49 Ajla Tomljanovic 1080 Wuha Beij-A Tianjin Mosk
50 Elena Rybakina 1078 Linz-A Lux
51 Aliaksandra Sasnovich 1071 Wuha-A1 Beijing Mosk
52 Polona Hercog 1064 Linz
53 Rebecca Peterson 1055 Tian-A Lux
54 Ons Jabeur 1035 Tianjin
55 Margarita Gasparyan 1029 Tash Linz Lux
56 Viktoria Kuzmova 1028 Tash Lux
57 Alizé Cornet 1020 Linz Lux
58 Marie Bouzkova 1017 Lux
59 Venus Williams 1012 Beijing Tianjin
60 Iga Swiatek 1011
61 Alison Van Uytvanck 985 Tash Linz-A Lux
62 Lauren Davis 964 Tian-A
63 Fiona Ferro 962 Linz Lux
64 Camila Giorgi 959 Wuha-A4 l Lux
65 Viktorija Golubic 943 Tian-A
66 Anna Blinkova 927 Linz-A Lux
67 Tamara Zidansek 908
68 Lesia Tsurenko 907 Wuha Beijing Linz-A Lux
69 Svetlana Kuznetsova 906 Beijing-wc
70 Jennifer Brady 900 Tian-A
71 Monica Puig 893 Wuha Beijing Lux
72 Jil Teichmann 874 Linz-A Lux
73 Anastasia Potapova 873 Tian-A
74 Jelena Ostapenko 845 Tash Beijing-wc
75 Misaki Doi 825 Lux-Q
76 Jessica Pegula 812 Linz
77 Kateryna Kozlova 804 Linz-A Lux
78 Zarina Diyas 785 Tian-A
79 Laura Siegemund 780 Lux-Q
80 Kristyna Pliskova 778 Tash Lux
81 Bernarda Pera 776 Linz-A
82 Madison Brengle 774 Lux
83 Sara Sorribes Tormo 760 Tian-A Lux-A
84 Taylor Townsend 740
85 Andrea Petkovic 735 Lux
86 Paula Badosa 731
87 Tatjana Maria 708 Tash Lux-Q
88 Kristie Ahn 699
89 Timea Babos 678
90 Astra Sharma 674
91 Nao Hibino 674
92 Samantha Stosur 663
93 Ivana Jorovic 655 Tash
94 Natalia Vikhlyantseva 654
95 Aliona Bolsova 651 Lux-Q
96 Sorana Cirstea 633 Lux-Q
97 Arantxa Rus 632
98 Nina Stojanovic 632 Lux-Q
99 Timea Bacsinszky 622 Tash Lux-A
100 Kirsten Flipkens 611
309 Clara Tauson 173 Wuhan-Q
992 Sofia Samavati 14
997 Olga Helmi 12
1266 Olivia Gram 3

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U39/23.9: ATP 250 Chengdu & Zhuhai, €137K Orleans, $108K Tiburon, €46K Buenos Aires & Florence
U40/30.9: ATP 500 Beijing & Tokyo, $54K Nur Sultan & Campinas, €46K Barcelona
U41/7.10: ATP 1000 Shanghai, 108K Fairfield, €92K Mouilleron le Captif
U42/14.10: ATP 250 Moskva & Stockholm & Antwerpen, $162K Ningbo, €69 Ismaning, $54 Las Vegas
U43/21.10: ATP 500 Vienna & Basel, €92K Brest, $54K Traralgon & Lina & Liuzhou, €46K Hamburg
U44/28.10: ATP 1000 Paris, $135K Shenzhen, $54K Playford & Guayaquil & Charlottesville, €46KEckental

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 23. september 2019

Rk Spiller Point U39 U40 U41 U42 U43 U44
1 Novak Djokovic 9,865 Tokyo Shang Paris
2 Rafael Nadal 9,225 Shang Paris
3 Roger Federer 7,130 Shang Basel Paris
4 Daniil Medvedev 5,305 Beijing Shang Moskva Vienna Paris
5 Dominic Thiem 4,415 Beijing Shang Vienna Paris
6 Alexander Zverev 4,095 Beijing Shang Basel Paris
7 Stefanos Tsitsipas 3,420 Zhuh Beijing Shang Basel Paris
8 Kei Nishikori 3,330 Tokyo Shang Vienna Paris
9 Karen Khachanov 2,810 Beijing Shang Moskva Vienna Paris
10 Roberto Bautista Agut 2,530 Zhuh Beijing Shang Basel Paris
11 Fabio Fognini 2,475 Beijing Shang Stockh Basel Paris
12 Gael Monfils 2,330 Zhuh Beijing Shang Antwerp Vienna Paris
13 Matteo Berrettini 2,270 Beijing Shang Vienna Paris
14 Borna Coric 2,130 Zhuh Tokyo Shang Vienna Paris
15 David Goffin 2,055 Tokyo Shang Antwerp Basel Paris
16 Diego Schwartzman 1,995 Beijing Shang Antwerp Vienna Paris
17 Nikoloz Basilashvili 1,895 Beijing Shang Vienna Paris
18 Kevin Anderson 1,870 Shang Paris
19 John Isner 1,805 Cheng Beijing Shang Paris
20 Felix Auger-Aliassime 1,725 Cheng Beijing Shang Vienna Paris
21 Stan Wawrinka 1,715 Tokyo Shang Basel Paris
22 Guido Pella 1,655 Beijing Shang Antwerp Vienna Paris
23 Benoit Paire 1,553 Cheng Tokyo Shang Antwerp Basel Paris
24 Lucas Pouille 1,520 Zhuh Tokyo Shang Stockh Vienna Paris
25 Milos Raonic 1,450 Tokyo Shang Antwerp Vienna Paris
26 Grigor Dimitrov 1,432 Chen-A Beijing Vienna Paris
27 Nick Kyrgios 1,430 Zhuh Beijing Shang Vienna Paris
28 Marin Cilic 1,410 Tokyo Shang Moskva Basel Paris
29 Dusan Lajovic 1,396 Cheng Beijing Shang Moskva Basel Paris
30 Taylor Fritz 1,385 Cheng Tokyo Shang Stockh Basel Paris
31 Alex de Minaur 1,360 Zhuh Tokyo Shang Paris
32 Kyle Edmund 1,325 Cheng Beijing Shang Vienna Paris
33 Christian Garin 1,297 Cheng Beijing Shang Moskva Basel Paris
34 Denis Shapovalov 1,285 Cheng Shang Stockh Vienna Paris
35 Fernando Verdasco 1,265 Cheng Beijing Shang Stockh Vienna Paris
36 Andrey Rublev 1,261 Zhuh Beij-A Shang Moskva Vien-A Paris-A
37 Hubert Hurkacz 1,243 Tokyo Shang Vienna Paris
38 Jan-Lennard Struff 1,235 Tokyo Shang Antwerp Basel Paris-A
39 Jo-Wilfried Tsonga 1,185 Orleans Antwerp
40 Laslo Djere 1,181 Tokyo Shang Basel Paris-A
41 Richard Gasquet 1,175 Cheng Beijing Shang Antwerp Basel
42 Radu Albot 1,087 Cheng Tokyo Shang Stockh Basel Paris-A
43 Frances Tiafoe 1,060 Toky-A Sha-A Antwerp Basel Paris-A
44 Pablo Cuevas 1,058 Beij-A Sha-A Antwerp Basel Paris-A
45 Sam Querrey 1,055 Cheng Beij-A Sha-A Stockh Vien-A Paris-A
46 Albert Ramos-Vinolas 1,050 Zhuh Alt Sha-A Antwerp Basel Paris-A
47 Filip Krajinovic 1,043 Beij-A Sha-A Stockh
48 Daniel Evans 1,038 Cheng Stockh Basel Paris-A
49 Gilles Simon 1,035 Tokyo Shang Antwerp Vienna Paris
50 Miomir Kecmanovic 1,029 Zhuh Alt Sha-A Moskva Basel Paris-A
51 Reilly Opelka 1,014 Cheng Tokyo Shang Stockh Basel
52 Lorenzo Sonego 1,013 Alt Sha-A Antwerp Alt
53 Pablo Andujar 1,012 Zhuh Stockh Basel
54 Jordan Thompson 1,008 Cheng Alt Alt
55 Feliciano Lopez 1,003 Antwerp Alt
56 Pierre-Hugues Herbert 1,003 Zhuh Tokyo Sha-A Moskva Vien-A
57 Juan Ignacio Londero 997 Cheng Alt Moskva Alt
58 Mikhail Kukushkin 996 Cheng Beij-A Sha-A Moskva Alt
59 Casper Ruud 983 Zhuh Alt Sha-A Stockh Alt
60 Yoshihito Nishioka 981 Zhuh-A Stockh Alt
61 Adrian Mannarino 971 Zhuh Alt Moskva Alt
62 Joao Sousa 961 Cheng Tokyo Shang Stockh Alt
63 Pablo Carreno Busta 942 Cheng Tokyo Stockh Vienna
64 Aljaz Bedene 915 Orleans Mosk-A
65 Ugo Humbert 891 Orleans Antwerp
66 Marton Fucsovics 885 Chen-A Stockh
67 Marco Cecchinato 880 Zhuh Beijing Stockh
68 Cameron Norrie 880 Zhuh Antwerp
69 Tennys Sandgren 871 Alt Stock-A
70 Ricardas Berankis 867 Alt Moskva Alt
71 Alexander Bublik 860 Chen-Q Moskva
72 Juan Martin del Potro 850 Shang Stockh Vienna
73 Jeremy Chardy 815 Chen-Q Moskva
74 Andreas Seppi 795 Alt Moskva
75 Federico Delbonis 792 Buenos Antwerp
76 Nicolas Jarry 785 Moskva
77 Roberto Carballes Baena 757 Barcel Moskva
78 Ivo Karlovic 696 Alt Moskva
79 John Millman 691 Zhuh Stockh
80 Philipp Kohlschreiber 686 Alt Moskva
81 Prajnesh Gunneswaran 662
82 Hugo Dellien 656 Buenos Camp Alt
83 Kamil Majchrzak 650 Chen-Q
84 Stefano Travaglia 645 Orleans Alt
85 Dominik Koepfer 614
86 Marius Copil 605 Orleans
87 Tommy Paul 605
88 Thomas Fabbiano 599 Alt
89 Gregoire Barrere 597
90 Alexei Popyrin 592
91 Soonwoo Kwon 592 Alt
92 Peter Gojowczyk 590 Zhuh-A Alt
93 Damir Dzumhur 586
94 Steve Johnson 575 Alt Alt
95 Brayden Schnur 571 Mosk-A
96 Corentin Moutet 570 Orleans N.Sult Alt
97 Bradley Klahn 566
98 Egor Gerasimov 565
99 Jaume Munar 559
100 Leonardo Mayer 555 Buenos Camp
172 Mikael Torpegaard 313 Tiburon LasVegas
718 Eric Vanshelboim 25
1062 August Holmgren 7
1131 Holger Vitus Nodskov Rune 6
D52* Frederik Løchte Nielsen Stockh? Wien?Basel?

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 23. september 2019

No. Women ITF WTA Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
62 Clara Tauson 272 173 se WTA W100Suzhou-Q
315 Sofia Nami Samavati 82 14 W15Tabarka W15Tabarka
361 Olga Helmi 71 12 W15Antalya W15Antalya W15HuaHin-Q3 W15HuaHin-Q
805 Elena Jamshidi 16 W15Johannesb W15Pretoria W25Lagos-Q
835 Karen Barritza 14
1037 Olivia Gram 8 3 W15Antalya-Q W15Antalya-Q W15Antalya-Q W15Antalya-Q
1468 Hannah Viller Møller 2 W15Tabarka-Q W15Tabarka-Q W15Antalya-Q
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke W15Ukraine-Q W25Lagos-Q
Karoline Laursen W15Tabarka-Q W15Tabarka-Q

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry torsdag 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt
Withdrawal tirsdag 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt
Freeze torsdag 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov
Start mandag 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov

 

No. Men ITF ATP Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
330 Eric Vanshelboim (UKR) 202 24 M15Melilla
655 August Holmgren 70 7
847 Mikael Torpegaard 42 298
1403 Frederik Løchte Nielsen 12
1574 Christian Lerby 8
2135 Henrik Heise Korsgaard 2
2378 Sebastian Grundtvig 1 M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
2378 Christopher Luthra 1
2515 Anders Arenfeldt Holm 1
2502 Kasper Elsvad 1 M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
Holger Vitus Nødskov Rune 6 M15Antalya M15Antalya
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Carl Emil Overbeck M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
Elmer Møller M25Stockholm M25Falun-A12
Gustav Theilgaard M15Tabarka-A3 M15Tabarka-Q
Jesper Andy Jørgensen M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
Romeo Midtgaard Jivraj M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 16. september 2019

No. Girls Point Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
3 Clara Tauson 2118,75
174 Hannah Viller Møller 319,50
226 Clarine Lerby (NED) 257,00
673 Divine Dasam Nweke 81,75
1207 Johanne Christine Svendsen 31,00 J4Rungsted
1229 Rebecca Munk Mortensen 29,75 J4Rungsted
1275 Natacha Schou 27,25 J5Aruba
1314 Nina Vicic 25,75 J5Bulgarien
1611 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25 J4Rungsted
1622 Alisha Ali Hussain 13,75 J4Rungsted
1684 Cirkeline Lundberg 12,50 J4Rungsted
1937 Martha Elisa Stemann 8,50 J4Rungsted
2137 Zoe Du Pasquier Jensen 6,00 J4Rungsted
2543 Anna Aagaard Nielsen 2,75 J4Rung-Q
2667 Anna Tang 2,00 J5Spanien-Q J4Rung-Q
2872 Nikoline Gullacksen 1,75
2872 Ida Hasselbalch 1,75 J4Rung-Q
2872 Amanda Rommetveit Rohde 1,75
2970 Katerina Norup Hansen 1,50 J4Rung-Q
2970 Isabella Kierkegaard 1,50
3031 Sille Larsen 0,75
Moniqua Nielsen
DK5 Emilie Just-Bomholt J4Rung-Q
DK6 Victoria Ilena Andersen J4Rung-Q
DK25 Laura Brunkel J4Rung-Q
DK26 Sarafina Olivia Hansen J4Rung-Q
DK28 Sofie Vindberg Nielsen J4Rung-Q
DK29 Filippa Gaba Hansen J4Rung-Q
DK30 Frederikke Alberte Pape J4Rung-Q
DK33 Frederikke Birn J4Rung-Q
DK34 Dicte Ingildsen J4Rung-Q
DK41 Isil Yurttas J4Rung-Q
DK42 Emma Kamper Malmkjær J4Rung-Q
DK45 Augusta Birn J4Rung-Q
DK47 Olivia Thiemke J5Grækenland-Q J4Rung-Q
DK61 Asta Ripperger J4Rung-Q
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Ena Arnautovic J4Rung-Q
Therese Harboe Holst J4Rung-Q
Wilma Krebs Hyllested J4Rung-Q
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry tirsdag 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt
Withdrawal tirsdag 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt
Freeze onsdag 11-sep 18-sep 25-sep 02-okt 09-okt 16-okt 23-okt 30-okt 06-nov
Start mandag 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov

 

No. Boys Point Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00
4 Martin Damm (USA) 1847,50
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75
47 Eric Vanshelboim (UKR) 763,75
76 Elmer Møller 592,25 J2Spanien J2Spanien
192 Christian Lerby (NED) 296,25
335 Carl Emil Overbeck 170,75 J2Thailand
372 Oskar Brostrøm Poulsen 156,25 J3Malaysia J5Malaysia J4Malaysia J2Thailand
538 Sebastian Grundtvig 101,75
925 Gustav Theilgaard 43,75 J4Rungsted
1026 Richard Biagiotti 36,00 J3Malaysia J5Malaysia J4Malaysia J2Thailand-Q
1108 Niels Heise Korsgaard 30,00 J4Rungsted
1136 Caspar Jalili Mikkelsen 28,75 J4Rungsted
1161 Emil Okkels Jensen 27,50 J4Rungsted
1546 Asger Emil Ildor 14,25 J4Rungsted
2090 Kevin Chen 5,00
2103 Julius Kostopoulos 5,00 J3Malaysia-Q J5Malaysia J4Malaysia J2Thailand-Q
2103 Ervin Mesic 5,00 J4Rungsted
2195 Jonas Hembo Mathiasen 4,75 J4Rung-Q
2263 Felipe Mikkelsen 4,00 J4Rung-Q
2379 Tobias Bo Kudsk 2,75
2679 Valdemar Frederik Pape 1,75 J5Haag-Q J4Rung-Q
DK11 Marcus Gram Petersen J4Rung-Q
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
DK17 Christopher Garde J4Rung-Q
DK18 Alexander Stage J4Rung-Q
DK19 Lukas Goldstein Wendelboe J4Rung-Q
DK21 Rasmus Egehus J4Rung-Q
DK24 Oliver Eliasen J4Rung-Q
Jens Schou
DK25 Christopher Luthra J4Rung-Q
DK26 Noah Svenniingsen Holmvang J4Rung-Q
DK28 Christoffer Hayes Hjelm J4Rung-Q
DK31 Johan August Mottlau J4Rung-Q
Theodor Boisen
Dk33 Luka Strojanovic J4Rung-Q
DK34 Cornelius Alexander Shalmi J4Rung-Q
DK36 William Svendsen J4Rung-Q
DK42 Jonathan Sund Nordahl J4Rung-Q
Mikkel Ballisager
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
DK43 Alexander Borup J4Rung-Q
DK46 Niklas Jensen J4Rung-Q
DK53 Nikolaj Terp Maansson J4Rung-Q
DK61 Noah Byrgesen J4Rung-Q
DK64 Victor Bech Frandsen J4Rung-Q
DK73 Adam Tvede J4Rung-Q
Alexander Garde J4Rung-Q
Samuel Sandahl Taboul J3Christchurch-Q

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Jonas Forejtek (CZE) 2578,75 Maria Camila Osorio Serrano 2341,25
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
4 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
5 Emilio Nava 1723,75 Daria Snigur (UKR) 2083,75
6 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Qinwen Zheng (CHN) 1852,50
7 Brandon Nakashima 1410,00 Diane Parry (FRA) 1828,75
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1800,00
9 Liam Draxl (CAN) 1370,00 Clara Burel (FRA) 1687,50
10 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Kamilla Bartone (LAT) 1635,00