Selvom Clara Tauson vandt W60 titel,fik hun ingen rangliste-point pga. afbud til WTA-turnering samme uge, men hun får wildcard til Premier 5 i Wuhan

Som forberedelse til udgivelsen af Tennisavisens service i form af Rang- og Entrylister, bliver der holdt nøje øje med, hvilke turneringer især danske spillere er tilmeldt, hvilket er offentligt tilgængeligt, når det handler om turneringer i ITF-regi.

Derfor var det også forventet, at 16-årige Clara Tauson i sidste uge (37) ville deltage i $60.000 turneringen (W60) i Israel, da hun efter “withdrawal-deadline” 27. august fortsat var tilmeldt turneringen.

Imidlertid viste det sig, at Clara også optrådte på Entrylisten til WTA Premier turneringen i Zhengzhou i Kina, hvor hun – formentlig til de flestes overraskelse – kunne deltage i kvalifikationen i kraft af sin WTA-rangering, som normalt ikke rækker til at komme ind i en WTA-turnering.
Et par dage inden kvalifikationen startede 7. september, blev Clara dog frameldt turneringen i Kina, og derfor kunne hun – efter Tennisavisens oplysninger – ikke deltage i en anden turnering ifølge reglerne, og i et internationalt tennisforum, hvor der blandt deltagerne er personer, der både har adgang til entrylisterne og indsigt i reglerne, blev det anført, at Clara formentlig ikke ville få de point, som blev optjent i en anden turnering.

Da Clara alligevel deltog i turneringen i Israel, hvor hun for 2. gang vandt en titel i W60 kategorien, fik hun ved mandagens opdatering af ranglisten ikke tilkendt de 80 point, som vinderen optjener.

ITF Meitar W60 2019: Clara Tauson vandt i Israel

Mikkel Nissen, der er rådgiver for team Tauson, bekræfter overfor Tennisavisen, at de var klar over problemstillingen omkring sent afbud, og han tilføjede: “men vi kunne ikke have handlet anderledes  grundet Claras sygdom, og det håber vi WTA tager hensyn til“.

Samtidig blev det bekræftet, at Clara har fået wildcard til kvalifikationen til næste uges WTA Premier 5 turnering i Wuhan, hvor Caroline Wozniacki er med i hovedturneringen.
Kvalifikationen gennemføres fredag-lørdag i denne uge, og for at kvalificere sig, skal Clara fredag først vinde over WTA-ranglistens no. 85 Zarina Diyas (KAZ), og lørdag over enten no. 64 Lauren Davis (USA) eller Lesley Pattinama Kerkhove (NED).

Som konsekvens af deltagelsen i Wuhan blev Clara frameldt både denne uges W25 turnering i Roehampton i England, og næste uges W60 turnering i Darwin, hvilket i begge tilfælde ligeledes er efter fristen, men det er helt efter reglerne, da der er tale om et wildcard til en turnering i en højere kategori.

Tennisavisen har dog ikke fået oplyst årsagen til, at Clara ikke blev frameldt turneringen i Israel, da det blev klart, at hun var inde i kval’en til Zhengzhou, men selvom hun gik glip af et avancement til omkring no. 235 på WTA-ranglisten, hvor hun i stedet er faldet 5 pladser til no. 311, kan deltagelsen – og den resulterende titel -vise sig at få langt større værdi end de mistede rangliste-point.

Siden Clara i de første måneder af 2019 vandt næste alle turneringer, hvor hun stillede op, med W60 i Shenzhen som højdepunktet blandt de 5 titler, er W60 i Israel den første titel i det seneste halve år.
De fleste sejre blev vundet med sikre cifre efter overbevisende præstationer, hvilket kan give større selvtillid og tro på, at Clara har en reel chance mod top 100 spillere, som hun har udsigt til at møde i Wuhan, og under alle omstændigheder er præstationen udtryk for, at Claras tennismæssige udvikling er på rette spor.

Elmer Møller no. 72 og 7. højst i 2003-årgangen

Til gengæld var der tale om et rangliste-mæssigt avancement for en anden 16-årig dansker, da Elmer Møller forleden opnåede karrierens hidtil største titel ved en Grade 2 i Cairo, hvilket resulterede i en rangering som no. 72, og dermed er han desuden den 7. højst rangerede i 2003-årgangen.

Elmer var først på året en kort periode i top 100, men i en periode herefter var resultaterne ikke helt i top, hvilket heller ikke var tilfældet for spillet, som Elmer selv har betegnet som mindre godt, men i de seneste uger er træningen ved Good to Great akademiet i Stockholm begyndt at give pote, og de seneste præstationer har overbevist den danske Davis Cup kaptajn, Kenneth Carlsen om, at Elmer – allerede inden han vandt titlen i Cairo – har niveauet til at være med i truppen, som han blev udtaget til, da August Holmgren måtte melde afbud.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller, Finalist i Gladbeck

Holger Rune “voksede” fra kamp til kamp ved Davis Cup

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune rykkede efter US Open en enkelt plads tilbage til 3. pladsen, da 1. pladsen blev overtaget af US Open vinderen 18-årige Jonas Forejtek (CZE).
Ranglisten er stort set identisk med ITF Junior Finals Road to Chengdu 23-27. oktober, hvilket formentlig bliver Holgers sidste optræden i junior sammenhæng, da han siden titlen ved French Open for juniorer, primært har spillet turneringer under ATP Challenger og ITF World Tennis Tour.

Selvom det er uomtvisteligt, at Holger allerede nu har kvalifikationerne til at gøre sig gældende mod de mere rutinerede og – ikke mindst – boldsikre modstandere, har han i de fleste kampe manglet den sidste tålmodighed og stabilitet, som er nødvendigt i disse kategorier, men i Holgers 2 kampe på Davis Cup holdet som 1. single var der fremgang at spore på de nævnte parametre for hver kamp.

I den første kamp om fredagen mod Tyrkiets 2. single Altug Cilikbilek var fremgangen fra de seneste kampe til at få øje på, og det var ganske små marginaler, der gjorde udslaget, så det blev tyrkisk sejr.

Da Holger om lørdagen mødte Tyrkiets 1. single Cem Ilkel blev niveauet løftet endnu en tak, og efter en indsats, der ikke kunne sættes en finger på, vandt Holger i 2 sæt og fremtvang en afgørende kamp, hvor Tyrkiet dog trak det længste strå og vandt samlet 3-2.

Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Holger Rune, Davis Cup mod Tyrkiet

Alle tre 16-årige danske talenter, som forventes at gøre sig gældende på ATP/WTA-touren i fremtiden, har således alle oplevet en periode med modgang, hvilket kan være med til at hærde og udvikle, men i de seneste uger har deres præstationer skabt fornyet grobund for optimisme.


U38/16.9: Premier Osaka, Int. Seoul, Int. Guangzhou, W60 Saint-malo
U39/23.9: Premier 5 Wuhan, Int. Tashkent, W60 Caldas Da Rainha, W60 Valencia, W60 Templeton, W60 Darwin
U40/30.9: Premier M Beijing, W60 Charleston
U41/7.10: Int. Hong Kong & Linz & Tianjin
U42/14.10: Premier Moskva, Int. Luxembourg, W100 Suzhou, w60 Szekesfehervar
U43/21.10: WTA Slutspil, W½100 Szekesfehervar, W80 Poitiers & Macon, W60 Bendigo & Saguenay

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 16. september 2019

Rk Spiller Point U38 U39 U40 U41 U42 U43
1 Ashleigh Barty 6501 Wuha Beijing
2 Karolina Pliskova 6415 Wuha Beijing
3 Elina Svitolina 5131 Guan Wuha Beijing
4 Naomi Osaka 4846 Osak Beijing
5 Bianca Andreescu 4835 Osak Wuha Beijing
6 Simona Halep 4803 Wuha Beijing
7 Petra Kvitova 4326 Wuha Beijing
8 Kiki Bertens 4325 Osak Wuha Beijing
9 Serena Williams 3935 Beijing
10 Belinda Bencic 3738 Osak Wuha Beijing
11 Johanna Konta 3115 Beijing
12 Qiang Wang 2893 Guan Wuha Beijing
13 Aryna Sabalenka 2785 Wuha Beijing
14 Sloane Stephens 2769 Osak Wuha Beijing
15 Angelique Kerber 2750 Osak Wuha Beijing
16 Madison Keys 2727 Osak Wuha Beijing
17 Caroline Wozniacki 2597 Wuha Beijing
18 Anastasija Sevastova 2517 Osak Wuha Beijing
19 Anett Kontaveit 2500 Osak Wuha Beijing
20 Sofia Kenin 2450 Guan Wuha Beijing
21 Donna Vekic 2420 Osak Wuha Beijing
22 Marketa Vondrousova 2410 Osak Wuha Beijing
23 Petra Martic 2383 Osak Wuha Beijing
24 Elise Mertens 2110 Osak Wuha Beijing
25 Julia Goerges 1955 Wuha Beijing
26 Garbiñe Muguruza 1860 Osak Wuha Beijing
27 Maria Sakkari 1860 Seol Wuha Beijing
28 Dayana Yastremska 1795 Osak Wuha Beijing
29 Amanda Anisimova 1727 Wuha Beijing
30 Caroline Garcia 1711 Osak Wuha Beijing
31 Barbora Strycova 1630 Wuha Beijing
32 Alison Riske 1620 Osak-A Wuha Beijing
33 Su-Wei Hsieh 1610 Osak Wuha Beijing
34 Shuai Zhang 1575 Guan Wuha Beijing
35 Danielle Collins 1554 Wuha Beijing
36 Yulia Putintseva 1500 Osak-A Wuha Beijing
37 Saisai Zheng 1380 Guan Wuha Beijing
38 Katerina Siniakova 1340 Guan Wuha Beijing
39 Ekaterina Alexandrova 1333 Wuha Beijing
40 Daria Kasatkina 1270 Osak Wuha Beijing
41 Anastasia Pavlyuchenkova 1240 Osak-A Wuha Beijing
42 Ajla Tomljanovic 1230 Seol Wuha Beij-A
43 Victoria Azarenka 1215 Wuha Beijing
44 Kristina Mladenovic 1180 Osak-ASe Wuha-A3
45 Karolina Muchova 1159 Seol Wuha-A2 Beijing
46 Veronika Kudermetova 1154 Beij-A
47 Carla Suárez Navarro 1142 Wuha Beijing
48 Magda Linette 1113 Seol
49 Elena Rybakina 1078 Guan
50 Aliaksandra Sasnovich 1071 Guan Wuha-A1 Beijing
51 Polona Hercog 1064 Seol
52 Rebecca Peterson 1055 Guan
53 Viktoria Kuzmova 1045 Seol Tash
54 Camila Giorgi 1044 Wuha-A4
55 Ons Jabeur 1035 Guan
56 Margarita Gasparyan 1029 Seol Tash
57 Alizé Cornet 1020
58 Yafan Wang 1020 Seol Wuha-A5 Beij-A
59 Venus Williams 1012 Beij-A
60 Iga Swiatek 1011 Beij-A
61 Fiona Ferro 1004 Guan
62 Alison Van Uytvanck 985 Seol Tash
63 Marie Bouzkova 970 Guan
64 Lauren Davis 964
65 Svetlana Kuznetsova 936
66 Jennifer Brady 917 Guan
67 Tamara Zidansek 910 Guan
68 Lesia Tsurenko 907 Wuha Beijing
69 Monica Puig 893 Osak-A Wuha Beijing
70 Jil Teichmann 890 Seol
71 Bernarda Pera 856 Guan
72 Kateryna Kozlova 851 Guan
73 Viktorija Golubic 847 Guan
74 Jelena Ostapenko 845 Seol Tash
75 Anastasia Potapova 844 Seol
76 Anna Blinkova 837 Guan
77 Andrea Petkovic 815 Guan
78 Jessica Pegula 812 Seol
79 Laura Siegemund 780 Guan
80 Madison Brengle 774
81 Kristyna Pliskova 768 Seol Tash
82 Sara Sorribes Tormo 760 Seol-A
83 Misaki Doi 750
84 Taylor Townsend 740
85 Zarina Diyas 730
86 Tatjana Maria 708 Seol Tash
87 Nao Hibino 684
88 Paula Badosa 680 Seol
89 Astra Sharma 674 Guan-A
90 Ivana Jorovic 658 Seol Tash
91 Aliona Bolsova 647
92 Timea Babos 643
93 Kristie Ahn 641
94 Timea Bacsinszky 639 Seol Tash
95 Sorana Cirstea 633
96 Dominika Cibulkova 632
97 Natalia Vikhlyantseva 630
98 Irina-Camelia Begu 616 Seol Tash
99 Beatriz Haddad Maia 609
100 Christina Mchale 606
311 Clara Tauson 173 Wuhan-Q
978 Sofia Samavati 14
984 Olga Helmi 12
1259 Olivia Gram 3

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U38/16.9: ATP 250 Metz, ATP 250 St. Petersburg, $162K Kaohsiung, €46K Glasgow & Sibiu & Biella, $54K Columbus
U39/23.9: ATP 250 Chengdu & Zhuhai, €137K Orleans, $108K Tiburon, €46K Buenos Aires & Florence
U40/30.9: ATP 500 Beijing & Tokyo, $54K Nur Sultan & Campinas, €46K Barcelona
U41/7.10: ATP 1000 Shanghai, 108K Fairfield, €92K Mouilleron le Captif
U42/14.10: ATP 250 Moskva & Stockholm & Antwerpen, $162K Ningbo, €69 Ismaning, $54 Las Vegas
U43/21.10: ATP 500 Vienna & Basel, €92K Brest, $54K Traralgon & Lina & Liuzhou, €46K Hamburg

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 16. september 2019

Rk Spiller Point U38 U39 U40 U41 U42 U43
1 Novak Djokovic 9,865 Tokyo Shang
2 Rafael Nadal 9,225 Shang
3 Roger Federer 7,130 Shang Basel
4 Daniil Medvedev 5,235 St.Pet Beijing Shang Moskva Vienna
5 Dominic Thiem 4,575 Beijing Shang Vienna
6 Alexander Zverev 4,095 Beijing Shang Basel
7 Stefanos Tsitsipas 3,420 Zhuh Beijing Shang Basel
8 Kei Nishikori 3,375 Tokyo Shang Vienna
9 Karen Khachanov 2,810 St.Pet Beijing Shang Moskva Vienna
10 Roberto Bautista Agut 2,575 Zhuh Beijing Shang Basel
11 Fabio Fognini 2,475 Beijing Shang Stockh Basel
12 Gael Monfils 2,455 Zhuh Beijing Shang Antwerp Vienna
13 Matteo Berrettini 2,245 St.Pet Beijing Shang Vienna
14 David Goffin 2,055 Metz Tokyo Shang Antwerp Basel
15 Borna Coric 2,025 St.Pet Zhuh Tokyo Shang Vienna
16 Diego Schwartzman 1,995 Beijing Shang Antwerp Vienna
17 Nikoloz Basilashvili 1,895 Metz Beijing Shang Vienna
18 Kevin Anderson 1,870 Shang
19 Stan Wawrinka 1,805 St.Pet Tokyo Shang Basel
20 John Isner 1,805 Cheng Beijing Shang
21 Felix Auger-Aliassime 1,725 Cheng Beijing Shang Vienna
22 Guido Pella 1,655 Beijing Shang Antwerp Vienna
23 Benoit Paire 1,508 Metz Cheng Tokyo Shang Antwerp Basel
24 Milos Raonic 1,450 Tokyo Shang Antwerp Vienna
25 Grigor Dimitrov 1,432 Chen-A Beijing Vienna
26 Lucas Pouille 1,430 Metz Zhuh Tokyo Shang Stockh Vienna
27 Nick Kyrgios 1,430 Zhuh Beijing Shang Vienna
28 Marin Cilic 1,410 Metz Tokyo Shang Moskva Basel
29 Dusan Lajovic 1,396 Cheng Beijing Shang Moskva Basel
30 Taylor Fritz 1,385 Cheng Tokyo Shang Stockh Basel
31 Alex de Minaur 1,360 Zhuh Tokyo Shang
32 Kyle Edmund 1,325 Cheng Beijing Shang Vienna
33 Denis Shapovalov 1,310 Cheng Shang Stockh Vienna
34 Christian Garin 1,297 Cheng Beijing Shang Moskva Basel
35 Fernando Verdasco 1,265 Metz Cheng Beijing Shang Stockh Vienna
36 Hubert Hurkacz 1,243 Metz Tokyo Shang Vienna
37 Gilles Simon 1,240 Metz Tokyo Shang Antwerp Vienna
38 Andrey Rublev 1,236 St.Pet Zhuh Beij-A Shang Moskva Vien-A
39 Jan-Lennard Struff 1,235 Metz Tokyo Shang Antwerp Basel
40 Laslo Djere 1,210 St.Pet Tokyo Shang Basel
41 Richard Gasquet 1,200 Metz Cheng Beijing Shang Antwerp Basel
42 Radu Albot 1,137 Cheng Tokyo Shang Stockh Basel
43 Frances Tiafoe 1,060 Toky-A Sha-A Antwerp Basel
44 Pablo Cuevas 1,058 Beij-A Sha-A Antwerp Basel
45 Sam Querrey 1,055 Cheng Beij-A Sha-A Stockh Vien-A
46 Albert Ramos-Vinolas 1,050 Metz Zhuh Alt Sha-A Antwerp Basel
47 Daniel Evans 1,038 Cheng Stockh Basel
48 Miomir Kecmanovic 1,029 St.Pet Zhuh Alt Sha-A Moskva Basel
49 Filip Krajinovic 1,018 Metz Beij-A Sha-A Stockh
50 Reilly Opelka 1,014 Cheng Tokyo Shang Stockh Basel
51 Lorenzo Sonego 1,013 Metz Alt Sha-A Antwerp Alt
52 Pablo Andujar 1,012 Metz Zhuh Stockh Basel
53 Jordan Thompson 1,011 Cheng Alt Alt
54 Feliciano Lopez 1,003 Antwerp Alt
55 Pierre-Hugues Herbert 1,003 Metz Zhuh Tokyo Sha-A Moskva Vien-A
56 Juan Ignacio Londero 997 Cheng Alt Moskva Alt
57 Mikhail Kukushkin 996 St.Pet Cheng Beij-A Sha-A Moskva Alt
58 Yoshihito Nishioka 981 Zhuh-A Stockh Alt
59 Adrian Mannarino 961 St.Pet Zhuh Alt Moskva Alt
60 Casper Ruud 955 St.Pet Zhuh Alt Sha-A Stockh Alt
61 Jo-Wilfried Tsonga 955 Metz Orleans Antwerp
62 Pablo Carreno Busta 897 Metz Cheng Tokyo Stockh Vienna
63 Ricardas Berankis 892 St.Pet Alt Moskva Alt
64 Joao Sousa 891 St.Pet Cheng Tokyo Shang Stockh Alt
65 Ugo Humbert 891 Metz Orleans Antwerp
66 Marton Fucsovics 885 St.Pet Chen-A Stockh
67 Marco Cecchinato 880 Zhuh Beijing Stockh
68 Cameron Norrie 880 Zhuh Antwerp
69 Tennys Sandgren 871 Alt Stock-A
70 Alexander Bublik 860 St.Pet Chen-Q Moskva
71 Federico Delbonis 857 Buenos Antwerp
72 Juan Martin del Potro 850 Shang Stockh Vienna
73 Jeremy Chardy 815 Metz Chen-Q Moskva
74 Andreas Seppi 795 Alt Moskva
75 Nicolas Jarry 785 Moskva
76 Aljaz Bedene 765 Alt Orleans Mosk-A
77 Roberto Carballes Baena 757 St.Pet Barcel Moskva
78 Ivo Karlovic 696 Alt Moskva
79 Philipp Kohlschreiber 686 Alt Moskva
80 Stefano Travaglia 666 St.Pet Orleans Alt
81 Soonwoo Kwon 665 Alt
82 Prajnesh Gunneswaran 662
83 Hugo Dellien 656 Buenos Camp Alt
84 Kamil Majchrzak 655 St.P-A Chen-Q
85 Dominik Koepfer 624
86 Damir Dzumhur 605
87 Marius Copil 605 Alt. Orleans
88 Tommy Paul 605
89 Peter Gojowczyk 604 Metz Zhuh-A Alt
90 Martin Klizan 604 St.Pet Firenze
91 Alexei Popyrin 601
92 Thomas Fabbiano 599 St.Pet Alt
93 Brayden Schnur 589 Alt Mosk-A
94 John Millman 586 Zhuh Stockh
95 Steve Johnson 575 Alt Alt
96 Corentin Moutet 570 St.Pet Orleans N.Sult Alt
97 Bradley Klahn 566
98 Gregoire Barrere 558
99 Leonardo Mayer 555 Metz Buenos Camp
100 Marcel Granollers 551
167 Mikael Torpegaard 313 Columb Tiburon
713 Eric Vanshelboim 25
1059 August Holmgren 7
1127 Holger Vitus Nodskov Rune 6
D50* Frederik Løchte Nielsen 1651 St.P Sto/Ant?

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 16. september 2019

No. Women ITF WTA Uge38 Uge39 Uge40 Uge41
61 Clara Tauson 272 173 W25Roeham se WTA
311 Sofia Nami Samavati 82 14 W15Tabarka W15Tabarka
353 Olga Helmi 71 12 W15Antalya W15Antalya W15Antalya W15HuaHin-Q2
833 Karen Barritza 14
931 Elena Jamshidi 12 W15Johannesb W15Pretoria
1039 Olivia Gram 8 3 W15Antalya-Q W15Antalya-Q W15Antalya-Q W15Antalya-Q
1359 Hannah Viller Møller 2 W15Tabarka-Q W15Tabarka-Q W15Antalya-Q
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke W15Ukraine-Q
Karoline Laursen W15Tabarka-Q W15Tabarka-Q

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry   torsdag 29-aug 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt
Withdrawal tirsdag 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt
Freeze torsdag 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov
Start   mandag 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov

 

No. Men ITF ATP Uge38 Uge39 Uge40 Uge41
328 Eric Vanshelboim (UKR) 202 24 M15Melilla
661 August Holmgren 71 7
845 Mikael Torpegaard 42 298
1402 Frederik Løchte Nielsen 12
1592 Christian Lerby 8
2136 Henrik Heise Korsgaard 2
2393 Christopher Luthra 1
2393 Sebastian Grundtvig 1 M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
2515 Anders Arenfeldt Holm 1
2515 Kasper Elsvad 1 M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
Holger Vitus Nødskov Rune 6 M15Antalya M15Antalya
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Carl Emil Overbeck M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
Elmer Møller M25Stockholm M15Falun-A22
Gustav Theilgaard M15Tabarka-A3 M15Tabarka-Q
Jesper Andy Jørgensen M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q
Romeo Midtgaard Jivraj M15Tabarka-Q M15Tabarka-Q

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 16. september 2019

No. Girls Point Uge38 Uge39 Uge40 Uge41
4 Clara Tauson 2118,75
170 Hannah Viller Møller 319,50
220 Clarine Lerby (NED) 257,00
412 Divine Dasam Nweke 145,25
1226 Johanne Christine Svendsen 31,00
1226 Rebecca Munk Mortensen 29,75
1267 Natacha Schou 27,25
1343 Nina Vicic 23,75 J5Tirana J5Bulgarien
1607 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25 J3Spanien-Q
1619 Alisha Ali Hussain 13,75
1683 Cirkeline Lundberg 12,50
1935 Martha Elisa Stemann 8,50
2135 Zoe Du Pasquier Jensen 6,00
2531 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2531 Anna Tang 2,75 J5Spanien-Q
2865 Nikoline Gullacksen 1,75
2865 Ida Hasselbalch 1,75
2865 Amanda Rommetveit Rohde 1,75
2965 Katerina Norup Hansen 1,50
2965 Isabella Kierkegaard 1,50
3024 Sille Larsen 0,75
Victoria Ilena Andersen
Moniqua Nielsen
Emilie Just-Bomholt
Augusta Birn
Frederikke Birn
Olivia Thiemke J5Grækenland-Q
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Emma Kamper Malmkjær
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46
Entry   tirsdag 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt
Withdrawal tirsdag 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt
Freeze onsdag 11-sep 18-sep 25-sep 02-okt 09-okt 16-okt 23-okt 30-okt 06-nov
Start   mandag 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov

 

No. Boys Point Uge38 Uge39 Uge40 Uge41
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2578,75
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00
4 Martin Damm (USA) 1847,50
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75
44 Eric Vanshelboim (UKR) 763,75
72 Elmer Møller 592,25 J2Spanien
186 Christian Lerby (NED) 296,25
330 Carl Emil Overbeck 170,75
364 Oskar Brostrøm Poulsen 156,25 J3Malaysia J5Malaysia J4Malaysia
534 Sebastian Grundtvig 101,75
917 Gustav Theilgaard 43,75
984 Niels Heise Korsgaard 38,25
1022 Richard Biagiotti 36,00 J3Malaysia J5Malaysia J4Malaysia
1136 Caspar Jalili Mikkelsen 28,75
1160 Emil Okkels Jensen 27,50
1533 Asger Emil Ildor 14,25
2070 Kevin Chen 5,00
2083 Julius Kostopoulos 5,00 J3Malaysia-Q J5Malaysia J4Malaysia
2083 Ervin Mesic 5,00
2179 Jonas Hembo Mathiasen 4,75
2246 Felipe Mikkelsen 4,00
2363 Tobias Bo Kudsk 2,75
2660 Valdemar Frederik Pape 1,75 J5Haag-Q
Marcus Gram Petersen
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Luthra
Theodor Boisen
Luka Strojanovic
Christoffer Hayes Hjelm
Oliver Eliasen
Mikkel Ballisager
Alexander Stage
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Samuel Sandahl Taboul J3Christchurch-Q

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Jonas Forejtek (CZE) 2578,75 Maria Camila Osorio Serrano 2341,25
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
4 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
5 Emilio Nava 1723,75  Daria Snigur (UKR)  2083,75
6 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25  Qinwen Zheng (CHN) 1852,50
7 Brandon Nakashima 1410,00  Diane Parry (FRA) 1828,75
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1800,00
9 Liam Draxl (CAN) 1370,00 Clara Burel (FRA) 1687,50
10 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75  Kamilla Bartone (LAT) 1635,00