Emma Raducanu blev ugens højdespringer med 127 pladser. Carlos Alcaraz i top 40 efter sensationel kvartfinale. Clara Tauson og Holger Rune opnår igen hidtil bedste rangering

Efter en Grand Slam turnering sker der ofte store forskydninger i både ATP og WTA ranglisterne, især når det er helt nye navne, der markerer sig, hvilket i høj grad var tilfældet, da begge finalister i Women’s singles var piger fra årgang 2002.
Vinderen Emma Raducanu (GBR) avancerede således 127 pladser til no. 23, mens Leylah Fernandez (CAN) “nøjedes” med et avancement på 45 pladser til no. 28.

Desuden opnåede Clara Tauson, der ligeledes er årgang 2002, sin hidtil højeste rangering som no. 70.
Den højst rangerede teenager er dog fortsat 17-årige Cori Gauff (USA), der er no. 19 og for første gang i top 20.

Den højere rangering gør turneringsplanlægningen lidt nemmere, idet Clara er rimelig sikker på at kunne få adgang til hovedturneringen i WTA 250-kategorien, hvor hun i denne uge deltager i Luxembourg, hvor hun efter en overbevisende indsats er videre til 2. runde.

Om 2 uger vil hendes rangering betyde, at hun bliver seedet mindst 5-8 i Nur-Sultan i Kazhakstan, og ugen efter vil hun sandsynligvis få direkte adgang til hovedturneringen ved WTA 1000 i Indian Wells, hvor hun i skrivende stund er 1. Alternate.
I næste uge er Clara tilmeldt WTA 500 i Ostrava i Tjekkiet, hvor hun dog må gennem kvalifikationen, hvis hun deltager.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af CLARA🏹 (@claratauson)

Hos mændene var en af de største overraskelser, at 25-årige Botic Van de Zandschulp (NED), der var videre fra kvalifikationen, med sejre over både Casper Ruud (NOR) og  Diego Schwartzman (ARG) nåede kvartfinalen, hvilket blev belønnet med et avancement på 55 pladser til no. 62.
Det var en endnu større sensation, at 18-årige Carlos Alcaraz (ESP) i 3. runde sendte 3. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE) ud af turneringen, og da han efterfølgende nåede kvartfinalen avancerede han 17 pladser til no. 38.

Alcaraz er sammen med no. 57 Lorenzo Musetti (ITA), der er årgang 2002, eneste teenagere i top 100, men Holger Vitus Nødskov Rune, der ligesom Alcaraz er årgang 2003, tog endnu et skridt mod top 100, da han avancerede 9 pladser til no. 136.

Holger kan tage endnu et stort skridt, hvis han vinder titlen – og dermed 125 point – ved denne uges ATP Challenger i Szczecin i Polen, hvor han i 1. runde vandt 6-3, 7-5 over no. 109 Taro Daniel (JPN) efter en overbevisende indsats i 1. sæt, hvorimod 2. sæt var af mere svingende kvalitet, men i slutningen af kampen skærpede Holger igen koncentrationen og sikrede sejren.

I næste uge er Holger desuden tilmeldt ATP 250 i Metz, hvor han ifølge Entry-listen skal spille kvalifikation, som starter søndag.
Ugen efter er Holger tilmeldt ATP 250 i Sofia, hvor han er så langt nede på Alternate-listen, at deltagelse i hovedturneringen er urealistisk, og derfor deltager han sandsynligvis i stedet i ATP Challenger 125 i Orleans i Frankrig.
Det er heller ikke realistisk, at Holger kan gå direkte i hovedturnering i ATP 1000 Indian Wells, og derfor er en mere sandsynlig mulighed ATP Challenger 100 Mouilleron le Captif i Frankrig.

Sideløbende med jagten på top 100 forsøger Holger at kvalificere sig til Next Gen Finals i Milan, hvor der er tæt kamp om 7. pladsen, som sikrer adgang til slutspillet.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af Holger Vitus Nødskov Rune (@holgerrune)

No. 1 og 2 på Race to Milan er Felix Auger-Aliassime og Jannik Sinner, der er hhv. no. 10 og 11 på Race to ATP Finals listen, og derfor er det uvist, om de begge deltager i Milan, hvorved 8. eller 9. pladsen måske kan give adgang.

Rang- og Entrylisterne herunder opdateres hver uge. Vælg menupunktet “Dagens kampe” for at se den seneste opdatering.

Rangliste-tabeller:
ATP: Rulebook – side 222, WTA/ITF: 2021 Official Rules (PDF)– side 148
Midlertidig udvidet antal WTA-point i W25/60/80 5. april – 27. december 2021.


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS: 4 uger, Kval WTA: 3 uger

Uge Grand Slam, WTA, Billie Jean Cup ITF Women’s Tennis Tour
Uge 41
11.10
WTA 1000 Indian Wells W60 Rancho Santa Fe, W25 Florence, Lagos, Lima, W15 Antalya, Cancun, Kazan, Monastir, Norman, Piracicaba, Sharm El Sheikh, Sozopol
Uge 42
18.10
WTA 500 Moscow, WTA 250 Tenerife W80 Macon, W25 Hamburg, Netanya, Rio Do Sul, Seville, W15 Antalya, Karaganda, Monastir, Sharm El Sheikh
Uge 43
25.10
WTA 250 Cluj-Napoca, Courmayer W80+H Les Franqueses Del Valles, W80 Poitiers, Tyler, W25 Austin, Kiryat Motzkin, W15 Antalya, Guayaquil, Karaganda, Monastir, Sharm El Sheikh
Uge 44
1.11
WTA 125 Midland, Argentina W60 Nantes, W25 Haabneeme, Orlando, W15 Antalya, Castellon, Heraklion, Monastir, Sharm El Sheikh, Solarino
Uge 45
8.11
WTA 250 Linz, WTA Finals W60+H Santiago, W25 Aparecida De Goiania, Daytona Beach, W15 Antalya, Helsingborg, Heraklion, Monastir, Sharm El Sheikh, Solarino

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr.  4. oktober 2021 

Rk Spiller Point UTR U41 U42 U43 U44 U45
1 Ashleigh Barty 9.077
2 Aryna Sabalenka 7.115
3 Karolina Pliskova 5.285 Indi.W
4 Iga Swiatek 4.756 Indi.W
5 Barbora Krejcikova 4.668 Indi.W
6 Garbiñe Muguruza 4.595 Moscow
7 Elina Svitolina 4.376 Indi.W Tener
8 Sofia Kenin 4.190
9 Maria Sakkari 4.055 Moscow Courm
10 Belinda Bencic 3.835 Moscow Courm
11 Petra Kvitova 3.735 Indi.W
12 Naomi Osaka 3.326
13 Anastasia Pavlyuchenkova 3.255 Indi.W Moscow
14 Ons Jabeur 3.220 Indi.W Moscow Courm
15 Angelique Kerber 3.105 Indi.W Moscow
16 Elena Rybakina 2.983 Moscow Courm
17 Simona Halep 2.982 Cluj-N
18 Elise Mertens 2.885 Moscow Cluj-N
19 Cori Gauff 2.815 Indi.W
20 Anett Kontaveit 2.616 Cluj-N
21 Bianca Andreescu 2.563 Indi.W Moscow
22 Emma Raducanu 2.558 Moscow Cluj-N
23 Jennifer Brady 2.526
24 Jessica Pegula 2.470
25 Danielle Collins 2.361 Indi.W Moscow Courm
26 Karolina Muchova 2.344
27 Paula Badosa 2.298 Indi.W Moscow Cluj-N
28 Leylah Annie Fernandez 2.254 Indi.W
29 Jelena Ostapenko 2.205 Indi.W Moscow
30 Daria Kasatkina 2.195 Indi.W Moscow
31 Veronika Kudermetova 2.045 Moscow Cluj-N
32 Victoria Azarenka 1.856 Indi.W
33 Tamara Zidansek 1.841 Indi.W Tener
34 Ekaterina Alexandrova 1.801 Moscow Cluj-N
35 Sara Sorribes Tormo 1.760 Tener Courm
36 Nadia Podoroska 1.722
37 Marketa Vondrousova 1.721 Mosc.Q
38 Camila Giorgi 1.660 Tener Courm
39 Jil Teichmann 1.650
40 Sorana Cirstea 1.594 Indi.W Cluj-N
41 Serena Williams 1.591
42 Liudmila Samsonova 1.526 Mosc.Q Courm
43 Yulia Putintseva 1.480 Indi.W Mosc.A
44 Shelby Rogers 1.438 Indi.W
45 Petra Martic 1.416 Courm
46 Viktorija Golubic 1.387 Indi.W Tener Cluj-N
47 Ajla Tomljanovic 1.365 Indi.W Mosc.A Cluj-N
48 Shuai Zhang 1.356 Tener Courm
49 Clara Tauson 1300 12,81 Tener Courm
50 Madison Keys 1.283
51 Alison Riske 1.246 Tener Courm
52 Tereza Martincova 1.196 Mosc.Q Courm
53 Katerina Siniakova 1.195 Mosc.Q Courm
54 Magda Linette 1.172 Tener
55 Alison Van Uytvanck 1.140 Tener Alt
56 Laura Siegemund 1.130
57 Heather Watson 1.119 Tener
58 Marta Kostyuk 1.115 Tener Cluj-N
59 Caroline Garcia 1.110 Tener
60 Kaia Kanepi 1.105 Cluj-N
61 Irina-Camelia Begu 1.095 Indi.W Tener Cluj-N
62 Anhelina Kalinina 1.078 Mosc.Q Cluj-N
63 Jasmine Paolini 1075 Tener Courm
64 Alizé Cornet 1.055 Tener
65 Anastasija Sevastova 1.040 Courm
66 Martina Trevisan 1.040 Tener
67 Kristina Mladenovic 1.040
68 Arantxa Rus 1.038 Tene.Q
69 Ann Li 1.037 Tener Courm
70 Nuria Parrizas Diaz 1018 Tene.Q Courm
71 Maria Cmila Osorio Sorrano 1.015 Tener Cluj-N
72 Mayar Sherif 1.014 Tener Cluj-N
73 Sloane Stephens 997
74 Andrea Petkovic 994 Mosc.A Cluj-N
75 Dayana Yastremska 987 Mosc.Q Courm
76 Rebecca Peterson 986 Tene.Q Cluj-N
77 Anastasia Potapova 985 Mosc.Q Cluj-N
78 Ana Konjuh 983
79 Greet Minnen 980 Tene.Q Courm
80 Clara Burel 962 Tene.Q
81 Amanda Anisimova 950 Indi.W Mosc.Q Cour.Q
82 Johanna Konta 950
83 Fiona Ferro 930
84 Varvara Gracheva 930 Tene.Q Cluj-N
85 Anna Karolina Schmiedlova 927 Tene.Q
86 Qiang Wang 922
87 Danka Kovinic 920 Tene.Q Cluj-N
88 Madison Brengle 891
89 Saisai Zheng 868 Tener Courm
90 Kaja Juvan 862 Tene.Q Cluj.Q
91 Oceane Dodin 855
92 Elena-Gabriela Ruse 853 Mosc.Q Cluj.Q
93 Marie Bouzkova 853 Mosc.Q Cour.A
94 Claire Liu 850
95 Vera Zvonareva 849 Mosc.A Cour.Q
96 Su-Wei Hsieh 840 Tene.Q Alt
97 Lauren Davis 839 Tene.A
98 Bernarda Pera 830 Mosc.Q Cluj.Q
99 Donna Vekic 777 Tene.Q Cour.Q
100 Aliaksandra Sasnovich 760 Indi.W Mosc.Q
101 Maryna Zanevska 754 Tene.Q Alt
102 Astra Sharma 751
480 Olga Helmi 96 11,41 Lagos.Q Hamb.Q
810 Sofia Samavati 32 11,02 Sozopol
934 Olivia Gram 21 9,81
1112 Johanne Christine Svendsen 12 10,88
1166 Elena Jamshidi 11 9,67
Emilie Francati 10,90
Karen Barritza 10,72
Hannah Viller Møller 10,47
Maria Jespersen 10,39
Rebecca Munk Mortensen 10,17
Natacha Schou 9,95

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Grand Slam, ATP, Challenger, Davis Cup ITF Men’s Tennis Tour
Uge 41
11.10
Ch. Santiago 3, Alicante, Napoli 2 M25+H Rodez, M25 Lima, Loule, M15 Antalya, Cancun, Doha, Kazan, Monastir, Naples, Platja D’Aro, Sharm El Sheikh, Sozopol
Uge 42
18.10
ATP 250 Antwerpen, Moskva, Ch. Bogota, Buenos Aires, Losinj M25 Qinta Do Lago, Rio Do Sul, Toulouse, M15 Antalya, Cancun, Doha, Girona, Monastir, Sharm El Sheikh, Vero Beach
Uge 43
25.10
ATP 500 Wien, ATP 250 St. Petersburg, Ch. Brest, Las Vegas, Lima 2, Ismaning M25 Calabasas, Nur-Sultan, Portimao, Sarreguemines, M15 Antalya, Guayaquil, Madrid, Monastir, parnu, Selva Gardena, Sharm El Sheikh, Tallahassee
Uge 44
1.11
ATP 1000 Paris-Bercy, Ch. Charlottesville, Guayaquil, Bergamo, Eckental, Tenerife M25 Meitar, Saint Dizier, M15 Antalya, Brasilia, Fayetteville, Heraklion, Ithaca, Monastir, Sharm El Sheikh, Torello
Uge 45
8.11
ATP 250 Stockholm, ATP Next Gen Finals, Ch. Roanne, Bratislava, Knoxville, Montevideo, Ortisei M25 Afula, Apacida De Goiania, Harlingen, Villers Les Nancy, M15 Antalya, Benicarlo, Heraklion, Indore, Monastir, Sharm El Sheikh

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, Dartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATP, Challenger)

ATP Top 100 – pr. 4. oktober

RK Spiller Point UTR U41 U42 U43 U44 U45
1 Novak Djokovic 11,633 Paris
2 Daniil Medvedev 10,575 Indi.W Moscow Paris
3 Stefanos Tsitsipas 8,175 Indi.W Wien Paris
4 Alexander Zverev 7,603 Indi.W Wien Paris Stockh
5 Andrey Rublev 6,130 Indi.W Moscow St.Pet Paris
6 Rafael Nadal 5,815
7 Matteo Berrettini 5,173 Indi.W Wien Paris
8 Dominic Thiem 4,495
9 Roger Federer 3,765
10 Casper Ruud 3,615 Indi.W Wien Paris Stockh
11 Felix Auger-Aliassime 3,368 Antw Wien Paris Stockh
12 Hubert Hurkacz 3,333 Wien Paris Stockh
13 Denis Shapovalov 3,265 Indi.W St.Pet Paris Stockh
14 Jannik Sinner 3,100 Indi.W Antw Wien Paris Stockh
15 Diego Schwartzman 2,800 Indi.W Antw Wien Paris Stockh
16 Pablo Carreno Busta 2,550 Indi.W Antw Wien Paris
17 Christian Garin 2,510 Indi.Wd Antw Wien Paris Stockh
18 Gael Monfils 2,418 Indi.W Wien Paris Stockh
19 Roberto Bautista Agut 2,360 Indi.W Antw St.Pet Paris
20 Reilly Opelka 2,161 Indi.W Antw Wien Paris
21 Lorenzo Sonego 2,122 Wien Paris Stockh
22 Daniel Evans 2,122 Indi.W Wien Paris Stockh
23 Aslan Karatsev 2,109 Indi.W Moscow St.Pet Paris Stockh
24 John Isner 2,091 Indi.W Paris
25 Ugo Humbert 2,045 Antw Wien Paris Stockh
26 Cameron Norrie 2,015 Indi.W Antw Wien Paris Stockh
27 Alex de Minaur 1,991 Indi.W Antw Wien Paris Stockh
28 Grigor Dimitrov 1,881 Indi.W Antw Wien Paris Stockh
29 Karen Khachanov 1,830 Indi.W Moscow St.Pet Paris
30 Fabio Fognini 1,664 Indi.W Antw Wien Paris
31 Lloyd Harris 1,652 Indi.W Antw Wien Paris
32 Milos Raonic 1,649 Paris
33 David Goffin 1,596
34 Filip Krajinovic 1,589 Moscow Wien Paris Stockh
35 Dusan Lajovic 1,565 Antw Wien Paris
36 Nikoloz Basilashvili 1,528 Indi.W Antw Wien Paris Stockh
37 Alexander Bublik 1,499 Moscow St.Pet Paris Stockh
38 Carlos Alcaraz 1,495 Wien.A Paris
39 Taylor Fritz 1,469 Indi.W St.Pet Paris Alt
40 Sebastian Korda 1,468 Moscow St.Pet Paris
41 Marin Cilic 1,459 Moscow St.Pet Paris
42 Marton Fucsovics 1,420 Antw Wien.A Paris Alt
43 Alejandro Davidovich Fokina 1,420 Antw Wien.A Paris Alt
44 Federico Delbonis 1,370 Antw St.Pet Paris
45 Ilya Ivashka 1,355 Moscow St.Pet Paris Alt
46 Stan Wawrinka 1,355
47 Laslo Djere 1,342 Moscow St.Pet Paris Alt
48 Albert Ramos-Vinolas 1,324 Indi.W Antw St.Pet Paris Alt
49 Frances Tiafoe 1,312 Ant.Q Wien.A Paris Alt
50 Benoit Paire 1,295 Wien.A Paris.A
51 Adrian Mannarino 1,287 Moscow St.Pet Paris.A Alt
52 Borna Coric 1,279 Paris.A
53 Kei Nishikori 1,208 Wien.A Paris.A Alt
54 Jan-Lennard Struff 1,208 Ant.Q St.Pet Paris.A
55 James Duckworth 1,174 Mosc.Q St.Pet Paris.A Alt
56 Soonwoo Kwon 1,117 Paris.A
57 Mackenzie McDonald 1,105 Moscow St.Pet Paris.A Alt
58 John Millman 1,100 Moscow St.Pet Paris.A Alt
59 Marcos Giron 1,077 Mosc.Q Alt Paris.A Alt
60 Tommy Paul 1,058 Indi.W Moscow Alt Paris.A Alt
61 Pedro Martinez 1,054 Moscow Alt Paris.A Alt
62 Lorenzo Musetti 1,028 Ant.Q Wien Paris.A
63 Miomir Kecmanovic 1,025 Moscow Alt Paris.A Alt
64 Benjamin Bonzi 1,022 Moscow Alt Paris.A Alt
65 Dominik Koepfer 1,015 Wien.A Paris.A
66 Botic van de Zandshulp 1,013 Ant.Q Alt Paris.A Alt
67 Federico Coria 1,010 Mosc.Q Alt Paris.A
68 Vasek Pospisil 1,000 Mosc.Q Alt Paris.A
69 Kevin Anderson 989 Indi.W Ant.Q Wien.A
70 Jaume Munar 966 Mosc.Q Alt
71 Alexei Popyrin 965 Ant.Q Wien.A
72 Arthur Rinderknech 965 Ant.Q
73 Gianluca Mager 955 Ant.Q Alt
74 Facundo Bagnis 952 Mosc.Q Alt
75 Jordan Thompson 946 Mosc.Q Alt
76 Yoshihito Nishioka 930 Mosc.Q Alt
77 Jeremy Chardy 924 Mosc.Q Alt
78 Emil Ruusuvuori 923 Mosc.Q Alt
79 Jenson Brooksby 922 Ant.Q Ch.Brest
80 Guido Pella 914 Moscow Wien.A Alt
81 Richard Gasquet 908 Ch.Brest
82 Marco Cecchinato 896 Alt
83 Brandon Nakashima 895 Ant.Q Ch.Brest
84 Jiri Vesely 885
85 Roberto Carballes Baena 877 Mosc.Q Alt
86 Steve Johnson 876 Ch.LasV
87 Corentin Moutet 858
88 Mikael Ymer 855 Mosc.Q Alt
89 Sam Querrey 853
90 Peter Gojowczyk 852 Ant.Q Alt
91 Stefano Travaglia 841 Ch.Brest
92 Thiago Monteiro 834
93 Andreas Seppi 824
94 Aljaz Bedene 807
95 Denis Kudla 807 Ch.LasV
96 Pablo Andujar 805 Moscow St.Pet Paris.A
97 Nick Kyrgios 798
98 Henri Laaksonen 798 Ch.Brest
99 Pablo Cuevas 770
100 Pierre-Hugues Herbert 763 Ch.Brest
101 Egor Gerasimov 761
102 Tennys Sandgren 758 Ch.LasV
103 Juan Manuel Cerundolo 748 Ch.Sant Ch.Buen Ch.Lima
124 Holger Vitus Nodskov Rune  645 15,37 Ant.Q? Ch.Brest Ch.Berga NxtGen?
221 Mikael Torpegaard 300 14,04 Ch.LasV Ch.Charlot
483 Eric Vanshelboim 75 13,91
811 August Holmgren 22 14,04
969 Christian Sigsgaard 13 13,90 Doha
1311 Benjamin Hannestad 4 13,29 Naple.Q
1534 Henrik Korsgaard 2 12,95
1534 Johannes Ingildsen 2 12,92 Naple.Q
1758 Carl Emil Overbeck 1 13,14
1923 Elmer Møller 1 12,74 Doha.Q
D89* Frederik Løchte Nielsen 1,25 14,30 Antw
Sebastian Grundtvig 13,39 Mona.Q Mona.Q
Anders Grinderslev 13,15
Jesper Andi Jørgensen 13,09
Simon Friis Søndergaard 13,04
Philip Ørnø 12,99
Philip Hjorth 12,88
Søren Hess-Olesen 12,77
Valdemar Frederik Pape 12,52
Jonas Zacho Larsen 12,50
Maxim Landa 12,50

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double.

Race To Milan – pr. 4. oktober 2021

No. Spiller Land Født år Alder  Pts. Afst.7 Afst.8 Afst.9
1 Jannik Sinner ITA 2001 20 2505 1832 1844 1872
2 Felix Auger-Aliassime CAN 2000 21 2320 1647 1659 1687
3 Carlos Alcaraz Garfia ESP 2003 18 1264 591 603 631
4 Sebastian Korda USA 2000 21 1165 492 504 532
5 Jenson Brooksby USA 2000 20 877 204 216 244
6 Lorenzo Musetti ITA 2002 19 876 203 215 243
7 Juan Manuel Cerundolo ARG 2001 19 673 0 12 40
8 Brandon Nakashima USA 2001 20 661 -12 0 28
9 Holger Vitus Nødskov Rune DEN 2003 18 633 -40 -28 0
10 Hugo Gaston ESP 2000 21 536 -137 -125 -97
11 Sebastian Baez ARG 2000 20 448 -225 -213 -185
12 Jiri Lehecka CZE 2001 19 398 -275 -263 -235

7 bedste U21 plus en wildcard kvalificerer sig til Next Gen ATP Finals 9-13 nov.
Afst.7: Hvis alle tilmeldes, Afst.8: Hvis 1 top7 afbud, Afst.9: Hvis 2 top8 afbud


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48
Entry   torsdag 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov
Withdrawal tirsdag 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov
Freeze torsdag 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov
Start   mandag 11-okt 18-okt 25-okt 01-nov 08-nov 15-nov 22-nov 29-nov

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 11. oktober 2021 (UTR pr. 14. sep) 

No. Girls Årg. Point UTR U41 U42 U43 U44 U45
45 Johanne Christine Svendsen 2004 975,00 10,85 J2SydAfr
201 Natacha Schou 2004 339,00 9,94 J3SydAfr J2SydAfr
228 Rebecca Munk Mortensen 2005 301,00 10,13
548 Wilma Krebs Hyllested 2005 114,50 9,26
694 Emma Kamper Malmkjær 2004 83,00 8,26
703 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 81,50 8,46
992 Mille Moerk 2006 48,00 8,38
1380 Laura Brunkel 2006 25,50 8,37
1479 Divine Dasam Nweke 2004 21,75 8,64
1681 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 9,10
1859 Sara Børkop 2006 11,75 8,86
1888 Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 11,50 7,80
1946 Cirkeline Lundberg 2003 10,50 8,04
2186 Emma Timm Neergaard 2006 9,00 6,58
2220 Freja Løvberg 2005 6,75 8,39
2372 Sarah Suljadzic 2006 5,25 7,52
2405 Frederikke Alberte Pape 2006 5,00 8,53
2542 Therese Harboe Holst 2006 4,50 6,85
2578 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 4,00 8,15
2635 Sarafina Olivia Hansen 2005 3,50 8,51
2851 Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 2,25 8,47
3174 Olivia Thiemke 2003 1,50 8,30
3248 Ena Arnautovic 2004 0,75 6,60
3248 Hannah Hafez 2007 0,75
3248 Iben Lyme 2005 0,75
3248 Annika Meier Vestermann 2004 0,75
Victoria Ilena Andersen 2003 8,17
Anna Tang 2004 7,96
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 7,34
Lucca Ingildsen 2007 7,16
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 7,10
Ophelia Mille Ruus 2006 6,72
Carla Valentin Jensen 2007 6.05

 

J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48
Entry   tirsdag 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov
Withdrawal tirsdag 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt 02-nov 09-nov 16-nov
Freeze onsdag 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt 03-nov 10-nov 17-nov 24-nov
Start   mandag 11-okt 18-okt 25-okt 01-nov 08-nov 15-nov 22-nov 29-nov

Indtil videre er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR U41 U42 U43 U44 U45
60 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 750,00 15,15
107 Elmer Møller 2003 527,50 12,61
470 Valdemar Frederik Pape 2003 109,50 12,45
669 Richard Biagiotti 2003 70,75 11,51
790 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 54,25 12,45
909 Yakup Uzunel 2005 42,50 10,54
928 Cornelius Alexander Shalmi 2005 39,00 10,47
1097 Rasmus Egehus 2003 29,75 11,40
1327 Julius Kostopoulos 2003 19,75 11,18
1719 Ervin Mesic 2004 9,75 10,81
1949 Christopher Garde 2005 6,75 10,06
2103 Valdemar Dubin 2005 5,25 8,86
2103 Niklas Nordahl Jensen 2004 5,25 10,05
2142 Kristian Kjellberg 2005 5,00
2142 Emanuel Grau Kristensen 2007 5,00
2295 Konstantin Gade Kryger 2005 4,25 9,79
2297 Asger Emil Ildor 2003 4,25 9,97
2813 Alexander Nordal Clausen 2006 1,50 9,43
2884 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,05
2884 Adam Tvede 2004 0,75 8,93
Emil Demetriou 2004 10,43
Oliver Steines 2006 9,96
Christoffer Thielsen 2007 9,36
Lucas Christmas Møller 2007 9,18

Holger Rune har fortsat point optjent i 2019 ved US Open og Junior Masters