Efter aflysning af WTA 125K med 64 deltagere i Østrig afvikles 125K i Prag med 128 deltagere som kompensation for US Open kvalifikation

Som bebudet for en uge siden blev den planlagte WTA 125K turnering i Pörtchach i Østrig aflyst, da arrangørerne ikke havde mulighed for at efterleve de pålagte Covid 19 restriktioner med så kort et varsel.

Rang- og Entrylister uge 33->: Deltagere garanteres 70.000 kr. for WTA 125K under US Open, men risiko for aflysning

Turneringen i Østrig er efterfølgende fjernet fra turneringesoversigten på WTA’s hjemmeside, hvor WTA 125K turneringen Prague Open fortsat er anført som en turnering med 64 deltagere.
Tennisavisen har dog fra samme troværdige kilde, som informerede om aflysningen i Østrig, fået oplyst, at turneringen i Prag afvikles med 128 deltagere, og efter tilmeldingsfristen mandag fremgår det efterfølgende af Entry-listen, at 120 deltagere fra WTA-ranglisten mellem no. 137 og 318 er inde i turneringen.

Blandt de tilmeldte er 17-årige Clara Tauson, der oprindeligt var tilmeldt en W25 turnering i Alkmaar i Holland i næste uge, hvor hun var no. 1 på Acceptance-listen, men da den hollandske turnering ikke er færdigspillet, inden turneringen i Prag starter næste lørdag, har Clara klogeligt valgt at trække sig fra turneringen i Alkmaar.

Som nævnt i sidste uges omtale er deltagerne sikret ca. 70.000 Dkr., og derved er Clara sikret et pænt økonomisk tilskud, når det også medregnes, at hun modtager ca. 100.000 Dkr. fra Wimbledon, fordi hun ifølge sin rangering som no. 212 kunne have været med i kvalifikationen.

JM 2020
Foto: Privat – Olivia Gram, Jysk Mester Udendørs 2020

Selvom Clara ikke er med i Alkmaar i næste uge, er der alligevel dansk deltagelse, idet Olivia Gram er med i kvalifikationen, ligesom det var tilfældet i indeværende uges W15 turnering i Oeiras, hvor Olivia vandt 6-0, 6-0 i 1. kvalrunde mod 17-årige Beatriz Neves (POR), hvorefter Olivia i 2. kvalrunde mødte 2. seedede no. 694 Salma Djoubri (FRA), der vandt 6-3, 6-2.
Clara spiller sin første kamp i Oeiras onsdag mod sin franske navnesøster Clara Burel.

UTR Leschly Challenge
©KJSelekta.dk – Holger Vitus Nødskov Rune ved UTR Leschly Challenge 2020

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune blev udfordret i sin første optræden, hvor han med nød og næppe vandt sin første kamp mod 17-årige Lukas Neuayer (AUT) i 3 sæt ved M25-turneringen i Vogau i Østrig.
Holgers modstander i 1/8-finalen torsdag bliver 8. seedede 21-årige Kacper Zuk (POL).
Holger spiller også i Østrig i næste uge ved en M15 turnering i Anif.

Holger, Clara og Olivia er fortsat de eneste danskere, som har været blandt deltagerne i turneringer efter corona-pausen, men på Entry-listerne til de første ITF junior-turneringer i begyndelsen af september, optræder enkelte danske juniorer på listerne for den første uge, hvor der er withdrawal deadline næste tirsdag.

Nye afbud fra topnavne i New York

Når Western & Southern Open indledes i New York sidst på ugen er der kun 3 navne fra WTA-ranglistens top 10 på deltagerlisten, Karolina Pliskova, Sofia Kenin og Serena Willams, som alle 3 fortsat også er på deltagerlisten til US Open ugen efter.
Blandt de seneste afbud kan nævnes sidste års vinder af US Open Bianca Andreescu, Belinda Bencic og Simona Halep.
Hovedparten af spillerne på de efterfølgende pladser på ranglisten er dog fortsat blandt deltagerne i begge turneringer.

Spillerne på ATP-ranglisten er bedre repræsenteret, idet Rafael Nadal og Roger Federer samt Gael Monfils er de eneste, der mangler fra top 10 i begge turneringer, hvor langt de fleste af de efterfølgende rangerede ligeledes fortsat er på deltagerlisten.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
*) Deadlines kan afvige i starten efter Corona-pausen
Uge 34/17.8: W15 Oeiras
Uge 34-35: 21-28/8: WTA Pr.5 New York
Uge 35/24.8: W15 Cordeons & Alkmaar
Uge 36/31.8: GS US Open, WTA 125K Prag, W25 Montemor-O-Novo & Marbella, W15 Trieste & Otocec
Uge 37/7.9: GS US Open, WTA Int. Istanbul, W60+H Saint-Malo, W25+H Figueira Da Foz, W25 Prag & Tarvisio, W15 Varna & Saint Palais Sur Mer & Tabarka
Uge 38/14.9: WTA Pr.5 Rom, W80 Cagnes-Sur-Mer, W25 Zagreb & Frydek Mistek & Grado & Nonthaburi, W15 Bad Waltersdorf & Dijon & Santarem & Melilla & Tabarka
Uge 39/21.9: GS French Open Q, Int Strasbourg, W25 Prerov, W15 Gimcheon & Tabarka & Lubbock
Uge 40/28.9: GS French Open, W15 Andrezieux-Boutheon & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, WTA Int. Seoul, TBD: 125K Taipei, W80 Las Vegas, W25 Shymkent, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin & Hilton Head
Uge 42/12.10: TBD: Int. Linz, W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Hua Hin
Uge 43/19.10: W100 Seoul, W80 Macon, W25 Reims & Istanbul, W15 Sharm El Sheikh & Telavi & Platja D’Aro
Uge 44/26.10: W80 Poitiers & Tyler, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Telavi & Austin
Uge 45/2.11: WTA Pr. Moskva, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin
Uge 46/9.11: W25 Minsk & Las Palmas, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Hua Hiin
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Jablonec Nad Nisou & Sharm El Sheikh & Shymkent & Nonthaburi
Uge 48/23.11: W15 Milovice & Cairo & Nonthaburi
Uge 49/30.11: W15 Cairo
Uge 50/7.12: W15 Cairo
Uge 51/14.12: WTA 125K Limoges, W15 Minsk

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 17. august 2020  (UTR 17. august)

Rk Spiller Point UTR U34 U35 U36 U37 U38 U39
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 6356 Rom
3 Karolina Pliskova 5205 NY USO Rom
4 Sofia Kenin 4590 NY USO Rom
5 Elina Svitolina 4580 Rom
6 Bianca Andreescu 4555
7 Kiki Bertens 4335 Rom
8 Belinda Bencic 4010 Rom
9 Serena Williams 3975 NY USO Rom
10 Naomi Osaka 3625 NYW USO Rom
11 Aryna Sabalenka 3615 NY USO
12 Petra Kvitova 3566 NY USO Rom
13 Madison Keys 2962 NY USO
14 Petra Martic 2850 USO Rom
15 Johanna Konta 2803 NY USO Rom
16 Garbiñe Muguruza 2711 USO Rom
17 Elena Rybakina 2471 NY USO Rom
18 Marketa Vondrousova 2308 NY USO Rom
19 Alison Riske 2256 NY USO Rom
20 Anett Kontaveit 2135 NY USO Rom
21 Maria Sakkari 2130 NY USO Rom
22 Elise Mertens 2070 NY USO IST Rom
23 Angelique Kerber 2040 USO Rom
24 Donna Vekic 1880 NY USO Rom
25 Dayana Yastremska 1835 NY USO
26 Karolina Muchova 1813 NY USO
27 Ekaterina Alexandrova 1775 NY USO Rom
28 Amanda Anisimova 1717 NY USO Rom
29 Qiang Wang 1706
30 Anastasia Pavlyuchenkova 1540 Rom
31 Barbora Strycova 1530 USO Rom
32 Svetlana Kuznetsova 1527 USO IST Rom
33 Yulia Putintseva 1525 USO IST Rom
34 Saisai Zheng 1510
35 Magda Linette 1482 NY USO IST Rom
36 Shuai Zhang 1475 NY USO
37 Sloane Stephens 1453 USO Rom
38 Julia Goerges 1423
39 Ons Jabeur 1413 NY USO Rom
40 Jennifer Brady 1395 NY USO Rom
41 Veronika Kudermetova 1373 NY USO IST Rom
42 Jelena Ostapenko 1360 USO IST Rom
43 Kristina Mladenovic 1335 NY USO IST Rom
44 Anastasija Sevastova 1288 NY USO IST Rom
45 Fiona Ferro 1267 Rom
46 Rebecca Peterson 1225 NY USO IST Rom
47 Polona Hercog 1205 USO IST
48 Marie Bouzkova 1189 NY USO IST Rom
49 Caroline Garcia 1175 NY USO IST Rom
50 Cori Gauff 1173 NY USO Rom
51 Iga Swiatek 1139 NY USO Rom
52 Heather Watson 1122 NY USO IST Rom
53 Danielle Collins 1115 NY USO
54 Jil Teichmann 1092 NyQ USO
55 Katerina Siniakova 1045 NY USO
56 Su-Wei Hsieh 1035 IST
57 Ajla Tomljanovic 1035 Ny USO IST
58 Alison Van Uytvanck 1035 Ny USO IST
59 Victoria Azarenka 992 Ny USO
60 Alizé Cornet 985 Ny USO
61 Bernarda Pera 985 Ny USO
62 Anna Blinkova 984 NyQ USO
63 Lauren Davis 967 NyQ USO
64 Kristyna Pliskova 960 NyQ USO
65 Venus Williams 929 NyW USO
66 Zarina Diyas 918 NyQ USO IST
67 Laura Siegemund 911 NyQ USO IST
68 Daria Kasatkina 905 NyQ USO
69 Carla Suárez Navarro 881 USO
70 Irina-Camelia Begu 872 NyQ USO
71 Camila Giorgi 870 NyQ USO
72 Arantxa Rus 869 NyQ USO
73 Tamara Zidansek 840 USO IST
74 Nao Hibino 838 NyQ USO
75 Taylor Townsend 835 NyQ USO
76 Lin Zhu 830
77 Sorana Cirstea 820 NyQ USO IST
78 Misaki Doi 818 NyQ USO IST
79 Kirsten Flipkens 801 NyQ USO
80 Sara Sorribes Tormo 798 USO IST
81 Yafan Wang 795 NyQ
82 Madison Brengle 786 NyQ USO
83 Jessica Pegula 783 NyQ USO
84 Viktoria Kuzmova 775 NyQ USO IstA
85 Anastasia Potapova 759
86 Patricia Maria Tig 759 NyQ USO IstA
87 Ana Bogdan 755 IstA
88 Nina Stojanovic 751 USO
89 Andrea Petkovic 750 USO
90 Christina Mchale 737 NyQ USO IstA
91 Monica Puig 722 NyQ USO
92 Danka Kovinic 714 NyQ USO IstQ
93 Tatjana Maria 702
94 Paula Badosa 698 NyQ USO IstQ
95 Shelby Rogers 695 NyQ USO
96 Jasmine Paolini 689 NyQ USO IstQ
97 Kristie Ahn 668 NyQ USO
98 Samantha Stosur 667
99 Kateryna Kozlova 658 NyQ USO
100 Kaia Kanepi 656 USO
111 Leylah Annie Fernandez 616 NyQ
137 Marta Kostyuk 477 Prag
212 Clara Tauson 286 12,40 Oeiras Prag 1W60
2Prag
216 Daria Snigur 284 Prag
977 Sofia Samavati 14 10,56
1042 Olga Helmi 11 10,92
1291 Olivia Gram 3 9,70 Oei-Q Alkm-Q W15?
1291 Elena Jamshidi 3 9,32 W15?
Karen Barritza 11,12
Hannah Viller Møller 11,11 W15?
Emilie Francati 10,76
Maria Jespersen 10,65

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 33/10.8: Alle turneringer aflyst
Uge 34/17.8: Ch. Prag & Todi, M25 Vogau, M15 Minsk
Uge 35/24.8: ATP 1000 New York, Ch. Prag II & Trieste, M25 Poznan, M15 Anif &Minsk & Alkmaar
Uge 36/31.8: GS US Open, Ch. Ostrava & Cordenons, M15 Caslano & Novmoskovsk
Uge 37/7.9: GS US Open, ATP 250 Kitzbühl, Ch. Prostejov & Aix-En-Provence & Parma, M15 Sintra & Bucharest & Tabarka
Uge 38/14.9: ATP 1000 Rom, Ch. Iasi & Istanbul & Cary & Forli, M25+H Plaisir, M25 Prag & Klosters, M15 Changwon & Sintra & Curtea de Arges & Tabarka & Champaign
Uge 39/21.9: GS French Open Q, ATP 250 Hamburg, Ch. Columbus 2 & Sibiu, M25 Jablonec Nad Nisou & Stockholm, M15 Gimcheon & Melilla &Tabarka & Fayetteville
Uge 40/28.9: GS French Open, Ch. Biella & Split, M25 Pardubice & Falun, M15 Forbach & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, M25+H Nevers, M25? Shymkent, M15 Sharm El Sheikh & Telavi
Uge 42/12.10: ATP 250 St. Petersburg, M25+H Rode, M25 Ricany & Wichita, M15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Tay Ninh
Uge 43/19.10: ATP 250 Moskva & Antwerpen, M25 Harlingen, M15 Liberec & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Vero Beach & Tay Ninh
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, M15 Opava & Sharm El Sheikh & Sarreguemines & Casablanca & Norman & Tallahassee & Tay Ninh
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M25 Saint Dizier, M15 Olomouc & Sharm El Sheikh & Fayetteville
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Prag & Sharm El Sheikh & Villers Les Nancy & Nur-Sultan & Shreveport
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Milovice & Sharm El Sheikh & Nur-Sultan & Nonthaburi & Austin & East Lansing
Uge 48/23.11: M15 Cairo & Trnava & Nonthaburi
Uge 49/30.11: M15 Cairo & Trnava & Hua Hin
Uge 50/7.12: M15 Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 16. marts 2020 (UTR 17. august)

Rk Spiller Point UTR U34 U35 U36 U37 U38 U39
1 Novak Djokovic 10,220 NY USO Rom
2 Rafael Nadal 9,850 Rom
3 Dominic Thiem 7,045 NY USO Kitz Rom
4 Roger Federer 6,630
5 Daniil Medvedev 5,890 NY USO Rom
6 Stefanos Tsitsipas 4,745 NY USO Rom
7 Alexander Zverev 3,630 NY USO Kitz Rom
8 Matteo Berrettini 2,860 NY USO Kitz Rom
9 Gael Monfils 2,860 Rom
10 David Goffin 2,555 NY USO Rom
11 Fabio Fognini 2,400 Kitz Rom
12 Roberto Bautista Agut 2,360 NY USO Kitz Rom
13 Diego Schwartzman 2,265 NY USO Kitz Rom
14 Andrey Rublev 2,234 NY USO Kitz Rom
15 Karen Khachanov 2,120 NY USO Rom
16 Denis Shapovalov 2,075 NY USO Kitz Rom
17 Stan Wawrinka 2,060 Rom
18 Christian Garin 1,900 NY USO Kitz Rom
19 Grigor Dimitrov 1,850 NY USO Rom
20 Felix Auger-Aliassime 1,771 NY USO Kitz Rom
21 John Isner 1,760 NY USO Rom
22 Benoit Paire 1,738 NY USO Rom
23 Dusan Lajovic 1,695 NY USO Kitz Rom
24 Taylor Fritz 1,510 NY USO Kitz Rom
25 Pablo Carreno Busta 1,500 NY USO Kitz Rom
26 Alex de Minaur 1,485 NY USO Kitz Rom
27 Nikoloz Basilashvili 1,395 NY USO Kitz Rom
28 Daniel Evans 1,359 NY USO Rom
29 Hubert Hurkacz 1,353 NY USO Kitz Rom
30 Milos Raonic 1,350 NY USO Rom
31 Kei Nishikori 1,345 USO Kitz Rom
32 Filip Krajinovic 1,343 NY USO Rom
33 Borna Coric 1,320 NY USO Kit-Q Rom
34 Jan-Lennard Struff 1,315 NY USO Kit-A Rom
35 Guido Pella 1,310 NY USO Kit-A Rom
36 Casper Ruud 1,279 NY USO Kit-Q Rom
37 Marin Cilic 1,225 NY USO Ro.A
38 Adrian Mannarino 1,191 NY USO Kit-A Ro.A
39 Reilly Opelka 1,177 NY USO Ro.A
40 Nick Kyrgios 1,170
41 Albert Ramos-Vinolas 1,130 NY USO Kit-Q Ro.A
42 Ugo Humbert 1,111 NY USO Ro.A
43 John Millman 1,071 NY USO Kit-A Ro.A
44 Kyle Edmund 1,050 NY USO Kit-A Ro.A
45 Sam Querrey 1,045 NY USO Ro.A
46 Lorenzo Sonego 1,030 USO Kit-Q Ro.A
47 Miomir Kecmanovic 1,028 USO Kit-A Ro.A
48 Yoshihito Nishioka 1,007 USO Kit-Q Ro.A
49 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Ro.A
50 Richard Gasquet 985 NY USO Kit-A Ro.A
51 Alexander Bublik 965 NY.Q USO Kit-Q Ro.A
52 Fernando Verdasco 945 USO Kit-Q Ro.A
53 Pablo Andujar 942 USO Pro Ro.A
54 Gilles Simon 935 NY.Q USO Kit-A Ro.A
55 Tennys Sandgren 923 USO Kit-A Ro.A
56 Feliciano Lopez 908 USO Kit-Q Ro.A
57 Tommy Paul 894 USO Aix Ro.A
58 Lucas Pouille 880
59 Jeremy Chardy 860 NY.Q USO
60 Pablo Cuevas 857 NY.Q USO Aix
61 Aljaz Bedene 850 NY.Q USO Kit-A
62 Juan Ignacio Londero 832 NY.Q USO Kit-Q
63 Steve Johnson 825 NY.Q USO
64 Jordan Thompson 823 NY.Q USO Kit-Q
65 Jiri Vesely 785 Prag USO Pro
66 Joao Sousa 776 NY.Q USO Kit-Q
67 Radu Albot 772 NY.Q USO
68 Mikael Ymer 759 NY.Q USO
69 Egor Gerasimov 744 NY.Q USO Kit-Q
70 Soonwoo Kwon 742 NY.Q USO
71 Pierre-Hugues Herbert 740 Prag PragII Kit-Q
72 Ricardas Berankis 731 NY.Q USO Kit-Q
73 Jannik Sinner 733 NY.Q USO Kit-Q
74 Philipp Kohlschreiber 729 Prag USO
75 Corentin Moutet 722 USO
76 Attila Balazs 715 Prag NY.Q USO Kit-Q
77 Cameron Norrie 712 NY.Q USO Aix
78 Federico Delbonis 711 Todi NY.Q USO Kit-Q
79 Gianluca Mager 711 Todi NY.Q USO Aix
80 Laslo Djere 705 NY.Q USO Kit-Q
81 Frances Tiafoe 700 USO Kit-Q
82 Thiago Monteiro 699 NY.Q USO Kit-Q
83 James Duckworth 697 USO Kit-Q
84 Marton Fucsovics 692 Prag NY.Q USO Pro
85 Dennis Novak 686 NY.Q USO
86 Stefano Travaglia 684 Todi NY.Q USO Pro
87 Yuichi Sugita 682 NY.Q USO
88 Andreas Seppi 671 Todi NY.Q USO
89 Nicolas Jarry 671
90 Yasutaka Uchiyama 669 NY.Q USO
91 Mikhail Kukushkin 661 NY.Q USO
92 Dominik Koepfer 643 Prag NY.Q USO
93 Vasek Pospisil 642 USO
94 Hugo Dellien 638 NY.Q USO Aix
95 Gregoire Barrere 637 NY.Q USO Aix
96 Andrej Martin 629 NY.Q USO
97 Alejandro Davidovich Fokina 627 NY.Q USO
98 Lloyd Harris 616 NY.Q USO Pro
99 Roberto Carballes Baena 614 Todi USO Aix
100 Salvatore Caruso 595 NY.Q USO
168 Mikael Torpegaard 304 14,61
280 Chun-hsin Tseng 159
284 Lorenzo Musetti 148
318 Carlos Alcaraz 127
796 Eric Vanshelboim 18 13,15
827 Holger Vitus Nodskov Rune  16 14,07 Vogau Anif
1083 August Holmgren 7 13,83
1617T Elmer Møller 1 13,43
D55* Frederik Løchte Nielsen 1.610 14,52
Christian Sigsgaard 14,08

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han normalt spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
Entry   torsdag 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep
Withdrawal tirsdag 04-aug 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep
Freeze torsdag 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt
Start   mandag 17-aug 24-aug 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 16. marts 2020 (UTR pr. 2. august)

No. Girls Årg. Point UTR Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40
163 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,37
414 Johanne Christine Svendsen 2004 142,50 10,39 1J2Plz
592 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,50 10,09
848 Natacha Schou 2004 54,50 9,31
1263 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,50 1J4Cyp
1399 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,65
1500 Nina Vicic 2002 15,50 8,56
1602 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 9,01
1645 Emilie Just-Bomholt 2005 12,00 8,94
1647 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,52
1755 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2357 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,26
2357 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2473 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,24
2493 Cecilie Wiche 2002 2,00 7,79
2684 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,14
2684 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,71
2766 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 7,91
Victoria Ilena Andersen 2003 8,85
Mille Moerk 2006 8,19 1J4Cyp
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,15
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,14
Isil Yurttas 2004 8,05
Frederikke Alberte Pape 2006 8,03
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,97
Sille Larsen 2003 7,91
Dicte Ingildsen 2005 7,66
Filippa Gaba Hansen 2003 7,47
Laura Brunkel 2006 7,46
Victoria Wiche 2002 7,14
Sarah Suljadzic 2006 6,92
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,92
Frederikke Birn 2004 6,69
Augusta Birn 2004 6,68
Melissa Zulkic 2004 6,63
Ophelia Mille Ruus 2006 6,22
Asta Ripperger 2003 5,98
Ena Arnautovic 2004 5,80


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
Entry   tirsdag *) 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt
Withdrawal tirsdag 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Freeze onsdag 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt
Start   mandag 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,09
50 Elmer Møller 2003 657,75 13,45
218 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 12,03 1J2Plz
709 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,64 1J4Pal
991 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,06
1009 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,08
1030 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,52
1250 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,32
1410 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,32
1457 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50 11,46
1597 Ervin Mesic 2004 7,75 11,05 J4Cyp-Q
2161 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,37
2435 Mikkel Ballisager 2003 0,75 9,84
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,10
Alexander Stage 2002 10,67
Theodor Boisen 2002 10,55
Alexander Garde 2002 10,47
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,82
Christopher Garde 2005 9,82
Niklas Jensen 2004 9,77
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,64
Alexander Borup 2004 9,58
Adam Tvede 2004 9,52
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
William Svendsen 2002 9,38
Noah Byrgesen 2002 8,88
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,85
Oliver Steines 2006 8,82
Victor Bech Frandsen 2003 8,78
Christoffer Hayes Hjelm 2002 8,54
Alexander Nordal Clausen 2006 8,39
Amir Albeg 2006 7,38
Fidel Nweke 2006 6,80