Arrangørerne af US Open stiller halvanden million dollars i præmiesum til rådighed for WTA Challengers i Tjekkiet og Østrig som kompensation for aflyst kvalifikation, men usikkert om begge kan gennemføres

WTA har i en pressemeddelelse på deres hjemmeside for nylig meddelt, at der i samme uge som US Open indledes 31. august sideløbende vil blive afviklet WTA 125K (Challenger) turneringer i henholdsvis Prag i Tjekkiet og Portschach i Østrig med det formål at tilbyde flere muligheder for at konkurrere.
Arrangørerne af US Open har som kompensation for, at der ikke afvikles kvalifikation ved US Open, stillet $1.575.000 til rådighed i præmie-penge til hver af disse turneringer, hvor der efter planen er 64 deltagere i hver, og deltagerne er sikret ca. 70.000 Dkr.

Kort tid efter offentliggørelsen af planerne, har flere østrigske medier imidlertid med henvisning til Carinthian Tennis Association oplyst, at  det ikke er muligt med så kort varsel at imødekomme WTA’s krav om Covid-19 foranstaltninger.

Int. crossklinik Tennis Open Basel 2020
© Int. crossklinik Tennis Open Basel – Foto: Markus Peter – EMPEPRESS – Clara Tauson seedes i Oeiras og Alkmaar

Hvis begge 125K-turneringer gennemføres, vil Clara Tauson med sin rangering som no. 212 have gode muligheder for at deltage, hvis hun tilmeldes, mens hendes rangering formentlig vil være “på vippen”, hvis der kun gennemføres en af turneringerne.

Tilføjelse 15. august: WTA 125K i Østrig er nu fjernet fra WTA’s kalender!!

Til gengæld er Clara sikkert inde i næste uges ITF W15-turnering Oeiras Magnesium K Active Cup i Portugal, hvor hun formentlig bliver seedet 3 efter no. 176 Cristina Bucsa (ESP) og no. 202 Anastasiya Komardina (RUS), og ugen efter kan hun se frem til at blive seedet 2 ved W15 ITF World Tennis Tour Alkmaar i Holland efter no. 171 Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY), der i indeværende uge deltager ved WTA Prague Open, som kan følges på TV 2 Sport X.

JM 2020
Foto: Erik Eibye – Olivia Gram klar til kvalifikation i Portugal

Den nykårede jyske mester, Olivia Gram har ligeledes tilmeldt sig flere W15 turneringer de første uger efter corona-pausen, men hendes rangering som no. 1292 tydede længe på, at chancen for at deltage var mikroskopisk.
Imidlertid bevirkede et stort antal frameldinger både før og efter withdrawal-deadline, at Olivia er inde i kvalifikationen i Oeiras, og ved withdrawal-deadline til uge 35 er hun no. 18 på Alternate-listen i Alkmaar, og hvis antallet af “Late Withdrawals” bliver samme størrelsesorden som til uge 34, kan det ikke udelukkes, at Olivia også kan være med i kvalifikationen i Alkmaar.

Olivia er helt bevidst om de meget skrappe covid 19 restriktioner, der skal overholdes for at deltage, hvorimod både Sofia Nami Samavati og Olga Helmi har valgt at vente med at spille ITF turneringer.

Olga Helmi
Foto: Olga Helmi Facebook – Olga Helmi venter lidt endnu med at rejse til nye turneringer

Olga har været skadet for første gang i sin karriere, men hun er nu helt på rette spor igen.
Hun har dog valgt ikke at tage unødige chancer, så hun er helt klar til at spille ITF igen, og derfor har hun ikke spillet single i Elitedivisionen, hvor hun dog forleden var med til at sikre HRT 4-3 sejr over Holte, da hun sammen med Johanne Christine Svendsen vandt både 1. Damedouble og Golden match.
Olga var tilmeldt W15 i Alkmaar, men hun frameldte sig turneringen, da hun ønsker at afvente, hvordan corona-situationen udvikler sig.

Sofia Nami Samavati
Foto: Georg Beyer Clausen – Sofia Nami Samavati venter ligeledes med at tage af sted

Sofia ser ligeledes frem til igen at spille ITF-turneringer, men på grund af corona-situationen har hun ikke planer om at tilmelde sig turneringer den næste måneds tid.

TP/Gardell Open 2020
Foto: Tennisportalen – Holger Vitus Nødskov Rune spiller M25 og M15 i Østrig

Holger Vitus Nødskov Rune benytter i næste uge sit fjerde – af 5 mulige – Junior Exempts (JE) til M25 kategorien, når han deltager i 2nd TC Kern World Tennis Tour Tournament i Vogau, hvor de øvrige deltagere er mellem 244 og 350 på ATP-ranglisten.

Deltagerne blev inden turneringen gjort opmærksom på, at de ikke vil blive “straffet” for at trække sig efter withdrawal-deadline, hvis det skyldes ændringer i de gældende restriktioner ved rejse til arrangør-landet, men det er spillernes eget ansvar at melde fra i tide, når sådanne restriktioner kendes inden fristen, som dog i denne første uge blev udsat til 7. august.

Holger deltager efter planen også i Østrig ugen efter ved M15 i Anif, hvor han benytter en Junior Reserved (JR), der som følge af Holgers rangering som no. 2 på junior-ranglisten altid sikrer adgang til W15.

Første rangliste-opdatering siden marts

Alle ranglister har som følge af corona-situationen været fastfrosset siden 16. marts, hvilket både ATP og ITF ranglisterne fortsat vil være et par uger endnu, men efter sidste uges WTA International turnering i Palermo, har flere af deltagerne forbedret deres rangering.

Fiona Ferro (FRA) optjente 280 point, hvorved hun avancerede fra no. 53 til 44 efter finalesejren 6-2, 7-5 over Anett Kontveit (EST), der med 180 point nøjedes med at avancere 2 pladser til no. 20.

Camila Giorgi (ITA) optjente 110 point for at nå semifinalen, hvilket betød avancement fra no. 89 til 71, hvorimod 1. seedede Petra Martic (CRO), der ligeledes optjente 110 point, blot avancerede en enkelt plads til no. 14, hvilket hun ikke har udsigt til at forbedre, da hun i Prag tabte allerede i 2. runde til Kristyna Pliskova (CZE).

Hovedparten bevarer deres rangering, da point optjent siden marts 2019 ikke bliver forældet de kommende måneder.
Clara Tauson bevarer derved sin rangering som no. 212.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
*) Deadlines kan afvige i starten efter Corona-pausen
Uge 33/10.8: WTA Prag & Lexington
Uge 34/17.8: W15 Oeiras
Uge34-35: 21-28/8: WTA Pr.5 New York
Uge 35/24.8: W15 Cordeons & Alkmaar
Uge 36/31.8: GS US Open, WTA 125K Prag, W25 Montemor-O-Novo & Marbella, W15 Trieste & Otocec
Uge 37/7.9: GS US Open, WTA Int. Istanbul, W60+H Saint-Malo, W25+H Figueira Da Foz, W25 Prag & Tarvisio, W15 Varna & Saint Palais Sur Mer & Tabarka
Uge 38/14.9: WTA Pr.M Madrid, W80 Cagnes-Sur-Mer, W25 Zagreb & Frydek Mistek & Grado & Nonthaburi, W15 Bad Waltersdorf & Dijon & Santarem & Melilla & Tabarka
Uge 39/21.9: GS French Open Q, WTA Pr. Rom, Int Strasbourg, W25 Prerov, W15 Gimcheon & Tabarka & Lubbock
Uge 40/28.9: GS French Open, W15 Andrezieux-Boutheon & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, WTA Int. Seoul, TBD: 125K Taipei, W80 Las Vegas, W25 Shymkent, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin & Hilton Head
Uge 42/12.10: TBD: Int. Linz, W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Hua Hin
Uge 43/19.10: W100 Seoul, W80 Macon, W25 Reims & Istanbul, W15 Sharm El Sheikh & Telavi & Platja D’Aro
Uge 44/26.10: W80 Poitiers & Tyler, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Telavi & Austin
Uge 45/2.11: WTA Pr. Moskva, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin
Uge 46/9.11: W25 Minsk & Las Palmas, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Hua Hiin
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Jablonec Nad Nisou & Sharm El Sheikh & Shymkent & Nonthaburi
Uge 48/23.11: W15 Milovice & Cairo & Nonthaburi
Uge 49/30.11: W15 Cairo
Uge 50/7.12: W15 Cairo
Uge 51/14.12: WTA 125K Limoges, W15 Minsk

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 10. august 2020  (UTR 1. august)

Rk Spiller Point UTR U33 U34 U35 U36 U37 U38
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 6076 Prag USO
3 Karolina Pliskova 5205 NY USO
4 Sofia Kenin 4590 NY USO
5 Elina Svitolina 4580
6 Bianca Andreescu 4555
7 Kiki Bertens 4335
8 Belinda Bencic 4010
9 Serena Williams 3915 Lex. NY USO
10 Naomi Osaka 3625 USO
11 Aryna Sabalenka 3615 Lex NY USO
12 Petra Kvitova 3566 NY USO
13 Madison Keys 2962 NY USO
14 Petra Martic 2850 Prag USO
15 Johanna Konta 2803 Lex NY USO
16 Garbiñe Muguruza 2711 NY USO
17 Elena Rybakina 2471 NY USO
18 Marketa Vondrousova 2307 NY USO
19 Alison Riske 2256 NY USO
20 Anett Kontaveit 2135 NY USO
21 Maria Sakkari 2130 NY USO
22 Angelique Kerber 2040 USO
23 Elise Mertens 1950 Prag NY USO
24 Donna Vekic 1880 NY USO
25 Dayana Yastremska 1835 Prag NY USO
26 Karolina Muchova 1813 NY USO
27 Ekaterina Alexandrova 1775 Prag NY USO
28 Amanda Anisimova 1717 Lex NY USO
29 Qiang Wang 1706
30 Anastasia Pavlyuchenkova 1540 Prag
31 Barbora Strycova 1530 Prag USO
32 Svetlana Kuznetsova 1527 NY USO
33 Yulia Putintseva 1525 Lex USO
34 Saisai Zheng 1510 NY
35 Shuai Zhang 1475 NY USO
36 Magda Linette 1472 Lex. NY USO
37 Sloane Stephens 1453 Lex. USO
38 Julia Goerges 1423
39 Ons Jabeur 1373 Lex NY USO
40 Veronika Kudermetova 1373 Prag NY USO
41 Jelena Ostapenko 1360 USO
42 Kristina Mladenovic 1335 NY USO
43 Anastasija Sevastova 1288 Prag NY USO
44 Fiona Ferro 1267 Prag NY
45 Rebecca Peterson 1225 NY USO
46 Polona Hercog 1205 Prag USO
47 Caroline Garcia 1175 NY USO
48 Marie Bouzkova 1147 Lex NY USO
49 Jennifer Brady 1144 Lex NY USO
50 Iga Swiatek 1139 NY USO
51 Heather Watson 1122 Lex NY USO
52 Danielle Collins 1115 NY USO
53 Cori Gauff 1081 Lex NY USO
54 Katerina Siniakova 1045 Prag NY USO
55 Su-Wei Hsieh 1035 USO
56 Ajla Tomljanovic 1035 Lex Ny USO
57 Alison Van Uytvanck 1035 Ny USO
58 Victoria Azarenka 992 Lex. Ny USO
59 Alizé Cornet 985 NyQ USO
60 Bernarda Pera 985 Lex NyQ USO
61 Anna Blinkova 969 Lex NyQ USO
62 Lauren Davis 967 Lex NyQ USO
63 Jil Teichmann 924 Lex NyQ USO
64 Zarina Diyas 918 NyQ USO
65 Laura Siegemund 910 Prag NyQ USO
66 Daria Kasatkina 905 Prag NyQ USO
67 Venus Williams 900 Lex USO
68 Carla Suárez Navarro 881 USO
69 Kristyna Pliskova 880 Prag NyQ USO
70 Arantxa Rus 869 Prag NyQ USO
71 Camila Giorgi 841 Prag NyQ USO
72 Tamara Zidansek 840 Prag USO
73 Nao Hibino 838 NyQ USO
74 Taylor Townsend 835 NyQ USO
75 Lin Zhu 830
76 Sorana Cirstea 820 NyQ USO
77 Misaki Doi 818 Lex NyQ USO
78 Kirsten Flipkens 801 NyQ USO
79 Yafan Wang 795 NyQ
80 Madison Brengle 786 Lex NyQ USO
81 Jessica Pegula 783 Lex NyQ USO
82 Irina-Camelia Begu 777 Prag NyQ USO
83 Viktoria Kuzmova 775 NyQ USO
84 Sara Sorribes Tormo 763 Prag USO
85 Anastasia Potapova 759
86 Patricia Maria Tig 759 Prag NyQ USO
87 Nina Stojanovic 751 USO
88 Andrea Petkovic 750 USO
89 Christina Mchale 737 NyQ USO
90 Monica Puig 722 NyQ USO
91 Danka Kovinic 714 NyQ USO
92 Ana Bogdan 710 Prag
93 Tatjana Maria 702 USO
94 Paula Badosa 698 NyQ USO
95 Jasmine Paolini 689 Prag NyQ USO
96 Kristie Ahn 668 Le.Q NyQ USO
97 Samantha Stosur 667
98 Kateryna Kozlova 658 NyQ USO
99 Kaia Kanepi 656 USO
100 Timea Babos 650 NyQ USO
118 Leylah Annie Fernandez 569
141 Marta Kostyuk 451
212 Clara Tauson 286 12,37 Oeiras Prag
216 Daria Snigur 284
977 Sofia Samavati 14 10,57
1042 Olga Helmi 11 10,95
1290 Olivia Gram 3 9,72 Oei-Q Alkm-Q
1290 Elena Jamshidi 3 9,24
Karen Barritza 11,14
Hannah Viller Møller 11,09
Emilie Francati 10,77

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 33/10.8: Alle turneringer aflyst
Uge 34/17.8: Ch. Prag & Todi, M25 Vogau, M15 Minsk
Uge 35/24.8: ATP 1000 New York, Ch. Prag II & Trieste, M25 Poznan, M15 Anif &Minsk & Alkmaar
Uge 36/31.8: GS US Open, Ch. Ostrava & Cordenons, M15 Caslano & Novmoskovsk
Uge 37/7.9: GS US Open, ATP 250 Kitzbühl, Ch. Prostejov & Aix-En-Provence & Parma, M15 Sintra & Bucharest & Tabarka
Uge 38/14.9: ATP 1000 Rom, Ch. Iasi & Istanbul & Cary & Forli, M25+H Plaisir, M25 Prag & Klosters, M15 Changwon & Sintra & Curtea de Arges & Tabarka & Champaign
Uge 39/21.9: GS French Open Q, ATP 250 Hamburg, Ch. Columbus 2 & Sibiu, M25 Jablonec Nad Nisou & Stockholm, M15 Gimcheon & Melilla &Tabarka & Fayetteville
Uge 40/28.9: GS French Open, Ch. Biella & Split, M25 Pardubice & Falun, M15 Forbach & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, M25+H Nevers, M25? Shymkent, M15 Sharm El Sheikh & Telavi
Uge 42/12.10: ATP 250 St. Petersburg, M25+H Rode, M25 Ricany & Wichita, M15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Tay Ninh
Uge 43/19.10: ATP 250 Moskva & Antwerpen, M25 Harlingen, M15 Liberec & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Vero Beach & Tay Ninh
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, M15 Opava & Sharm El Sheikh & Sarreguemines & Casablanca & Norman & Tallahassee & Tay Ninh
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M25 Saint Dizier, M15 Olomouc & Sharm El Sheikh & Fayetteville
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Prag & Sharm El Sheikh & Villers Les Nancy & Nur-Sultan & Shreveport
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Milovice & Sharm El Sheikh & Nur-Sultan & Nonthaburi & Austin & East Lansing
Uge 48/23.11: M15 Cairo & Trnava & Nonthaburi
Uge 49/30.11: M15 Cairo & Trnava & Hua Hin
Uge 50/7.12: M15 Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 16. marts 2020 (UTR 1. august)

Rk Spiller Point UTR U34 U35 U36 U37
1 Novak Djokovic 10,220 NY USO
2 Rafael Nadal 9,850
3 Dominic Thiem 7,045 NY USO Kitz
4 Roger Federer 6,630
5 Daniil Medvedev 5,890 NY USO
6 Stefanos Tsitsipas 4,745 NY USO
7 Alexander Zverev 3,630 NY USO Kitz
8 Matteo Berrettini 2,860 NY USO Kitz
9 Gael Monfils 2,860
10 David Goffin 2,555 NY USO
11 Fabio Fognini 2,400 Kitz
12 Roberto Bautista Agut 2,360 NY USO Kitz
13 Diego Schwartzman 2,265 USO Kitz
14 Andrey Rublev 2,234 NY USO Kitz
15 Karen Khachanov 2,120 NY USO
16 Denis Shapovalov 2,075 NY USO Kitz
17 Stan Wawrinka 2,060
18 Christian Garin 1,900 NY USO Kitz
19 Grigor Dimitrov 1,850 NY USO
20 Felix Auger-Aliassime 1,771 NY USO Kitz
21 John Isner 1,760 NY USO
22 Benoit Paire 1,738 NY USO
23 Dusan Lajovic 1,695 NY USO Kitz
24 Taylor Fritz 1,510 NY USO Kitz
25 Pablo Carreno Busta 1,500 NY USO Kitz
26 Alex de Minaur 1,485 NY USO Kitz
27 Nikoloz Basilashvili 1,395 NY USO Kitz
28 Daniel Evans 1,359 NY USO
29 Hubert Hurkacz 1,353 NY USO Kitz
30 Milos Raonic 1,350 NY USO
31 Kei Nishikori 1,345 NY USO Kitz
32 Filip Krajinovic 1,343 NY USO
33 Borna Coric 1,320 NY USO Kit-A
34 Jan-Lennard Struff 1,315 NY USO Kit-A
35 Guido Pella 1,310 NY USO Kit-A
36 Casper Ruud 1,279 NY USO Kit-A
37 Marin Cilic 1,225 NY USO
38 Adrian Mannarino 1,191 NY USO Kit-A
39 Reilly Opelka 1,177 NY USO
40 Nick Kyrgios 1,170
41 Albert Ramos-Vinolas 1,130 NY USO Kit-A
42 Ugo Humbert 1,111 NY USO
43 John Millman 1,071 NY USO Kit-A
44 Kyle Edmund 1,050 NY USO Kit-A
45 Sam Querrey 1,045 NY USO
46 Lorenzo Sonego 1,030 USO Kit-A
47 Miomir Kecmanovic 1,028 USO Kit-A
48 Yoshihito Nishioka 1,007 USO Kit-A
49 Jo-Wilfried Tsonga 1,005
50 Richard Gasquet 985 NY.Q USO Kit-A
51 Alexander Bublik 965 NY.Q USO Kit-A
52 Fernando Verdasco 945 USO Kit-A
53 Pablo Andujar 942 USO Kit-A
54 Gilles Simon 935 NY.Q USO Kit-A
55 Tennys Sandgren 923 USO Kit-A
56 Feliciano Lopez 908 USO Kit-A
57 Tommy Paul 894 USO
58 Lucas Pouille 880
59 Jeremy Chardy 860 NY.Q USO
60 Pablo Cuevas 857 NY.Q USO Kit-A
61 Aljaz Bedene 850 NY.Q USO Kit-A
62 Juan Ignacio Londero 832 NY.Q USO
63 Steve Johnson 825 NY.Q USO
64 Jordan Thompson 823 NY.Q USO
65 Jiri Vesely 785 Prag USO
66 Joao Sousa 776 NY.Q USO
67 Radu Albot 772 NY.Q USO
68 Mikael Ymer 759 NY.Q USO
69 Egor Gerasimov 744 NY.Q USO
70 Soonwoo Kwon 742 NY.Q USO
71 Pierre-Hugues Herbert 740 Prag PragII
72 Ricardas Berankis 731 NY.Q USO
73 Jannik Sinner 733 NY.Q USO
74 Philipp Kohlschreiber 729 Prag USO
75 Corentin Moutet 722 NY.Q USO
76 Attila Balazs 715 Prag NY.Q USO
77 Cameron Norrie 712 NY.Q USO
78 Federico Delbonis 711 Todi NY.Q USO
79 Gianluca Mager 711 Todi NY.Q USO
80 Laslo Djere 705 NY.Q USO
81 Frances Tiafoe 700 USO
82 Thiago Monteiro 699 NY.Q USO
83 James Duckworth 697 USO
84 Marton Fucsovics 692 Prag NY.Q USO
85 Dennis Novak 686 NY.Q USO
86 Stefano Travaglia 684 Todi NY.Q USO
87 Yuichi Sugita 682 NY.Q USO
88 Andreas Seppi 671 Todi NY.Q USO
89 Nicolas Jarry 671
90 Yasutaka Uchiyama 669 NY.Q USO
91 Mikhail Kukushkin 661 NY.Q USO
92 Dominik Koepfer 643 Prag NY.Q USO
93 Vasek Pospisil 642 USO
94 Hugo Dellien 638 NY.Q USO
95 Gregoire Barrere 637 NY.Q USO
96 Andrej Martin 629 NY.Q USO
97 Alejandro Davidovich Fokina 627 NY.Q USO
98 Lloyd Harris 616 NY.Q USO
99 Roberto Carballes Baena 614 Todi USO
100 Salvatore Caruso 595 NY.A USO
168 Mikael Torpegaard 304 14,70
280 Chun-hsin Tseng 159
284 Lorenzo Musetti 148
318 Carlos Alcaraz 127
796 Eric Vanshelboim 18 13,20
827 Holger Vitus Nodskov Rune  16 14,10 Vogau Anif
1083 August Holmgren 7 13,80
1617T Elmer Møller 1 13,50
D55* Frederik Løchte Nielsen 1.610 14,60
Christian Sigsgaard 14,10

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han normalt spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
Entry   torsdag 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep
Withdrawal tirsdag 04-aug 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep
Freeze torsdag 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt
Start   mandag 17-aug 24-aug 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 16. marts 2020 (UTR pr. 2. august)

No. Girls Årg. Point UTR Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
163 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,37
414 Johanne Christine Svendsen 2004 142,50 10,39
592 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,50 10,09
848 Natacha Schou 2004 54,50 9,31
1263 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,50
1399 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,65
1500 Nina Vicic 2002 15,50 8,56
1602 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 9,01
1645 Emilie Just-Bomholt 2005 12,00 8,94
1647 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,52
1755 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2357 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,26
2357 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2473 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,24
2493 Cecilie Wiche 2002 2,00 7,79
2684 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,14
2684 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,71
2766 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 7,91
Victoria Ilena Andersen 2003 8,85
Mille Moerk 2006 8,19
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,15
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,14
Isil Yurttas 2004 8,05
Frederikke Alberte Pape 2006 8,03
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,97
Sille Larsen 2003 7,91
Dicte Ingildsen 2005 7,66
Filippa Gaba Hansen 2003 7,47
Laura Brunkel 2006 7,46
Victoria Wiche 2002 7,14
Sarah Suljadzic 2006 6,92
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,92
Frederikke Birn 2004 6,69
Augusta Birn 2004 6,68
Melissa Zulkic 2004 6,63
Ophelia Mille Ruus 2006 6,22
Asta Ripperger 2003 5,98
Ena Arnautovic 2004 5,80


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
Entry   tirsdag *) 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt
Withdrawal tirsdag 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Freeze onsdag 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt
Start   mandag 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,09
50 Elmer Møller 2003 657,75 13,45
218 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 12,03
709 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,64
991 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,06
1009 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,08
1030 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,52
1250 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,32
1410 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,32
1457 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50 11,46
1597 Ervin Mesic 2004 7,75 11,05
2161 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,37
2435 Mikkel Ballisager 2003 0,75 9,84
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,10
Alexander Stage 2002 10,67
Theodor Boisen 2002 10,55
Alexander Garde 2002 10,47
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,82
Christopher Garde 2005 9,82
Niklas Jensen 2004 9,77
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,64
Alexander Borup 2004 9,58
Adam Tvede 2004 9,52
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
William Svendsen 2002 9,38
Noah Byrgesen 2002 8,88
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,85
Oliver Steines 2006 8,82
Victor Bech Frandsen 2003 8,78
Christoffer Hayes Hjelm 2002 8,54
Alexander Nordal Clausen 2006 8,39
Amir Albeg 2006 7,38
Fidel Nweke 2006 6,80