Asger Buus Andersen blev jysk mester i herresingle efter sikre 2-sæts sejre. Olivia Gram vandt titlen i damesingle efter finalesejr over Cecilie Wiche

Da Senior Herrer Mesterrækken ved Jysk Mesterskab ude 2020 blev afviklet 24-26. juli, blev 2. seedede Asger Buus Andersen fra Aarhus 1900 sikker vinder, da han i samtlige kampe vandt med overbevisende cifre i 2 sæt efter disse resultater:

1/8-finale: Niklas Nordal Jensen (Esbjerg) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Sebastian Mikkelsen (Vejle) 6-2, 6-2
Semifinale: Mikkel Ballisager (Aarhus 1900) 6-0, 6-2
Finale: Jonas Hembo Matthiasen (Esbjerg) 6-0, 6-4

Jonas var useedet, og i kvartfinalen vandt han 7-5, 6-4 over 1. seedede Christoffer Sønder Nørby (Aarhus 1900), og i semifinalen 6-4, 6-2 over Noah Svenningsen Holmvang (Aarhus 1900)

I Senior Damesingle Mesterrækken var Olivia Gram (Kolding) seedet 1 og oversidder i R32, hvorefter hun i 1/8-kvartfinalen vandt 6-1, 6-2 over Victoria Wiche (Vejle), og i kvartfinalen 6-1, 6-2 over Felicia Damm Nielsen (Kolding).
I semifinalen blev det ligeledes sejr 2 sæt 6-4, 6-0 over 3. seedede Emma Kamper Malmkjær (Vejle).

JM 2020
Foto: Ernst Zotl – Olivia Gram

I finalen mødte Olivia Victoria Wiche’s tvillingesøster, 5. seedede Cecilie Wiche, der i semifinalen vandt et tæt opgør mod 2. seedede Annelieke Steenhuisen (Vejle) 6-4, 3-6, 6-4, og Cecilie skabte spænding om udfaldet ved at vinde 1. sæt, men Olivia vandt 4-6, 6-2, 6-3 og sikrede titlen som jysk mester.

Finalen i herredouble blev vundet af 3. seedede Mikkel Ballisager/Noah Svenningsen Holmvang (Aarhus 1900) 6-3, 6-3 over useedede Oscar Findal/Kristian Uldbjerg (Hasle).

I Damedouble blev mestrene 1. seedede Emma Kamper Malmkjær/Annelieke Steenhuisen (Vejle), der vandt finalen 6-4, 6-4 over 2. seedede Lykke Bertelsen (Kolding)/Freja B. Løvbjerg (Aarhus 1900)

Billederne med finalisterne og deres præmier er fra JTU’s facebook, hvor der desuden findes en masse billeder, som ses herunder.

Senior-rækkerne blev afvikles hos Aarhus 1900, hvor finalen i Herresingle A blev vundet af Kristian Uldbjerg (Hasle) 6-0, 6-0 over Oliver Rank Lindberg (Randers).

Vinder af B-rækken blev Thor Due (Odder), der i finalen vandt 6-1, 6-3 over Morten Dinesen (Højbjerg).

31. juli – 2. august blev juniorrækkerne afviklet.
U10, U12 og U14 blev afviklet i Vejle, mens U16 og U18 blev spillet i Randers.
Herunder finale-resultater i single:

U10 grøn: Karina Maria Macarie (Skovbakken) vs. Asmus Skovlund (Skovbakken) 6-0
U10 orange: Bertram Krogager (ØBG) vs. Sander Borg Ladegaard (Skovbakken) 7-6
U12 grøn drenge: Andreas Gravers Christensen (ØBG) vs. Lauge Kofoed (Horsens) 6-0, 6-3
U12 grøn piger: Johanne Abildtrup (Kolding) vs. (2) Cecilie Stegger Røddik (ØBG) 6-3, 6-2
U12 gul drenge: (2) Stephan Holst (Skovbakken) vs. (4) Kasper W. Højvang Jørgensen (Hjørring) 6-4, 6-3
U12 gul piger: Karina Maria Macarie (Skovbakken) vs. (2) Filippa Dannemarre (Skovbakken) 6-3, 6-2
U14 Drengesingle A: (1) Rasmus Hembo Mathiasen (Esbjerg) vs. (2) Peter Krusegaard (Sønderborg)
U14 Drengsingle B: Hjalte Nordby Øster FYnboe vs. (3) Magnus Leth Riishuus 6-0, 6-1
U14 Pigesingle: (1) Felicia Damm Nielsen (Kolding) vs. (3) Kristine Merrild Clausen (ØBG) 7-6, 3-6, [10-6]

U16 Drengesingle A: (2) Nikolaj Terp Månsson (Aarhus 1900) vs. (3) Luka Stojanovic (Skovbakken) 6-2, 6-1
U16 Drengesingle B: (1) Viktor Neergaard Holm (Aarhus 1900) vs. Tjure Lohse (Gråsten) 6-1, 6-1
U16 Pigesingle: Freja B. Løvbjerg (Aarhus 1900) vs. (2) Emma Kamper Malmkjær (Vejle) 6-4, 7-6(3)
U18 Drengesingle: (1) Mikkel Ballisager (Aarhus 1900) vs. (2) Rasmus Rønn Hansen (Kolding) 6-1 6-3
U18 Pigesingle: Anne Sofia Ravn (Kolding) vs. (2) Emma Lohse (Haderslev) 1-6, 6-4, [11-9]

Herunder flere billeder fra U16 og U18 i Randers