Holger Rune no. 7 på junior-ranglisten. Sofia Nami Samavati og Eric Vanshelboim avancerer på ITF-ranglisten. Fremover kan spillere højst være på enkelt Alternate-liste

Set med danske øjne var den mest markante ændring på ranglisterne, at Holger Vitus Nødskov Rune allerede få uger efter sin 16-års fødselsdag figurerer i top 10 på ITF’s junior-rangliste, hvor han er no. 7.

Holger er endda avanceret yderligere en plads på live-rankingen, hvor han således er no. 6, men da mange af de højst rangerede juniorer i denne uge deltager i Grade A turneringen 60th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores i Milan, hvor der er henholdsvis 100, 185, 300 og 500 point for kvartfinale, semifinale, finalist samt vinder, kan der ske yderligere forskydelser.

Holger kan derfor bliver overhalet af et par af de bagved liggende spillere, men han kunne også med endnu et godt resultat avancere yderligere, hvis han kunne fortsætte den sejrsstime på 11 sejre i træk, som han fortsatte tirsdag i 1. runde i Milan, da han vandt 6-3, 6-3 over den meget netsøgende Tristan Schoolkate (AUS).

De mange kampe – 6 singler og 4 doubler – i den seneste uge kan være belastende både fysisk og mentalt, men det hindrede ikke, at Holger også i 2. runde leverede en fornem indsats, da han mødte 18-årige Filippo Moroni (ITA), som Holger i marts sidste år mødte i finalen ved en Grade 3 turnering i Casablanca i Marokko, hvor italieneren vandt 6-3, 6-3.

Moroni, der for et par uger siden var i kvartfinalen i en $25.000 turnering i Vercelli, havde wildcard til turneringen, og han vandt igen over Holger, men først efter en imponerende flot kamp, hvor Holger af flere tilskuere blev sammenlignet med Tsitsipas.
Italieneren blev fulgt helt til dørs, efter at Holger havde haft break og førte både 3-1 og 4-2 i 3. sæt, men den sidste energi manglede til at forhindre, at italieneren brød tilbage og vandt kampen 6-2, 3-6, 6-4.

I betragtning af, at French Open er det helt store mål for grussæsonen, kan det være en stor fordel, at Holger får mere tid til at slappe af samt træne og lade op, så han kan boble af energi, når det går løs i Paris om knap 2 uger, hvor han formentlig bliver seedet 5-8.

Clara Tauson
Foto: Seier Capital – Clara Tauson

Clara Tauson, der fortsat er no. 1 på ranglisten hos pigerne, blev sensationelt besejret ved samme turnering af ranglistens no. 67, Carole Monnet (FRA), der vandt 6-2, 6-2.
Resultatet kan være et ofte set eksempel på, at det generelle niveau i tennis er så højt, at selv upåagtede spillere kan vinde over de bedste, hvis de ikke har et tilstrækkeligt højt niveau i de kampe, hvor spillet ikke helt fungerer.

Efter nogle forrygende måneder, hvor Clara vandt 28 kampe i træk i individuelle turneringer, kommer der logisk nok også perioder med modgang, som Clara og hendes team forhåbentlig formår at håndtere på en måde, så hun kan komme styrket tilbage på det rette spor.
I næste uge spiller Clara efter planen kvalifikation til W25 i Essen, inden hun ugen efter spiller French Open i juniorrækken, og derefter forventes at hun primært spiller W25 turneringer sideløbende med, at der fortsat arbejdes med den videre tennismæssige og mentale udvikling, som kan bringe hende videre i retning mod WTA-touren, hvor hendes åbenlyse talent uden tvivl kan føre hende til.

Clara er dog fortsat med i double-rækken i Milan, hvor hun sammen med Federica Rossi (ITA) indledte med at vinde 6-1, 6-1 over 8. seedede Hong Yi Cody Wong (HKG) og Priska Madelyn Nugroho (INA).

Holger er ligeledes videre til 2. runde i double hos drengene, idet han sammen med Martin Damm (USA) vandt 6-4, 6-2 over amerikanerne Blaise Bicknell og Mark Mandlik.

Sofia og Eric avancerer på ITF-ranglisten

På ITF-ranglisten, der i 2019 blev taget i anvendelse ved ITF World Tennis Tour, avancerede 19-årige Sofia Nami Samavati til en placering som no. 533, og hun er noteret for 37 point, idet 12 point fra en kvartfinale ved W15 i Göteborg i forrige uge nu er medregnet, men i næste uge vil Sofia få medregnet yderligere 30 point fra semifinalen i Varberg i sidste uge, og derved vil hun avancere til omkring no. 380.

Sofia Nami Samavati
Foto: Privat – Sofia Nami Samavati

På mændenes liste er KBs ukrainer Eric Vanshelboim no. 400 efter 30 point for en semifinale ved M15 i Kampala i Uganda, hvor han i sidste optjente yderligere 12 point efter en kvartfinale, så han i næste uge kan se frem til endnu et avancement på ca. 20 pladser.

For begge betyder det, at de formentlig får bedre mulighed for at veksle mellem at spille både $15K og $25K turneringer.

Nye regler for Alternate efter deadline

Flittige læsere af Tennisavisens ugentlige opdateringer af entrylister har muligvis fået lidt større forståelse for procedurerne i forbindelse med tilmelding og manuel eller automatisk framelding til turneringer i ITF-regi for henholdsvis Juniors og Professionals.

Som omtalt forleden tilmelder mange sig i flere turneringer med angivelse af en prioritering, som derefter bestemmer, hvilken turnering der bliver udvalgt af systemet for de spillere, der ikke selv framelder sig inden withdrawal deadline, der som regel er tirsdag kl. 1400GMT knap 2 uger før turneringen afvikles.

For spillere uden rangering eller med lav rangering er det ofte svært – eller umuligt – at komme ind i langt de fleste turneringer, og derfor bliver disse spillere automatisk placeret på Alternate-listen ved de tilmeldte turneringer, og i sjældne tilfælde får nogle af disse spillere alligevel mulighed for at slippe med i kvalifikationen, hvis tilstrækkelig mange tilmeldte trækker sig både inden og efter withdrawal-deadline.

Det var tilfældet i sidste uge for Hannah Viller Møller ved W15 i Varberg, hvor det dog ikke lykkedes at optjene point til ranglisten, da hun efter sejre i begge kampe i kvalifikationen blev besejret i 1. runde af hovedturneringen.
Tilføjelse/Rettelse: Hannah optjente 2 point ved at vinde kvalfinalen

Foto: Sportsfotograf.com. – Hannah Viller Møller

I indeværende uge fik både Hannah og Olivia Gram, der begge ofte går glip af mulighed for deltagelse, fordi de som regel er for langt nede på Alternate-listen, mulighed for at komme med i kvalifikationen til W15 i Tabarka i Tunesien, hvor de stadig var anført ved withdrawal-deadline 14. maj, hvorefter de automatisk blev fjernet fra Alternate-listen til både Heraklion og Portugal og flyttet til Withdrawal-listen med påtegnelsen: “AW 14 May 2019 W15 Tabarka”, hvilket bedst “oversættes” sådan, at de automatisk er fjernet 14 maj for at deltage i W15 Tabarka.
Olivia foretog derefter en LWQ (Late Withdrawal Qualification) 18. maj, og det samme gjorde Hannah 21. maj, hvilket uden tvivl skyldes travlhed med eksamen.

Olivia Gram
Foto: Privat – Olivia Gram efter double titel i Monastir 2018

Rune Thomsen, der fungerer som coach for Eric Vanshelboim, har dog gjort Tennisavisen opmærksom på, at der fra 10. juni er nye regler, hvorefter spillere efter “Freeze-deadline”, som for juniorerne er onsdag 1400GMT og for professionelle torsdag 1400GMT, kun kan optræde på en enkelt Alternate-liste.

Juniorer vil blive fjernet fra Alternate-listen til en juniorturnering, hvis de efter Freeze-deadline også optræder på listen til en professionel turnering, og for at være på den sikre side opfordrer Rune til, at spillerne selv holder øje med udviklingen på Acceptance-listerne – især lige inden withdrawal-deadline tirsdag eftermiddag, hvor man bedst får et overblik over, hvilke turneringer der eventuel er mulighed for at være med.

Eric Vanshelboim, Rune Thomsen
Foto: Privat – Eric Vanshelboim, Rune Thomsen

U21/20.5: Kval French Open, International Strasbourg, International Nürnberg
U22/27.5: French Open (1)
U23/3.6: French Open (2), 125K Bol, W100 Surbiton, W60 Torun, W60 Brescia
U24/10.6: International Nottingham & s’Hertogenbosch, W100 Manchester, W60 Rom & Barcelona
U25/17.6: Premier Birmingham, International Mallorca, W100 Ilkley, W60 Stare Splavy
U26/24.6: Kval Wimbledon, Premier Eastbourne
U27/1.7: Wimbledon (1)
U28/8.7: Wimbledon (2), 125K Båstad, W100 Contrexeville, W60 Versmold, W60 Honolulu
U29/15.7: International Bucharest & Gstaad, W80 Nur-sultan / Biarritz, W60 Berkeley

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 20. maj 2019 ‘

Rk Spiller Point U21 U22 U23 U24 U25 U26 U27
1 Naomi Osaka 6486 FO Birm Wim
2 Karolina Pliskova 5685 FO East Wim
3 Simona Halep 5533 FO Wim
4 Kiki Bertens 5405 FO Hert East Wim
5 Angelique Kerber 5095 FO Mall Wim
6 Petra Kvitova 5055 FO Birm Wim
7 Sloane Stephens 4552 FO East Wim
8 Ashleigh Barty 4430 Stra FO Nott Birm East Wim
9 Elina Svitolina 3967 FO Birm East Wim
10 Serena Williams 3521 FO Wim
11 Aryna Sabalenka 3500 Stra FO Hert Birm East Wim
12 Anastasija Sevastova 3136 FO Mall East Wim
13 Caroline Wozniacki 3063 FO East Wim
14 Madison Keys 2965 FO Birm Wim
15 Belinda Bencic 2893 FO Hert Mall East Wim
16 Qiang Wang 2815 Stra FO Birm East Wim
17 Anett Kontaveit 2565 FO Birm East Wim
18 Julia Goerges 2520 FO Birm East Wim
19 Garbiñe Muguruza 2465 FO Birm Wim
20 Elise Mertens 2305 FO Hert Mall East Wim
21 Daria Kasatkina 2150 FO East Wim
22 Bianca Andreescu 1973 FO Birm East Wim
23 Donna Vekic 1940 FO Nott Birm East Wim
24 Caroline Garcia 1935 Stra FO Nott Mall Wim
25 Su-Wei Hsieh 1830 FO Birm East Wim
26 Johanna Konta 1785 FO Nott East Wim
27 Lesia Tsurenko 1767 FO Hert Birm East Wim
28 Carla Suárez Navarro 1672 FO Birm East Wim
29 Maria Sakkari 1642 FO Nott Birm East Wim
30 Mihaela Buzarnescu 1630 Stra FO Nott Birm East Wim
31 Petra Martic 1615 Stra FO Hert Birm Wim
32 Aliaksandra Sasnovich 1550 FO Birm East Wim
33 Danielle Collins 1541 FO Hert Birm East Wim
34 Sofia Kenin 1513 Stra FO Mall East Wim
35 Dominika Cibulkova 1512 FO East Wim
36 Camila Giorgi 1475 Stra FO Nott Birm East Wim
37 Anastasia Pavlyuchenkova 1470 Stra FO Birm East Wim
38 Marketa Vondrousova 1457 FO Nott East Wim
39 Yulia Putintseva 1440 Nur FO Nott East Wim
40 Jelena Ostapenko 1432 FO Hert Birm East Wim
41 Barbora Strycova 1355 FO Nott East Wim
42 Dayana Yastremska 1319 Stra FO Nott Birm Wim
43 Katerina Siniakova 1277 Nur FO Mall East Wim
44 Victoria Azarenka 1260 FO Mall Wim
45 Saisai Zheng 1210 Stra FO Mall East Wim
46 Viktoria Kuzmova 1205 FO Hert Wim
47 Ajla Tomljanovic 1168 Nur FO Nott Mall East Wim
48 Alizé Cornet 1155 Stra FO Mall East Wim
49 Maria Sharapova 1140 Wim
50 Shuai Zhang 1120 Stra FO Nott Mall East Wim
51 Amanda Anisimova 1110 FO Hert Mall Wim
52 Venus Williams 1105 FO Wim
53 Alison Riske 1098 Nur FO Hert Mall East Wim
54 Kristina Mladenovic 1090 FO Nott Wim
55 Alison Van Uytvanck 1090 FO Hert Mall Wim
56 Ons Jabeur 1010 FO Hert Mall East Wim
57 Yafan Wang 1008 Stra FO Hert Mall Wim
58 Tatjana Maria 1005 Stra FO Nott East Wim
59 Kirsten Flipkens 990 Nur FO Hert Mall East Wim
60 Ekaterina Alexandrova 960 Nur FO Hert East Wim
61 Monica Puig 925 Stra FO East Wim
62 Margarita Gasparyan 908 Nur FO Hert East Wim
63 Daria Gavrilova 906 Stra FO Bol Nott Wim
64 Rebecca Peterson 900 Stra FO Mall Wim
65 Pauline Parmentier 845 Stra FO Wim
66 Kateryna Kozlova 840 FO Wim
67 Evgeniya Rodina 820 Nur FO Nott Wim
68 Tamara Zidansek 818 Nur FO Bol Wim
69 Andrea Petkovic 815 Nur FO Hert Wim
70 Polona Hercog 809 Nur FO Bol Hert Wim
71 Jessica Pegula 806 FO Wim
72 Sara Sorribes Tormo 784 Nur Bol Wim
73 Karolina Muchova 783 Wim
74 Veronika Kudermetova 781 Nur FO Wim
75 Magdalena Rybarikova 780 FO Nott Wim
76 Aleksandra Krunic 770 Stra FO Bol Hert Wim
77 Eugenie Bouchard 761 FO Wim
78 Vera Zvonareva 760 FO Wim
79 Viktorija Golubic 759 FO Wim
80 Jennifer Brady 753 FO Wim
81 Anastasia Potapova 746 FO Nott Wim
82 Vitalia Diatchenko 745 FO Nott Wim
83 Bernarda Pera 702 Wim
84 Mona Barthel 699 Nur FO Bol Wim
85 Kaia Kanepi 698 FO Bol Wim
86 Magda Linette 695 FO Bol Wim
87 Jil Teichmann 680 Bol Wim
88 Fiona Ferro 679 FO Bol Wim
89 Samantha Stosur 678 FO Wim
90 Zarina Diyas 675 Wim
91 Ekaterina Makarova 672 Wim
92 Anna Karolina Schmiedlova 672 Stra Bol Wim
93 Sorana Cirstea 659 Nur FO Wim
94 Timea Bacsinszky 650 FO-Q Bol Wim
95 Stefanie Voegele 645 FO-Q Bol Wim
96 Taylor Townsend 640 FO Wim
97 Madison Brengle 637 Nur FO Wim
98 Mandy Minella 629 Nur FO Bol Wim
99 Laura Siegemund 619 Bol Wim
100 Astra Sharma 618 Bol Wim
383 Clara Tauson 99
704 Karen Barritza 14

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U21/20.5: Kval French Open, ATP 250 Geneva og Lyon, $54K Jerusalem
U22/27.5: French Open, €46K Vicenza
U23/3.6: French Open, €137K Surbiton, €92K Prostejov, $69K Little Rock, €69K Poznan, $54K Almaty
U24/10.6: ATP 250 ‘s-Hertogenbosch & Stuttgart, €137K Nottingham, €92K Lyon, $54K Columbus, $54 Shymkent
U25/17.6: ATP 500 Halle og London Queens, €137K Ilkley, €69 Bratislava, $54 Fergana, €46K Blois, €46 Parma
U26/24.6: Kval Wimbledon, ATP 250 Antalya og Eastbourne, €46K Milan
U27/1,7: Wimbledon (1), €46K Ludwigshafen & Recanati
U28/8.7: Wimbledon (2), €69K Braunschweig, $54K winnetka & Winnipeg, €46K Perugia
U29/15.7: ATP 250 Båstad & Newport & Umag, $135K Nur-Sultan, $54K Gatineau, €46K San Benedetto & Amersfoort

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 20. maj 2019

Rk Spiller Point U21 U22 U23 U24 U25 U26 U27
1 Novak Djokovic 12,355 FO Wim
2 Rafael Nadal 7,945 FO Wim
3 Roger Federer 5,950 FO Halle Wim
4 Dominic Thiem 4,845 FO Halle Wim
5 Alexander Zverev 4,155 FO Halle Wim
6 Stefanos Tsitsipas 4,080 FO sHer Lond Wim
7 Kei Nishikori 3,860 FO Halle Wim
8 Kevin Anderson 3,745 FO Lond Wim
9 Juan Martin del Potro 3,235 FO Lond Wim
10 John Isner 2,940 Lyon FO Wim
11 Fabio Fognini 2,830 Gen FO Wim
12 Karen Khachanov 2,800 FO Stut Halle Wim
13 Marin Cilic 2,710 FO Lond Wim
14 Daniil Medvedev 2,625 Gen FO Stut Lond Wim
15 Borna Coric 2,525 FO Halle Wim
16 Gael Monfils 1,965 FO Stut Halle Wim
17 Milos Raonic 1,960 Lyon FO Stut Lond Wim
18 Nikoloz Basilashvili 1,925 Lyon FO Stut Halle Wim
19 Marco Cecchinato 1,840 FO Lond East Wim
20 Diego Schwartzman 1,755 FO Lond Wim
21 Roberto Bautista Agut 1,690 Lyon FO Halle Wim
22 Guido Pella 1,480 Gen FO Halle East Wim
23 Denis Shapovalov 1,425 FO Stut Lond Wim
24 Alex de Minaur 1,410 FO sHer Lond Wim
25 Lucas Pouille 1,385 FO Lond Wim
26 Fernando Verdasco 1,370 FO sHer Lond East Wim
27 Stan Wawrinka 1,365 FO Stut Lond Wim
28 Felix Auger-Aliassime 1,344 Lyon FO Stut Lond Wim
29 Gilles Simon 1,340 FO Stut Lond East Wim
30 David Goffin 1,325 FO sHer Halle Wim
31 Kyle Edmund 1,325 FO Lond Wim
32 Matteo Berrettini 1,320 Gen FO Stut Halle East Wim
33 Dusan Lajovic 1,316 Lyon FO East Wim
34 Laslo Djere 1,314 Gen FO Stut Halle East Wim
35 Frances Tiafoe 1,230 FO sHer Lond Wim
36 Nick Kyrgios 1,225 FO Stut Lond Wim
37 Christian Garin 1,201 Gen-Q, Lyon-ALond Wim
38 Marton Fucsovics 1,170 Gen FO Stut Lond Wim
39 Richard Gasquet 1,105 FO sHer Halle East Wim
40 Jeremy Chardy 1,065 Lyon FO sHer Lon-A East Wim
41 Cameron Norrie 1,055 Lyon FO Lond East Wim
42 Pierre-Hugues Herbert 1,053 Lyon FO sHer Halle East Wim
43 Hubert Hurkacz 1,040 Lyon FO Halle East Wim
44 Jan-Lennard Struff 1,035 Lyon FO Stut Halle Wim
45 Radu Albot 1,031 Gen FO sHer Halle East Wim
46 Taylor Fritz 1,010 Lyon FO sHer Hal-A, Lon-A East Wim
47 Grigor Dimitrov 985 Wim
48 Mikhail Kukushkin 980 Lyon FO sHer Lond East Wim
49 Adrian Mannarino 976 Gen FO sHer Lon-A Antal Wim
50 Pablo Cuevas 963 FO East Wim
51 Benoit Paire 938 Gen-A, Lyon-A FO Halle Antal Wim
52 Jaume Munar 900 Gen FO Stut Hal-A Antal Wim
53 Philipp Kohlschreiber 895 Gen FO Stut Halle East Wim
54 Martin Klizan 883 Lyon FO Wim
55 John Millman 875 Lyon FO Stut Halle East Wim
56 Pablo Carreno Busta 860 FO Stut Halle Antal Wim
57 Damir Dzumhur 856 Gen-Q FO sHer Hal-A Antal Wim
58 Reilly Opelka 853 Lyon FO Lon-A East Wim
59 Steve Johnson 850 Lyon FO Stu-A Hal-A Eas-A Wim
60 Filip Krajinovic 838 Poznan Wim
61 Ugo Humbert 823 Lyon-A FO Stu-A Hal-A Antal Wim
62 Sam Querrey 815 Gen-Q FO sHer-A Hal-A Eas-A Wim
63 Casper Ruud 810 Gen-Q FO Eas-A Wim
64 Matthew Ebden 806 Gen FO sHer Halle Antal Wim
65 Mackenzie McDonald 796 Gen FO sHer Hal-A Eas-A Wim
66 Andreas Seppi 795 Gen FO Stu-A Antal Wim
67 Robin Haase 781 Gen FO sHer Hal-A Wim
68 Leonardo Mayer 770 Gen FO Hal-A Eas-A Wim
69 Jordan Thompson 757 Gen-A LyonA FO sHer-A Antal Wim
70 Joao Sousa 746 Gen FO sHer Antal Wim
71 Yoshihito Nishioka 741 Gen FO Stu-A Hal-A Eas-A Wim
72 Ricardas Berankis 734 Antal Wim
73 Lorenzo Sonego 729 Gen-Q Stu-A Antal Wim
74 Roberto Carballes Baena 707 FO-kval Poznan Antal Wim
75 Nicolas Jarry 705 Gen-Q FO Stu-A Eas-A Wim
76 Andrey Rublev 696 FO Eas-A Wim
77 Daniel Evans 691 FO Wim
78 Juan Ignacio Londero 685 Gen FO Eas-A Wim
79 Denis Kudla 671 FO Wim
80 Ernests Gulbis 667 Gen-A, Lyon-A FO Stu-A Antal Wim
81 Marius Copil 667 Gen-Q FO Wim
82 Bernard Tomic 665 FO Stu-A Antal Wim
83 Miomir Kecmanovic 656 Gen-Q FO Antal Wim
84 Federico Delbonis 641 Gen-Q, Lyon-A FO Antal Wim
85 Jo-Wilfried Tsonga 633 Wim
86 Prajnesh Gunneswaran 629 FO Ant-A Wim
87 Tennys Sandgren 619 FO-kval Vicen. Ant-A Wim
88 Bradley Klahn 618 Gen-Q FO Ant-A Wim
89 Lloyd Harris 617 FO Ant-A Wim
90 Alexander Bublik 616 FO Ant-A Wim
91 Albert Ramos-Vinolas 615 FO Ant-A Wim
92 Hugo Dellien 613 Wim
93 Pablo Andujar 608 Gen-A, Lyon-A FO Ant-A Wim
94 Malek Jaziri 602 Gen FO Poznan Stu-A Ant-A Wim
95 Ivo Karlovic 599 Wim
96 Peter Gojowczyk 595 FO Antal Wim
97 Aljaz Bedene 595 FO Eas-A Wim
98 Thomas Fabbiano 592 Wim
99 Denis Istomin 583 Almaty Wi-A
100 Tomas Berdych 575
224 Mikael Torpegaard 223 FO-kval L.Rock

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 20. maj 2019

No. Women Point Uge21 Uge22 Uge23 Uge24
118 Clara Tauson 212 W25Essen-Q 1W25Prerov
2W60Barcelona
3W60Rom
4W15Tabarka
6W15Kaltenkirchen
225 Olga Helmi 122 W25Daegu-A1
W25Shenzhen-A12, ITF-A6
1W15Korea
2W25Kina
4W25Prerov
5W15Portugal
6W15Kaltenkirchen
533 Sofia Nami Samavati 37
868 Emilie Francati 12
1252 Elena Jamshidi 5 W15Portugal-Q 1W15Portugal
2W15Kaltenkirchen
3W15Tabarka
1281 Karen Barritza 4
Hannah Viller Møller W15Tabarka-A8 1w15Tabarka
2W15Portugal
3W15Kaltenkirchen
Olivia Gram W15Tabarka-A11 W15Tabarka-A26 4W15Portugal
Maria Jespersen

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind.

Deadlines – standard Uge20
MK
Uge21
MK
Uge22
MK
Uge23
MK
Uge24
MK
Uge25
MK
Uge26
MK
Uge27
MK
Entry torsdag 25.apr 2.maj 9.maj 16.maj 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun
Withdrawal tirsdag 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Freeze
torsdag
9.maj 16.maj 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun 20.jun 27.jun
Start mandag 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Men Point Uge21 Uge22 Uge23 Uge24
400 Eric Vanshelboim (UKR) 174 1M25Huelva
2M25Hongkong
3M15Kaltenkirch
4M15Korea
5M15Singapore
6M15Akko
447 Mikael Torpegaard 150 FO kval
714 Frederik Løchte Nielsen 72 FO-Dbl
2138 August Holmgren 3
2709 Anders Arenfeldt Holm 1
2709 Kasper Elsvad 1
2709 Christopher Luthra 1 1M15Kaltenkirch
Nikolaj Katic M15Heraklion-WC
Oliver Benneweis Pramming M15Heraklion-A20 1M25Wichita
2M15Cancun
3M25Hongkong
6M15Tabarka
Ludvig Aaes M15Brcko-Q (WC)

 

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 20. maj 2019

No. Girls Point Uge21 Uge22 Uge23 Uge24
1 Clara Tauson 2852,5 JAMilan-WC FO
254 Clarine Lerby (NED) 219,25
325 Divine Dasam Nweke 175 J4Tbilisi 1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
365 Hannah Viller Møller 148,50 FO-A76 1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
908 Alisha Ali Hussain 42
1299 Nina Vicic 18,75 J5Tirana FO-A120 1J5Niksic
2J5Almere
3J4Rumænien
1520 Nikoline Gullacksen 12,25
1520 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1638 Cirkeline Lundberg 10,25 J5Jönköp J4Varnamo-Q
1644 Johanne Christine Svendsen 10,25 J5Jönköp J4Varnamo-Q 1J3Schweiz
2J5Almere
1733 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00
1756 Martha Elisa Stemann 8,50
2275 Anna Tang 2,75
2584 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J5Jönk-Q J4Varnamo-Q
2584 Ida Hasselbalch 1,75
2584 Rebecca Munk Mortensen 1,75 1J5Jönk-Q
2722 Sille Larsen 0,75
Anna Aagaard Nielsen
Katerina Norup Hansen
Moniqua Nielsen
Natacha Schou J5Limassol-Q J4Cypern-Q
Cecilie Wiche J4Varnamo-Q
Victoria Ilena Andersen
Emilie Just-Bomholt
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge21 Uge22 Uge23 Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
Entry tirsdag 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun
Withdrawal tirsdag 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Freeze 15.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun
Start mandag 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Boys Point Uge21 Uge22 Uge 23 Uge24
7 Holger Vitus Nødskov Rune 1275 JAMilan FO 1J1Offenbach
2J2Bytom
20 Martin Damm (USA) 1018,75 JAMilan FO
32 Toby Alex Kodat (USA) 802,5 JAMilan 1FO
37 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 768,75 JAMilan 1FO
40 Shintaro Mochizuki (JPN) 746,25 JAMilan FO
41 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 FO 1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
88 Christian Lerby (NED) 454 JAMilan J1Belgien FO-Q
107 Elmer Møller 412,50 J3Tallin-Q(WC)
286 Carl Emil Overbeck 184,25 1J2Bytom
2J3Schweiz
3J1Offenbach
331 Sebastian Grundtvig 153 J4Budapest 1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
454 Oskar Brostrøm Poulsen 104,50
828 Gustav Theilgaard 40,25
930 Richard Biagiotti 32,75
1062 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J5Jönköp
1208 Mads Tagesen 18
1210 Niels Heise Korsgaard 18
1241 Kevin Chen 16,5
1292 Emil Okkels Jensen 14,25
2033 Tobias Bo Kudsk 2,75
2033 Marcus Gram Petersen 2,75 J5Jönköp
2033 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 1J5Almere
2315 Felipe Mikkelsen 1,75 J5Jönköp-Q
2315 Valdemar Frederik Pape 1,75
2315 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen