Fredag afvikles semifinaler ved ATP i Miami. Lørdag kl. 19 spilles WTA finale og samme tid søndag ATP finale. I Hørsholm Rungsted afvikles UM i alle rækker

“Dagens kampe” er denne gang erstattet af “Påskens kampe”, hvor TV-seerne kan følge de afgørende kampe ved Miami Open.
TV3 Sport viser fredag begge semifinaler i ATP 1000 udgaven, og søndag kl. 19 gælder det finalen, som ligeledes kan følges på TV3 Sport.

I WTA Premier Mandatory udgaven blev semifinalerne afgjort torsdag og natten til fredag dansk tid. Finalen bliver vist på TV2 Sport lørdag kl. 19.

For 24-årige Danielle Collins stoppede stimen af sejre, da hun i semifinalen tabte 6-7(1), 3-6 til 6. seedede Jelena Ostapenko (LAT), der igen har fundet melodien efter en længere periode, hvor tingene ikke har fungeret optimalt.

Collins var inden Indian Wells no. 117 på WTA-ranglisten, men efter turneringen i Miami kan hun se frem til en placering som no. 53.

Ostapenko møder i finalen 13. seedede Sloane Stephens (USA), der ligesom sin finalemodstander har været i en resultatmæssig bølgedal siden Grand Slam triumfen ved US Open.
I semifinalen mod tilbagevendte Victoria Azarenka var hviderusseren tilsyneladende på finalekurs, da hun indledte med brask og bram og bragte sig foran 3-0.
Stephens fik ganske vist udlignet til 3-3, men med 5 partier i træk sikrede Azarenka sig både 1. sæt og en 2-0 føring i 2. sæt.

Herefter overtog Stephens fuldkommen kommandoen, og først sidst i kampen fik Azarenka et enkelt parti mere, inden amerikaneren vandt suverænt 3-6, 6-2, 6-1 mod en totalt opgivende og måske halvskadet modstander, som ikke havde mere at byde ind med.

Hos herrerne lykkedes det omsider for Pablo Carreno-Busta (ESP) at besejre Kevin Anderson (RSA), som i 1/8-finalen ved Indian Wells vandt 8-6 i 3. sæts tiebreak.
I kvartfinalen i Miami var marginalerne i stedet på spanierens side, da han vandt 6-4, 5-7, 7-6(6) og dermed reducerede til 1-4 i indbyrdes opgør.

Også 3. seedede Alexander Zverev (GER) (billedet herover) fik reduceret den indbyrdes stilling, da han for første gang i 4 opgør natten til fredag vandt 6-4, 6-4 over 29. seedede formstærke Borna Coric (CRO).

Inden Carreno-Busta og Zverev kan følges på TV3 Sport og Tennistv.com i semifinalen kl. 01 natten til lørdag, vises samme sted fra kl. 19 opgøret mellem 14. seedede John Isner (USA) og 5. seedede Juan Martin Del Potro (ARG).

Efter begge de nævnte semifinaler kan man på WTATV.com følge semifinalerne i damedouble.

Påskedagene kan også benyttes til at se tennis fra de indendørs danske ungdomsmesterskaber, som afvikles i Hørsholm Rungsted Tennisklub, Stadion Alle 9, 2960 Rungsted Kyst.
Resultaterne fra alle 8 single kategorier bliver opdateret herunder efter kvartfinalerne, som afvikles fredag.
Lørdag gælder det semifinaler, og søndag finalerne.

På turneringsprogrammet. kan man finde både spilleplan og samtlige resultater fra både singler og doubler.

Resultater fra internationale turneringer med dansk deltagelse vil ligeledes blive opdateret herunder.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Tereza Martincova (CZE) vs. (4) Sara Errani (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(2)
(119) Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 6-3
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. Sabine Lisicki (GER) 4-6, 6-3, 3-1 Ret’d

QFi: (tirsdag)
(1) Monica Niculescu (ROU) vs. (21) Yanina Wickmayer (BEL) – 1500 C9
Rebecca Peterson (SWE) vs. (22) Eugenie Bouchard (CAN) – ca. 1630 C7

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128
(LL) Oceane Dodin (FRA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-7(3), 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-7(3), 7-5, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Catherine Bellis (USA) 6-3, 6-0

Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. Jennifer Brady (USA) 7-5, 7-6(8)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-4, 7-5
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 2-6, 6-4

(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 1-3 Ret’d
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-4
(WC) Alja Tomljanovic (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 6-4, 7-5

Johanna Larsson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6, 7-6(5), 7-5
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 4-6, 7-6(0)
(Q) Alison Riske (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-0, 6-2
== (nederste halvdel)
Timea Babos (HUN) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(5), 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(3), 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-4

(WC) Claire Liu (USA) vs. (wc) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 7-5
(Q) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-0
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Serena Williams (USA) 6-3, 6-2

(Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-1
Varvara Lepchenko (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-4, 5-7, 7-5
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-0, 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4

R64: (torsdag+fredag)
Øverste halvdel
(1) Simone Halep (ROU) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 7-6(4)
(20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (14) Madison Keys (USA) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Carina Witthoeft (GER) vs. (12) Julia Goerges (GER) 7-6(2), 4-6, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (18) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (32) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 7-5

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) – walkover
Christina McHale (USA) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 6-1, 6-4
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (17) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-3
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-3

(10) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 6-2
(23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 3-6, 6-2
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
(Q) Alison Riske (USA) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-1
==(nederste halvdel)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-4
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (31) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (19) Daria Kasatkina (RUS) 3-6, 6-2, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 3-6, 6-3

Petra Martic (CRO) vs. (15) Kristina Mladenovic (FRA) 3-6, 6-4, 6-3
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Claire Liu (USA) 6-0, 7-6(0)
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) 7-6(3), 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-2

(8) Venus Williams (USA) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-4
(29) Kiki Bertens (NED) vs. Varvara Lepchenko (USA) 5-7, 7-6(5), 6-1
(22) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) 7-6(5), 6-3
(11) Johanna Konta (GBR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. (16) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 1-6, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 6-3, 6-7(4), 6-1
Maria Sakkari (GRE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 0-6, 6-4, 6-4

R32: (lørdag+søndag)
Øverste halvdel
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (1) Simona Halep (ROU) 3-6, 6-2, 6-3
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. 3-6, 6-4, 6-1
Zarina Diyas (KAZ) vs. Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-0
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 1-6, 7-6(4)

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-1
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-7(1), 6-3, 4-0 Ret’d
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (23) Anstasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
== (Nederste halvdel)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 7-6(2)
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 3-6, 6-2, 6-4
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 4-6, 6-0, 6-1

(8) Venus Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 5-7, 6-3, 7-5
(11) Johanna Konta (GBR) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-1
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 4-6, 6-2, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 7-5

R16: (mandag)
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (30) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 2-1 Ret’d
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Yafan Wang (CHN) 6-7(1), 7-6(5), 6-3

(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4), 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (21) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 6-4
(8) Venus Williams (USA) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Monica Puig (PUR) 3-6, 6-4, 6-2

Kvartfinale: (tirsdag+onsdag)
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-3
(13) Sloane Stepehens (USA) vs. (10) Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-2
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 7-6(3), 7-6(5)
(Q) Danielle Collins (USA) vs. (8) Venus Williams (USA) 6-2, 6-3

Semifinale: (fredag)
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 3-6, 6-2, 6-1
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Danielle Collins (USA) 7-6(1), 6-3

Finale: (lørdag)
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(5), 6-1

Doubles semifinale
Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA) vs. (1) Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) 3-6, 6-2, [10-7]
(6) Barbora Krejcikova (CZE)/Katerina Siniakova (CZE) vs.
Elise Mertens (BEL)/Demi Schuurs (NED) 4-6, 6-3, [11-9]

Doubles finale
Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA) vs.
(6) Barbaora Kerjcikova (CZe)/Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-miami-usa-902#orderofplay


ATP 1000, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: (mandag)
(24) Mackenzie McDonald (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-2, 7-6(6)
(3) John Millman (AUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(8)
(19) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Santiago Giraldo (COL) 7-6(9), 6-4

QFi: (tirsdag)
(9) Yuki Bhambri (IND) vs. (19) Elias Ymer (SWE) 7-5, 6-2

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128: (onsdag+torsdag)
Øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(6)
Steve Johnson (USA) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-3, 6-3
Denis Istomin (UZB) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-4

(PR) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-3, 7-6(4)
Marius Copil (ROU) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(2), 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 1-6, 6-2, 7-5

Daniil Medvedev (RUS) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-6, 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 7-6(2), 6-4
(WC) Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) Darian King (BAR) 7-5, 6-4

Radu Albot (MDA) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 4-6, 7-6(4)
Denis Shapovalov (CAN) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(4), 7-6(6)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Donald Young (USA) 3-6, 6-4, 6-2
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 7-5, 6-3
==(nederste halvdel)
Robin Haase (NED) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) John Millman (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(5), 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 1-6, 6-1, 6-2

Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 7-6(3), 6-2
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-5, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 7-6(2)
Maximilian Marterer (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 7-6(4)
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Marcos Baghdatis (CYP) 6-3, 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-7(2), 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Jiri Vesely (CZE) vs. Lukas Lacko (SVK) 7-6(2), 6-3
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(3), 7-6(2)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(4), 6-4

R64: (fredag+lørdag)
øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (1) Roger Federer (SUI) 3-6, 6-3, 7-6(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Gullermo Garcia-Lopez (ESP) 4-6, 6-0, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (18) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-3
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Denis Istomin (UZB) 6-1, 6-0

(10) Tomas Berdych (CZE) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
(32) Karen Khachanov (RUS) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-3
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 1-6, 7-6(5)
(28) David Ferrer (ESP) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-1
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP) 6-2, 6-4

(11) Sam Querrey (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(4), 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 7-5
(29) Borna Coric (CRO) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-7(5), 6-3, 6-4
(8) Jack Sock (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) 6-3, 7-6(3)
==(nederste halvdel)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 5-7, 6-2
(26) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) John Millman (AUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-3, 6-2
Benoit Paire (FRA) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 6-3, 6-4

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 6-1
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (30) Richard Gasquet (FRA) 7-5, 6-1
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Maximillian Marterer (GER) 4-6, 6-2, 6-1

Joao Sousa (POR) vs. (7) David Goffin (BEL) 6-0, 6-1
Jared Donaldson (USA) vs. (25) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-2
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (12) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(4), 2-6, 6-4

(14) John Isner (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(3), 2-6, 6-4
Mikhail Youzhny (RUS) vs. (23) Gilles Muller (LUX) 4-6, 6-4, 6-2
Vasek Pospisil (CAN) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 7-6(5), 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-5, 6-3

R32: (søndag+mandag)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 3-6, 6-4, 7-6(4)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (10) Tomas Berdych (CZE) 6-7(2), 6-2, 7-6(1)
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. (32) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-2, 6-3

(4) Alexander Zverev (GER) vs. (28) David Ferrer (ESP) 2-6, 6-2, 6-4
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. (11) Sam Querrey (USA) 6-4, 3-6, 7-5
(29) Borna Coric (CRO) vs. (8) Jack Sock (USA) 5-7, 7-6(4), 6-3
==(Nederste halvdel)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (26) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-2
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(5), 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Jared Donaldson (USA) 1-6, 6-3, 6-4
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-1, 6-1
(14) Johan Isner (USA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-3
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 7-6(4)

R16: (tirsdag)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 6-0, 6-3
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (17) Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 6-4
(29) Borna Coric (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(2), 4-6, 6-4

(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (22) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-2
(20) Milos Raonic (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-4
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
John Isner (USA) vs. (2) Marin Cilic (CRO) 7-6(0), 6-3

Kvartfinale: (onsdag+torsdag)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (6) Kevin Anderson (RSA) 6-4, 5-7, 7-6(6)
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (29) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-4
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Milos Raonic (CAN) 5-7, 7-6(1), 7-6(3)
(14) John Isner (USA) vs. Hyeon CHung (KOR) 6-1, 6-4

Semi: (fredag)
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(4)
(14) John Isner (USA) vs. (5) Juan Martin Del Potro (ARG) 6-1, 7-6(2)

Finale: (søndag)
(14) John Isner (USA) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-7(4), 6-4, 6-4

Double Finale
(4) Bob Bryan/Mike Bryan (USA) vs.
Andrey Rublev/Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(5), [10-4]

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Uge 14

WTA Premier, Volvo Car Open, Charleston (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com fra mandag

Deltagere: Garcia, Kvitova, Kasatkina, Stephens, Goerges, Konta, Keys, Sevastova, Larsson m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Zoe Kruger (RSA) 6-1, 6-4
QFi: Fanny Stollar (HUN) vs. Ulrikke Eikeri 6-1, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-charleston-usa-804#orderofplay


WTA International, Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer
TV-dækning: WTATV.com fra mandag

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Cornelia Lister (SWE) vs. Valeria Savinykh (RUS) 5-7, 6-3, 6-2
Q16: Cornelia Lister vs. Dalila Jakupovic (SLO) – søn ca. 2130cet

Deltagere: Muguruza, Rybarikova, Tsurenko, Babos, Puig, Bogdan, Vickery, Tomljanovic, Peterson m.fl.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 13)


€85.000+H, Le Gosier (GUA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

Finale: (3) (108) Dusan Lajovic (SRB) vs. (6) (144) Denis Kudla (USA) 6-4, 6-0

$50.000+H, San Luis Potosi (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOPGrus

Finale: (222) Marcelo Arevalo (ESA) vs. (Q) (421) Roberto Cid (DOM) 6-3, 6-7(3), 6-4

€43.000, Marbella (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Finale: [7] (123) Stefano Travaglia (ITA) vs. (198) Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 6-3

€43.000, St. Brieuc (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

R32: Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (327) Joris De Loore (BEL) 3-6, 7-6(5), 6-2
1/8-finale: (174) Matthias Bachinger (GER) vs. Elias Ymer 6-4, 3-6, 6-2

Finale: (2) (103) Ricardas Berankis (LTU) vs. (Q) (234) Constant Lestienne (FRA) 6-2, 5-7, 6-4

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 13)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 13)


$15.000, 12th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Maria Jespersen, Emilie Francati
Foto: Selfie – Maria Jespersen, Emilie Francati

 

Singles hovedturnering

R32: (637) Emilie Francati (DEN) vs. [2] (405) Monika Kilnarova (CZE) 2-6, 6-7(8) (onsdag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (WC) Zoi Spyrou/Athanasia Zachopoulou (GRE) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Francati/Jespersen vs. (4) Victoria Kan/Maria Zotova (RUS) 6-3, 3-6, [10-6]
Semifinale: Francati/Jespersen vs. (1) Romy Koelzer/Lisa Ponomar (GER) 6-3, 7-5
Finale: Francati/Jespersen vs. (3) Michaela Boev (BEL)/Ioana Gaspar (ROU) 6-3, 6-1


(udvalgte uge 14)

$15.000, Soho Square Egypt F12 Women’s Future Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. [7] (1097) Rio Kitagawa (JPN) 6-3, 6-3
QFi: Olga Helmi vs. [12] Giulia Crescenzi (ITA) – man NB 1130cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 13)

Grade 2, 43rd City of Florence (ITA) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32:
[5] (296) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) vs. (WC) Samuele Pieri (ITA) 6-4, 4-6, 6-3
[3] (273) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Luca Nardi (ITA) 2-6, 6-7(3) (mandag)

Q16: Lukas Hellum Lilleengen vs. (WC) (996) Giovanni Peruffo (ITA) 2-6, 2-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32:
[1] (25) Clara Tauson (DEN) vs. (215) Lisa Pigato (ITA) 6-4, 6-1
[7] (138) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (277)Alice Amendola (ITA) 6-4, 6-1

1/8-finale:
Clara Tauson vs. (Q) (598) Aurora Zantedeschi (ITA) 6-3, 6-2
Hannah Viller Møller vs. (184) Joanne Zuger (SUI) 6-1, 6-1

Kvartfinale:
Clara Tauson vs. (1107) Marketa Panackova (CZE) 6-3, 6-2
Hannah Viller Møller vs. [4] (96) Daria Frayman (RUS) 4-6, 0-6 (fredag)

Semifinale: – udsat til søndag
Clara Tauson vs. (206) Ziva Falkner (SLO) 6-4, 2-6, 6-2
[2] (67) Eleonora Molinaro (LUX)  vs. Daria Frayman (RUS) 6-4, 4-6, 6-4

Finale:
Clara Tauson vs. [2] (67) Eleonora Molinaro (LUX) – mandag

Girls doubles

1/8-finale: (1) Clara Tauson/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Elena Gemovic (SRB)/Marketa Panackova (CZE) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Tauson/Møller vs. Tamar Malesevic (SRB)/Lana Sipek (CRO) 6-1, 7-5
Semifinale: Tauson/Møller vs. (3) Eleonora Molinaro (LUX)/Viktoriya Petrenko (UKR) 6-2, 6-4
Finale: Tauson/Møller vs. Victoria Allen (GBR)/Joanne Zuger (SUI) 6-3, 5-7, [10-5]


Grade 5, 14th ITF Junior Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (641) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (493) Manuel Goncalves (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Elmer Møller vs. (657) Zakaria Ben Brahim (TUN) 7-5, 6-2
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [4] (474) Olivier Rojas (BEL) 3-6, 7-5, 6-1
Semifinale: Elmer Møller vs. (908) Elyes Marouani (TUN) 5-7, 6-1, 6-3
Finale: Elmer Møller vs. (973) Joshua Dous Karpenschif (FRA) 6-1, 7-5

Boys doubles

1/8-finale: (4) Elmer Møller (DEN)/Caleb Ralston (IRL) vs. Kristian Kubik/Daniel Siniakov (CZE) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Møller/Ralston vs. Zakaria Ben Brahim/Ben Doghmani (TUN) 6-1, 6-4
Semifinale: Møller/Ralston vs. (2) Ali Dawani (BRN)/Manuel Goncalves (POR) 6-3, 7-6(0)
Finale: Møller/Ralston vs. Noah Martens/Olivier Rojas (BEL) 5-7, 3-6

Girls singles hovedturnering

R32: [3] (650) Olivia Gram (DEN) vs. (967) Flavie Brugnone (FRA) 1-6, 1-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Olivia Gram (DEN)/Ferdaous Bahri (TUN) vs. Alisa Kudriavtceva (RUS)/Alexia Tashbaeva (BEL) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Gram/Bahri vs. Elinor Beazley/Megan Davies (GBR) 1-6, 6-3, [10-5]
Semifinale: Gram/Bahri vs. Meline Chaumeil/Tara Zoppas (FRA) 5-7, 6-0, [10-4]
Finale: Gram/Bahri vs. (2) Morgan Cross/Tanysha Dissanayake (GBR) 3-6, 6-3, [13-11]


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Ungdomsmesterskaberne inde 2018, Hørsholm Rungsted

U12 Drengesingle

Kvartfinale: (fredag)
(1) Oliver Steines (KB) vs. (6) Tristan Thomas Engelschmidt (Vedbæk) 6-4, 6-3
(3) Fidel Iyke Dennis Nweke (KB) vs. (5) Jarl August Ildor (Skovshoved) 6-0, 6-2
Oliver Bonding (KB) vs. (4) Christopher Lund-Kühl (HVT) 6-1, 6-0
(2) Alexander Nordal Clausen (HIK) vs. Lucas Christmas-Møller (KB) 6-0, 6-2

Semifinale: (lørdag)
(1) Oliver Steines (KB) vs. (3) Fidel Iyke Dennis Nweke (KB) 6-2, 4-6, 6-4
(2) Alexander Nordal Clausen (HIK) vs. Oliver Bonding (KB) 6-2, 6-4

Finale: (søndag 1000)
(1) Oliver Steines (KB) vs. (2) Alexander Nordal Clausen (HIK) 6-4, 4-6, 6-1

U12 Pigesingle

Kvartfinale: (fredag)
(5) Ophelia Mille Ruus (Gentofte) vs. Emma Tim Neergaard (HIK) 6-3, 6-3
(3) Laura Baagøe Brunkel (Holte) vs. (6) Sarah Suljadzic (Hillerød) 6-3, 7-6(4)
(4) Frederikke Alberte Pape (HIK) vs. (8) Emma Louise La Cour Asboe (Vedbæk) 6-2, 6-2
(2) Mille Johanna Mørk (HIK) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (Lyngby) 6-4, 6-2

Semifinale: (lørdag)
(3) Laura Baagøe Brunkel (Holte) vs. (5) Ophelia Mille Ruus (Gentofte) 6-0, 6-2
(4) Frederikke Alberte Pape (HIK) vs. (2) Mille Johanna Mørk (HIK) 7-5, 6-2

Finale: (søndag 1130)
(4) Frederikke Alberte Pape (HIK) vs. (3) Laura Baagøe Brunkel (Holte) 6-2, 6-4

U14 Drengesingle

Kvartfinale: (fredag)
(1) Ervin Mesic (Fruens Bøge) vs. (5) Johan August Mottlau (Lyngby) 6-0, 6-4
Alexander Borup (KB) vs. (8) Andrew Comiskey (HIK) 6-0, 6-4
Nicolas Borgsten (Farum) vs. Kristoffer Pødenphant (KB) 6-0, 6-4
(6) Niklas Nordahl Jensen (Kolding) vs. Christopher Garde (HRT) 7-6(4), 6-3

Semifinale: (lørdag)
(1) Ervin Mesic (Fruens Bøge) vs. Alexander Borup (KB) 6-3, 6-3
(6) Niklas Nordahl Jensen (Kolding) vs. Nicolas Borgsten (Farum) 7-5, 6-1

Finale: (søndag 1000)
(1) Ervin Mesic (Fruens Bøge) vs. (6) Niklas Nordahl Jensen (Kolding) 6-3, 6-1

U14 Pigesingle

Kvartfinale: (fredag)
(1) Anna Tang (Hillerød) vs. (8) Natacha Schou (Lyngby) 6-4, 5-7, 6-1
Rebecca Munk Mortensen (Lyngby) vs. (6) Zoe Helle Du Pasquier Jensen (B93) 6-3, 6-3
(3) Divine Dasam Nweke (KB) vs. Sarafina Olivia Hansen (Birkerød) 6-4, 6-0
(2) Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. (5) Frederikke Bim (Hillerød) 6-2, 6-1

Semifinale: (lørdag)
(1) Anna Tang (Hillerød) vs. Rebecca Munk Mortensen (Lyngby) 7-5, 6-1
(2) Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. (3) Divine Dasam Nweke (KB) 6-1, 4-1 Ret’d

Finale: (søndag 1000)
(2) Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. (1) Anna Tang (Hillerød) 6-4, 6-4

U16 Drengesingle

Kvartfinale: (fredag)
(6) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. (1) Tobias Bo Kudsk (Skovbakken) 6-2, 7-5
(3) Valdemar Frederik Pape (HIK) vs. (5) Lukas Goldstein Wendelbo (KB) 6-2, 6-3
Kevin Chen (Hillerød) vs. (Q) Alexander Garde (HRT) 7-5, 6-1
(2) Casper Jalili Mikkelsen (Lyngby) vs. Jonathan Sund Nordahl (Hillerød) 6-3, 6-3

Semifinale: (lørdag)
(6) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. (3) Valdemar Frederik Pape (HIK) 6-2, 6-0
(2) Casper Jalili Mikkelsen (Lyngby) vs. Kevin Chen (Hillerød) 6-1, 6-2

Finale: (søndag 1130)
(6) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. (2) Casper Jalili Mikkelsen (Lyngby) 6-0, 6-1

U16 Pigesingle

Kvartfinale: (fredag)
(1) Nina Vicic (Hillerød) vs. (8) Olivia Thiemke (KB) 6-1, 7-6(1)
(4) Charlotte Ellegaard (Lyngby) vs. (7) Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre) 4-6, 7-5, 3-0 Ret’d
Mille Elsborg (Roskilde) vs. (6) Katerina Norup Hansen (ATK) 2-6, 6-3, 6-4
(5) Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) vs. (2) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-4, 7-5

Semifinale: (lørdag)
(4) Charlotte Ellegaard (Lyngby) vs. (1) Nina Vicic (Hillerød) 4-3 Rtd’
Mille Elsborg (Roskilde) vs. (5) Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-2, 6-0

Finale: (søndag 1130)
(4) Charlotte Ellegaard (Lyngby) vs. Mille Elsborg (Roskilde) 6-3, 3-6, 6-2

U18 Drengesingle

Kvartfinale: (fredag)
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (7) Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) 6-1, 6-2
William Gormsen (KB) vs. Julius Kristensen (Kolding) 6-4, 6-4
(8) Carl Emil Overbeck (HIK) vs. Marcus Gram Petersen (Birkerød) 6-3, 6-2
(2) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. (6) Gustav Theilgaard (Hillerød) 6-4, 6-2

Semifinale: (lørdag)
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. William Gormsen (KB) 6-2, 6-1
(2) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. (8) Carl Emil Overbeck (HIK) 6-3, 6-2

Finale: (søndag 1000)
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (2) Sebastian Grundtvig (HIK) 1-6, 7-5, 6-2

U18 Pigesingle

Kvartfinale: (fredag)
(1) Karoline Laursen (KB) vs. Frederikke Woller Kvist (KB) 6-1, 6-0
(4) Ida Hasselbalch (HRT) vs. (8) Loote Ahmed Argo (Sønderborg) – walkover
(3) Mathilde Tranberg (HRT) vs. Cecilie Lyttik (HRT) 6-0, 6-0
(2) Sofia Nami Samavati (Vi/So) vs. (5) Amanda Rommetveit Rohde (KB) 6-1, 6-0

Semifinale: (lørdag)
(1) Karoline Laursen (KB) vs. (4) Ida Hasselbalch (HRT) 2-6, 6-4, 6-0
(2) Sofia Nami Samavati (Vi/So) vs. (3) Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-4

Finale: (søndag 1000)
(2) Sofia Nami Samavati (Vi/So) vs. (1) Karoline Laursen (KB) 6-3, 6-2

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage