I tilfælde af sejr til Maria Sharapova over Garbine Muguruza og til Angelique Kerber over Simona Halep i kvartfinalerne vil Caroline Wozniacki igen overtage 1. pladsen på WTA-ranglisten

Under Grand Slam turneringen French Open har Caroline Wozniacki hidtil været no. 1 på liverankingen, og selvom hun blev sendt ud i 1/8-finalen, har hun stadig mulighed for igen at overtage 1. pladsen på WTA-ranglisten.

Simona Halep kan dog borteliminere denne mulighed, hvis hun i kvartfinalen vinder over Angelique Kerber, hvorimod sejr til Kerber samt sejr til Maria Sharapova over Garbine Muguruza i onsdagens første kvartfinale kl. 14 kan sikre 1. pladsen til danskeren, hvilket formentlig vil være en kærkommen “trøstpræmie” efter nederlaget til Daria Kasatkina, som efterfølgende tabte 3-6, 1-6 til 10. seedede Sloane Stephens.

Der kan vente seerne en drabelig dyst mellem Halep og Kerber, som spillede en forrygende semfinale mod hinanden ved Australian Open, hvor Kerber havde matchbolde men tabte.

Hos herrerne skal Diego Schwartzman – imellem de 2 kvartfinaler hos kvinderne – forsøge om han kan stille noget som helst op mod de sidste mange års grus-konge Rafael Nadal, og i den sidste kamp på Philippe-Chatrier mødes 3. seedede Marin Cilic og 6 seedede Juan Martin Del Potro.

Clara på eurosport.dk kl. 11 og 2 kampe på player

I Girls singles ved juniorernes French Open blev de sidste kampe i 2. runde afviklet tirsdag, men Clara Tauson havde ikke en fridag af den grund, idet hun også deltager i double, hvor hun er seedet 1 sammen med Eleonora Molinaro (LUX), som hun også spillede sammen med for et par uger siden ved en Grade A turnering i Milano, hvor de nåede semifinalen, og det samme gjorde Clara i single, mens Molinaro gik hele vejen og vandt titlen.

Molinaro vandt dengang i finalen 4-6, 6-4, 6-0 over 17-årige Yuki Naito (JPN), der i semifinalen havde vundet 6-2 6-7, 6-3 over Clara.
I onsdagens første kamp kl. 1100 på Court 16 får Clara chancen for at revanchere nederlaget, når hun i 1/8-finalen ved French Open igen møder japaneren, og denne gang tror Clara på, at hun kan tage sejren.

Clara og Molinaro er også i 1/8-finalen i double efter sejr i 1. runde over Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5.
I 2. sæt var Clara og hendes makker bagud både 0-3 og 1-4, men ved at skærpe koncentrationen fik de indhentet modstandernes forspring og sikrede sejren i 2 sæt.

Modstanderne i kvartfinalen bliver det russiske par Sofya Lansere og Kamilla Rakhimova, og ifølge Roland-Garros App’en spiller de 6. kamp på Court 6, men kampen fremgår ikke af den schedule, der er linket til herunder, og derfor tages forbehold for, at doublen også spilles onsdag, hvor den i så fald kan følges på Eurosport Player.

Det samme kan singlen, som desuden bliver livestreamet gratis på eurosport.dk med dansk kommentator.
Tennisavisen har modtaget ovenstående billede, som viser at Clara er klar til udfordringerne.

Cori Gauff
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Cori Gauff, finalist US Open 2017

Blandt de udvalgte juniorkampe herunder er 3. kamp på Court 12, hvor 2. seedede no. 4 Xin Yu Wang (CHN) møder 16. seedede no. 20 Cori Gauff (USA), som sidste år sensationelt var finalist ved US Open som 13-årig, og hun har i de 2 første runder vundet 6-3, 6-0 over no. 42 Stefania Rogozinska Dzik (POL) og 6-3, 6-1 over no. 39 Sada Nahimana (BDI).


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram onsdag:

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 2pm

Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28] 6-2, 6-1

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] 4-6, 5-3 TBF

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 2pm

Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12] 6-7(2), 6-3, 6-2

Marin CILIC (CRO) [3] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [6] 6-6(5-5) TBF

 

Alle ovenstående kampe kan formentlig følges på Eurosport 1 og 2

Udvalgte junior-kampe

Clara Tauson vs. Yuki Nato (JPN) – 1100 Court 16
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [2] (4) Xin Yu Wang (CHN) – ons 3. match Court 12

Clara Tauson/Eleonora Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) –  6. match Court 6

Den komplette schedule findes på dette link

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

Kvartfinale:
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28] 6-2, 6-1
Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12] 6-7(2), 6-3, 6-2
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

1/8-finale
Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16] 6-2, 6-1
Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7] 6-2, 6-3
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR) 2-0 Ret’d
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs. Serena WILLIAMS (USA) – walkover

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-6

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Kvartfinale:
Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

1/8-finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER) 6-3, 6-2, 7-6(4)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6] 1-6, 2-6, 7-5, 7-6(0), 6-2
Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18] 6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. John ISNER (USA)[9] 6-4, 6-4, 6-4

Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

R32 (udvalgte)
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bol-croatia-1090#orderofplay


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

R32: (122) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (365) Jan Satral (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer vs. [5] (80) Jiri Vesely (CZE) 6-2, 3-6, 6-4
Kvartfinale: Elias Ymer vs. (155) Jaume Munar (ESP) – tor ca. 1220

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering

R64:
(53) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Maria Timofeeva (RUS) 6-4, 6-3
[5] (8) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 7-5, 6-2

R32:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (38) Katie Volynets (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (53) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1

[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. (39) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[2] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (150) Moyuka Uchijima (JPN) – tir 1100

1/8-finale:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. Clara Tauson 6-4, 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [2] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
[8) (10) Xiyu Wang (CHN) vs. (34) Caty McNally (USA)
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (82) Iga Swiatek (POL)
[15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (22) Joanna Garland (TPE)
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. [16] (20) Cori Gauff (USA)

Girls doubles

R32: (1) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) – tor 4. match Court 6
(7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) vs. (WC) Elsa Jacquemot/Olympe Lancelot (FRA) 6-1, 6-4


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (536) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (465) Radu Florin Macovei (ROU) 6-2, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1045) Demetris Azoides (GRE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [1] (197) Allan Deschamps (FRA) – tor 0900cet

Girls singles hovedturnering

R32: (761) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (318) Maria Bondarenko (RUS) 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Tara Gancev (SRB) vs. (1) Maria Bondarenko (RUS)/Eleni Louka (CYP) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage