TV2 Sport viser 2 WTA-kampe fra Eastbourne fra kl. 1200, men på grund af sammenfald med Tysklands "skæbnekamp" mod Sydkorea bliver kampen mellem Caroline Wozniacki og Johanna Konta henvist til TV2 Play

TV2 Sport viser i denne uge en del kampe fra WTA turneringen Nature Valley International i Eastbourne, men mandag blev Caroline Wozniackis første kamp mod Camila Giorgi (ITA) henvist til TV2 Play, hvilket blev begrundet med, at TV2 var forpligtet til at vise kampen mellem Saudi Arabien og Eghypten i Gruppe A ved VM i fodbold, selvom kampen var uden betydning for, hvilke 2 hold er går videre til 1/8-finalerne, da begge efter 2 nederlag havde udspillet deres rolle.

Når Caroline onsdag møder Johanna Konta (GBR) i 1/8-finalen, falder det igen sammen med, at TV2 Sport har programsat en VM-kamp, hvor Tyskland kl. 1600 i Gruppe F møder bundholdet Sydkorea, som er uden point efter nederlag til både Sverige og Mexico, der samtidig møder hinanden i kamp, som kan følges på TV2.
Da begge kampe kan få afgørende betydning for, hvem der går videre, vil der uden tvivl være større forståelse for, at tenniskampen må vige, men flere har dog givet udtryk for, at TV2 eksempelvis kunne vælge at vise VM-kampen på TV2 Zulu eller en af de øvrige TV2-kanaler.

TV2 har tidligere givet udtryk for den holdning, at de ønsker at holde disse kanaler helt fri for sport, og de har desuden pointeret, at TV2 Sport og TV2 Play opfattes som en samlet løsning, og derfor bør man som seer have adgang til dem begge for at få det fulde udbytte, når det gælder WTA-tennis, og det samme gælder flere andre sportsgrene, som også nogle gange henvises til TV2 Play i tilfælde af sammenfald.

Inden kampen med Caroline viser TV2 Sport dog tennis fra kl. 12, men den første kamp bliver ikke fra Centre Court, hvor der indledes med en ATP-kamp mellem de to NextGen-spillere Denis Shapovalov (CAN) og Jared Donaldson (USA), som kan følges på Tennistv.com.

På Court 1 spiller 5. seedede Jelena Ostapenko (LAT) mod Mihaela Buzarnescu (ROU) kl. 12, og den bliver formentlig vist på TV2 Sport, med mindre de har mulighed for at vise kampen på Court 4 mellem 7. seedede Daria Kasatkina (RUS) og 11. seedede Anastasija Sevastova (LAT).
Den anden kamp på Centre Court mellem 3. seedede Petra Kvitova (CZE) og Agnieszka Radwanska (POL) bliver uden tvivl også vist på TV2 Sport, hvilket dog tidligst bliver kl. 1330.

Kvitova har netop vundet titlen i Birmingham for få dage siden, og flere havde mere eller mindre forventet, at der ville indløbe et afbud, så hun kunne få en pause og lade op til Wimbledon, men Kvitova fortsatte sejrsstimen, da hun vandt 7-5, 6-3 over Kateryna Bondarenko (UKR), der forinden havde været gennem kvalifikationen og desuden havde sendt Alize Cornet (FRA) ud i 1. runde.

Heller ikke den anden finalist fra Birmingham, 10. seedede Magdalena Rybarikova (SVK) fandt anledning til at melde afbud, selvom hun modtog behandling i finalen, men efter at hun havde gennemført 1. sæt, som hun tabte 1-6 mod Su-Wei Hsieh (TPE), trak hun sig med en skade i venstre hofte.

Efter Carolines kamp på Centre Court følger et interessant britisk lokal-opgør i ATP-udgaven af turneringen, når 2. seedede Kyle Edmund tidligst kl. 1700 møder Andy Murray, hvilket kan følges på Tennistv.com, som viser ATP-kampene fra Centre Court og Court 1.

Desuden viser Tennistv.com kampene fra Centre Court ved ATP 250 turneringen i Antalya, 1. seedede Adrian Mannarino (FRA) indleder kl. 1230 mod Ricardas Berankis (LTU), og tidligst kl. 1430 følger 4. seedede Gael Monfils (FRA) mod Blaz Kavcic (SLO), og den sidste kamp er tidligst kl. 1630 mellem 7. seedede Yuichi Sugita (JPN) og Pierre-Hugues Herbert (FRA).

Alle WTA-kampe – også doubler – fra Eastbourne kan følges på WTATV.com.

TV3 Sport viser ikke kampe fra ugens to ATP 250 turneringer, men til gengæld vises fra kl. 12 kampe fra kvalifikationen til Wimbledon, hvor både Elias Ymer (SWE) og Casper Ruud (NOR) blev sendt ud allerede i 1. kval-runde (Q128).


WTA Premier & ATP 250, Nature Valley International – Eastbourne, Great Britain – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1200cet
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 4-6, 6-2
NB 1330: (4) Angelique Kerber (GER) vs. Danielle Collins (USA) 6-1, 6-1
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (13) Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-1, 6-4
NB 1700: (2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4
Double kamp – ATP

Court 1 – start 1200cet
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-2
Lukas Lacko (SVK)  vs. (1) Diego Schwartzman (ARG) 4-6, 6-4, 7-5
Cameron Norrie (USA) vs. (LL) Jay Clarke (GBR) 6-4, 6-3
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (14) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-4
Double kamp – ATP

Court 2 – start 1200cet
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. Denis Istomin (UZB) 4-6, 6-4, 7-5
Mischa Zverev (GER) vs. (7) Steve Johnson (USA) 6-3, 6-3
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
Double kamp – WTA

Court 3 – start 1200cet
(7) Daria Kasatkina (RUS) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Elise Mertens (BEL) 7-5, 2-6, 7-6(4)
John Millman (AUS) vs. (5) Leonardo Mayer (ARG) 7-6(7), 7-6(4)
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (6) David Ferrer (ESP) 6-2, 6-0

Court 4 – start 1200cet
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

TV-dækning WTA: TV2 Sport 1200-1550, 1800-1950, TV2 Play fra kl. 1400
WTATV viser alle WTA kampe.
TV-dækning ATP: Tennistv viser ATP single-kampe fra Centre Court og Court 1

Resultater WTA (udvalgte)

1/8-finale
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (3) Petra Kvitova (CZE) – walkover

R32
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
(13) Johanna Konta (GBR) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, Ret’d
Ashleigh Barty (AUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-2
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (16) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-4
(11) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-4
(7) Daria Kasatkina (RUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 6-4, 6-1

(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Kaia Kanepi (EST) 3-6, 7-6(5), 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (12) Kiki Bertens (NED) 3-6, 7-6(5), 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Daria Gavrilova (AUS) 5-7, 7-6(4), 6-0
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Julia Goerges (GER) 1-6, 6-4, 6-4
(9) Elise Mertens (BEL) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-1
(14) Barbora Strycova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-1, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 2-6, 6-3

R64
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 6-7, 7-5, 6-3
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 3-6, 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 7-6, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Shuai Peng (CHN) 5-7, 6-2, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Andrea Sestini Hlavackova (CZE) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (LL) Sachia Vickery (USA) 4-6, 6-0, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-6(4), 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Katie Swan (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Alizé Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-4
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Marria Sakkari (GRE) 6-3, 3-6, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-eastbourne-great-britain-710#orderofplay

———————–

Resultater ATP (udvalgte)

R32
Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 7-6(2)
(LL) Jay Clarke (GBR) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-1
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Daniel Brands (GER) 7-5, 6-7(4), 6-2
Denis Istomin (UZB) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7(4), 7-6(4)
John Millman (AUS) vs. Gilles Muller (LUX) 6-7(5), 6-3, 6-2
(3) Leonardo Mayer (ARG) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-6(4)

(7) Steve Johnson (USA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 6-1, 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(8), 6-3, 7-6(3)
(6) David Ferrer (ESP) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-2
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-1, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/eastbourne/741/daily-schedule


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1230cet
(1) Adrian Mannarino (FRA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 7-5
(4/WC) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Blaz Kavcic (SLO) 6-3, 5-7, 7-5
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (7) Yuichi Sugita (JPN) 2-6, 6-4, 7-6(5)

Alaaddin Karagoz Court – start 1230cet
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(5), 7-6(2)
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. Marius Copil (ROU) 4-6, 6-4, 6-4
Double kamp

Gulberk Gultekin Salman – start 1230cet
(6) Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-7(4), 6-4, 6-4
Double kamp

Duygu Aksit Oal Court – start 1230cet
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv viser kampene på Centre Court

Resultater (udvalgte)

R32
Ricardas Berankis (LTU) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-7(4), 6-3
Mirza Basic (BIH) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-3
(6) Joao Sousa (POR) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2
Blaz Kavcic (SLO) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-7(7), 6-4
(5) Robin Haase (NED) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(4), 6-7(5), 6-4

(8) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Filip Horansky (SVK) 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6(5)
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 3-6, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(5), 6-4
Marius Copil (ROU) vs. Cem Ilkel (TUR) 6-4, 7-6(5)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antalya/7650/daily-schedule


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 26 – Kvalifikation (start 25. juni)

TV-dækning: TV3 Sport – Viaplay

Spilleprogram tirdag (udvalgte) – start 1200cet

Eugenie Bouchard (CAN) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-2, 2-6, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. (22) Sabina Sharipova (UZB) 7-6(3), 6-2
(23) Marta Kostyuk (UKR) vs. Kristie Ahn (USA) 6-7(1), 6-3, 9-7

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

TV-dækning: TV3 Sport 1200-2000.

Resultater Womens singles (udvalgte)

Q128
(23) Marta Kostyuk (UKR) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-2, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Sabine Lisicki (GER) 6-4, 7-6(3)
Sofya Zhuk (RUS) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-3, 6-2

Resultater Mens singles (udvalgte)

Q128
Stefano Napolitano (ITA) vs. (4) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-6(7)
Antoine Hoang (FRA) vs. (31) Casper Ruud (NOR) 6-4, 7-5

————–

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

Lodtrækning 29. juni
TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay alle baner

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay alle baner


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 26)

Milan (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 26)

$25.000, Tulsa Pro Championships (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32: (729) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (398) Karue Sell (BRA) 7-6(0), 6-4
1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (849) Michael Redlicki (USA)

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Jeffrey John Wolf (USA) vs. Martin Redlicki/Michael Redlicki (USA) – onsdag


$15,000, Kamen Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Benjamin Fitzon (GER) 6-4, 6-1
Q32: August Holmgren vs. [3] (958) Gabriel Donev (BUL) 2-6, 6-7(6) (mandag)


$15.000, ARLON OPEN by Real (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Miguel Fernando Pereira (CHI) 2-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 26)


$25.000, Båstad Ladies (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. (1213) Maria Petrovic (SWE) 6-1, 6-0
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 6-4, 6-0
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [16] (996) Katerina Filip (SWE) 6-2, 6-4
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Ida Ferding (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Vanessa Ersoz (SWE) 6-1, 6-0

QFi
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. [10] (749) Katharina Hering (GER) 6-2, 7-6(5)
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Rebecca Ehn (SWE) 6-0, 6-2
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (666) Dasha Ivanova (USA) 0-6, 0-6
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. [12] (865) Zoe Kruger (RSA) 6-0, 6-3

Singles hovedturnering

R32
[1] (224) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) Susanne Celik (SWE) 6-1, 6-0
(Q) (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. (Q) (733) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 0-6, 2-6
[6] (360) Despina Papamichail (GRE) vs. (Q) (797) Malene Helgo (NOR) 6-1, 3-6, 7-6(2)
(Q) (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) (558) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-3, 6-7(1), 2-6 (tirsdag)
(Q) (595) Karen Barritza (DEN) vs. vs. [2] (252) Allie Kiick (USA) 2-6, 0-6

Doubles

1/8-finale
Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Anna Bondar (HUN)/Sandra Samir (EGY) 3-6, 5-7
Karen Barritza (DEN)/Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Molly Helgesson/Sandra Ortevall (SWE) 6-1, 6-2

Kvartfinale: Barritza/Bjorklund vs. (4) Anna Danilina (KAZ)/Karin Kennel (SUI) – tor NB 1530


$15.000, Guimarães Ladies Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: [9] (1178) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) -7-6(3), 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Katriin Saar (EST) 6-1, 6-7(3), 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 26)

Grade 5, ITF Aarhus 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q64:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 6-3, 2-6, 2-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) – bye

Q32:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1630) Emil Westling (SWE) 3-6, 3-6
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R64
(WC) Mads Tagesen (DEN) vs. [1] (410) Herman Hoeyeraal (NOR) 2-6, 4-6
William Gormsen (DEN) vs. (1714) Keiju Miyake (JPN) 6-0, 6-2
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Serban Bonchis (ROU) 4-6, 3-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1098) Patryk Kosinski (POL) 6-4, 6-2
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE) 0-6, 4-6
(WC) (2108) Gustav Theilgaard (DEN) vs (LL) Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1983) Markus Sorensen (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1383) Olle Wallin (SWE) 3-6, 7-5, 6-0
(WC) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (1348) Francisco Llanes (URU) 3-6, 4-6
Christian Andersen (DEN) vs. ([3] (423) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 2-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [6] (Olof Wiklund (SWE) 3-6, 6-1, 7-6(8)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1272) Carlos Vidal (ESP) 6-0, 6-1
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (Q) Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 1-6

R32
William Gormsen (DEN) vs. [14] (880) Pablo Llamas Ruuz (ESP) 4-6, 4-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1885) Serban Bonchis (ROU) 4-6, 6-2, 6-2
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1397) Pedro Boscardin Dias (BRA) 4-6, 4-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1056) Przemyslaw Zalubski (POL) 6-2, 6-3
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [11] (807) Jesse Den Hartog (NED) 6-0, 6-2

1/8-finale
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. [10] (805) Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-3, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) 7-5, 6-4

Kvartfinale
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (14) (880) Pablo Llamas Ruiz (ESP)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [2] (415) Taiyo Hirano (JPN)

Boys doubles

R32
Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. Filip Aksel Hovland (NOR)/Adam Jurajda (CZE) 1-6, 6-7(5)
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN)/Alexander Tsimiklis (AUS) vs. Emil Wetsling/Olof Wiklund (SWE) – walkover
Philip Qvist Hyldedal/Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI)/Keanu Elias Immler (AUT)
Marcus Gram Petersen/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Markus Sorensen/Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR)
Niels Heise Korsgaard/Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. Erik Eliasson/Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-2

1/8-finale
Korsgaard/Holmvang vs. (2) Joachim Andreas Schaefer/Herman Hoeyeraal (NOR) – walkover

Kvartfinale
Korsgaard/Holmvang vs. Peter Kalocsai (HUN)/Matias Iturbe (ARG)

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sille Larsen (DEN) – bye
Victoria Wiche (DEN) – bye
Cecilie Wiche (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 1-6, 3-6
Emma Floee Seemann (DEN) vs. Hosianna Sereke (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

QFi:
Sille Larsen vs. [1] (1299) Tara Gancev (SRB) 4-6, 2-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Susanna Ranucci (ITA) 3-6, 1-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. (WC) Maria Pages Mere (ESP) 0-6, 0-6
Emma Floee Seemann vs. (WC) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 0-6, 0-6

Girls singles hovedturnering

R64
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1293) Milan Krish (AUS) 7-5, 6-4
(WC) Camilla Sojberg (DEN) vs. (1518) Emilia Valentinsson (SWE) 1-6, 3-6
(2416) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (Q) Maria Pages Mere (ESP) 2-6, 2-6
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Carolina Piferi (ITA) 0-6, 3-6
(1322) Karoline Laursen (DEN) vs. [14] (866) Daniela Glanzer (AUT) 5-7, 2-6
[11] (665) Olivai Gram (DEN) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 1-6, 1-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (2416) Jenny Stray Spetalen (NOR) 7-5, 6-1
(1466) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [5] (431) Beyda Baykal (TUR) 3-6, 0-6
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. (2191) Hikari Osaki (JPN) 3-6, 2-6
(LL) Victoria Wiche (DEN) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 0-6, 0-6
(WC) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. 4] (429) Klara Milicevic (SWE) 2-6, 4-6
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [6] (510) Saara Orav (EST) 1-6, 1-6
(LL) Sille Larsen (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS) 4-6, 4-6
[12] (704) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1703) Sanne Schalekamp (NED) 6-4, 6-1
Olivia Thiemke (DEN) vs. (1133) Hedda Gurholt (NOR) 0-6, 1-6
Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Amelia Kopel (POL) 0-6, 6-7(1)

R32
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1570) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-3, 6-1
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1333) Bente Spee (NED) 0-6, 0-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [7] (521) Guillermina Grant (URU) 1-6, 2-6

1/8-finale
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1333) Bente Spee (NED) 7-6(6), 7-6(2)
(4) (429) Klara Milicevic (SWE) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 3-6, 6-2, 6-2

Girls doubles

R32
Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS) vs. Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) 6-2, 6-0
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen/Jenny Stray Spetalen (NOR) 5-7, 2-6
(3) Alisha Ali Hussain (DEN)/Klara Milicevic (SWE) – bye
Cirkeline Lundberg/Nina Vicic (DEN) vs. Agnese Ceccarelli/Carolina Piferi (ITA)

1/8-finale
Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS) vs. (1) Nalanda Teixeira Da Silva (BRA)/Guillermina Grant (URU) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage